A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 3-6, 2011

Charleston SC Swamp Fox Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 261.5
Total number of players attending - 249
Total number of players winning masterpoints - 205
Total number of masterpoints won - 1051.43
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
9.5 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1
1

Irene Stancik, Goose Creek SC; Richard Nadol, Charleston SC67.40%
4.13
2
2

Anne Dickstein - Kathryn Altman, Charleston SC63.71%
3.09
3


Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC61.64%
2.32
4


Terry Jacobs, N Charleston SC; William Hugh, Goose Creek SC57.21%
1.74
5
3
1
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Maya Altarac, Birmingham AL57.07%
1.31
6
4

Irene Heitzman - Sam Heitzman, Charleston SC53.31%
0.84
5

Peggy Morrison, Hollywood SC; Meme Asserson, Folly Beach SC51.16%
1.24

2
Dianne Mandel, Charleston SC; Caroline Baarcke, Mt Pleasant SC50.56%
0.93

3
Helen Baille - Mike Baille, Charleston SC48.51%

THURS AFT 499ER PAIRS
13.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1


Kenneth Hinson, Hanahan SC; Ann Priest, Charleston SC66.11%
1.82
2


Joyce Boylston, Charleston SC; Mary Lou Perkins, Folly Beach SC64.33%
1.81
3
1
1
Betty McMahon, Mt Pleasant SC; Teddy Marcot, Summerville SC57.77%
1.02
4


Tom Taylor, Mt Pleasant SC; John Garcia, Isle of Palms SC57.09%
1.36
5
2
2
Marcia Lucas - Lynette Bates, Charleston SC56.66%
1.02
6
3

Shirley Fages, Mt Pleasant SC; Sandra Lipton, Johns Island SC55.96%
0.77
4
3
Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC; Judy Bailey, Seabrook Island SC53.86%
0.57
5
4
Madeleine Kaye - Frances Boyd, Kiawah Island SC52.30%

THURS EVE OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Andrew Hurd, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC67.05%
3.75
2


Tom Rutledge - Joyce Nichols, Charleston SC64.58%
2.81
3


Richard Guarneri, Charleston SC; Charles Davis, Lilburn GA63.07%
2.53
4
1

Kay Haun, Goose Creek SC; Helen Baille, Charleston SC57.39%
1.90
5
2
1
Sally Jones - Susan Bowers, Kiawah Island SC56.44%
1.19
6


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC56.25%
1.42
3
2
Jerry Vanderhoef, Mt Pleasent SC; Robert Faust, Charleston SC53.79%
1.27
4
3
Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Marion Goodman, Charleston SC53.03%
0.89
5

Josh Shanes, Charleston SC; Lina Clark, Harleyville SC51.70%
0.66

4/5
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC46.78%
0.66

4/5
Emily Ramsay - Louisa Cameron, Charleston SC46.78%

THURS EVE 499ER PAIRS
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1


Jaclyn Berlinsky - Janice Kahn, Charleston SC69.25%
1.29
2


Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Claudia Boyce, Wadmalaw Island SC61.42%
1.43
3
1
1
Betty McMahon, Mt Pleasant SC; Teddy Marcot, Summerville SC55.92%
0.73
4


Richard Nadol - Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC52.83%
1.07
5
2

J David Myers - Michael Maginnis, Charleston SC52.50%
0.80
3

Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC51.58%
0.60
4

Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Lee Early, Bamb''erg SC48.33%
0.83

2
Madeleine Kaye - Frances Boyd, Kiawah Island SC48.17%

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KO's Top of page

FRI AFT 499ER PAIRS
13.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1
1

Sue Williams - Robert Cohen, Atlanta GA61.72%
1.82
2


Shirley Cotton, Mount Pleasant SC; Jeanne Dupree, Mt Pleasant SC60.98%
1.67
3
2
1
Betty McMahon, Mt Pleasant SC; Teddy Marcot, Summerville SC59.58%
1.25
4
3
2
Linda Bergman, Mt Pleasant SC; Steven White, Summerville SC58.87%
0.94
5
4
3
Kathy Gage, Charleston SC; Charles Mitchum, Folly Beach SC58.52%
0.70
6
5

Richard Nadol, Charleston SC; Malcolm Fages, Mt Pleasant SC57.94%
0.53
6

Caroline Baarcke, Mt Pleasant SC; Denise Darling, Charleston SC57.42%
0.57

4
Judy Bailey, Seabrook Island SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC54.84%

FRI AFT OPEN PAIRS
15.0 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1


Leonard Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC67.31%
4.88
2


Richard Chard, Charleston SC; James Gentry Jr, North Augusta SC60.58%
3.66
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC59.94%
2.74
4


Andrew Hurd - Spencer Hurd, Charleston SC58.81%
2.81
5
1

Peggy Hahn, Charleston SC; Karen Hinson, Hanahan SC58.01%
2.11
6
2
1
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Maya Altarac, Birmingham AL56.89%
1.58
3
2
Ken Meppen, Goose Creek SC; Eleanor Frisch, Summerville SC54.65%
1.19
4
3
Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Richard Collins, Lakeville CT53.85%
0.89
5

Gordon Ginsburg, Bluffton SC; Jeanie Estes, Beaufort SC52.88%
0.67
6

Monika Coker - James Lancaster, Johns Island SC51.76%
0.79

4
Susan Bowers - Sally Jones, Kiawah Island SC50.96%

FRI EVE 499ER PAIRS
6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.73
1


Shirley Cotton, Mount Pleasant SC; Jeanne Dupree, Mt Pleasant SC60.63%
1.51
2
1

Marion Goodman - Rebecca Nirenblatt, Charleston SC56.88%
0.97
3


Phyllis Burnette - Maryellen Liptak, Greenville SC56.13%
1.18
4
2
1
Robert Burt - Lynn Burt, Bluffton SC53.39%
0.89
3
2
Charles Buchta - Marjorie Buchta, New London NC52.25%
0.64
4

Teddy Marcot, Summerville SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC48.88%

FRI EVE OPEN PAIRS
16.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC65.49%
4.00
2


Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC61.06%
3.00
3
1

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC60.06%
2.25
4
2

Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC58.49%
1.69
5


Terry Jacobs, N Charleston SC; Charles Davis, Lilburn GA55.41%
1.26
6


Joyce Nichols - Cynthia Deaton, Charleston SC54.29%
1.58
3

Kathryn Altman - Billie Floyd, Charleston SC53.09%
1.88
4
1
Susie Anderson, Summerville SC; Karen Hinson, Hanahan SC53.01%
0.89
5

Hamdi Karluk, Bethune SC; Richard Smith, Spartanburg SC52.77%
1.41
6
2
Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Richard Collins, Lakeville CT51.33%
1.06

3
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Maya Altarac, Birmingham AL51.16%
0.79

4
Malcolm Fages, Mt Pleasant SC; Richard Nadol, Charleston SC50.86%

FRI/SAT KNOCKOUTS-1
6 Tables

MPsRankNames
9.41
1
Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC
4.99
2
Anne Dickstein - Dianne Mandel - Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC; Daniel McNeese, Johns Island SC

FRI/SAT KNOCKOUTS-2
6 Tables

MPsRankNames
3.83
1
Raymond Benton Jr - Yvonne Bishop, Mt Pleasant SC; Jane Waring, Charleston SC; Emily Whipple, Hanahan SC
2.03
2
Shirley Fages, Mt Pleasant SC; Lucy Spell, Charleston SC; Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Claudia Boyce, Wadmalaw Island SC

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

SAT MORN 499ER PAIRS
10.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.12
1


Phyllis Burnette - Maryellen Liptak, Greenville SC63.31%
1.82
2
1

Jaclyn Berlinsky - Janice Kahn, Charleston SC59.46%
1.19
3


Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC; Tom Taylor, Mt Pleasant SC58.85%
1.37
4
2

Rita Brannon - LuEtta Harris, Florence SC58.20%
0.74
5


Ann Priest, Charleston SC; Kenneth Hinson, Hanahan SC58.01%
1.28
6
3
1
Rosalie Crouch - William Crouch, Edisto Island SC57.00%
0.96
4
2
Charles Buchta - Marjorie Buchta, New London NC54.49%
0.72
5
3
Betty McMahon, Mt Pleasant SC; Teddy Marcot, Summerville SC51.89%
0.54

4
Mickey Sieracki, Charleston SC; Gladney Brooks, Mt Pleasant SC49.47%

SAT MORN OPEN PAIRS
8.5 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1
1

Gordon Ginsburg, Bluffton SC; Jeanie Estes, Beaufort SC60.72%
3.75
2


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC60.71%
2.81
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.36%
2.11
4
2

Barbara Spence, Charleston SC; Michael Arthur, Sullivans Isl SC59.14%
1.58
5
3

Irene Heitzman - Sam Heitzman, Charleston SC57.06%
1.01
4

Sherril Cuzzell, Summerville SC; Carolyn Titus, Mt Pleasant SC52.68%
1.65
5
1
Joyce Person - Kitty McMaster, Charleston SC48.35%
1.24

2
Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC; Morris Mitchem Jr, Columbia SC46.90%
0.93

3
Carolyn Anderson, Oneonta NY; John Garcia, Isle of Palms SC45.92%

SAT AFT 499ER PAIRS
13.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1


Richard Collins, Lakeville CT; Jeff Stopford, Sheldon SC64.28%
2.12
2
1

Rita Brannon - LuEtta Harris, Florence SC58.94%
1.59
3
2

Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Claudia Boyce, Wadmalaw Island SC57.64%
1.19
4
3

Anne Smith, Seabrook Island SC; Virginia Ennis, Johns Island SC56.50%
0.89
5
4

Charles Jenkins - Anne Jenkins, Summerville SC55.77%
0.57
6


Phyllis Burnette - Maryellen Liptak, Greenville SC55.62%
1.36
5
1
William Crouch - Rosalie Crouch, Edisto Island SC54.29%
1.02
6
2
Kathy Gage, Charleston SC; Charles Mitchum, Folly Beach SC54.15%
0.77

3
Betty McMahon, Mt Pleasant SC; Teddy Marcot, Summerville SC49.51%
0.57

4
Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC; Judy Bailey, Seabrook Island SC48.35%

SAT AFT OPEN PAIRS
20.0 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1
1

Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC68.98%
5.50
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC64.35%
4.12
3


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Guarneri, Charleston SC60.88%
3.09
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.42%
2.03
5/6


Richard Chard, Charleston SC; James Gentry Jr, North Augusta SC58.56%
2.63
5/6
2

Gordon Ginsburg, Bluffton SC; Jeanie Estes, Beaufort SC58.56%
2.12
3
1
Meme Asserson, Folly Beach SC; Rylee Routh, Mount Pleasant SC56.94%
1.59
4
2
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC56.48%
1.19
5
3
Maya Altarac, Birmingham AL; Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC56.25%
0.89
6
4
Helen Baille - Mike Baille, Charleston SC53.94%
0.67

5
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC52.31%

SATURDAY KNOCKOUTS
9 Tables

MPsRankNames
14.29
1
Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC
7.57
2
Robert Faust - Lee Faust - Helen Maybank, Charleston SC; Jerry Vanderhoef, Mt Pleasent SC
3.22
3
Malcolm Fages - Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC; Richard Nadol, Charleston SC

SAT EVE OPEN PAIRS
3.5 Tables

MPsRankNamesScore
2.33
1
Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC73.75%
1.75
2
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC63.75%
1.31
3
Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC57.50%

STRATIFIED SWISS TEAMS
10 Tables / Based on 14 Tables

MPsABNamesScore
4.00
1

Tom Rutledge - Richard Guarneri, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC56.00
3.00
2

Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Maya Altarac, Birmingham AL; Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC54.00
2.25
3

Charles Davis, Lilburn GA; Leonard Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC; D Hall, Charleston SC46.00
1.69
4

Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC44.00
2.40
1
Sherril Cuzzell, Summerville SC; Tina Radding - Kathryn Altman - Billie Floyd, Charleston SC43.00
1.80
2
Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC40.00

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
30 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Richard Brown, Easley SC110.00
7.50
2


Tom Rutledge - Richard Guarneri - Joyce Nichols, Charleston SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Ellen Allen, Summerville SC101.00
4.93
3/4


Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Maya Altarac, Birmingham AL; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC96.00
4.93
3/4


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC96.00
7.88
5
1

James Gentry Jr, North Augusta SC; Carl Becker - Cheryl Scott - Richard Chard, Charleston SC92.00
5.91
6
2

George Russell, Moore SC; Enrico Beretta, Martin GA; Richard Smith, Spartanburg SC; Hamdi Karluk, Bethune SC86.00
2.50
7


Charles Davis, Lilburn GA; W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC; D Hall, Charleston SC84.00
4.43
8
3

Tina Radding - Anne Dickstein, Charleston SC; Sherril Cuzzell, Summerville SC; Daniel McNeese, Johns Island SC83.00
3.32
9
4

Susie Anderson, Summerville SC; Kit Heisel, Goose Creek SC; Marian Mottley, Mount Pleasant SC; Betty Gibson, Mt Pleasant SC80.00
4.42
5/6
1
Dennis Domin - Linda Domin, Johns Island SC; Katherine Abrams - Diane Bennett, Kiawah Island SC78.00
2.44
5/6

Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC; Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Terry Jacobs, N Charleston SC78.00
1.97
7

Carol Bedsole - Ursula Ramey - Joyce Person - Kitty McMaster, Charleston SC77.00
3.32

2
Tom Taylor, Mt Pleasant SC; Graydon Vadas, Charleston SC; Nancy Meachim, Pawleys Island SC; Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC72.00
2.49

3
Helen Maybank - Lee Faust - Robert Faust, Charleston SC; Jerry Vanderhoef, Mt Pleasent SC68.00
1.86

4
Meme Asserson, Folly Beach SC; Susan Koval - Emily Ramsay, Charleston SC; Sandra Ridgeway, Wando SC65.00
1.47

5
Jacqueline Swain - Lucy Spell, Charleston SC; Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC64.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page