A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 11-13, 2013

Charleston SC Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 88.0
Total number of players attending - 101
Total number of players winning masterpoints - 88
Total number of masterpoints won - 168.00
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Return to Results Index

Friday Top of page

NLM Pairs Sectional
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.60
1
1

Sue Hopke - Margaret Barksdale, Columbia SC62.27%
1.95
2


Craig Hull - Mary Hull, Savannah GA62.05%
1.46
3
2
1
Sandee White, Charleston SC; Connie Campbell, Summerville SC60.45%
1.10
4
3

Paul Mahoney, Johns Island SC; Michael Maginnis, Charleston SC59.55%
0.82
5


Rosalie Crouch - Julie Klaper, Charleston SC59.09%
0.72
6
4

Katie Barber - Betty McMahon, Mt. Pleasant SC57.73%
0.65
5

Nancy Jane Edelman, Johns Island SC; Lorie Muenow, Seabrook Island SC57.50%
0.83

2
Barbara Mcgee, Charleston SC; Barbara Fredericks, Mt. Pleasant SC50.68%

Fri AM 99er Pairs
4.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.28
1
1

Patsy Lewellyn, Aiken SC; Shay Connors, Highlands NC65.56%
0.96
2
2

Donna Heinsbroek - Hans Heinsbroek, Savannah GA60.67%
0.72
3


Bob Hahn - William Lefevre, Charleston SC55.00%
0.54
4


Sig Schildcrout - Keith O'Quinn, Mt. Pleasant SC53.81%

Fri Aft
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.60
1
1
1
Bob Hahn - William Lefevre, Charleston SC62.95%
1.95
2


Laura Barnett - Albert Barnett, Chesterfield MO60.50%
1.46
3


Mitzi Kirshtein - Janet Livingstain, Charleston SC58.64%
1.22
4
2

Kathy Gage, Charleston SC; Rebecca Hudecek, Mt Pleasant SC57.75%
0.82
5


Mary Ann Williford, Hollywood SC; Lucy Spell, Charleston SC57.50%
0.91
6
3
2
Lynda Bohler, Charleston SC; Kay McCarthy, Daniel Island SC55.75%
0.68
4

Marty Robinson - Jane Mendelsohn, Charleston SC55.00%
0.51
5

Brenda Coolong - Linda Overman, Pawleys Island SC54.09%

Fri Aft 99's
3.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.19
1
1

Sig Schildcrout - Keith O'Quinn, Mt. Pleasant SC66.67%
0.89
2


Nancy Fishback - Marie Boney, Edisto Island SC59.72%
0.74
3
2

Donna Heinsbroek - Hans Heinsbroek, Savannah GA56.94%

Saturday Top of page

Sat AM
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.60
1
1
1
Steve Ackerman, Charleston SC; Barbara Fredericks, Mt. Pleasant SC68.86%
1.95
2
2

Sandee White, Charleston SC; Connie Campbell, Summerville SC62.27%
1.46
3
3

Betty McMahon - Katie Barber, Mt. Pleasant SC61.14%
1.10
4
4

Kathy Gage, Charleston SC; Rebecca Hudecek, Mt Pleasant SC58.64%
0.82
5


Ray Nix, Myrtle Beach SC; Salley Ziemba, Pawleys Island SC58.41%
0.62
6


David Myers - Betty Wills, Charleston SC55.68%
0.83
5
2
Sally Lawrence, Bluffton SC; Marilyn Fraser, Hilton Head SC52.73%

Sat AM 99er's
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.11
1


Pam Bigelow - Mike Bigelow, Savannah GA54.78%
0.83
2


Donna Heinsbroek - Hans Heinsbroek, Savannah GA54.17%

Sat Aft
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.82
1


Rosalie Crouch - Barbara Mcgee, Charleston SC60.45%
2.12
2
1

Harriet Lurcey-Lutz, Garden City SC; Brenda Coolong, Pawleys Island SC60.35%
1.59
3


Salley Ziemba - Blondelle Grant, Pawleys Island SC59.95%
1.19
4


Judy Sellers - Karen Hogan, Columbia SC59.38%
1.36
5
2
1
Sally Lawrence, Bluffton SC; Marilyn Fraser, Hilton Head SC59.21%
1.02
6
3
2
Lissy Morgan, Mt. Pleasant SC; Barbara Connell, Charleston SC56.93%
0.76
4
3
Sharon Taylor - Eleanor Howard, Edisto Island SC56.65%
0.57
5

Diane Monroe, Daniel Island SC; Jeanne Dupree, Mt Pleasant SC56.34%
0.54

4
Nicki Joy - Mary DuBois, Johns Island SC52.26%

Sunday Top of page

Sun Teams NLM Section
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.25
1


Teddy Marcot, Summerville SC; David Myers - Betty Wills - Ruth Wurtzel, Charleston SC79.00
2.42
2/3
1

John Bredenberg - Helen Bredenberg, Greensboro NC; Sally Dix, ; Sandra Tillman, Inman SC76.00
2.14
2/3


Lucy Spell - Kathy Gage, Charleston SC; Mary Ann Williford, Hollywood SC; Rebecca Hudecek, Mt Pleasant SC76.00
1.82
4
2

Barbara Mcgee, Charleston SC; Barbara Fredericks - Katie Barber - Betty McMahon, Mt. Pleasant SC69.00
1.36
3

Kate Latimer - Renee Brockinton - Lurline Fishburne, Charleston SC; Martha Blackman, Spartanburg SC65.00
1.79

1
Frances Lewis - Terry Torrence, Goose Creek SC; Connie Campbell, Summerville SC; Sandee White, Charleston SC56.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page