A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 25-27, 2008

Camden SC, Carolina Cup Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 87.0
Total number of players attending - 115
Total number of players winning masterpoints - 93
Total number of masterpoints won - 302.44
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
11.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 58.80%
3.07
2/3
1/2
1/2
Jo Westbury, Camden SC; Randy Poindexter, Apex NC 58.33%
3.07
2/3
1/2
1/2
Ellen Gordon-Creed - Ella Schlosburg, Camden SC 58.33%
1.73
4/5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 57.87%
1.73
4/5
3
3
John Sharpe, Ft Mill SC; Allen Gordon, Charlotte NC 57.87%
1.11
6
4

Mary Calk, Camden SC; Katie Langston, Lugoff SC 54.86%
0.80
5

James Chianelli, Lexington SC; Christopher Webb, Blythewood SC 54.63%

Fri Aft 0-300 Pairs
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1
1
1
Jim Willrodt, Lexington SC; Cynthia Cone, Columbia SC 64.58%
1.13
2/3


Ginny Chianelli - Melinda Young, Lexington SC 58.75%
1.13
2/3


Peg Hardy - Cathy Mitchell, Charlotte NC 58.75%
1.00
4
2
2
Pat Blume - Eloise Taylor, Columbia SC 53.75%
0.54
5


Eleanor Frisch, Summerville SC; Glenda Dunham, Tate GA 53.33%
0.75
3

James Prim III, South Pines NC; Donna Simmons, Southern Pines NC 50.42%

Fri Eve Open Pairs
6.5 Tables / Based on 11 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 74.17%
2.63
2


Patrick Lauterbach, Columbia SC; Jacqueline Strong, Bethune SC 60.00%
1.97
3


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 58.75%
1.97
4
1

Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 57.92%
1.53
5
2
1
John Sharpe, Ft Mill SC; Allen Gordon, Charlotte NC 51.25%
1.11
3

Juanita Collings - Harold Collings, St Helena Is SC 48.75%
1.15

2
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 48.33%

Fri Eve 0-300 Pairs
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Louise Burns, Camden SC; David Powell, Florence SC 54.86%
1.06
2
Larry Miller, Central SC; Louise Murdock, Anderson SC 54.17%
0.61
3/5
Peg Hardy - Cathy Mitchell, Charlotte NC 52.78%
0.61
3/5
Eleanor Frisch, Summerville SC; Glenda Dunham, Tate GA 52.78%
0.61
3/5
William Welborn - Helen Mahan, Waxhaw NC 52.78%

Saturday Top of page

Sat AM Open Pairs
10.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 64.58%
3.25
2
1

Katie Langston, Lugoff SC; Mary Calk, Camden SC 59.95%
2.44
3


Harold Moore, Hopkins SC; Brian Lipscomb, Columbia SC 59.49%
1.83
4


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 59.26%
1.37
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 57.87%
1.79
6
2

Bernetha Henry, Hopkins SC; Brent Holcomb, Columbia SC 57.64%
1.34
3

Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 54.17%
1.53
4
1
Karen Coulter, Columbia SC; James Chianelli, Lexington SC 49.31%
1.15
5
2
Jo Westbury, Camden SC; Randy Poindexter, Apex NC 48.84%

Sat AM 0-300 Pairs
6.0 Tables

MPs D E Names Score
1.61
1

Craig Poplin, Concord NC; Kim Martin, Charlotte NC 71.50%
1.21
2

William Welborn - Helen Mahan, Waxhaw NC 62.50%
0.91
3

Ginny Chianelli - Melinda Young, Lexington SC 59.00%
1.18
4
1
Jimmie Anderson - Sydney Feddersen, Sumter SC 54.00%
0.89
2
Jim Willrodt, Lexington SC; Lib Odom, Columbia SC 53.50%

Sat Aft Open Pairs
10.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 69.91%
3.38
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 61.57%
2.53
3
1

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC 58.56%
1.90
4
2

Brent Holcomb, Columbia SC; Jacqueline Strong, Bethune SC 56.48%
1.42
5


James Gentry Jr, North Augusta SC; George Nichols Jr, Columbia SC 55.56%
1.07
6


Harold Moore, Hopkins SC; Brian Lipscomb, Columbia SC 54.86%
1.71
3
1
Bernetha Henry, Hopkins SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC 52.55%
1.01
4

Luanne Edwards, Leesville SC; Annie Hawkins, Aiken SC 50.69%
1.28
5
2
Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 48.61%
0.96

3
Iona N Hunter, West Columbia SC; George Davey, Columbia SC 46.06%

Sat Aft 0-300
6.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1


Peg Hardy - Cathy Mitchell, Charlotte NC 65.51%
1.33
2
1

Jim Willrodt, Lexington SC; Lib Odom, Columbia SC 59.62%
0.97
3


William Welborn - Helen Mahan, Waxhaw NC 54.97%
1.11
4
2
1
Jimmie Anderson - Sydney Feddersen, Sumter SC 54.58%
0.83
5
3
2
Eloise Taylor - Mary Norton, Columbia SC 52.76%

Sunday Top of page

Swiss By Team Average
13 Tables

MPs A B C Names Score
5.75
1


Charles Davis, Lilburn GA; Richard Guarneri - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 88.00
4.31
2


Carl Becker - Cheryl Scott - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; James Gentry Jr, North Augusta SC 87.00
4.22
3
1
1
Betsy Stanton, Hartsville SC; Katie Langston, Lugoff SC; Phillip Mixson, Batesburg SC; Mary Calk, Camden SC 79.00
3.17
4
2
2
Thomas Balcerek - Morris Mitchem Jr - Sue Harrington - Sylvia White, Columbia SC 73.00
1.92
5


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 64.00
2.37
3

George Nichols Jr - Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC; Leonard Bifano, West Columbia SC 60.00
1.89
4
3
Frazer McCrorey - Roy McCrorey - Brent Holcomb - Sallie Blackwell, Columbia SC 57.00
1.27

4/5
Henry Momand Jr - Marianne Murphy, Columbia SC; Jack Moye - Joan Moye, West Columbia SC 53.00
1.27

4/5
Eleanor Frisch, Summerville SC; Glenda Dunham, Tate GA; Sydney Feddersen - Jimmie Anderson, Sumter SC; Ellen Gordon-Creed, Camden SC; Jay Shahani, Columbia SC 53.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page