A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
September 9-12

Charlotte Fall Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 187
Total number of players attending - 220
Total number of players winning masterpoints - 191
Total number of masterpoints won - 679.98
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
36 Pairs

MPs A B C Names Score
4.67
1
1
  Joyce Goodman - Felix Germuth, Charlotte NC 64.13%
3.50
2
    Jane Felton - Henry Deal, Charlotte NC 60.35%
2.63
3
    David Ehle - Pat Cole, Charlotte NC 59.82%
1.97
4
    Judy Brown, Charlotte NC; J Masson, Mooresville NC 59.38%
1.58
5
    John Lane Jr, Charlotte NC; Joe Walden, Monroe NC 58.97%
1.58
6
    Jerry Helms, Charlotte NC; Bill Wisdom, Salisbury NC 58.31%
2.21  
2
1
Frank Gentry - Coleman Carter, Charlotte NC 56.50%
1.66  
3
  Ruth Gordon - Eva Atkins, Charlotte NC 55.91%
1.24  
4
  Jerry Pontius, Charlotte NC; Carl Wilson, Mooresville NC 55.43%
1.38  
5
2
Susan Lassiter - Don Lassiter, Charlotte NC 53.70%
1.04  
6
3
Bernetha Henry, Hopkins SC; Sylvia White, Columbia SC 52.48%
1.24    
4
Margaret McPherson, Orlando FL; Linda Westerfield, Charlotte NC 47.68%
0.93    
5
Jo Remmey, Tega Cay SC; Carolyn Reeder, Charlotte NC 46.43%

THURS EVE OPEN PAIRS
34 Pairs

MPs A B C Names Score
5.00
1
    Jane Felton - Henry Deal, Charlotte NC 66.83%
3.75
2
    Bill Wisdom, Salisbury NC; Jerry Helms, Charlotte NC 65.06%
2.81
3
    Michael Starr - Baldeo Chopra, Charlotte NC 58.78%
2.11
4
    Harold Winecoff - Carol Winecoff, China Grove NC 56.57%
1.58
5
    Jacky Lee, Elon College NC; Tom Snyder, Charlotte NC 56.42%
2.81
6
1
  Ruth Gordon - Eva Atkins, Charlotte NC 56.18%
2.11  
2
1
Patrick McCartney, Charlotte NC; Larry Lundy, Stanley NC 55.87%
1.58  
3
  Martha Marshall, Charlotte NC; Thomas McDow, Rock Hill SC 55.61%
1.19  
4
  Joseph Dutil, Fort Mill SC; Susan Lassiter, Charlotte NC 54.01%
1.22  
5
2
Marek Woroniecki - Anne Thompson, Charlotte NC 52.88%
0.91  
6
3
Frances Campbell - Arlys Mason, Charlotte NC 52.08%
0.68    
4
Patricia Lacroix, Pineville NC; Edward Karst, Charlotte NC 51.60%

THURS EVE 199ER PAIRS
6 Pairs

MPs Rank Names Score
1.24
1
Thomas Jones - Eugene Sullivan, Charlotte NC 58.00%
0.93
2
Judy Goodwin, Charlotte NC; Francis Augustine, Tampa FL 57.00%

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
41 Pairs

MPs A B C Names Score
5.17
1
    Bill Wisdom, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC 70.55%
3.88
2
    Penelope Smith - Jerry Helms, Charlotte NC 65.51%
2.91
3
    Henry Deal - Pat Cole, Charlotte NC 63.51%
2.18
4
    Sandra Gagnon - Harry Meyer II, Sarasota FL 59.72%
1.64
5
    Rosalie Orvin, Charleston SC; Mickey Langley, Mount Pleasant SC 58.74%
3.21
6
1
  Joe Wagner, Matthews NC; Mary Porter, Charlotte NC 56.94%
2.41  
2
1
Susan Lassiter - Gene Rinehart, Charlotte NC 54.40%
1.81  
3
  Michael Starr - B Dellinger, Charlotte NC 53.94%
1.55  
4
2
Linda Westerfield, Charlotte NC; Margaret McPherson, Orlando FL 53.91%
1.14  
5
  Jerry Pontius, Charlotte NC; Carl Wilson, Mooresville NC 52.87%
0.80  
6
  Betty Simpson, Pfafftown NC; Patricia Hoffmann, Winston Salem NC 52.84%
1.16    
3
Celia Johnson - Dennis Johnson, Fort Mill SC 50.69%
0.87    
4
Jane Smith - Marek Woroniecki, Charlotte NC 49.81%
0.65    
5
Harold Burch - Laverne Burch, Durham NC 48.15%

FRI EVE OPEN PAIRS
35 Pairs

MPs A B C Names Score
4.67
1
    Baldeo Chopra, Charlotte NC; James Blackwell, Prosperity SC 67.73%
3.50
2
    Harry Meyer II - Sandra Gagnon, Sarasota FL 61.79%
2.63
3
    Judy Brown - Jane Felton, Charlotte NC 61.47%
1.97
4
    Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 61.05%
1.48
5
    Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC 58.70%
1.63
6
    Bill Wisdom, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC 58.40%
2.81  
1
  Thomas McDow, Rock Hill SC; Penelope Smith, Charlotte NC 55.33%
2.11  
2
  Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 53.29%
1.58  
3
  Walter Marcin - Anne Thompson, Charlotte NC 51.19%
1.19  
4
  Laverne Quint, Hartsville SC; John Cutliff, Chester SC 51.06%
0.94  
5
  Ernest Tourtelot - Joyce Tourtelot, Hendersonville NC 50.98%
0.67  
6
  Sharon Hitson, Huntersville NC; Jake Jones, Clover SC 50.42%
1.62    
1
Jay Jairam, Matthews NC; Jaime Villanueva, Greer SC 50.00%
1.24    
2
Marianne Walcott - Carl Samuelson Jr, Charlotte NC 47.96%
0.91    
3
David Van Steenburgh - Patrick McCartney, Charlotte NC 47.20%
0.68    
4
Carol Perkins, Matthews NC; Ruth Gordon, Charlotte NC 43.94%

Saturday Top of page

SAT MORN 199ER PAIRS
8 Pairs

MPs Rank Names Score
1.33
1
Marianne Walcott, Charlotte NC; Martha Deaver, Gastonia NC 58.33%
1.00
2
Robert Grigg, Richfield NC; Patsy Singletary, Albemarle NC 52.78%
0.75
3
J. Robert Elster - Suzan Elster, Winston Salem NC 50.69%

SAT MORN OPEN PAIRS
46 Pairs

MPs A B C Names Score
6.17
1
    Judy Brown, Charlotte NC; J Masson, Mooresville NC 78.94%
4.63
2
    John Hurd - Richard Guarneri, Charleston SC 65.28%
3.47
3
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 63.89%
3.35
4
1
  Martha Marshall - David Dance, Charlotte NC 59.72%
1.95
5
    Henry Deal - Len Case, Charlotte NC 58.80%
2.51
6
2
  Judy Crowley, Ft Mill SC; Harold Crowley, Fort Mill SC 58.33%
1.88  
3
  Bob Wilson, Charlotte NC; Richard Frey, Harrisburg NC 57.64%
1.95  
4
1
Margaret McPherson, Orlando FL; Linda Westerfield, Charlotte NC 56.48%
1.06  
5
  Robert Marsh - Barbara Marsh, Huntersville NC 56.25%
1.46  
6
2
Jaime Villanueva, Greer SC; Kvk Sundaram, Matthews NC 55.79%
1.10    
3
Ross Andresen - Doug Agnew, Charlotte NC 54.17%
0.82    
4
Fran Bacon - Maryann Mortimer, Matthews NC 50.69%
0.62    
5
Marek Woroniecki, Charlotte NC; Laverne Burch, Durham NC 50.23%

SAT AFT 199ER PAIRS
8 Pairs

MPs Rank Names Score
1.33
1
Martha Zielonka - Patricia Frost, Gastonia NC 63.89%
1.00
2
Jerry Wise, Clemmons NC; Ed Turner, Winston Salem NC 59.72%
0.75
3
Don Lassiter, Charlotte NC; Sarah Dyer, Huntersville NC 52.78%

SAT AFT OPEN PAIRS
46 Pairs

MPs A B C Names Score
6.17
1
    David Wroblewski, Charlotte NC; J Masson, Mooresville NC 67.56%
4.63
2
    Harold Winecoff - Carol Winecoff, China Grove NC 66.44%
3.47
3
    Harry Meyer II - Sandra Gagnon, Sarasota FL 63.19%
2.60
4
    Susan Torrey, Chapel Hill NC; Peggy Barbee, Durham NC 60.65%
2.95
5
1
  John Lane Jr - Robert Birthisel, Charlotte NC 60.42%
1.75
6
    Richard Guarneri - John Hurd, Charleston SC 59.81%
2.21  
2
  Evalyn Knox - Mary Hull, Charlotte NC 56.51%
1.73  
3
1
Bernetha Henry, Hopkins SC; Doretha Leak, Charlotte NC 52.55%
1.24  
4
  Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 51.50%
0.93  
5
  Martha Marshall - David Dance, Charlotte NC 50.23%
0.75  
6
  Owen Doster, Hendersonvlle NC; Barbara Doster, Hendersonville NC 49.54%
1.30    
2
Johnsie Long, Winston Salem NC; Angeline Agresti, Advance NC 49.19%
1.07    
3
Susan Lassiter, Charlotte NC; Nancy Wilson, Mooresville NC 48.64%
0.75    
4
Celia Johnson - Dennis Johnson, Fort Mill SC 47.69%

SAT EVE OPEN PAIRS
18 Pairs

MPs A B C Names Score
3.17
1
    Ann Rickard, Spartanburg SC; Michael Oechsler, Cincinnati OH 64.12%
2.38
2
    Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Harold Moore, Hopkins SC 62.04%
1.78
3
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 57.64%
1.34
4
    Michael Jinks - Scott Stearns, Greenville SC 56.25%
1.00
5
    Susan Torrey, Chapel Hill NC; Peggy Barbee, Durham NC 56.02%
1.87  
1
1
Jay Jairam, Matthews NC; Jaime Villanueva, Greer SC 52.55%
1.40  
2
2
Angeline Agresti, Advance NC; Johnsie Long, Winston Salem NC 47.92%
1.05  
3
  Judy Bray, Cornelius NC; Nina Holcombe, Davidson NC 47.69%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
24 Teams

MPs A B C Names Score
8.50
1
    John Hurd - Richard Guarneri - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 129.00
6.38
2
    Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC; Bill Wisdom - Dan Fowler, Salisbury NC 105.00
4.78
3
    Mary Peach - Lamar Peach - David Ehle, Charlotte NC; Jean Ritchie, Hickory NC 97.00
3.59
4
    Harold Crowley, Fort Mill SC; Judy Brown - Marla Brodsky, Charlotte NC; Judy Crowley, Ft Mill SC 88.00
2.69
5
    Harold Winecoff - Carol Winecoff, China Grove NC; Marshane Russell Griffin - Veda Roberts, Charlotte NC 82.00
4.22
6/7
1
  David Dance - Carolyn Reeder, Charlotte NC; Jo Remmey, Tega Cay SC; Dorothy Floyd, Fort Mill SC 80.00
1.77
6/7
    J Masson, Mooresville NC; Henry Deal - Len Case - David Wroblewski, Charlotte NC 80.00
3.17  
2
1
Patrick McCartney - Linda Westerfield, Charlotte NC; Margaret McPherson, Orlando FL; Stefan Schwimmer, Matthews NC 73.00
2.37  
3
  Polly Westra - Pier Westra, Vilas NC; John Champion Jr - Jane Champion, Tallahassee FL 64.00
1.78  
4
  Robert Marsh - Barbara Marsh, Huntersville NC; Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 61.00
1.83    
2
Martha Zielonka - Patricia Frost, Gastonia NC; Tennyson Johnson Jr - Mary Clark, Charlotte NC 50.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page