A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 4-7, 2010

Charleston SC, Swamp Fox Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 263.5
Total number of players attending - 255;
Total number of players winning masterpoints - 233
Total number of masterpoints won - 1,181.06
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS EVE OPEN PAIRS
17.0 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1


Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC 64.74%
4.37
2


Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Enrico Beretta, Martin GA 64.58%
3.28
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 63.94%
2.46
4


Richard Guarneri, Charleston SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 61.70%
1.84
5


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC 60.98%
1.38
6


Charles Davis, Lilburn GA; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 57.93%
2.95
1

Carol Bedsole - Ursula Ramey, Charleston SC 57.03%
2.21
2
1
Meme Asserson, Folly Beach SC; Peggy Morrison, Hollywood SC 56.22%
1.66
3
2
Anne Dickstein, Charleston SC; John Simdorn, Fairview NC 52.40%
1.24
4
3
Archie Hardy, Columbia SC; Emily Ramsay, Charleston SC 51.88%
0.99
5

Joel Thomas, Charleston SC; Lynda Denberg, Sullivans Isl SC 51.15%
0.84
6
4
Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Kitty McMaster, Charleston SC 50.09%
0.71

5
Susan Bowers - Sally Jones, Kiawah Island SC 47.71%

THURS EVE 299ER PAIRS
8.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.82
1


Janet Livingstain - Mitzi Kirshtein, Charleston SC 58.33%
1.20
2/3
1/2
1/2
Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Claudia Boyce, Wadmalaw Island SC 55.00%
1.20
2/3
1/2
1/2
Linda Brock - Linda Land, Summerville SC 55.00%
0.67
4/6
3/4

Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Judy Bailey, Seabrook Island SC 54.58%
0.67
4/6
3/4

Chris Ritsch, Mount Pleasant SC; Jane Mendelsohn, Charleston SC 54.58%
0.59
4/6


Ann Montgomery - Kathy Kelly, Charleston SC 54.58%
0.61

3
Lynette Bates - Marcia Lucas, Charleston SC 47.08%

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
11.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC 69.79%
4.00
2


W Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC 66.83%
3.00
3


Andrew Hurd, Charleston SC; Sangit Chatterjee, Jamaica Plain MA 62.15%
2.67
4
1

Marian Mottley, Mount Pleasant SC; Betty Gibson, Mt Pleasant SC 59.61%
1.69
5


D Hall - Evelyn Hall, Charleston SC 55.30%
2.00
6
2

Richard Shaw, Beaufort SC; Paul Cuffe, Fripp Island SC 54.98%
1.77
3
1
Kay Haun - Roslind Quigley, Goose Creek SC 52.43%
1.13
4

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 52.20%
1.33
5
2
Ken Meppen, Goose Creek SC; Eleanor Frisch, Summerville SC 50.69%
1.00

3
Monika Coker - Lois McMorris, Johns Island SC 49.05%
0.82

4
Kenneth Hinson, Hanahan SC; Edward Johnson, Goose Creek SC 45.95%

FRI AFT 299ER PAIRS
10.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1


Lynda Denberg, Sullivans Isl SC; Jane Meyerson, Charleston SC 69.00%
1.59
2


Mark Shaw, Summerville SC; Andy Fralix, North Augusta SC 60.42%
1.64
3
1

Mitzi Kirshtein - Janet Livingstain, Charleston SC 60.20%
1.23
4
2

Emily Whipple, Hanahan SC; Jane Waring, Charleston SC 58.04%
0.67
5


Kathy Kelly, Charleston SC; Alberta Mitchum, Folly Bech SC 56.85%
0.92
6
3

Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt, Charleston SC 54.46%
1.05
4
1
Judy Annan - Steve Annan, Mt Pleasant SC 53.87%
0.79
5
2
Robert Burt - Lynn Burt, Bluffton SC 53.40%
0.59

3
David Borghesi, Hilton Head Isl SC; Nancy Borghesi, Hilton Head Is SC 52.89%

FRI EVE OPEN PAIRS
16.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


Shirley Salvo, Kiawah Island SC; Linda Luther, N Charleston SC 68.05%
3.88
2
1
1
Elizabeth Tyler, Mt Pleasant SC; Karen Hinson, Hanahan SC 65.77%
2.91
3


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC 64.97%
2.21
4
2

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 59.03%
1.64
5


Margaret Malaspina - Derrick Niederman, Needham MA 55.87%
1.66
6
3
2
Monika Coker - Lois McMorris, Johns Island SC 55.85%
1.41
4

Carol Bedsole - Ursula Ramey, Charleston SC 54.41%
0.99
5

Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC 52.98%
0.70
6

Richard Shaw, Beaufort SC; Paul Cuffe, Fripp Island SC 52.79%
1.00

3
Sandra Ridgeway, Wando SC; Susan Koval, Charleston SC 46.89%
0.75

4
Sally Reynolds, Murrells Inlet SC; Diana Clary, Surfside Beach SC 45.93%

FRI EVE 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.32
1/2
1

Malcolm Fages, Mt Pleasant SC; Richard Nadol, Charleston SC 64.50%
1.32
1/2


Mark Shaw, Summerville SC; Andy Fralix, North Augusta SC 64.50%
0.98
3
2
1
Robert Burt - Lynn Burt, Bluffton SC 58.50%
0.74
4
3
2
Nancy Borghesi, Hilton Head Is SC; David Borghesi, Hilton Head Isl SC 50.00%

FRI/SAT KNOCKOUTS - 1
7 Tables

MPs Rank Names
13.43
1
Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC
7.12
2
Richard Smith, Spartanburg SC; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; George Russell, Moore SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 2
7 Tables

MPs Rank Names
7.44
1
James Gentry Jr, North Augusta SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Kitty McMaster - Richard Chard, Charleston SC
3.94
2
Lina Clark, Harleyville SC; Mike Smith - Pauline Pekruhn - Richard Pekruhn, Charleston SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 3
7 Tables

MPs Rank Names
5.14
1
Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC; Janet Friend, Mt Pleasant SC; Juanita Collings, St Helena Is SC; Lee Greene, St Helana Isla SC
2.72
2
Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC; Louisa Cameron - Emily Ramsay, Charleston SC; Archie Hardy, Columbia SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 4
7 Tables

MPs Rank Names
4.25
1
John Garcia - Bobbie Rothschild - Stuart Terry, Isle of Palms SC; Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC
2.25
2
Michael Pisani - Robert McClanahan - Sarah McClanahan - Jim Kellogg, Short Hills NJ

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
12.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Len Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC 66.07%
3.75
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC 65.77%
2.81
3
1
1
Irene Heitzman - Sam Heitzman, Charleston SC 58.93%
2.11
4


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC 57.44%
1.58
5


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Marcia Meyer, Beaufort SC 57.14%
1.19
6


Joan Kennedy, Mt Pleasant SC; Peggy Hahn, Charleston SC 55.06%
1.79
2
2
Ken Meppen, Goose Creek SC; Eleanor Frisch, Summerville SC 52.98%
1.34
3

Carol Bedsole - Ursula Ramey, Charleston SC 52.08%
1.01
4
3
Pat Austin, Pawleys Island SC; Glen Insley, George Town SC 51.49%
0.76
5
4
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC 50.00%

SAT MORN 299ER PAIRS
7.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.82
1


Carolyn Titus, Mt Pleasant SC; Dianne Mandel, Charleston SC 67.66%
1.37
2


Lynda Denberg, Sullivans Isl SC; Jane Meyerson, Charleston SC 62.56%
1.02
3


Nancy Meachim, Pawleys Island SC; Graydon Vadas, Charleston SC 59.64%
1.43
4
1

Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt, Charleston SC 58.65%
1.07
5
2
1
Nancy Borghesi, Hilton Head Is SC; David Borghesi, Hilton Head Isl SC 58.57%
0.80
3
2
Robert Burt - Lynn Burt, Bluffton SC 55.48%
0.67
4

Nancy Hulsen - Teddy Marcot, Summerville SC 55.36%

SAT AFT OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Marcia Meyer, Beaufort SC 64.24%
4.25
2
1

Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC 59.68%
3.19
3


Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 59.15%
2.39
4
2

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 58.45%
1.79
5


Chesta Anderson, Mount Pleasant SC; Joan Kennedy, Mt Pleasant SC 58.45%
1.50
6
3

Jeanie Estes, Beaufort SC; Gordon Ginsburg, Bluffton SC 57.19%
1.34
4

Pauline Pekruhn - Richard Pekruhn, Charleston SC 52.51%
0.84
5

Joel Thomas, Charleston SC; Mark Shaw, Summerville SC 52.19%
1.65

1
Ken Meppen, Goose Creek SC; Eleanor Frisch, Summerville SC 50.79%
1.24

2
Joan King, Saint Helena Is SC; Hedy Williams, Beaufort SC 46.18%
0.93

3
Kitty McMaster - Ruth Wurtzel, Charleston SC 45.94%

SAT AFT 299ER PAIRS
10.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1
1

Emily Whipple, Hanahan SC; Jane Waring, Charleston SC 61.20%
1.59
2


John Garcia - Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC 59.11%
1.19
3


Lynda Denberg, Sullivans Isl SC; Jane Meyerson, Charleston SC 57.88%
1.15
4
2
1
Nancy Hulsen - Teddy Marcot, Summerville SC 56.99%
0.86
5
3
2
Nancy Borghesi, Hilton Head Is SC; David Borghesi, Hilton Head Isl SC 55.27%
0.50
6


Auvo Kemppinen, Bonneau SC; Andy Fralix, North Augusta SC 54.90%
0.65
4

Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt, Charleston SC 54.76%
0.59
5
3
Judy Annan - Steve Annan, Mt Pleasant SC 54.32%

COMPACT KNOCKOUTS - 1
12 Tables

MPs Rank Names
10.00
1
Richard Smith, Spartanburg SC; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; George Russell, Moore SC
7.00
2
Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC
4.50
3
D Hall, Charleston SC; Len Case, Charlotte NC; Charles Davis, Lilburn GA; W Sutton, Huntersville NC
3.50
4
Irene Stancik, Goose Creek SC; Cynthia Deaton - Kathryn Altman - Billie Floyd, Charleston SC

COMPACT KNOCKOUTS - 2
12 Tables

MPs Rank Names
3.80
1
Pat Austin, Pawleys Island SC; Glen Insley, George Town SC; Diana Clary, Surfside Beach SC; Sally Reynolds, Murrells Inlet SC
2.66
2
Yvonne Bishop - Tom Taylor - Raymond Benton Jr, Mt Pleasant SC; Mary Wilson, Charleston SC
1.71
3
Shirley Cotton - Cheryl Backstrom, Mount Pleasant SC; Diane Britton - Barbara Deaton, Charleston SC
1.33
4
Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC; Juanita Collings, St Helena Is SC; Janet Friend, Mt Pleasant SC; Lee Greene, St Helana Isla SC

SAT EVE OPEN PAIRS
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1
1

Mark Shaw, Summerville SC; Joel Thomas, Charleston SC 69.50%
2.00
2
2

Meme Asserson, Folly Beach SC; Peggy Morrison, Hollywood SC 65.25%
1.50
3


Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 60.92%
1.53
4
3
1
Malcolm Fages, Mt Pleasant SC; Richard Nadol, Charleston SC 53.83%
0.89
4

Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC 50.87%
1.15

2
David Borghesi, Hilton Head Isl SC; Nancy Borghesi, Hilton Head Is SC 48.25%

STRATIFIED SWISS TEAMS
13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Ellen Allen, Summerville SC 71.00
2.87
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC 48.00
2.15
3


Shirley Salvo, Kiawah Island SC; Linda Luther, N Charleston SC; Jane Neidenthal - Patricia Coggins, Charleston SC 46.00
2.53
4
1

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 45.00
1.06
5/6


Tina Radding, Charleston SC; Sherril Cuzzell, Summerville SC; Karen Galleher, Pawleys Island SC; Darrell Elder, Surfside Beach SC 43.00
1.90
5/6
2

Mina Dupree, Folly Beach SC; Martha Heslep, Mt Pleasant SC; Sandra Ridgeway, Wando SC; Louisa Cameron, Charleston SC 43.00
1.25
3/4

Chesta Anderson, Mount Pleasant SC; Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Marcia Meyer, Beaufort SC; Joan Kennedy, Mt Pleasant SC 36.00
1.77
3/4
1
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC; Mary Frances Stahler - Judy Lang, Hilton Head Isl SC 36.00
1.33

2
Susie Anderson, Summerville SC; Anne Dickstein - Harriet Goldberg, Charleston SC; Kit Heisel, Goose Creek SC 35.00

Sunday Top of page

STRATFIED SWISS TEAMS
35 Tables

MPs A B C Names Score
11.25
1


Owen Lien, Hickory NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC 113.00
8.44
2


Richard Guarneri - Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 97.00
5.54
3/4


Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC 89.00
5.54
3/4


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC 89.00
3.75
5


Len Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC; Charles Davis, Lilburn GA; D Hall, Charleston SC 88.00
3.21
6


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 87.00
7.80
7
1

Susie Anderson, Summerville SC; Betty Gibson, Mt Pleasant SC; Marian Mottley, Mount Pleasant SC; Kit Heisel, Goose Creek SC 84.00
5.12
8/9
2/3

Paul Grant - Sherril Cuzzell, Summerville SC; Daniel McNeese, Johns Island SC; Tina Radding, Charleston SC 82.00
5.12
8/9
2/3

Peggy Hahn, Charleston SC; Donald Rizer, Walterboro SC; Meme Asserson, Folly Beach SC; Peggy Morrison, Hollywood SC 82.00
5.48
10
4
1
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC; Judy Lang - Mary Frances Stahler, Hilton Head Isl SC 80.00
2.60
5

Irene Stancik, Goose Creek SC; Kathryn Altman - Billie Floyd - Cynthia Deaton, Charleston SC 79.00
4.11
6
2
Carolyn Titus - Elizabeth Tyler, Mt Pleasant SC; Dianne Mandel, Charleston SC; Karen Hinson, Hanahan SC 76.00
3.08
7
3
Helen Maybank - Lee Faust - Joel Thomas - Robert Faust, Charleston SC 74.00
2.31
8/9
4
Mina Dupree, Folly Beach SC; Sandra Ridgeway, Wando SC; Susan Koval, Charleston SC; Martha Heslep, Mt Pleasant SC 72.00
1.65
8/9

Richard Pekruhn - Pauline Pekruhn - Mike Smith, Charleston SC; Lina Clark, Harleyville SC 72.00
1.83

5
Susan Nuernberger - Felix Pelzer - Cozy Pelzer, Charleston SC; Thelma Thompson, Mount Pleasant SC 70.00
1.57

6
Chris Nicholson, Augusta GA; Jacqueline Swain - Joyce Boylston, Charleston SC; Mary Lou Perkins, Folly Beach SC 69.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page