A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 23-25, 2009

Charleston SC, 299er Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 112
Total number of players attending - 111
Total number of players winning masterpoints - 102
Total number of masterpoints won - 234.12
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Morn 299er Strat Prs - 22.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


Jane Meyerson, Charleston SC; Lynda Denberg, Sullivans Island SC 70.95%
2.50
2


John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 69.45%
1.87
3


Ann Montgomery - Kathy Kelly, Charleston SC 64.16%
1.40
4


Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC 62.51%
1.05
5


Marvin Oldenburger, Antioch IL; Sharon Oldenburger, 62.32%
0.79
6


Jacqueline Swain - Betty Wills, Charleston SC 61.57%
1.87
1
1
Steve Annan - Judy Annan, 55.15%
1.40
2

Sue Sandidje, Ocean Isle NC; Pamela Bank, Ocean Island Bea NC 52.68%
1.07
3
2
Lynette Bates - Marcia Lucas, Charleston SC 50.30%
0.80
4
3
Malcolm Fages, ; Richard Nadol, Charleston SC 50.20%
0.59
5

Judyann Schnorf, Mt.Pleasant SC; Judy Bailey, Seabrook SC 48.95%
0.60
6
4
Debby Abrams - Libby D'Hara, Georgetown SC 48.94%
0.64

5
Alberta Mitchum, Folly Beach SC; Mary Ann Williford, Hollywood SC 48.81%

Fri Aft 299er Strat Prs - 21.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.23
1


Nancy Willms, Mount Pleasant SC; Pat Roske, Mt Pleasant SC 62.70%
2.42
2
1
1
Debby Abrams - Libby D'Hara, Georgetown SC 62.30%
1.82
3


Kenneth Hinson, Hanahan SC; Mayo Read, Wadmalaw Island SC 61.90%
1.36
4


Ed Kerr - Carol Kerr, Hilton Head SC 61.67%
1.34
5
2
2
Claudia Boyce, Wadmalaw Island SC; Susan Herrmann, Charleston SC 59.92%
0.77
6


Katherine Downen, Charleston SC; Roslind Quigley, Goose Creek SC 59.07%
1.01
3
3
Jody Latham, Sullivans Island SC; Lee Early, Bamberg SC 55.42%
0.76
4
4
Steve Annan - Judy Annan, 55.03%
0.57
5
5
Malcolm Fages, ; Richard Nadol, Charleston SC 52.38%
0.48
6

Sue Sandidge, Ocean Isle NC; Pamela Bank, Ocean Island Bea NC 50.00%

Saturday Top of page

Sat Morn 299er Strat Prs - 20.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1


Edward Johnson, Goose Creek SC; Ann Priest, Charleston SC 65.87%
2.27
2


Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC 63.89%
1.49
3/4


Jaclyn Berlinsky - Janice Kahn, Charleston SC 63.10%
1.49
3/4


Andy Fralix, Aiken SC; Barbara Neagley, Daniel Island SC 63.10%
0.96
5


Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 60.71%
0.72
6


Sally Jones, ; Susan Bowers, Kiawah Island SC 60.32%
1.70
1

Chris Ritsch, Mt Pleasant SC; David Myers, Charleston SC 53.17%
1.28
2

Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC 52.38%
1.28
3
1
Marcia Lucas - Lynette Bates, Charleston SC 51.98%
0.84
4/5
2/3
Emily Whipple, Hanahan SC; Jane Waring, Charleston SC 50.79%
0.84
4/5
2/3
Eleanor Howard - Sharon Taylor, Edisto Island SC 50.79%
0.48
6/7
4/5
Malcolm Fages, ; Richard Nadol, Charleston SC 50.00%
0.60
6/7
4/5
Janet Linning, Mt. Pleasant SC; Ryan Condon, Hollywood SC 50.00%

Sat Aft 299er Strat Prs - 15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1


Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC 67.91%
1.97
2


Dianne Mandel, Charleston SC; Lois McMorris, Johns Island SC 65.65%
1.47
3


Sally Reynolds - Diana Clary, 62.42%
1.11
4


Ann Priest, Charleston SC; Edward Johnson, Goose Creek SC 61.35%
1.45
5
1
1
Malcolm Fages, ; Richard Nadol, Charleston SC 58.18%
0.62
6


Jaclyn Berlinsky - Janice Kahn, Charleston SC 57.09%
1.09
2
2
Debby Abrams - Libby O'Hara, Georgetown SC 53.14%
0.82
3

Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt, Charleston SC 52.66%
0.64
4
3
Judy Annan - Steve Annan, 47.93%
0.46
5

Rita Phillips - Mary DuBois, Johns Island SC 46.90%
0.48

4
Linda Land, Summerville SC; Charlie Goldberg, Charleston SC 45.25%

Sunday Top of page

Sunday 299er Swiss Teams - 16 Tables

MPs A B C Names Score
3.94
1
1

Carolyn Titus, Mt. Pleasant SC; Dianne Mandel, Charleston SC; Sally Jones, ; Susan Bowers, Kiawah Island SC 82.00
2.96
2


Caroline Baarcke, Mt. Pleasant SC; Amy Waring - Denise Darling - Julia Drayton, Charleston SC 79.00
2.22
3
2

Janet Linning, Mt. Pleasant SC; Mary DuBois, Johns Island SC; Danny Phillips, Pawleys Island SC; Norma Barrett, Surfside SC 77.00
1.66
4


Charles Jenkins - Anne Jenkins, Summerville SC; Harriet Goldberg - Joyce Person, Charleston SC 72.00
1.31
5


Carolyn Schwenzfeier - Ann Priest, Charleston SC; Edward Johnson, Goose Creek SC; Mary Lou Perkins, Folly Beach SC 67.00
1.36
3

Charlie Zhu, North Charleston SC; Jaclyn Berlinsky - Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt - Janice Kahn, Charleston SC 64.00
1.79

1
Judy Annan - Steve Annan, ; Betsy Jones, Charleston SC; Margaret Pearson, Mt. Pleasant SC 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page