A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 8-10, 2010

Charleston SC 299er Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 110.0
Total number of players winning masterpoints - 98
Total number of masterpoints won - 232.22
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Morning Pairs
22.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.43
1


Graydon Vadas - Kent Mina; 67.06%
1.82
2
1
1
Nancy Fishback - MaryHelen Dantzler; 61.51%
1.20
3/4
2/3
2
Linda Bergman - Nancy Ravenel; 60.71%
1.20
3/4
2/3

Malcolm Fages - Richard Nadol; 60.71%
0.77
5
4

Rebecca Nirenblatt - Claudia Boyce; 60.32%
0.80
6/7


Harriet Goldberg - Mary Lou Perkins; 59.92%
0.51
6/7
5

Susan Herrmann - Cynthia Corley; 59.92%
0.47
6
3
N. John Garcia - Mike Arthur; 55.16%
0.40

4
Linda Land - Mickey Sieracki; 50.79%

Non Life Master Tour
18.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.20
1


Lois McMorris - Sally Jones; 69.44%
1.65
2
1

David Roth - Frank Detweiler; 63.89%
1.24
3


N. John Garcia - Mike Arthur; 62.70%
1.05
4
2

Rebecca Nirenblatt - Claudia Boyce; 59.26%
0.70
5


Anne Jenkins - Charles Jenkins; 58.73%
0.52
6


Ann Montgomery - Marion Goodman; 58.33%
0.79
3

Richard Nadol - Malcolm Fages; 56.48%
0.79
4
1
Frances Lewis - Terry Torrence; 56.35%
0.44
5

Judyann Schnorf - Lee Early; 53.57%
0.50
6

Cynthia Corley - Susan Herrmann; 50.79%
0.59

2
Margaret Ann Pearson - Betsy Jones; 50.46%
0.44

3
Lynda Bohler - Janet Bex; 50.00%
0.35

4
Marcia Lucas - Lynette Bates; 48.02%

Saturday Top of page

499 Sectional
18.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.20
1
1

Cynthia Corley - Susan Herrmann; 66.01%
1.65
2
2

Joanne Milkereit - Claudia Boyce; 62.70%
1.24
3


Janice Kahn - Jaclyn Berlinsky; 62.63%
0.93
4


Denise Darling - Caroline Baarcke; 60.18%
0.84
5
3
1
Kate Latimer - Renee Brockinton; 59.17%
0.76
6


Harriet Goldberg - Mary Lou Perkins; 58.48%
0.63
4
2
Katie Barber - Kristine Harper; 55.08%
0.53
5

Judyann Schnorf - Lee Early; 54.63%
0.37
6

Mary Ann Williford - Lucy Spell; 54.10%
0.47

3
Teddy Marcot - Shirley Fages; 52.25%
0.37

4
Linda Bergman - Nancy Ravenel; 52.13%

499 Sectional
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.05
1
1
1
Madeleine Kaye - Frances Boyd; 68.27%
1.54
2
2

Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt; 66.98%
1.15
3
3
2
Cynthia Corley - Susan Herrmann; 64.68%
0.86
4


Harriet Goldberg - Jane Meyerson; 64.29%
0.65
5


Kenneth Hinson - Mayo Read; 63.66%
0.49
6


Joyce Person - Sally Jones; 58.96%
0.60
4
3
Judy Annan - Steve Annan; 56.35%
0.50
5

Renee Brockinton - Malcolm Fages; 54.37%
0.35
6

Judyann Schnorf - Lee Early; 52.59%
0.45

4
Shirley Fages - Teddy Marcot; 51.19%
0.39

5
Croft Lane - Lurline Fishburne; 50.32%

Sunday Top of page

499 Sectional
17 Tables

MPsABCNamesScore
3.07
1


Harriet Goldberg - Richard Nadol - Malcolm Fages - Lois McMorris; 92.00
2.30
2


Caroline Baarcke - Joyce Person - Sally Jones - Denise Darling; 86.00
1.52
3/4


Ann Montgomery - David Roth - Frank Detweiler - Kathy Kelly; 71.00
1.90
3/4
1

Judy Annan - Steve Annan - Claudia Boyce - Joanne Milkereit; 71.00
1.02
5


Judyann Schnorf - Lee Early - Nancy Fishback - MaryHelen Dantzler; 68.00
1.43
2

Ann Mandel - Judy Bailey - Jan Whipp - Carolyn Stumpf; 61.00
1.25
3/4
1/2
Teddy Marcot - Jane Mendelsohn - Shirley Fages - David Myers; 58.00
1.25
3/4
1/2
Renee Brockinton - Kate Latimer - Croft Lane - Lurline Fishburne; 58.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page