A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 9-11, 2010

Charlotte NC, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 141.0
Total number of players attending - 209
Total number of players winning masterpoints - 165
Total number of masterpoints won - 284.02
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI MORN NLM PAIRS
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.60
1
1

Frank Sellers - Thomas Moon, Concord NC 67.45%
1.95
2


Prakash Bhandari, New Delhi India; Jake Jones, Clover SC 60.11%
1.59
3
2

Joyce LaFar - Dan LaFar, Gastonia NC 59.59%
1.19
4
3

Ellen Milano - Catherine Lowell, Charlotte NC 59.29%
1.36
5
4
1
Deryck Wynter, Charlotte NC; William Bendert, Mooresville NC 58.03%
0.71
6
5

Carmine Palermo - Bill Kouri, Charlotte NC 57.83%
0.50
6

Mary Anne Lindsey, Ft Mill SC; Jan Delbridge, Fort Mill SC 55.05%
1.02

2
John Williamson, Davidson NC; Deepak Kapadia, Huntersville NC 53.03%
0.77

3
Sam Goldberg - Barbara Goldberg, Mint Hill NC 52.44%
0.57

4
Marilyn Siwik, Waxhaw NC; Rita Hornburg, Charlotte NC 50.73%

FRI MORN 99ER PAIRS
11.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.79
1
1

Vit Patel - Paul Blanco, Cornelius NC 67.26%
1.34
2
2

Catherine Hunter - Lisa Pharr, Charlotte NC 65.18%
1.01
3
3

Joan Bruns - Susan Platte, Charlotte NC 60.42%
0.76
4
4

Phyllis Ingram, Wagener SC; Gayle McKeithan, Myrtle Beach SC 59.82%
0.57
5


Arthur Rosen, Charlotte NC; Babs Richard, Waxhaw NC 58.93%
0.45
6


Anne Sprock, Greensboro NC; Louise Allred, Charlotte NC 56.25%
0.43
5

Leslie Lockman, Gastonia NC; Clare Charzewski, Cramerton NC 53.87%
0.93

1
Alice Folger - Pattty Norman, Charlotte NC 50.60%
0.70

2
Becky Efird - Frannie Martin, Charlotte NC 48.51%
0.52

3
Bernadette Rasmussen - David Weber, Charlotte NC 48.21%
0.34

4/5
Brenda Ivanoff - Nick Ivanoff, Charlotte NC 47.32%
0.40

4/5
Peggy Engler - Barbara Gessner, Charlotte NC 47.32%

FRI AFT NLM PAIRS
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

John Glover - Ann Glover, Charlotte NC 64.02%
1.74
2
2

Carmine Palermo - Bill Kouri, Charlotte NC 61.17%
1.31
3


Judy Goodwin - Florrie Olliff, Charlotte NC 59.66%
0.98
4
3

Judith Biggs, Charlotte NC; J Scheuerman, Matthews NC 59.28%
0.73
5


Ellen Milano - Catherine Lowell, Charlotte NC 57.95%
0.81
6
4

Joyce Shuman - Sylvia Berkelhammer, Greensboro NC 57.77%
1.11
5
1
Darlene Klein, Davidson NC; D'Arline Fabian, Charlotte NC 52.84%
0.83

2
Sam Goldberg - Barbara Goldberg, Mint Hill NC 47.16%

FRI AFT 99ER PAIRS
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.45
1
1

Vey Turner, Landrum SC; Dwight Fougnie, Hendersonville NC 66.25%
1.09
2


Julie Field - Blake Field, Leesville SC 58.83%
0.85
3
2

Crystal Evans - Max Evans, Charlotte NC 58.75%
0.61
4


Joanne Sahlie - Mary Maguran, Charlotte NC 56.83%
0.64
5
3

Joan Bruns - Susan Platte, Charlotte NC 54.92%
0.48
4

Phyllis Ingram, Wagener SC; Gayle McKeithan, Myrtle Beach SC 54.42%
0.80

1
Alice Folger - Patty Norman, Charlotte NC 49.50%
0.60

2
Lauren Alexander - Eugene Alexander, Jr, Leesville SC 45.50%

Saturday Top of page

SAT MORN NLM PAIRS
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.49
1
1

Dianne Hale, Nebo NC; Allison White, Bakersville NC 60.42%
1.87
2
2

Carmine Palermo - Bill Kouri, Charlotte NC 59.28%
1.23
3/4
3/4

Ann White - Gary White, Waxhaw NC 58.52%
1.36
3/4
3/4
1
John Boger Jr, Concord NC; Anne Sprock, Greensboro NC 58.52%
0.79
5
5

Suzie Brawley, Mooresville NC; Joann Taormina, Huntersville NC 56.63%
0.88
6
6

Thomas Moon - Robert Dibianca, Concord NC 56.44%
1.02

2
Marshall Daniel - Mary Link, Charlotte NC 51.89%
0.77

3
Walter Atalski Jr, Fort Mill SC; Zella Stampley, Charlotte NC 51.70%
0.57

4
Ann Glover - John Glover, Charlotte NC 51.14%

SAT MORN 99ER PAIRS
20.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.64
1


Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC 71.39%
1.98
2


Ann Vaughan, Durham NC; Dorothea Wilson, Chapel Hill NC 62.58%
1.49
3


Raymond Keale, Charlotte NC; Roderick Rumreich, Fort Mill SC 60.71%
1.80
4
1
1
Eva Stokkebye - Russ Elliott, Charlotte NC 60.45%
1.35
5
2

Phyllis Ingram, Wagener SC; Gayle McKeithan, Myrtle Beach SC 58.16%
0.89
6


Mark Hanna - Earl Phillips, Gastonia NC 58.09%
1.01
3

Laura Neely - Beverly Smith, Raleigh NC 56.47%
0.83
4
2
Hubert Shuler - Scott Dunn, Columbia SC 55.92%
0.62
5
3
Peggy Engler - Barbara Gessner, Charlotte NC 55.61%
0.47
6
4
Nancy Thigpen - Richard Thigpen, Charlotte NC 54.94%
0.35

5
Jean Dunne - Susan Betenbaugh, Charlotte NC 54.67%

SAT AFT NLM PAIRS
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.17
1
1
1
Deryck Wynter, Charlotte NC; William Bendert, Mooresville NC 59.23%
1.63
2
2

Thomas Moon - Robert Dibianca, Concord NC 57.44%
1.22
3


Prakash Bhandari, New Delhi India; Beth Anderson, Charlotte NC 55.95%
1.02
4
3

Christina Nicholas, Waxhaw NC; Carole Stone, Trinity FL 55.65%
0.60
5/6


Bob Lloyd, Beufort NC; Jay Railey, Charlotte NC 54.76%
0.60
5/6


Tomas Luss, Southampton NY; E Thomas Bowers, Charlotte NC 54.76%
1.02
4
2
Jane Hoffmann, Huntersville NC; John Williamson, Davidson NC 52.38%
0.58
5

Suzie Brawley, Mooresville NC; Joann Taormina, Huntersville NC 51.19%
0.77

3
Christopher O'Connor - C Scott Ellwanger, Charlotte NC 50.89%
0.57

4
Patricia Hines - Judith Biggs, Charlotte NC 50.30%

SAT AFT 99ER PAIRS
11.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.79
1
1

Karen Hogan, Cayce SC; Ivey Rorie, Lewisville NC 64.29%
1.34
2


Eloise Taylor, Columbia SC; Cassandra Jackson, Elgin SC 61.31%
1.01
3


Julie Field - Blake Field, Leesville SC 60.42%
1.01
4
2

Crystal Evans - Max Evans, Charlotte NC 57.44%
0.57
5


Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC 57.14%
0.45
6


Joanne Sahlie - Arthur Rosen, Charlotte NC 55.65%
0.86
3
1
Hubert Shuler - Scott Dunn, Columbia SC 54.17%
0.57
4

Vey Turner, Landrum SC; Dwight Fougnie, Hendersonville NC 53.87%
0.45
5

Laura Neely - Beverly Smith, Raleigh NC 52.98%
0.65

2
Becky Efird - Frannie Martin, Charlotte NC 50.30%
0.48

3
Gainor Eisenlohr - Katie Cox, Charlotte NC 47.02%

Sunday Top of page

NLM SWISS TEAMS
21 Tables

MPs A B C Names Score
4.69
1


Beth Anderson - Ellen Milano, Charlotte NC; Carole Stone, Trinity FL; Faye Sneeder, Denver NC 87.00
3.08
2/3


Kvk Sundaram, Matthews NC; Jake Jones, Clover SC; Jay Jairam, Indian Trail NC; Prakash Bhandari, New Delhi India 81.00
3.08
2/3
1
1
Bart Danielsen - Paul Bernhardt - Matthew Avery - Ford Danielsen, Raleigh NC 81.00
1.98
4


Joann Taormina, Huntersville NC; James Carson Jr - Judy Ranson, Charlotte NC; Suzie Brawley, Mooresville NC 74.00
1.56
5


John Ede, Fort Mills SC; Jan Delbridge, Fort Mill SC; Mary Anne Lindsey, Ft Mill SC; Alan Charters, Kitchener ON 73.00
1.34
6


Marian Fort - Carmine Palermo - Bill Kouri - Cordelia Tyler, Charlotte NC 68.00
2.14
2

Judith Biggs - Arthur Rosen - Joanne Sahlie, Charlotte NC; J Scheuerman, Matthews NC 66.00
1.60
3

Rebecca Elderkin - Missy Anderson - Anne Thrift, Charlotte NC; May Crawford, Linville NC 62.00
1.53
4
2
Alice Folger - Patty Norman - Chris Glasgow, Charlotte NC; Jenkins Trotter, Pawleys Island SC 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page