A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 17-19, 2008

Charletson SC, 299er Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 80.5
Total number of players winning masterpoints - 81
Total number of masterpoints won - 180.44
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Chareston 299 Sectional
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.94
1
1

Edward Johnson, Goose Creek SC; Sally Jones, 63.10%
1.46
2


Katherine Downen, Charleston SC; Roslind Quigley, Goose Creek SC 62.30%
1.20
3
2

Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 58.33%
1.09
4/6
3/5
1
Ann Montgomery - Kathy Kelly, Charleston SC 57.54%
0.70
4/6
3/5

Nyra Harrington - Betty Wills, Charleston SC 57.54%
0.70
4/6
3/5

Charlie Zhu, North Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA 57.54%
0.82
6
2
Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC; Carolyn Titus, Mt. Pleasant SC 55.16%
0.61

3
Lynda Denberg, Sullivans Island SC; Jane Meyerson, Charleston SC 53.57%
0.46

4
Lynne Hoos - John Gillies, Beaufort SC 52.38%

Charleston 299 Sectional
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.94
1


Linda Domin, Charleston SC; Dennis Domin, Seabrook SC 70.97%
1.46
2


Faye Stallings, Hollywood SC; Margaret Francel, Charleston SC 63.49%
1.52
3
1

Charlie Zhu, North Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA 58.93%
1.09
4/5
2/3
1
Judyann Schnorf, Mt.Pleasant SC; Dianne Mandel, Charleston SC 58.73%
1.00
4/5
2/3

Shelia Paul - Silvia Henderson, Macon GA 58.73%
0.69
6
4

Caroline Baarcke, Mt. Pleasant SC; Julia Drayton, Charleston SC 56.68%
0.82
5
2
Loralee Stucky, Langhorne PA; Susan Bowers, Kiawah Island SC 53.90%
0.36
6

Charles Jenkins - Anne Jenkins, Summerville SC 53.24%
0.61

3
Ann Montgomery - Kathy Kelly, Charleston SC 51.19%
0.46

4
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 50.00%

Saturday Top of page

Charleston 299 Sectional
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1

Jane Meyerson, Charleston SC; Lynda Denberg, Sullivans Island SC 67.46%
1.97
2


Shirley Cotton, Mt Pleasant SC; Faye Stallings, Hollywood SC 67.06%
1.47
3


Lee Faust - Robert Faust, Charleston SC 60.34%
1.11
4


Felix Pelzer - Cozy Pelzer, Charleston SC 59.92%
1.57
5
2
1
Nancy Fishback - Marie Boney, Edisto Island SC 57.94%
1.18
6
3

Charlie Zhu, North Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA 57.54%
0.88
4

Jan Whipp - Tom Taylor, Mt Pleasant SC 57.40%
0.66
5

Nyra Harrington - Betty Wills, Charleston SC 54.10%
1.09
6
2
Harriet Goldberg - Ruth Wurtzel, Charleston SC 51.98%
0.82

3
Ann Mandel - Janet Livingstain, Charleston SC 51.19%
0.61

4
Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC 50.00%
0.40

5/6
Pat Roske, Mt Pleasant SC; Morris Mitchem, Columbia SC 48.41%
0.45

5/6
Ann Montgomery - Kathy Kelly, Charleston SC 48.41%

Charleston 299 Sectional
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.86
1


Joan Fix, Seabrook Island SC; Lois McMorris, Johns Island SC 63.89%
1.52
2
1

Charles Jenkins - Anne Jenkins, Summerville SC 63.49%
1.05
3


Lee Faust - Robert Faust, Charleston SC 62.40%
1.14
4
2

Kenneth Hinson, Hanahan SC; Sandra Ridgeway, Wando SC 61.85%
0.86
5
3

Chris Nicholson, Augusta GA; Jacqueline Swain, Charleston SC 57.20%
0.95
6
4
1
Joanne Milkereit - Mary Bern Decker, Charleston SC 57.14%
0.53
5

Silva Henderson - Shelia Paul, Macon GA 53.85%
0.36
6

Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 52.90%
0.71

2
Lee Early, Bamberg SC; Laurel Browning, Edisto Beach SC 50.00%
0.53

3
Ann Montgomery - Kathy Kelly, Charleston SC 47.45%

Sunday Top of page

Charleston
12 Tables

MPs A B C Names Score
2.66
1


Lois McMorris, Johns Island SC; Diane Bennett - Katherine Abrams, Kiawah Island SC; Joan Fix, Seabrook Island SC 79.00
2.00
2


Chris Nicholson, Augusta GA; Jacqueline Swain - Katherine Downen, Charleston SC; Roslind Quigley, Goose Creek SC 76.00
1.94
3
1

Denise Darlinbg - Julia Drayton - Kitty McMaster, Charleston SC; Kenneth Hinson, Hanahan SC 72.00
1.46
4
2

Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA; Charlie Zhu, North Charleston SC 68.00
1.09
3

Charles Jenkins - Anne Jenkins, Summerville SC; Joyce Person - Elizabeth Rucker, Charleston SC 60.00
1.33

1
Kathy Kelly - Dianne Mandel - Harriet Goldberg - Ann Montgomery, Charleston SC 56.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page