A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
March 4-7

Charleston Swamp Fox Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 283
Total number of players attending - 268
Total number of players winning masterpoints - 220
Total number of masterpoints won - 1090.62
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS EVE OPEN PAIRS
30 Pairs

MPs A B C Names Score
4.83
1
    Mickey Langley, Mount Pleasant SC; J Spann, Charleston SC 64.10%
3.62
2
1
  Chesta Anderson, Mount Pleasant SC; Bobby Boan Jr, Summerville SC 61.70%
2.72
3
    Malcolm Curry, N Myrtle Bch SC; Len Case, Charlotte NC 59.94%
2.32
4
2
  Jane Neidenthal, Charleston SC; Betty Gibson, Goose Creek SC 59.29%
1.53
5
    Charles Davis, Lilburn GA; Carl Becker, Charleston SC 58.49%
1.15
6
    Tom Rutledge - Joyce Nichols, Charleston SC 57.05%
1.74  
3
  Patricia Hays, N Charleston SC; Tina Radding, Charleston SC 56.57%
1.30  
4
  David Smith, Wilmington NC; Harold Rhyne Jr, Johns Island SC 54.97%
2.00  
5
1
Walter Ela - Robert Sikes, Bluffton SC 54.65%
1.32  
6/7
2/3
Gideon Kochmann, Johns Island SC; Fred Chisholm, Charleston SC 52.72%
1.32  
6/7
2/3
Muriel Metts, Sullivans Is SC; Inez Saunders, Charleston SC 52.72%
0.94    
4
Helen Baille - Michel Baille, Charleston SC 51.76%
0.66    
5
James Lancaster, Folly Beach SC; Mary Di Raddo, Charleston SC 51.12%

THURS EVE 299ER PAIRS
8 Pairs

MPs D E Names Score
1.41
1
1
Richard Hughes, Johns Island SC; Banner Hughes, Seabrook Island SC 68.06%
1.06
2
2
Felix Pelzer - Cozy Pelzer, Charleston SC 55.56%
0.79
3
  Raymond Willeford - Muriel Willeford, Charleston SC 54.86%

Bracketed Knockouts - 1
7 Teams

MPs Rank Names
13.50
1
Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC; Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC
10.13
2
Andrew Hurd - Spencer Hurd - John Hurd, Charleston SC; Kevin Bathurst, Columbia SC

Bracketed Knockouts - 2
7 Teams

MPs Rank Names
8.34
1
Fred Chisholm, Charleston SC; Gideon Kochmann - Harold Rhyne Jr - Jeff Hepner, Johns Island SC
6.26
2
Diana Cato - Louis Gangarosa, Augusta GA; Michael Gentry, Charleston SC; Bob Kemp, Hixson TN

Bracketed Knockouts - 3
7 Teams

MPs Rank Names
6.01
1
Thelma Thompson, Mount Pleasant SC; Gayle Broudy, Isle of Palms SC; Susan Nuernberger - Anne Tokarczyk, Charleston SC
4.51
2
Calvin King - Barbara Deaton - Jean King, Charleston SC; Mina Dupree, Folly Beach SC

Bracketed Knockouts - 4
7 Teams

MPs Rank Names
5.08
1
Richard Hughes, Johns Island SC; Banner Hughes, Seabrook Island SC; Will Lehder - Diane Lehder, Kiawah Island SC
3.81
2
Charlie Jenkins - Anne Jenkins - Carolyn Metzger, Summerville SC; Marian Rice, Ladson SC

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
57 Pairs

MPs A B C Names Score
9.00
1
    Tom Rutledge - Joyce Nichols, Charleston SC 68.23%
6.75
2
    Malcolm Curry, N Myrtle Bch SC; Len Case, Charlotte NC 64.74%
5.06
3
    Elsie Hathorn, Conyers GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 64.42%
3.80
4
    Carl Becker, Charleston SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 62.98%
2.85
5
    Peter Wolf - Marvin Shatz, Hilton Head SC 62.02%
2.14
6
    D Hall - Evelyn Hall, Charleston SC 61.63%
4.36  
1
1
Martha Baldwin, Ladson SC; James Sullivan, Mount Pleasant SC 59.46%
3.27  
2
  Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC; James Hawkes, Charleston SC 58.65%
2.45  
3
2
Gideon Kochmann, Johns Island SC; Fred Chisholm, Charleston SC 58.33%
1.84  
4
  Patricia Hays, N Charleston SC; Tina Radding, Charleston SC 58.17%
1.38  
5
  Joel Levy - Kenneth Fasching, Columbia SC 57.99%
1.41  
6
  Glenn Ivett, Hanahan SC; Joan Kennedy, Mount Pleasant SC 57.53%
1.46    
3
Harold Haase - Nancy Haase, Hilton Head SC 56.25%
1.09    
4
Beth Clary, Mt Pleasant SC; Julia Heckerman, Mount Pleasant SC 54.01%
0.82    
5
Walter Ela - Robert Sikes, Bluffton SC 53.53%
0.61    
6
Alice Bolger - Marilyn Gillespie, Johns Island SC 53.21%

FRI AFT 299ER PAIRS
29 Pairs

MPs D E F Names Score
2.52
1
    Joyce Smoot - Paul Grant, Summerville SC 65.02%
1.89
2
    Richard Hughes, Johns Island SC; Banner Hughes, Seabrook Island SC 62.35%
1.62
3
1
  Louisa Cameron - Happy Faust, Charleston SC 62.14%
1.22
4
2
  Will Lehder - Diane Lehder, Kiawah Island SC 60.36%
0.80
5
    Jack Webb, Charleston SC; Jim Cahalan, Isle of Palms SC 58.08%
1.13
6
3
1
Mel Roske - Pat Roske, Mt Pleasant SC 55.73%
0.68  
4
  Barbara Raley, Isle of Palms SC; Susan Mitchell, Mount Pleasant SC 51.38%
0.85  
5
2
Marilyn Johnston - Barbara Kokenes, Hilton Head SC 51.13%
0.64    
3
Charlie Jenkins - Anne Jenkins, Summerville SC 50.00%
0.48    
4
Anna Johnson - Ann Kiesau, Spartanburg SC 48.59%

FRI EVE OPEN PAIRS
25 Pairs

MPs A B C Names Score
5.00
1
1
  James Gentry Jr, Augusta GA; Richard Chard, Charleston SC 61.57%
3.75
2
2
1
Walter Ela - Robert Sikes, Bluffton SC 60.52%
2.81
3
3
  Kenneth Fasching - Joel Levy, Columbia SC 59.20%
2.11
4
4
2
Harold Haase - Nancy Haase, Hilton Head SC 56.21%
1.58
5
    Elaine Cagle, Georgetown SC; Larry Paul, Conway SC 55.93%
1.19
6
    D Hall - Evelyn Hall, Charleston SC 55.75%
0.96  
5
  Clara Harleston, Summerville SC; Cynthia Deaton, Charleston SC 55.73%
1.00    
3
Barbara James - Louise Burns, Camden SC 55.53%
0.75    
4
John Witsell - Mary Witsell, Charleston SC 54.83%

FRI EVE 299ER PAIRS
14 Pairs

MPs D E F Names Score
1.72
1
1
  Mary Mathewes, Charleston SC; Daniel McNeese, Johns Island SC 62.08%
1.29
2
    Katherine Downen, N Charleston SC; R. Gene Lamb, Fayetteville GA 58.33%
1.05
3
2
1
Jan Whipp - Tom Taylor, Mt Pleasant SC 56.25%
0.73
4
    Joyce Smoot - Paul Grant, Summerville SC 55.00%
0.79
5
3
2
Jeff Bowen, N Charleston SC; Ann Montgomery, Charleston SC 53.33%
0.59  
4
3
Marilyn Johnston - Barbara Kokenes, Hilton Head SC 50.00%

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
33 Pairs

MPs A B C Names Score
5.67
1
    Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 65.22%
4.25
2
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 62.02%
3.19
3
1
  Magdalene Daly, Aiken SC; Luanne Edwards, Leesville SC 58.65%
2.39
4
    D Hall, Charleston SC; Charles Davis, Lilburn GA 57.99%
2.21
5
2
  Patricia Hays, N Charleston SC; Tina Radding, Charleston SC 57.46%
1.66
6
3
  Kathleen Johnston, Mt Pleasant SC; W Whitner, Charleston SC 56.73%
1.24  
4
  Richard Pekruhn - Pauline Pekruhn, Kiawah Island SC 56.09%
1.65  
5
1
Orrin Dillabough, Medford NJ; Sophia Krajewski, Mount Laurel NJ 53.21%
0.63  
6/7
  Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; Jim Morgan, Macon GA 51.21%
1.24  
6/7
2
Harold Haase - Nancy Haase, Hilton Head SC 51.21%
0.93    
3
Francine Moring, Columbia SC; James Sullivan, Mount Pleasant SC 50.48%

SAT MORN 299ER PAIRS
14 Pairs

MPs D E F Names Score
1.72
1
    Doris Lend, Johns Island SC; Lois Johnston, Mt Pleasant SC 61.25%
1.29
2
1
1
Barbara Kokenes - Marilyn Johnston, Hilton Head South Carolina 58.75%
0.97
3
    Barbara Raley, Isle of Palms SC; Susan Mitchell, Mount Pleasant SC 57.50%
0.83
4
2
2
Cozy Pelzer - Felix Pelzer, Charleston SC 56.67%
0.54
5
    Paul Grant - Joyce Smoot, Summerville SC 55.83%

SAT AFT OPEN PAIRS
54 Pairs

MPs A B C Names Score
8.17
1
    Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 69.07%
6.13
2
    Charles Davis, Lilburn GA; D Hall, Charleston SC 66.66%
4.60
3
1
  Jim Morgan, Macon GA; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 63.78%
3.45
4
2
  Betty Dewey, Summerville SC; Billie Floyd, Charleston SC 60.10%
2.59
5
    Len Case, Charlotte NC; Malcolm Curry, N Myrtle Bch SC 59.78%
1.94
6
    George Nichols Jr, Columbia SC; Robert Pearson Jr, Warner Robins GA 59.29%
2.37  
3
  Cynthia Deaton, Charleston SC; Clara Harleston, Summerville SC 58.37%
1.78  
4
  Richard Pekruhn - Pauline Pekruhn, Kiawah Island SC 56.41%
1.34  
5
  Cheryl Scott - James Hawkes, Charleston SC 54.81%
1.00  
6
  Kathleen Johnston, Mt Pleasant SC; W Whitner, Charleston SC 54.65%
2.36    
1
Mary Mathewes, Charleston SC; Joan Borick, Goose Creek SC 51.60%
1.77    
2
Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC 50.80%
1.33    
3
Beth Clary, Mt Pleasant SC; Muriel Metts, Sullivans Is SC 50.62%
1.00    
4
Beverly Lindsey - Zan Bradley, Charleston SC 50.00%
0.88    
5
John Witsell - Mary Witsell, Charleston SC 49.94%
0.62    
6
James Sullivan, Mount Pleasant SC; Francine Moring, Columbia SC 45.93%

SAT AFT 299ER PAIRS
24 Pairs

MPs D E F Names Score
2.22
1
    Jim Cahalan, Isle of Palms SC; Jack Webb, Charleston SC 64.58%
1.90
2
1
  Barbara Raley, Isle of Palms SC; Susan Mitchell, Mount Pleasant SC 59.23%
1.25
3
    Doris Lend, Johns Island SC; Lois Johnston, Mt Pleasant SC 58.33%
1.43
4
2
1
Marilyn Johnston - Barbara Kokenes, Hilton Head SC 57.44%
1.07
5
3
  Grace O'Brien - Alice Selent, Mt Pleasant SC 55.06%
0.56
6
    John McLaughlin - Myrnie McLaughlin, Salisbury NC 54.76%
0.70  
4/5
  Bob Cheatham - Bebe Cheatham, Summerville SC 53.87%
0.70  
4/5
  R. Gene Lamb, Fayetteville GA; Rylee Routh, Mount Pleasant SC 53.87%
0.74  
6
2
Anna Johnson - Ann Kiesau, Spartanburg SC 52.98%

ZIP SWISS TEAMS
21 Teams

MPs A B C Names Score
5.17
1
    Ann Hedden, Watkinsville GA; Elsie Hathorn, Conyers GA; James Blackwell, Prosperity SC; Woodruff Griffin, Charlotte NC 64.00
3.88
2
    Spencer Hurd - Andrew Hurd - John Hurd, Charleston SC; Kevin Bathurst, Columbia SC 58.00
3.09
3
1
  Patricia Hays, N Charleston SC; Tina Radding - Linda Hurd, Charleston SC; Chesta Anderson, Mount Pleasant SC 56.00
2.32
4
2
  Fred Chisholm, Charleston SC; Gideon Kochmann - Jeff Hepner, Johns Island SC; Harold Moore, Hopkins SC 52.00
1.64
5
    Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 51.00
1.23
6
    Donald Buchanan - Diana Mullaly, Hilton Head SC; Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC; Damaris Rorie, Columbia SC 50.00
1.74  
3
  Louis Gangarosa - Diana Cato, Augusta GA; Michael Gentry, Charleston SC; Bob Kemp, Hixson TN 43.00
1.30  
4
  Christine Foy - Sedley Roach - Magdalene Daly, Aiken SC; Luanne Edwards, Leesville SC 41.00
1.52    
1
Betty Funderburke - Helen Graham - Catherine Murray, Summerville SC; Nancy Allen, North Charlesto SC 31.00

Sunday Top of page

STRATIFLITED SWISS TEAMS
18 Teams

MPs A X Names Score
10.75
1
  Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 85.00
8.06
2
  Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC; Joyce Nichols - Tom Rutledge, Charleston SC 83.00
6.05
3
  Charles Davis, Lilburn GA; Malcolm Curry, N Myrtle Bch SC; Len Case, Charlotte NC; D Hall, Charleston SC 78.00
5.10
4
1
Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC; David Smith, Wilmington NC; Harold Rhyne Jr, Johns Island SC; James Hawkes, Charleston SC 75.00
3.40
5
  Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC 73.00
3.83  
2
Glenn Ivett, Hanahan SC; Irene Stancik, Goose Creek SC; Betty Dewey, Summerville SC; Joan Kennedy, Mount Pleasant SC 65.00
2.87  
3
Sedley Roach - Magdalene Daly - Christine Foy, Aiken SC; Luanne Edwards, Leesville SC 57.00

Stratiflited B/C Swiss
15 Teams

MPs B C Names Score
4.86
1
  Susan Nuernberger - Anne Tokarczyk, Charleston SC; Gayle Broudy, Isle of Palms SC; Thelma Thompson, Mount Pleasant SC 87.00
3.65
2
  Louis Gangarosa - Diana Cato, Augusta GA; Bob Kemp, Hixson TN; Michael Gentry, Charleston SC 79.00
3.09
3
1
Will Lehder - Diane Lehder - Bennett Whitlock - Elizabeth Whitlock, Kiawah Island SC 78.00
2.05
4
  John Burdon - Judith Appel - Mary Mathewes, Charleston SC; Joan Borick, Goose Creek SC 76.00
1.54
5
  Francine Moring, Columbia SC; James Sullivan, Mount Pleasant SC; R. Gene Lamb, Fayetteville GA; Zan Bradley, Charleston SC 66.00
2.03  
2/3
Monika Coker - Richard Hughes, Johns Island SC; Robert McCarthy - Banner Hughes, Seabrook Island SC 63.00
2.03  
2/3
Shirley Cotton - Betty Stone, Mt Pleasant SC; Martha Heslep, Awendaw SC; Carol Evans, Mount Pleasant SC 63.00
1.14  
4/5
Beth Clary, Mt Pleasant SC; Martha Kay Pugh - Julia Heckerman, Mount Pleasant SC; Renee Hoyt, Pittsfield MA 58.00
1.14  
4/5
Clarke Smart - Diane Thomas, Pawleys Island SC; Dorothy Adams, Murrells Inlt SC; Al Hayward, Myrtle Beach SC 58.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page