A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
June 17-20

Charlotte NC Summer Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 201
Total number of players attending - 222
Total number of players winning masterpoints - 182
Total number of masterpoints won - 716.58
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
30 Pairs

MPs A B C Names Score
4.17
1
    Bill Wisdom, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC 65.22%
3.13
2
    Judy Brown, Charlotte NC; J Masson, Mooresville NC 64.58%
2.81
3
1
  Owen Lien, Hickory NC; Louis Gangarosa, Augusta GA 63.30%
1.76
4
    Sarah Lefler - Patsy Burnside, Charlotte NC 59.46%
1.32
5
    June Peach - Mary Ann Blair, Charlotte NC 58.49%
2.11
6
2
  Penelope Smith - Constance Thompson, Charlotte NC 56.41%
1.95  
3
1
Susan Lassiter - Don Lassiter, Charlotte NC 56.25%
1.46  
4
2
Kay Heard - James Heard, Lincolnton GA 55.93%
1.10  
5
3
Mary Ann Safrit, Charlotte NC; Carole Salerno, Mooresville NC 55.29%
0.82  
6
4
John Corpening, High Point NC; Simone Liebling, Greensboro NC 53.69%
0.71    
5
David Dance - Martha Marshall, Charlotte NC 52.88%

THURS EVE OPEN PAIRS
33 Pairs

MPs A B C Names Score
4.50
1
    Len Case, Charlotte NC; Bill Wisdom, Salisbury NC 65.08%
3.38
2
1
  Owen Lien, Hickory NC; Louis Gangarosa, Augusta GA 61.65%
2.53
3
    Beatrice Kemp, Dacula GA; Richard Veach, Laurel MD 61.38%
1.90
4
    David Ehle - Marla Brodsky, Charlotte NC 60.32%
1.58
5
    Judy Brown - June Peach, Charlotte NC 59.16%
1.13
6
    Henry Deal - Jane Felton, Charlotte NC 57.17%
2.01  
2
  Lilah Murray, Fort Mill SC; A Allen, Charlotte NC 55.21%
1.51  
3
  Everett Dyer, Huntersville NC; Paul Heller, Marietta GA 52.66%
1.73  
4
1
James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 50.75%
1.30  
5
2
Richard Euler - Linda Euler, Salisbury NC 50.57%
0.97  
6
3
Patricia Wright - Martha Marshall, Charlotte NC 49.27%
0.73    
4
Charles Burnap - Kelli Allen, Charlotte NC 48.79%

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
40 Pairs

MPs A B C Names Score
5.67
1
    Patsy Burnside - Michael Starr, Charlotte NC 63.89%
4.25
2
    June Peach, Charlotte NC; Jean Williams, Hendersonville NC 61.81%
3.19
3
1
  Jon Rice, Raleigh NC; Mike Rice, Winston Salem NC 60.65%
2.39
4
    Judy Brown - Gene Manion, Charlotte NC 59.26%
1.79
5
    William Frey, Davidson NC; Charles Bost, Kannapolis NC 58.33%
1.67
6
    Marla Brodsky, Charlotte NC; Jacky Lee, Elon College NC 57.64%
1.76  
2/3
1
Mary Ann Safrit, Charlotte NC; Carole Salerno, Mooresville NC 53.47%
1.76  
2/3
  Owen Lien, Hickory NC; Louis Gangarosa, Augusta GA 53.47%
1.22  
4
2
Susan Lassiter - Gene Rinehart, Charlotte NC 52.08%
0.75  
5/6
  Charles Trevathan - Helen Trevathan, Columbus NC 51.85%
1.00  
5/6
  Felix Germuth - Joyce Goodman, Charlotte NC 51.85%
0.91    
3
James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 48.15%
0.70    
4
Mackie Robertson - T Ted Jarrell, Charlotte NC 47.69%

FRI AFT 199ER PRS
8 Pairs

MPs D E F Names Score
1.33
1
    Betty Bowling - Sarah Hamrick, Shelby NC 66.67%
1.00
2
    Mary Mathewes, Charleston SC; Katherine Downen, N Charleston SC 62.50%
0.75
3
    Eric Heinrich, Gaffney SC; Dorcas Downs, Thomasville NC 55.56%

FRI EVE OPEN PAIRS
41 Pairs

MPs A B C Names Score
5.17
1
    Jane Felton - Judy Brown, Charlotte NC 69.91%
3.88
2
    Tom Snyder, Charlotte NC; Jacky Lee, Elon College NC 63.80%
2.91
3
    William Frey, Davidson NC; Charles Bost, Kannapolis NC 61.11%
1.91
4/5
    Richard Guarneri, Charleston SC; Barbara Heller, Decatur GA 60.65%
1.91
4/5
    Marla Brodsky, Charlotte NC; J Masson, Mooresville NC 60.65%
1.23
6
    Baldeo Chopra - Pat Cole, Charlotte NC 54.86%
2.95  
1
  Ruth Spampinato - Mackie Robertson, Charlotte NC 54.17%
1.94  
2/3
  Robert Marsh - Everett Dyer, Huntersville NC 53.70%
1.94  
2/3
  Jon Rice, Raleigh NC; Mike Rice, Winston Salem NC 53.70%
1.73  
4
1
Carol Perkins, Matthews NC; Ruth Gordon, Charlotte NC 52.78%
0.93  
5
  Penelope Smith - Haakon Thorsen, Charlotte NC 52.31%
1.07  
6
  James Bates, Durham NC; John Cutliff, Chester SC 52.08%
1.30    
2
David Van Steenburgh - Patrick McCartney, Charlotte NC 51.85%
0.97    
3
Richard Euler - Linda Euler, Salisbury NC 49.48%
0.73    
4
Leon Price - Nancy Woodson, Charlotte NC 46.36%

Bracketed KO's - I
4 Teams

MPs Rank Names
8.50
1
Len Case, Charlotte NC; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Judith Bloomer - George Bloomer Jr, Pittsboro NC

Bracketed KO's - II
5 Teams

MPs Rank Names
4.97
1
Louis Gangarosa, Augusta GA; Owen Lien, Hickory NC; Kay Heard - James Heard, Lincolnton GA
3.73
2
Robert Libbey - Elizabeth Libbey, Saluda NC; Scott Chatham, Conover NC; Samuel Fritschner, Hendersonville NC

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
29 Pairs

MPs A B C Names Score
5.00
1
1
  Charles Trevathan - Helen Trevathan, Columbus NC 66.55%
3.75
2
    Dan Fowler - Bill Wisdom, Salisbury NC 65.21%
2.81
3
    Shirley Dalton, Clover SC; Sarah Lefler, Charlotte NC 56.60%
2.11
4
    Kay Joyce - Randy Joyce, Raleigh NC 56.45%
1.71
5
2
  Irwin Lecker - Jeanne Lecker, Wilmington NC 56.43%
1.46
6
    Charles Bost, Kannapolis NC; B Dellinger, Charlotte NC 56.40%
1.28  
3
  Paul Heller, Marietta GA; Michael Starr, Charlotte NC 55.14%
1.41  
4
1
Robert Birthisel, Charlotte NC; Jake Jones, Clover SC 51.61%
0.72  
5
  S Elizabeth Young, Bessemer City NC; Katherine Dayberry, Shelby NC 49.47%
1.06    
2
Ruth Gordon - Eva Atkins, Charlotte NC 43.64%

SAT MORN 199ER PAIRS
10 Pairs

MPs D E Names Score
1.43
1
1
Mary Mathewes, Charleston SC; Katherine Downen, N Charleston SC 62.00%
1.07
2
2
Lynne Fries - Edith Fyfe, Charlotte NC 54.50%
0.80
3
  Dorcas Downs, Thomasville NC; Eric Heinrich, Gaffney SC 53.50%
0.60
4
  Kvk Sundaram - Ks Vaidyanathan, Matthews NC 53.00%

SAT AFT OPEN PAIRS
45 Pairs

MPs A B C Names Score
6.17
1
    Randy Joyce - Kay Joyce, Raleigh NC 67.59%
4.63
2
    William Frey, Davidson NC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC 66.62%
3.47
3
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 65.54%
2.60
4
    Richard Guarneri, Charleston SC; Elvera Levine, Charlotte NC 62.96%
2.81
5
1
  Robert Birthisel - Michael Starr, Charlotte NC 61.57%
1.46
6
    Mickey Langley, Mount Pleasant SC; Kathryn Altman, Charleston SC 60.03%
2.11  
2
  Joyce Goodman - A Allen, Charlotte NC 53.89%
1.58  
3
  Charles Tichenor, Shelby NC; David Reitz, Gastonia NC 50.25%
1.19  
4
  Mary Ann Blair, Charlotte NC; Gail Duffy, Lynchburg VA 49.54%
0.89  
5
  Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 48.84%
0.60  
6/7
  S Elizabeth Young, Bessemer City NC; Katherine Dayberry, Shelby NC 48.38%
1.62  
6/7
1
Mary Ann Safrit, Charlotte NC; Carole Salerno, Mooresville NC 48.38%
1.22    
2
Linda Westerfield, Charlotte NC; Jake Jones, Clover SC 45.83%
0.91    
3
Thomas Slaughter - Carl Samuelson Jr, Charlotte NC 44.92%
0.68    
4
Patrick McCartney, Charlotte NC; Stefan Schwimmer, Matthews NC 43.98%

SAT AFT 199ER PAIRS
8 Pairs

MPs Rank Names Score
1.33
1
Robert Grigg, Richfield NC; Patsy Singletary, Albemarle NC 63.19%
1.00
2
William Latham - Elizabeth Latham, Thomasville NC 56.94%
0.66
3/4
Louis Faqin III, Charlotte NC; Mary Clay Carpenter, Huntersville NC 52.08%
0.66
3/4
Eric Heinrich, Gaffney SC; Dorcas Downs, Thomasville NC 52.08%

SAT EVE OPEN PAIRS
28 Pairs

MPs A B C Names Score
4.00
1
    Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Greenville SC 62.98%
3.00
2
    Richard Guarneri, Charleston SC; Elvera Levine, Charlotte NC 59.78%
2.25
3
    Judy Brown - Marla Brodsky, Charlotte NC 58.17%
1.69
4
    George Bloomer Jr, Pittsboro NC; Len Case, Charlotte NC 57.37%
1.27
5
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 56.73%
1.00
6
    Dan Fowler - Bill Wisdom, Salisbury NC 56.09%
2.41  
1
1
Linda Westerfield - Patrick McCartney, Charlotte NC 51.76%
1.81  
2
  Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 51.44%
1.36  
3
  Ruth Spampinato - Philip Beekman, Charlotte NC 50.96%
1.06  
4
2
Bennie Brown, Hartwell GA; Donald Clayton, Seneca SC 50.48%
0.76  
5
  Michael McConochie, Statesville NC; Sylvia Andrews, Hickory NC 50.00%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
23 Teams

MPs A B C Names Score
8.25
1
1
  Mike Rice - Frank Burgess Sr, Winston Salem NC; Jon Rice, Raleigh NC; Joyce Swenson, Oak Ridge NC 102.00
6.19
2
    Paul Heller, Marietta GA; Damaris Rorie, Columbia SC; Everett Dyer, Huntersville NC; John Memory, Salisbury NC 94.00
4.64
3
    Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Mary Peach - David Ehle, Charlotte NC; Jean Ritchie, Hickory NC 88.00
3.48
4
    Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Greenville SC; Richard Brown, Easley SC 86.00
2.61
5
    George Bloomer Jr - Judith Bloomer, Pittsboro NC; Sue Cooper, Winston Salem NC; Len Case, Charlotte NC 85.00
1.96
6
    David Dance - Martha Marshall, Charlotte NC; James Bates, Durham NC; Richard Veach, Laurel MD 83.00
2.71  
2
  Christine Foy, Aiken SC; Robert Coleman - Louis Gangarosa, Augusta GA; Owen Lien, Hickory NC 67.00
2.80  
3
1
Robert Marsh - Barbara Marsh, Huntersville NC; Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 65.00
2.10    
2
Linda Westerfield - Mary Hull, Charlotte NC; J Jen, Savannah GA; Jake Jones, Clover SC 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page