A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 5-8, 2009

Charleston SC, "Swamp Fox" Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 252.0
Total number of players attending - 232
Total number of players winning masterpoints - 203
Total number of masterpoints won - 957.75
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS EVE OPEN PAIRS
15.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Linda Luther, N Charleston SC; Shirley Salvo, Kiawah Island SC 60.74%
4.25
2


Tom Rutledge - Joyce Nichols, Charleston SC 60.58%
3.19
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 59.94%
2.67
4
1
1
Meme Asserson, Folly Beach SC; Peggy Morrison, Hollywood SC 58.81%
1.79
5


Charles Davis, Lilburn GA; William Hugh, Fletcher NC 58.49%
1.35
6


Tina Radding, Charleston SC; Sherril Cuzzell, Summerville SC 57.53%
2.00
2
2
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 55.13%
1.50
3
3
Yvonne Bishop, Mt Pleasant SC; Sandra Ridgeway, Wando SC 54.01%
1.27
4

Peggy Hahn, Charleston SC; Donald Rizer, Walterboro SC 52.72%
0.84
5

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA 52.56%
0.88

4
Helen Baille - Michel Baille, Charleston SC 50.64%

THURS EVE 299ER PAIRS
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Joanne Milkereit - Mary Bern Decker, Charleston SC 61.90%
1.44
2


Dianne Mandel - Kitty McMaster, Charleston SC 59.82%
1.09
3/4
2
1
Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Rosemary Brana-Shute, Charleston SC 57.74%
0.95
3/4


Lois McMorris, Johns Island SC; Joan Fix, Seabrook Island SC 57.74%
0.82
5
3
2
Chris Ritsch, Mount Pleasant SC; Marion Goodman, Charleston SC 57.44%
0.67
4

Janet Livingstain - Mitzi Kirshtein, Charleston SC 54.17%

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
10.5 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC 63.52%
3.62
2


Richard Chard, Charleston SC; James Gentry Jr, North Augusta SC 58.90%
2.72
3
1

Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC 56.55%
2.04
4
2
1
Ken Meppen, Goose Creek SC; Eleanor Frisch, Summerville SC 56.29%
1.53
5
3
2
Kay Haun - Roslind Quigley, Goose Creek SC 54.50%
1.23
6
4

Richard Pekruhn - Pauline Pekruhn, Charleston SC 52.87%

FRI AFT 299ER PAIRS
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1


Jan Whipp, Mt Pleasant SC; Nancy Willms, Mount Pleasant SC 65.15%
1.44
2


Katherine Abrams - Diane Bennett, Kiawah Island SC 62.00%
1.08
3


Linda Whipple - Eleanor Eisenman, Wilmington NC 61.76%
0.81
4


Shirley Cotton, Mount Pleasant SC; Faye Stallings, Hollywood SC 59.42%
1.36
5
1

Susan Bowers, Kiawah Island SC; Loralee Stucky, Langhorne PA 54.26%
1.02
2

Joyce Person - Elizabeth Rucker, Charleston SC 51.29%
0.77
3

Harriet Goldberg - Ruth Wurtzel, Charleston SC 50.68%
0.57
4

Madeline Morgan - Kathe Gibson, Mooresville NC 47.96%
0.98

1
Margaret Stallings, Pawleys Island SC; Judith Jacobs, Georgetown SC 46.73%
0.74

2
Ann Mandel - Ann Rhett, Charleston SC 45.67%

FRI EVE OPEN PAIRS
14.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1
1
1
Sam Pate, Taylors SC; Robert Faust, Charleston SC 60.42%
3.50
2


James Gentry Jr, North Augusta SC; R David Chard, Charleston SC 58.49%
2.30
3/4


Marcia Meyer, Beaufort SC; Clifford Rhein, Saint Helena Is SC 57.69%
2.30
3/4


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC 57.69%
2.00
5
2

Irene Stancik, Goose Creek SC; Mary Wilson, Charleston SC 57.37%
1.11
6


W Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC 56.25%
1.50
3
2
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 54.97%
1.13
4
3
Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Susan Koval, Charleston SC 52.72%
0.84
5
4
Barbara Visser, Charleston SC; Martha Heslep, Mt Pleasant SC 50.16%

FRI EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Carolyn Titus, Mt Pleasant SC; Dianne Mandel, Charleston SC 60.42%
0.93
2/3
Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Rosemary Brana-Shute, Charleston SC 55.56%
0.93
2/3
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 55.56%

FRI/SAT KNOCKOUTS - 1
7 Tables

MPs Rank Names
14.65
1
Warren Roberts III - James Gumbert, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC
7.76
2
Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 2
7 Tables

MPs Rank Names
5.51
1
Michael Bell, Rochester NY; Doris Johnson - Douglas Johnson, Little River SC; Goldie Nabatoff, Myrtle Beach SC
2.92
2
Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC; Donald Rizer, Walterboro SC; Louisa Cameron - Emily Ramsay, Charleston SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 3
7 Tables

MPs Rank Names
4.23
1
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC
2.24
2
Bobbie Stricklin - Connie Hazard - Rita Brannon - Peggy Palles Truluck, Florence SC

STRATIFIED SWISS TEAMS
17 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1


Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC; Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC 65.00
2.20
2


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Terry Jacobs, N Charleston SC; Joyce Nichols - Mike Smith, Charleston SC 63.00
2.49
3
1
1
Jimmie Anderson - Lawrence Baum, Sumter SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 53.00
1.87
4
2
2
Will Lehder - Diane Lehder, Kiawah Island SC; Richard Hughes - Banner Hughes, Johns Island SC 51.00
1.40
5
3
3
Barbara Visser, Charleston SC; Cheryl Backstrom, Mount Pleasant SC; Pat Latham, Sullivans Is SC; Martha Heslep, Mt Pleasant SC 48.00
1.05
4

Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Jane Neidenthal - Patricia Coggins, Charleston SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 44.00
0.79
5

Paul Grant - Sherril Cuzzell, Summerville SC; Tina Radding, Charleston SC; Daniel McNeese, Johns Island SC 42.00
0.76

4/5
Susie Anderson, Summerville SC; Kit Heisel, Goose Creek SC; Nancy Allen, North Charlesto SC; Katherine Downen, Charleston SC 38.00
0.76

4/5
Kay Haun - Irene Stancik, Goose Creek SC; Mary Wilson, Charleston SC; Stuart Terry, Isle of Palms SC 38.00

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
4.53
1/2


Ellen Allen - Larry Allen, Summerville SC 60.42%
4.53
1/2
1

Monika Coker, Johns Island SC; J Spann, Charleston SC 60.42%
2.91
3
2
1
Chris Nicholson, Augusta GA; Jacqueline Swain, Charleston SC 59.09%
2.18
4


Enrico Beretta, Martin GA; Trevor Lumb, Atlanta GA 58.90%
1.44
5/6
3/4

Gordon Ginsburg, Bluffton SC; Jeanie Estes, Beaufort SC 57.39%
1.44
5/6
3/4
2
Will Lehder - Diane Lehder, Kiawah Island SC 57.39%
1.06
5
3
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 55.11%
0.67
6

Richard Smith, Spartanburg SC; Sam Pate, Taylors SC 54.55%
0.79

4
Meme Asserson, Folly Beach SC; Peggy Morrison, Hollywood SC 50.76%

SAT MORN 299ER PAIRS
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1
1

Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 61.11%
1.37
2
2

Diana Clary, Surfside Beach SC; Sally Reynolds, Murrells Inlet SC 57.14%
1.11
3
3
1
Teddy Marcot - Nancy Hulsen, Summerville SC 53.57%
0.77
4


Shirley Cotton, Mount Pleasant SC; Faye Stallings, Hollywood SC 53.17%
0.73
5/6
4/5
2/3
Margaret Stallings, Pawleys Island SC; Judith Jacobs, Georgetown SC 51.19%
0.73
5/6
4/5
2/3
Susan Bowers, Kiawah Island SC; Loralee Stucky, Langhorne PA 51.19%

SAT AFT OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1


Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC 66.09%
4.63
2


Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC 60.75%
3.47
3


James Gentry Jr, North Augusta SC; R David Chard, Charleston SC 60.28%
2.67
4
1
1
Cozy Pelzer - Felix Pelzer, Charleston SC 59.46%
1.95
5


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC 57.61%
2.00
6
2
2
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 56.04%
1.50
3
3
Jimmie Anderson - Lawrence Baum, Sumter SC 55.39%
1.13
4

Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC 54.17%
0.94
5

Richard Pekruhn - Pauline Pekruhn, Charleston SC 51.43%

SAT AFT 299ER PAIRS
14.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.42
1


Shirley Cotton, Mount Pleasant SC; Faye Stallings, Hollywood SC 67.94%
1.82
2


Glen Insley, George Town SC; Leroy Burnside, Pawleys Island SC 61.61%
1.73
3
1

Tom Taylor - Jan Whipp, Mt Pleasant SC 60.95%
1.02
4


Bennett Whitlock - Elizabeth Whitlock, Kiawah Island SC 56.39%
1.30
5
2

Rita Brannon - Peggy Palles Truluck, Florence SC 54.29%
0.97
6
3

Madeline Morgan - Kathe Gibson, Mooresville NC 54.17%
1.13
4
1
Lurline Fishburne - Croft Lane, Charleston SC 53.44%
0.60
5

Harriet Goldberg - Ruth Wurtzel, Charleston SC 51.53%
0.85

2
Teddy Marcot - Nancy Hulsen, Summerville SC 50.98%
0.64

3
Michael Maginnis - David Myers, Charleston SC 49.47%
0.53

4
Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Rosemary Brana-Shute, Charleston SC 48.98%

SAT EVE OPEN PAIRS
5.0 Tables

MPs A B Names Score
2.50
1

Carol Bedsole - Ursula Ramey, Charleston SC 68.50%
1.88
2

Dabney Townsend Jr, Pooler GA; Harold Rhyne Jr, Charleston SC 64.00%
1.41
3

Jeanie Estes, Beaufort SC; Gordon Ginsburg, Bluffton SC 54.50%
1.05
4

Chesta Anderson, Mount Pleasant SC; Jacqueline Kimball, John's Island SC 48.00%
1.62
1
Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC 45.50%
1.22
2
Nancy Meachim, Pawleys Island SC; Graydon Vadas, Charleston SC 44.50%

SAT COMPACT KO'S BKT 1
10 Tables

MPs Rank Names
8.16
1
Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC
5.71
2
D Hall, Charleston SC; Charles Davis, Lilburn GA; W Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC
3.67
3
Trevor Lumb, Atlanta GA; Enrico Beretta, Martin GA; Richard Smith, Spartanburg SC; Sam Pate, Taylors SC

SAT COMPACT KO'S BKT 2
10 Tables

MPs Rank Names
3.61
1
Yvonne Bishop, Mt Pleasant SC; Sandra Ridgeway, Wando SC; Helen Maybank - Lee Faust, Charleston SC
2.53
2
Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC; Louisa Cameron - Emily Ramsay, Charleston SC; Donald Rizer, Walterboro SC
1.62
3
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC; John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
28 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1


Len Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC; Charles Davis, Lilburn GA; D Hall, Charleston SC 101.00
7.13
2


Warren Roberts III - James Gumbert, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 96.00
5.34
3


Jack Webb, Charleston SC; Chesta Anderson, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC 92.00
4.01
4


Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC; Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC 90.00
6.75
5
1
1
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 86.00
2.71
6


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC 85.00
5.06
7
2
2
Meme Asserson - Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Susan Koval, Charleston SC; Peggy Morrison, Hollywood SC 83.00
3.80
8
3
3
Yvonne Bishop, Mt Pleasant SC; Sandra Ridgeway, Wando SC; Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC 81.00
2.85
4

R David Chard - Carl Becker - Cheryl Scott - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Linda Luther, N Charleston SC 75.00
2.25
5

Daniel McNeese, Johns Island SC; Paul Grant - Sherril Cuzzell, Summerville SC; Tina Radding, Charleston SC 74.00
1.94
6/7
4
Denise Darling - Julia Drayton - Amy Waring - Dianne Mandel, Charleston SC 73.00
1.81
6/7

Irene Stancik, Goose Creek SC; Kathryn Altman - Billie Floyd, Charleston SC; Mickey Langley, Mount Pleasant SC 73.00
1.53

5
Michael Bell, Rochester NY; Doris Johnson - Douglas Johnson, Little River SC; Goldie Nabatoff, Myrtle Beach SC 72.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page