A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
August 13-15

Chattanooga TN Summer Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 234
Total number of players attending - 183
Total number of players winning masterpoints - 169
Total number of masterpoints won - 867.90
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Thursday Top of page

Thurs Eve Stratified Prs
17 Pairs

MPs A B C Names Score
3.17
1
1
  Marlon Weaver, Chattanooga TN; James Bagley, Harlingen TX 63.58%
2.38
2
    Robert Blum, Marco Island FL; Shannon Cappelletti, Hixson TN 62.30%
1.81
3
2
1
Elaine O'Dell - Norma Clark, Lookout Mtn TN 54.46%
1.36
4
3
  Robert Ling, Chattanooga TN; Larry Lowell Jr, Knoxville TN 53.08%
1.13
5
4
2
Dwight Pease, Hixson TN; William Simpson, Chattanooga TN 52.32%
0.76  
5
  David Brown, Chattanooga TN; Daniel Gubin, Coosada AL 52.26%
0.85    
3
Nancy Motes, Sandy Springs GA; Nancy Smith, Marietta GA 51.62%
0.71    
4
Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN 48.51%

Thurs-Fri KO Bracket 1
6 Teams

MPs Rank Names
11.00
1
Elbert Moore, Crofton KY; Susan Rothberger - Earl Rothberger Jr, Signal Mountain TN; John Herrmann, Chattanooga TN
8.25
2
Elaine Said, Nashville TN; John C Young, Dayton TN; Joe Rickman, Maryville TN; Alan Goldenberg, Oak Ridge TN

Thurs-Fri KO Bracket 2
6 Teams

MPs Rank Names
4.95
1
Glenn Cheaves, Guild TN; Teresa Moore, Rossville GA; Juanita Woods, Chattanooga TN; Lyman Howe III, Signal Mountain TN
3.71
2
Robert Bramblett - Margie Bramblett - Mary Denney - Jerry Denney, Loudon TN

Thurs-Fri KO Bracket 3
5 Teams

MPs Rank Names
4.22
1
Sissy McAlister, Brentwood TN; Cynthia Hill - Sue Whitson, Nashville TN; Anne Roberts, Lebanon TN
3.17
2
Bert Shramko - Susan Shramko - C Hudson - J Hudson, Chattanooga TN

Friday Top of page

Fri AM Stratified Pairs
14 Pairs

MPs A B C Names Score
4.17
1
1
1
Richard Gammage, Oak Ridge TN; Charles Skinn, Knoxville TN 63.75%
3.13
2
    Robert Blum, Marco Island FL; Shannon Cappelletti, Hixson TN 56.25%
2.06
3/4
2/3
2/3
Jack Carr, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN 55.42%
2.06
3/4
2/3
2/3
Carol McDonald, Calhoun GA; Rose Francis, Cartersville GA 55.42%
1.32
5
4
  Robert Ling, Chattanooga TN; Larry Lowell Jr, Knoxville TN 55.00%
0.72  
5
  Joy Jones - Gerald Jones, Chattanooga TN 54.17%

Fri Morning 299er Pairs
16 Pairs

MPs A B C Names Score
1.82
1
1
  William Lasalle - Robert King, Fairfield Glade TN 62.08%
1.37
2
2
  Nelda Lowrance, Estill Springs TN; Reba Cunningham, Winchester TN 61.67%
1.36
3
3
1
John Friedl - John Trimpey, Signal Mtn TN 56.67%
1.13
4
4
2
Jan Arnold - Marilyn Murphy, Cleveland TN 55.00%
0.85
5
5
3
Cecil Smith, Spring City TN; Jere Ballentine, Dayton TN 52.92%
0.49    
4/6
Frances Pullen - Marguerite Smith, Cleveland TN 52.50%
0.49    
4/6
Carol Baird, Dalton GA; Joyce Hudson, Cohutta GA 52.50%
0.49    
4/6
Charles Floyd - Sue Floyd, Lenoir City TN 52.50%

Fri Aft 299er Pairs
24 Pairs

MPs A B C Names Score
2.22
1
1
  Margo Morrison, Marietta GA; Ellen Starr, Canton GA 63.99%
1.67
2
2
1
Theresa Bartlett, Murfreesboro TN; Catherine Fisher, Manchester TN 58.63%
1.25
3
    Jan Printz - Kathleen Holmes, Chattanooga TN 57.44%
1.01
4/5
3/4
2/3
Jan Arnold - Marilyn Murphy, Cleveland TN 55.95%
1.01
4/5
3/4
2/3
Marilyn Free - Pat Byers, Cleveland TN 55.95%
0.65
6
5
4
John Friedl - John Trimpey, Signal Mtn TN 55.06%
0.64  
6
5
Carol Baird, Dalton GA; Joyce Hudson, Cohutta GA 54.46%

Fri Aft Stratified Pairs
28 Pairs

MPs A B C Names Score
6.00
1
1
  Calvin Fultz, Manchester TN; Janet Appel, Murfreesboro TN 66.29%
4.50
2
    Robert Blum, Marco Island FL; Shannon Cappelletti, Hixson TN 61.85%
3.38
3
2
  Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 58.50%
2.53
4
3
  Judith Bailey, Pell City AL; Jane Stockard, Dahlonega GA 58.29%
1.90
5
4
1
Carolyn Williams, Cleveland TN; Robert Rymer, Riceville TN 57.60%
1.42
6
5
  J Rabb, Calhoun GA; Joan Carter, Cedartown GA 56.92%
0.77  
6
  Calvin Brassfield, Chattanooga TN; Dorothy Foster, Harrison TN 56.85%
1.30    
2
Jack Carr, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN 53.51%
0.97    
3
Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 52.54%
0.81    
4
Carol McDonald, Calhoun GA; Rose Francis, Cartersville GA 51.96%

Fri Eve Stratified Pairs
17 Pairs

MPs A B C Names Score
3.17
1
1
  Robert Ling, Chattanooga TN; Larry Lowell Jr, Knoxville TN 67.86%
2.38
2
2
  K Storrs, Hixson TN; Marcia Lanphear, Chattanooga TN 58.33%
1.78
3
3
1
Emily Mitts, Chattanooga TN; Ellen Yates, Flintstone GA 55.82%
1.34
4
4
  Marlon Weaver, Chattanooga TN; Ying Benns, New York NY 54.23%
1.00
5
5
  Claude Walker, Chattanooga TN; V McAllester, Lookout Mtn TN 52.91%
1.06    
2
J Roy Morrison, Chattanooga TN; Richard Simpson, Athens TN 45.24%

Fri-Sat KO Bracket 1
6 Teams

MPs Rank Names
12.00
1
Elaine Said, Nashville TN; John C Young, Dayton TN; Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Joe Rickman, Maryville TN; Alan Goldenberg, Oak Ridge TN
9.00
2
Jenni Hartsman - Thomas Carmichael, Marietta GA; Elbert Moore, Crofton KY; John Herrmann, Chattanooga TN

Fri-Sat KO Bracket 2
7 Teams

MPs Rank Names
5.62
1
Jo Stuart - Carolyn Williams - Harry Trewhitt, Cleveland TN; Robert Rymer, Riceville TN
4.22
2
Glenn Cheaves, Guild TN; Juanita Woods, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA; Lyman Howe III, Signal Mountain TN

Fri-Sat KO Bracket 3
8 Teams

MPs Rank Names
4.97
1
Sissy McAlister, Brentwood TN; Cynthia Hill - Sue Whitson, Nashville TN; Anne Roberts, Lebanon TN
3.73
2
Edmund Albert, Conway SC; I Murry Funderburg, Lookout Mtn GA; Frances Kiefer, Hixson TN; David Brown, Chattanooga TN
1.12
3/4
Norma George - Harriet Moore - Pat Burnett, Dalton GA; Gwendolyn Stengard, Rocky Face GA

Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs
15 Pairs

MPs A B C Names Score
3.83
1
    Robert Blum, Marco Island FL; Shannon Cappelletti, Hixson TN 62.50%
2.87
2
1
  Judith Bailey, Pell City AL; Jane Stockard, Dahlonega GA 60.26%
2.15
3
2
1
Betty Sue Farmer - Jessal Bell, Chattanooga TN 56.55%
1.62
4
3
  Tom Duncan - Judith Duncan, Brentwood TN 56.09%
1.21
5
4
  Linda King, Fairfield Glade TN; Evelyn Gilliard, East Point GA 53.85%
1.15  
5
2
Richard Gammage, Oak Ridge TN; Charles Skinn, Knoxville TN 53.20%

Sat AM 299er
11 Pairs

MPs A B C Names Score
1.62
1
    Judith Kemp, Tunnel Hill GA; Nancy Hennier, Dalton GA 64.38%
1.33
2
1
1
Jan Arnold - Marilyn Murphy, Cleveland TN 54.38%
1.00
3
2
2
Frances Pullen - Marguerite Smith, Cleveland TN 53.75%
0.68
4
    Mary Denney - Jerry Denney, Loudon TN 53.13%
0.75  
3
  Carol Baird, Dalton GA; Joyce Hudson, Cohutta GA 49.38%

Sat Aft 299er Pairs
19 Pairs

MPs A B C Names Score
2.02
1
1
1
Marion Kyle - Kaye Holland, Cleveland TN 67.30%
1.52
2
    Nancy Smith, Marietta GA; Nancy Motes, Sandy Springs GA 62.64%
1.14
3
    Jan Printz - Kathleen Holmes, Chattanooga TN 58.33%
1.14
4
2
2
Patricia Sharp - Gloria Lipps, Cleveland TN 57.92%
0.86
5
3
  Margo Morrison, Marietta GA; Ellen Starr, Canton GA 55.63%
0.72
6
4
3
Frances Pullen - Marguerite Smith, Cleveland TN 52.82%
0.54    
4
William Simpson, Chattanooga TN; Kitty Cawthon, Atlanta GA 51.95%

Sat Aft Stratified Pairs
28 Pairs

MPs A B C Names Score
5.67
1
1
  Earl Rothberger Jr - Susan Rothberger, Signal Mountain TN 67.47%
4.25
2
2
  Robert Ling, Chattanooga TN; Larry Lowell Jr, Knoxville TN 61.86%
3.19
3
3
  Calvin Brassfield, Chattanooga TN; Doris Riley, Potomac MD 61.54%
2.39
4
4
  K Storrs, Hixson TN; Marcia Lanphear, Chattanooga TN 60.74%
1.79
5
    Robert Blum, Marco Island FL; Shannon Cappelletti, Hixson TN 59.46%
1.35
6
5
  Calvin Fultz, Manchester TN; Buddy Conley, Murfreesboro TN 56.73%
1.62  
6
1
Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 54.65%
1.22    
2
Joy Conkwright, Whites Creek TN; B O'Conner, Nashville TN 53.53%
0.91    
3
J Hudson - C Hudson, Chattanooga TN 49.04%
0.68    
4
Gerald Jones - Joy Jones, Chattanooga TN 47.28%

Sat Eve 299er Pairs
6 Pairs

MPs Rank Names Score
1.31
1
Emily Mitts, Chattanooga TN; Ellen Yates, Flintstone GA 59.00%
0.98
2
Patricia Sharp - Gloria Lipps, Cleveland TN 56.00%

Sat Eve Stratified Pairs
27 Pairs

MPs A B C Names Score
4.50
1
    Elaine Said, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN 64.82%
3.38
2
1
  Calvin Fultz, Manchester TN; Buddy Conley, Murfreesboro TN 61.55%
2.53
3
2
  K Storrs, Hixson TN; Dan Jernigan, Chattanooga TN 60.73%
1.90
4
3
  Evelyn Gilliard, East Point GA; Nancy Watkins, Alpharetta GA 59.36%
1.42
5
4
  Larry Reneau - Myra Reneau, Chattanooga TN 58.81%
1.84
6
5
1
Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 58.79%
1.38  
6
2
Joy Conkwright, Whites Creek TN; B O'Conner, Nashville TN 56.21%
1.04    
3
Carolyn Williams, Cleveland TN; Robert Rymer, Riceville TN 53.23%
0.78    
4
C Hudson - J Hudson, Chattanooga TN 52.15%
0.58    
5
Bettie Harden - J Jackson, Atlanta GA 49.90%

Sunday Top of page

Open Stratified Swiss Tms
18 Teams

MPs A B C Names Score
8.50
1
    Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN 96.00
6.38
2
    John Herrmann, Chattanooga TN; Elbert Moore, Crofton KY; Thomas Carmichael - Jenni Hartsman, Marietta GA 94.00
4.78
3
    James Ridley III - Larry Lowell Jr - Robert Kell, Knoxville TN; Thomas Strand, Newport TN 80.00
4.62
4
1
  Dan Jernigan - Reba Trew - Marcia Lanphear, Chattanooga TN; K Storrs, Hixson TN 74.00
3.47
5
2
  B O'Conner, Nashville TN; Joy Conkwright, Whites Creek TN; Marlon Weaver, Chattanooga TN; James Bagley, Harlingen TX 73.00
2.60  
3
  Buddy Landis - Calvin Brassfield, Chattanooga TN; David McKenzie, Signal Mountain TN; V McAllester, Lookout Mtn TN 70.00
2.76  
4
1
Glenn Cheaves, Guild TN; Cotty Kale - Juanita Woods, Chattanooga TN; Lyman Howe III, Signal Mountain TN 62.00
1.46  
5
  Judith Bailey, Pell City AL; Jane Stockard, Dahlonega GA; Carol Baird, Dalton GA; Lynn Carpenter, Cohutta GA 61.00
2.07    
2
Norma George - Harriet Moore - Pat Burnett, Dalton GA; Gwendolyn Stengard, Rocky Face GA 52.00
1.55    
3
Nancy Smith - Bernie Holm - Joyce Monroe, Marietta GA; Nancy Motes, Sandy Springs GA 51.00

299er Swiss Teams
6 Teams

MPs A B Names Score
2.42
1
1
Frances Pullen - Marion Kyle - Kaye Holland - Marguerite Smith, Cleveland TN 69.00
1.82
2
  Teresa Moore, Rossville GA; Sophie Field - David Brown, Chattanooga TN; Frances Kiefer, Hixson TN 62.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page