A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
September 17-19

Carthage NC Sandhills Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 158.5
Total number of players attending - 226
Total number of players winning masterpoints - 189
Total number of masterpoints won - 595.48
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Morn Stratified Prs
34 Pairs

MPs A B C Names Score
6.33
1
    Jean Sutley - Pattye Clark, Whispering Pine NC 63.94%
4.75
2
    Edward Berndt Jr - George Snow, Pinehurst NC 63.46%
3.56
3
    Jeanette Collier, Hillsborough NC; George Bloomer Jr, Pittsboro NC 61.38%
2.67
4
    Susan Robb - Bill Robb, Raleigh NC 59.78%
2.98
5
1
  Marilyn Elliott - Georgia Keeler-Snow, Pinehurst NC 58.49%
2.24
6
2
1
Richard Edwards, Pinehurst NC; Ailene Wilson, Southern Pines NC 57.37%
1.68  
3
2
Helen Ferency, Foxfire Village NC; Treva Chappell, Sanford NC 56.73%
1.26  
4
  Amelia Nelson, Fayetteville NC; Patricia Lennon, Fairmont NC 54.97%
1.04  
5
3
Richard Venditti, Pinehurst NC; John Kubicka, Southern Pines NC 54.49%
0.79  
6
  Char Mounce - Marion Wike, Pinehurst NC 54.01%
0.78    
4
Robert Seidler - Claire Seidler, Palm City FL 50.96%
0.58    
5
Richard Weinberg - Doris Weinberg, Pinehurst NC 48.88%

Fri Morn Newcomer Pairs
21 Pairs

MPs D E F Names Score
2.00
1
1
  Dorothy Zihal - Austine White, Pinehurst NC 61.90%
1.50
2
    Mary Anne Bird, Southern Pines NC; Eileen Pope, Seven Lakes NC 58.51%
1.13
3
2
1
Sue Tripp - Caroline Soucy, Fuquay Varina NC 56.55%
0.84
4
    Hilda Paderick - Clifton Paderick, Clinton NC 56.46%
0.77
5
3
  Eloy Kennedy - Bunny Kennedy, Pinehurst NC 55.95%
0.64
6
4
  Helen Starr - Keith Starr, Roxboro NC 55.78%
0.74    
2
James Prim III - Donna Simmons, South Pines NC 54.08%

Fri-Sat KO'S
7 Teams

MPs Rank Names
8.50
1
Michael Zimmerman, Cary NC; Margaret Lindquist, Chapel Hill NC; Elizabeth McGuffey - Michael McGuffey, Durham NC
6.38
2
Rebecca Markham, Vass NC; Rebecca Von Canon, Sanford NC; Jean Gibson - Harriet Morse, West End NC

Fri Aft Stratified Pairs
21 Pairs

MPs A B C Names Score
4.17
1
    James McDonnell, Clemmons NC; Swapan Sen, Pfafftown NC 64.12%
3.13
2
1
1
Richard Edwards, Pinehurst NC; Ailene Wilson, Southern Pines NC 59.03%
2.35
3
    Jeanette Collier, Hillsborough NC; George Bloomer Jr, Pittsboro NC 58.56%
1.76
4
    Richard Miller - William Foster, Raleigh NC 57.29%
1.16
5/6
    S Kimball - Marcia Gallina, Fayetteville NC 56.77%
1.65
5/6
2
2
Helen Ferency, Foxfire Village NC; Treva Chappell, Sanford NC 56.77%
1.24  
3
3
John Kubicka, Southern Pines NC; Judy Crump, Pinehurst NC 55.79%
0.93  
4
  Gene Peterson, Aberdeen NC; Robert Sutley, Whispering Pine NC 54.40%
0.70  
5
  Marcia Bryant, Southern Pines NC; Donald Wood, Pinehurst NC 53.24%

Fri Aft Newcomer Pairs
8 Pairs

MPs D E Names Score
1.33
1
1
Lee Airs - David Cook, Pinehurst NC 62.50%
1.00
2
2
Ellen Airs, Pinehurst NC; Charles Zywocinski, Southern Pnes NC 56.94%
0.75
3
3
Sharon Russell, West End NC; Gloria Warner, Pinehurst NC 55.56%

Saturday Top of page

Sat Morn Stratified Pairs
38 Pairs

MPs A B C Names Score
6.67
1
    Sandra Reeve - John Markey II, Raleigh NC 64.81%
5.00
2
    Glenn Marek, Chapel Hill NC; George Bloomer Jr, Pittsboro NC 62.96%
3.75
3
    Bill Wisdom, Salisbury NC; Kay Joyce, Raleigh NC 62.27%
2.81
4
    Lawrence Harding, Hampstead NC; Swapan Sen, Pfafftown NC 61.11%
2.11
5
    James Migliore - Gisela Migliore, Chapel Hill NC 60.42%
2.98
6
1
1
Marie Robins - Barbara Thompson, Southern Pines NC 58.10%
2.24  
2
  Theodora Haenn, Pinehurst NC; Patricia Brooks, Southern Pines NC 57.64%
1.68  
3
2
Theodore Thompson, Whispering Pine NC; Melvin Berngartt, West End NC 54.40%
1.26  
4
3
Robert Seidler - Claire Seidler, Palm City FL 52.78%
0.94  
5
  Janie Moser - W Elliott Jr, Pinehurst NC 51.39%
1.04  
6
  Phyllis Kaufman, Southern Pnes NC; Marilyn Starner, Pinehurst NC 50.69%
0.82    
4
Jack Whetstone, Apex NC; James Warren, Raleigh NC 49.31%
0.77    
5
Doris Weinberg - Richard Weinberg, Pinehurst NC 48.84%

Sat Morn Newcomer Pairs
21 Pairs

MPs D E F Names Score
2.00
1
    O Diane McCarthy - John McCarthy, Pinehurst NC 64.58%
1.50
2
1
1
Sue Tripp - Caroline Soucy, Fuquay Varina NC 62.80%
1.13
3
2
2
Barbara Gruninger, Whispering Pnes NC; Gene Rainey, Southern Pines NC 59.52%
0.84
4
3
  Cinda Brandt, Apex NC; Brenda McLean, Raleigh NC 58.93%
0.64
5
4
3
Rita Clayton - Dolores Morrow, Pinehurst NC 55.78%
0.47
6
    Rosalie Marcus, Pittsboro NC; Paul Kobrin, Chapel Hill NC 54.76%
0.48  
5
4
James Prim III - Donna Simmons, South Pines NC 53.74%

Sat Aft Stratified Pairs
28 Pairs

MPs A B C Names Score
5.00
1
    Richard Miller - William Foster, Raleigh NC 63.30%
3.75
2
    Randy Joyce - Greg Gault, Raleigh NC 61.38%
2.46
3/4
    Paul Johnson III, Four Oaks NC; Alec Price, Red Springs NC 60.58%
2.46
3/4
1
1
Jim Hunter - Aad Burghouwt, Pinehurst NC 60.58%
1.58
5
    Annalee Gault, Raleigh NC; Sue Cooper, Winston Salem NC 60.10%
1.19
6
    Bill Wisdom, Salisbury NC; Kay Joyce, Raleigh NC 57.69%
1.75  
2
  Nancy Shannon - Dorothy Olson, Pinehurst NC 56.89%
1.31  
3
  Jean Sutley - Robert Sutley, Whispering Pine NC 56.09%
0.98  
4
  Janie Moser - W Elliott Jr, Pinehurst NC 49.20%
0.74  
5
  Marilyn Starner, Pinehurst NC; Phyllis Kaufman, Southern Pnes NC 48.08%
1.22    
2
Linda Devore - Beth Keeney, Fayetteville NC 47.12%
0.91    
3
Doris Weinberg - Richard Weinberg, Pinehurst NC 46.79%
0.68    
4
Cecile Cuffe, Southern Pnes NC; Margaret Messimer, Southern Pines NC 45.83%

Sat Aft Newcomer Pairs
12 Pairs

MPs A B C Names Score
1.52
1
    Jerry Wise, Clemmons NC; Ed Turner, Winston Salem NC 64.17%
1.14
2
    Rosalie Marcus, Pittsboro NC; Paul Kobrin, Chapel Hill NC 62.08%
1.04
3/4
1/2
  Donna Walther - Nancy Young, Durham NC 57.08%
1.04
3/4
1/2
1
Sue Tripp - Caroline Soucy, Fuquay Varina NC 57.08%
0.74  
3
2
Dorcas Downs, Thomasville NC; Jeannette Snipes, Greensboro NC 48.33%

Sunday Top of page

Sunday Swiss Teams
27 Teams

MPs A B C Names Score
9.25
1
    Randy Joyce - Kay Joyce - Greg Gault, Raleigh NC; Bill Wisdom, Salisbury NC 107.00
6.94
2
    Sue Cooper, Winston Salem NC; Annalee Gault, Raleigh NC; George Bloomer Jr, Pittsboro NC; Alec Price, Red Springs NC 105.00
5.20
3
    Donald Wood, Pinehurst NC; Richard Butrovich, Wilmington NC; Gene Peterson, Aberdeen NC; Marcia Bryant, Southern Pines NC 91.00
3.42
4/5
    Alan Senzel, Raleigh NC; Jeanette Collier, Hillsborough NC; Susan Winkler - Walter Spiewak, Wake Forest NC 90.00
3.42
4/5
    Morgie Duke - Matthew Frame - James Huff Jr, Raleigh NC; Robert Tamlyn, Apex NC 90.00
2.20
6
    Raymond Fiorillo - Edward Berndt Jr - George Snow, Pinehurst NC; Samuel Kass, West End NC 88.00
5.06  
1
  Betty Ann Beck - Marilyn Starner, Pinehurst NC; Petie Graeter - Phyllis Kaufman, Southern Pnes NC 81.00
3.80  
2
  Betsy Shearer - Gordon Shearer, Charleston SC; Fay Chase - Homer Chase, Southern Pines NC 77.00
2.85  
3
  Theodora Haenn - Nancy Fiorillo - Regina Ferencz, Pinehurst NC; Donna Hildebrand, Southern Pines NC 74.00
1.87  
4/5
  Albert Garyantes - Richard Venditti - Nancy Shannon - Dorothy Olson, Pinehurst NC 73.00
3.25  
4/5
1
Richard Weinberg - Doris Weinberg, Pinehurst NC; Robert Seidler - Claire Seidler, Palm City FL 73.00
2.44    
2
Rosemary Snader, Miami FL; Ann McGee, Falls Church VA; Barbara Thompson - Marie Robins, Southern Pines NC 69.00
1.83    
3
Anne Michaux - Lew Rose - Alice Crawford - Mary Barrow, Goldsboro NC 65.00
1.20    
4/5
Richard Edwards - Betty Jane Dunn - Peggy Reeve, Pinehurst NC; Ailene Wilson, Southern Pines NC 63.00
1.20    
4/5
Jennifer Ward - Eva Zurav, Greensboro NC; June Satterfield, Graham NC; Carol Davis, Burlington NC 63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page