A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 1-4, 2012

Charleston SC Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 284.5
Total number of players attending - 277
Total number of players winning masterpoints - 232
Total number of masterpoints won - 1,059.83
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
16.0 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1


Andrew Hurd, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC66.19%
4.88
2


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC60.74%
3.66
3
1
1
Diane Bennett - Katherine Abrams, Kiawah Island SC60.42%
2.74
4


Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Enrico Beretta, Martin GA58.49%
2.59
5
2

Lina Clark, Harleyville SC; Josh Shanes, Charleston SC57.05%
1.94
6
3

Anne Dickstein, Charleston SC; Irene Stancik, Goose Creek SC56.73%
1.59
4
2
Richard Nadol, Charleston SC; Malcolm Fages, Mt Pleasant SC55.29%
1.19
5
3
Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC; Stuart Terry, Ashland NH54.49%
0.82
6

Jo Anne Jones - Alfred Jones, Charleston SC53.69%
0.89

4
Kitty McMaster - Ruth Wurtzel, Charleston SC50.64%
0.67

5
Lynda Denberg, Sullivans Isl SC; Jane Meyerson, Charleston SC48.56%

THURS AFT 299ER PAIRS
13.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.32
1


Judy Annan - Steve Annan, Mt Pleasant SC73.11%
1.74
2


Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Ann Priest, Charleston SC64.58%
1.82
3
1
1
Leslie Avant, Wadmalaw Island SC; Anne Smith, Charleston SC58.71%
0.98
4


Betty Camp - Floride Willard, Spartanburg SC57.01%
1.37
5
2

Croft Lane - Lurline Fishburne, Charleston SC56.63%
1.02
6
3
2
Kathy Gage, Charleston SC; Rebecca Hudecek, Mount Pleasant SC56.06%
0.77
4

Betty McMahon - Barbara Lasher, Mt Pleasant SC52.46%
0.64
5
3
Elizabeth Bild - Charles Bild, Charleston SC52.27%
0.48
6
4
Eleanor Howard - Sharon Taylor, Edisto Island SC51.89%

THURS EVE OPEN PAIRS
17.5 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Ellen Allen, Summerville SC; Andrew Hurd, Charleston SC71.88%
4.75
2


Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Enrico Beretta, Martin GA61.84%
3.60
3
1

James Gentry Jr, North Augusta SC; Richard Chard, Charleston SC60.17%
2.67
4


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC59.57%
2.70
5
2
1
Stuart Terry, Ashland NH; Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC59.18%
2.03
6
3

Chesta Anderson, Mount Pleasant SC; William Brackett, Isle of Palms SC58.62%
1.52
4

Kathryn Altman - Billie Floyd, Charleston SC58.27%
1.14
5

Derrick Niederman - Margaret Malaspina, Charleston SC55.84%
0.85
6

Lina Clark, Harleyville SC; Terry Jacobs, N Charleston SC53.46%
1.50

2
Malcolm Fages, Mt Pleasant SC; Richard Nadol, Charleston SC52.93%
1.13

3
Amy Waring - Denise Darling, Charleston SC50.97%
0.84

4
Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Joyce Boylston, Charleston SC49.62%
0.74

5
Dianne Mandel, Charleston SC; Lee Early, Bamb''erg SC48.70%

THURS EVE 299ER PAIRS
10.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1


Marion Goodman - Marsha Golod, Charleston SC65.77%
1.55
2
1

J David Myers - Michael Maginnis, Charleston SC61.01%
1.14
3


Floride Willard - Betty Camp, Spartanburg SC60.42%
1.16
4/5
2
1
Mickey Sieracki, Charleston SC; Rosalie Crouch, Charlleston SC54.76%
0.75
4/5


Michael Arthur, Sullivans Isl SC; Shirley Fages, Mt Pleasant SC54.76%
0.48
6


Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Ann Priest, Charleston SC52.98%
0.87
3
2
Charles Bild - Elizabeth Bild, Charleston SC52.08%
0.65
4
3
Kate Oates Dargan - Lacy Chapman, Spartanburg SC51.19%
0.49
5
4
Marcia Lucas - Lynette Bates, Charleston SC50.30%

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Open Pairs
26.0 Tables / Based on 43 Tables

MPsABCNamesScore
8.83
1


Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC67.25%
6.62
2
1

Daniel McNeese, Johns Island SC; Joan Kennedy, Mt Pleasant SC64.57%
4.97
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC63.86%
3.73
4
2

Richard Chard, Charleston SC; James Gentry Jr, North Augusta SC63.25%
2.79
5


Richard Guarneri - Tom Rutledge, Charleston SC61.60%
2.10
6


Charles Davis, Lilburn GA; D Hall, Charleston SC60.34%
2.62
3

Pat Latham, Sullivans Is SC; Barbara Deaton, Charleston SC59.45%
1.96
4

Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC59.17%
1.47
5

Barbara Spence - Billie Floyd, Charleston SC57.03%
1.11
6

Ursula Ramey - Mary Mathewes, Charleston SC56.93%
2.59

1
Will Lehder - Diane Lehder, Kiawah Island SC55.40%
1.94

2
Lynda Denberg, Sullivans Isl SC; Jane Meyerson, Charleston SC55.11%
1.46

3
Sarah McClanahan - Michael Pisani, Short Hills NJ50.34%
1.09

4
Jody Latham, Sullivans Islan SC; Cheryl Backstrom, Orrville OH49.47%
1.00

5
Harriet Goldberg, Charleston SC; John Garcia, Isle of Palms SC48.23%
0.66

6
Renee Brockinton - Amy Waring, Charleston SC47.90%

FRI AFT 299ER PAIRS
16.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.73
1


Betty Camp - Floride Willard, Spartanburg SC62.40%
2.05
2
1

Rebecca Hudecek, Mount Pleasant SC; Charles Mitchum, Folly Beach SC60.55%
1.54
3


Gail Kellogg - Jim Kellogg, Short Hills NJ60.47%
1.50
4
2
1
Mickey Sieracki, Charleston SC; Rosalie Crouch, Charlleston SC60.37%
0.95
5


Albert Barnett - Laura Barnett, Chesterfield MO60.23%
1.13
6
3

Charles Davis - Page Miller, Fripp Island SC59.38%
0.96
4
2
Lacy Chapman - Kate Oates Dargan, Spartanburg SC57.13%
0.72
5
3
Linda Ensor, Summerville SC; Kevin Lawing, Charleston SC55.97%
0.54
6
4
Marie Boney - Nancy Fishback, Edisto Island SC55.58%
0.48

5
Eleanor Howard - Sharon Taylor, Edisto Island SC54.15%

Fri Eve Open Pairs
11.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1
1

Daniel McNeese, Johns Island SC; Joan Kennedy, Mt Pleasant SC59.49%
3.50
2


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC59.26%
2.63
3
2
1
Bobbie Stricklin - William Stricklin, Florence SC58.56%
1.97
4
3
2
John Garcia, Isle of Palms SC; Harriet Goldberg, Charleston SC57.64%
1.30
5/6


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC56.25%
1.30
5/6
4

Ursula Ramey - Mary Mathewes, Charleston SC56.25%
1.43
5

Richard Hughes - Banner Hughes, Johns Island SC55.56%
1.00
6

Jo Anne Jones - Alfred Jones, Charleston SC53.94%
1.00

3
Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Claudia Boyce, Wadmalaw Island SC48.84%
0.75

4
Marion Goodman - Joyce Boylston, Charleston SC47.45%

FRI EVE 299ER PAIRS
6.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1


Edward Kerl, Townville SC; Jim Miles, Westminster SC67.78%
1.52
2
1

Jeff Stopford, Sheldon SC; Hedy Williams, Beaufort SC60.48%
1.14
3
2
1
Mickey Sieracki, Charleston SC; Rosalie Crouch, Charlleston SC57.22%
0.86
4
3

Betty Camp - Floride Willard, Spartanburg SC54.29%
0.54
5


Judy Annan - Steve Annan, Mt Pleasant SC50.95%
0.74
4
2
Terry Torrence - Frances Lewis, Goose Creek SC48.33%

FRI/SAT KNOCKOUTS - 1    KO Recap
6 Tables

MPsRankNames
12.23
1
Tom Rutledge - Richard Guarneri - Andrew Hurd, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC
6.48
2
Derrick Niederman - Margaret Malaspina, Charleston SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Enrico Beretta, Martin GA

FRI/SAT KNOCKOUTS - 2
6 Tables

MPsRankNames
4.86
1
Susie Anderson - Philip Dewitt Jr, Summerville SC; Lina Clark, Harleyville SC; Louisa Cameron, Charleston SC; Mary Lou Perkins, Folly Beach SC
2.58
2
Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White - Frances Potter - Bibs Hurt, Columbia SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 3
5 Tables

MPsRankNames
2.48
1
Michael Pisani - Robert McClanahan - Sarah McClanahan - Jim Kellogg, Short Hills NJ
1.31
2
Caroline Baarcke, Mt Pleasant SC; Janice Kahn - Denise Darling, Charleston SC; Lee Early, Bamb''erg SC

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon& Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
15.5 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1
1

James Gentry Jr, North Augusta SC; Richard Chard, Charleston SC63.38%
4.75
2


Sherril Cuzzell, Summerville SC; Tina Radding, Charleston SC60.88%
3.56
3
2
1
Lynda Denberg, Sullivans Isl SC; Jane Meyerson, Charleston SC59.00%
2.67
4
3

Anne Dickstein - Charles Lippy, Charleston SC58.52%
2.00
5
4

Irene Heitzman - Sam Heitzman, Charleston SC58.22%
1.50
6


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC57.98%
1.50
5
2
Ken Meppen, Goose Creek SC; Eleanor Frisch, Summerville SC57.43%
0.89
6

Michael Arthur, Sullivans Isl SC; Irene Stancik, Goose Creek SC55.22%
1.13

3
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC52.45%
0.84

4
Kenneth Hinson - Karen Hinson, Hanahan SC51.38%
1.00

5
Shirley Cotton, Mount Pleasant SC; Jeanne Dupree, Mt Pleasant SC49.21%

SAT MORN 299ER PAIRS
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.22
1


Albert Barnett - Laura Barnett, Chesterfield MO72.49%
1.67
2


Judy Annan - Steve Annan, Mt Pleasant SC62.71%
1.25
3


Lucy Spell - Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC62.11%
1.90
4
1

Jeff Stopford, Sheldon SC; Hedy Williams, Beaufort SC58.89%
1.43
5
2

Charles Davis - Page Miller, Fripp Island SC57.99%
0.56
6


Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Ann Priest, Charleston SC56.80%
1.07
3
1
Kathy Gage, Charleston SC; Rebecca Hudecek, Mount Pleasant SC56.59%
0.80
4

Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC; Michael Stockdell, Columbia SC52.85%
0.60
5

Brenda Coolong, Pawleys Island SC; Linda Overman, Pawleys Is SC52.21%
0.45
6

Monica Marsten, Leland NC; Charles King, Wilmington NC50.93%
0.79

2
Lacy Chapman - Kate Oates Dargan, Spartanburg SC45.54%
0.59

3
Sharon Taylor - Eleanor Howard, Edisto Island SC45.20%

SAT AFT OPEN PAIRS
16.0 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
5.69
1/2


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC62.34%
5.69
1/2


Charles Davis, Lilburn GA; D Hall, Charleston SC62.34%
3.66
3


Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC60.58%
3.45
4
1

Chesta Anderson, Mount Pleasant SC; William Brackett, Isle of Palms SC59.78%
1.80
5/6


Sherril Cuzzell, Summerville SC; Tina Radding, Charleston SC57.53%
1.80
5/6


Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC57.53%
2.59
2

James Gentry Jr, North Augusta SC; Richard Chard, Charleston SC57.37%
1.94
3

Phyllis Burnette, Greenville SC; Jo Tutt, Easley SC56.25%
1.46
4

Anne Dickstein - Charles Lippy, Charleston SC54.33%
1.09
5

Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC54.17%
0.82
6

Kathryn Altman - Billie Floyd, Charleston SC53.85%
1.88

1
Jody Latham, Sullivans Islan SC; Pat Latham, Sullivans Is SC50.32%
1.41

2
Diane Bennett - Katherine Abrams, Kiawah Island SC49.52%
1.06

3
Alberta Mitchum, Folly Bech SC; Claudia Boyce, Wadmalaw Island SC49.36%
0.79

4
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC48.08%

SAT AFT 299ER PAIRS
12.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.32
1
1
1
Janet Bex - Lynda Bohler, Charleston SC60.07%
1.74
2


Lucy Spell - Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC59.98%
1.31
3


Judyann Schnorf, Mt Pleasant SC; Ann Priest, Charleston SC58.77%
1.30
4
2

Madeleine Kaye - Frances Boyd, Kiawah Island SC58.28%
0.97
5
3

Judy Bailey, Seabrook Island SC; Mary Williford, Hollywood SC57.74%
0.81
6
4

Linda Bergman - Katie Barber, Mt Pleasant SC57.16%
0.58
5

Rosalie Crouch, Charlleston SC; Betty McMahon, Mt Pleasant SC55.19%
0.74

2
Beverly Marco, Brighton MI; Nicki Joy, Kiawah Island SC53.67%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
39 Tables

MPsABCNamesScore
12.25
1


Ann Rickard, Simpsonville SC; Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Michael Oechsler, Charleston SC112.00
9.19
2


Tom Rutledge - Richard Guarneri - Andrew Hurd - Joyce Nichols, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC101.00
6.89
3


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Derrick Niederman - Margaret Malaspina, Charleston SC99.00
9.90
4
1
1
Richard Hughes - Banner Hughes - Tori Langen, Johns Island SC; Anne Smith, Seabrook Island SC97.00
7.43
5
2

Daniel McNeese, Johns Island SC; Joan Kennedy, Mt Pleasant SC; Tina Radding, Charleston SC; Sherril Cuzzell, Summerville SC89.00
3.28
6/7


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC87.00
5.57
6/7
3
2
Susie Anderson, Summerville SC; Lina Clark, Harleyville SC; Roslind Quigley, Goose Creek SC; Nancy Allen, North Charlesto SC87.00
4.18
8
4
3
Charles Jenkins - Anne Jenkins - Connie Campbell, Summerville SC; Sandra White, Charleston SC84.00
3.30
9
5
4
Lynda Denberg, Sullivans Isl SC; Jane Meyerson - Peggy Hahn, Charleston SC; Karen Hinson, Hanahan SC83.00
2.83
10
6

Richard Chard - Cheryl Scott - Carl Becker, Charleston SC; James Gentry Jr, North Augusta SC82.00
2.48
11
7
5
Malcolm Fages - Shirley Fages, Mt Pleasant SC; Richard Nadol, Charleston SC; Diana Skinner, Goose Creek SC81.00
2.09
8/9

Martha Heslep, Mt Pleasant SC; Sam Heitzman - Irene Heitzman - Barbara Visser, Charleston SC76.00
2.09
8/9
6
Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC; Marie Boney - Nancy Fishback, Edisto Island SC76.00
1.80
10
7
Harriet Goldberg - Marion Goodman, Charleston SC; Lois McMorris, Johns Island SC; John Garcia, Isle of Palms SC75.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page