A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 24-26, 2009

Camden SC, Carolina Cup Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 86.0
Total number of players attending - 123
Total number of players winning masterpoints - 106
Total number of masterpoints won - 287.84
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Open Pairs
11.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1
1

Barbara James, Camden SC; Abdul Ghaffar, Columbia SC 62.50%
3.25
2


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 61.34%
2.44
3
2

Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 57.41%
1.83
4


William Charlwood, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 55.79%
1.42
5
3

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 55.56%
1.07
6
4

Janice Ripley, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 54.63%
0.80
5

John Wilkinson - Harriet Blasetti, Columbia SC 50.46%
1.53

1
Kathryn Greenhoot, Charlotte NC; Betti Harris, Huntington Bh CA 49.54%
1.15

2
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 44.21%

Fri Aft I/N
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1
1
Barbara Hurt - Roberta Case, Columbia SC 62.00%
1.13
2
2

Rita Brannon - Peggy Palles Truluck, Florence SC 61.50%
0.85
3
3

Jay Shahani - Zan Edmunds, Columbia SC 59.50%
0.83
4
4
2
Felicia Smithey - Royal Smithey, Columbia SC 54.50%

Fri Evening Open Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Harold Moore, Hopkins SC; William Charlwood, Columbia SC 63.10%
2.25
2


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 62.50%
2.25
3
1

John Wilkinson - Harriet Blasetti, Columbia SC 57.14%
1.27
4


Patrick Lauterbach, Columbia SC; Bob Webb, Cayce SC 55.95%
1.69
5
2

Patrica Edgecomb - Jeanette Benton, Clinton NC 52.98%
1.27
3

Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 52.68%
1.12
4

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 51.79%

Saturday Top of page

Sat Morning Open Pairs
11.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1
1

Jay Shahani - Abdul Ghaffar, Columbia SC 57.87%
3.25
2
2

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 56.71%
2.44
3


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 56.25%
1.83
4
3
1
Cathy Steinacker - A. Elaine Wade, Columbia SC 55.56%
1.37
5


Lee Webb, Blythewood SC; Bob Webb, Cayce SC 54.86%
1.07
6
4

Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 54.63%
1.24
5
2
Kathryn Greenhoot, Charlotte NC; Betti Harris, Huntington Bh CA 54.40%
0.93

3
Bobbie Stricklin - Connie Hazard, Florence SC 50.23%

Sat Morning I/N Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.32
1/2
1/2

Rita Brannon - Peggy Palles Truluck, Florence SC 58.00%
1.32
1/2
1/2
1
Patrica Edgecomb - Jeanette Benton, Clinton NC 58.00%
0.85
3
3
2
Mary Anne Lindsey - Harriet Ferguson, Ft Mill SC 57.00%
0.64
4


Billie DeVane, Garland NC; Louise Ezzell, Magnolia NC 51.00%

Sat Afternoon Open Pairs
10.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 68.52%
3.00
2
1
1
Kathryn Greenhoot, Charlotte NC; Betti Harris, Huntington Bh CA 65.97%
2.25
3
2

Sylvia White - Brent Holcomb, Columbia SC 60.42%
1.69
4
3

Jimmie Anderson, Sumter SC; Jacqueline Strong, Bethune SC 60.19%
1.27
5


Vilas Bankar - George Nichols Jr, Columbia SC 59.72%
0.95
6


Robert Gray - DaMaris Rorie, Columbia SC 54.17%
1.15
4
2
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC 53.70%
0.89
5

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC 48.15%

Sat Afternoon I/N Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.41
1
1
Jeanette Benton - Patrica Edgecomb, Clinton NC 64.58%
1.06
2

Steven White - Jim Willrodt, Lexington SC 61.81%
0.83
3
2
Mary Anne Lindsey - Harriet Ferguson, Ft Mill SC 54.17%

Sunday Top of page

Swiss Teams By Average
16 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Patrick Lauterbach - J Lauterbach - Kenneth Fasching, Columbia SC; Lillian Keisler, Chapin SC 100.00
5.06
2
1
1
Jay Shahani - Marianne Murphy - Frazer McCrorey - Zan Edmunds, Columbia SC 86.00
3.66
3


James Gentry Jr, North Augusta SC; Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Gerald Cartright, Graniteville SC 72.00
3.80
4
2
2
Beatrice McGhee - William McGhee Jr - Christine Foy - Magdalene Daly, Aiken SC 66.00
2.85
5
3
3
Dennis Johnson - Celia Johnson - Ethel Butler, Fort Mill SC; Paula Brewer, Charlotte NC 63.00
2.13
4

Phillip Mixson, Batesburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Katie Langston, Lugoff SC; Mary Calk, Camden SC 62.00
1.69
5
4
Linda York, Lugoff SC; Jack Moye - Joan Moye, West Columbia SC; Herman Scheiblich, Elgin SC 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page