A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 25-28, 2007

Chattanooga TN, Memorial Day Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | Monday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 246.5
Total number of players attending - 202
Total number of players winning masterpoints - 183
Total number of masterpoints won - 1,066.22
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday A.M. Semi-Fast Prs
7.0 Tables

MPs A B Names Score
2.83
1

Charles Lippy - Reba Trew, Chattanooga TN 64.35%
2.12
2

Jo Anne Newby, Knoxville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN 60.92%
1.59
3

Sara Leckie - Patricia Dreinhoefer, Knoxville TN 57.67%
1.19
4

Ruth Green, Cleveland TN; Glenn Blankenhorn, Signal Mtn TN 56.75%
0.90
5

Douglass Hoadley, Bessemer AL; Berniece White, Birmingham AL 54.67%
1.62
1
Patricia Biggs - Doug Biggs, Calgary AB 48.42%
1.22
2
Janice Ghent - John Ghent, Oakville ON 45.92%

Fri Aft Strat Open Pairs
12.5 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Catherine Weems - John Herrmann, Chattanooga TN 63.80%
3.38
2


Jo Anne Newby, Knoxville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN 63.02%
2.67
3
1

Earl Rothberger Jr - Susan Rothberger, Signal Mountain TN 61.11%
1.66
4/5


Richard Mellor, Cleveland TN; John Young, Mislaid TN 57.41%
1.66
4/5


Robert Heller, Decatur GA; Elaine Said, Nashville TN 57.41%
1.07
6


Douglass Hoadley, Bessemer AL; Berniece White, Birmingham AL 56.71%
2.00
2
1
David Brown, Chattanooga TN; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 56.51%
1.50
3
2
Bob Kemp, Hixson TN; Betty Sue Farmer, Chattanooga TN 55.21%
1.13
4
3
Michael Sherman, Chickamauga GA; Frances McDonald, Lookout Mtn GA 51.82%
0.88
5
4
Gerald Jones - Joy Jones, Chattanooga TN 49.07%

Friday Aft 299er Pairs
4.0 Tables

MPs D E Names Score
1.41
1
1
Mary Levine - Sandra Cervantes, Chattanooga TN 68.26%
1.06
2
2
Janice Ghent - John Ghent, Oakville ON 53.04%
0.79
3

Ginny Claar - Dave Claar, Collierville TN 53.00%

Fri Eve Strat Swiss Teams
12 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Elaine Said - Dot Blue - Arthur Lowen, Nashville TN; Robert Heller, Decatur GA 61.00
2.81
2
1
1
Gerald Jones - Joy Jones - Larry Reneau - Myra Reneau, Chattanooga TN 58.00
2.11
3
2
2
Jim Cahalan, Black Mtn NC; B O'Conner - Anne Tanner, Nashville TN; Joseph Lebeau, Smyrna TN 52.00
1.58
4
3

Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Elizabeth Ivey, Clarksville TN; Judith Bailey, Pell City AL 47.00
1.19
4

Kyle Weems, Chattanooga TN; Michael Sherman, Chickamauga GA; Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 38.00

Friday KOs Bracket I
7 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
10.50
1
Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Angie Cowart, Soddy Daisy TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN
7.88
2
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Acworth GA

Friday KOs Bracket II
8 Tables

MPs Rank Names
6.40
1
Teresa Moore, Rossville GA; Daniel Chandler, Chattanooga TN; David Vine - William Adams Jr, Hixson TN
4.80
2
John Sughrue, Georgetown TN; Lois Wyche - Maryl Elliott, Cleveland TN; Janusz Kot, Decatur TN

Saturday Top of page

Sat. A.M. Semi-Fast Pairs
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Kyle Weems, Chattanooga TN; Michael Sherman, Chickamauga GA 67.28%
2.25
2


Douglass Hoadley, Bessemer AL; Berniece White, Birmingham AL 66.82%
1.87
3
1
1
George Foster - John Green, Hixson TN 63.63%
1.27
4


Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 59.17%
1.40
5
2
2
Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 58.63%
1.05
3

Andre Asbury, Atlanta GA; Megan McLemore, Athens GA 54.09%
0.85
4
3
Nancy Hayes - Ann Morgan, Chattanooga TN 46.37%
0.64

4
Everett Hixson - Shirley Hixson, Chattanooga TN 45.46%

Saturday Aft Open Pairs
16.5 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1


Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 63.72%
4.37
2
1

Christopher Kohlmiller - Barbara Kohlmiller, Kennesaw GA 62.20%
3.28
3
2

Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA 61.38%
2.46
4
3

Erik Holdo, Cumming GA; Bob Jones, Acworth GA 61.19%
1.84
5


Mary Fry Cathcart, Knoxville TN; John Herrmann, Chattanooga TN 60.41%
1.38
6


Richard Mellor, Cleveland TN; John Young, Mislaid TN 58.75%
2.00
4
1
Lois Wyche - Maryl Elliott, Cleveland TN 56.48%
1.50
5
2
Frances McDonald, Lookout Mtn GA; Michael Sherman, Chickamauga GA 55.97%
1.09
6

Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 55.81%
1.13

3
Susan Shramko - Bert Shramko, Chattanooga TN 51.96%
0.94

4
Patricia Biggs - Doug Biggs, Calgary AB 51.42%
0.63

5
George Foster - John Green, Hixson TN 48.76%

Saturday Aft 299er Pairs
8.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.60
1/2


David Golliher, Atlanta GA; Mae Massey, Chattanooga TN 58.75%
1.62
1/2
1
1
Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixson TN 58.75%
1.22
3
2
2
Elaine O'Dell, Lookout Mtn TN; David Brown, Chattanooga TN 58.33%
0.91
4
3
3
Ginny Claar - Dave Claar, Collierville TN 54.17%
0.68
5
4
4
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Diana Van Cleave, Chattanooga TN 53.75%
0.71
5

Jan Thibaudeau - Gayle Thibaudeau, Ringgold GA 51.25%

Saturday Eve Semi Fast Pr
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 64.83%
2.25
2


Jim Cahalan, Black Mtn NC; B O'Conner, Nashville TN 64.61%
1.69
3


Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA 57.83%
1.27
4


Barbara Kohlmiller - Christopher Kohlmiller, Kennesaw GA 53.67%
1.74
5
1
1
Mary Nolen, McKenzie TN; Sharon Fields, Paris TN 51.67%
1.31
2
2
Elizabeth Norris - David Brown, Chattanooga TN 47.83%
0.98
3

Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 47.42%

Saturday KOs #1
7 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
12.50
1
Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN
9.38
2
Elaine Said - Dot Blue - Arthur Lowen, Nashville TN; Robert Heller, Decatur GA

Saturday KOs #2
8 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
7.32
1
Calvin Brassfield, Chattanooga TN; David McKenzie, Signal Mountain TN; David Vine - William Adams Jr, Hixson TN
5.49
2
Glenn Cheaves, Guild TN; Dan Jernigan, Chattanooga TN; Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN

Saturday KOs #3
7 Tables

MPs Rank Names
5.52
1
Gary Turner, Vonore TN; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA; Rick Whitehead, Knoxville TN; Ruth Green, Cleveland TN
4.14
2
Joe Stuart - Marguerite Smith - Harry Trewhitt, Cleveland TN; John Sughrue, Georgetown TN

Saturday Evening KOs #1
9 Tables

MPs Rank Names
9.50
1
Kyle Weems, Chattanooga TN; Michael Sherman, Chickamauga GA; John Young, Mislaid TN; Richard Mellor, Cleveland TN
6.18
2/3
Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA; Larry Rich, Cumming GA; Joe Rickman, Maryville TN
6.18
2/3
Jessal Bell - Cotty Kale, Chattanooga TN; Evelyn Gilliard, East Point GA; Gwendolyn Middlebrooks, Atlanta GA
4.28
4
John Hassett, Kennesaw GA; Beatrice Kemp, Dacula GA; Jody Plummer, Hixson TN; Dan Papineau, Atlanta GA

Sunday Top of page

Sunday A.M. 299er Pairs
4.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.51
1
1

Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 63.22%
1.19
2
2
1
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Diana Van Cleave, Chattanooga TN 57.86%
0.89
3
3
2
Ginny Claar - Dave Claar, Collierville TN 53.18%
0.67
4
4
3
Marilyn Free - Liz Owen, Cleveland TN 49.99%

Sunday A.M. Open Pairs
7.5 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 64.54%
2.87
2


Robert Fendrick - Judy Fendrick, Marietta GA 63.63%
2.15
3


Elizabeth Ivey, Clarksville TN; John Herrmann, Chattanooga TN 59.54%
2.11
4
1

Earl Rothberger Jr - Susan Rothberger, Signal Mountain TN 55.42%
1.58
5
2

Dan Jernigan, Chattanooga TN; James Bagley, Harlingen TX 55.00%
1.19
3

Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA 53.63%
0.89
4

Lois Wyche - Maryl Elliott, Cleveland TN 52.28%

Sunday Compact KO
9 Tables

MPs Rank Names
4.75
1
Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN
3.56
2
Robert Heller, Decatur GA; Arthur Lowen - Dot Blue - Elaine Said, Nashville TN
2.61
3
Angie Cowart, Soddy Daisy TN; Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN; Donna Myers, Hixson TN
2.14
4
Joseph Lebeau, Smyrna TN; Anne Tanner, Nashville TN; Juanita Woods - Janet Bone, Chattanooga TN

Sunday Aft. Open Pairs
11.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1
1

Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA 65.97%
3.50
2


Hjordis Eythorsdottir, Huntsville AL; Charles Durrin III, Madison AL 60.42%
2.63
3
2

Frances McDonald, Lookout Mtn GA; Reba Trew, Chattanooga TN 59.49%
1.97
4
3

Linda King, Fairfield Glade TN; Betty Sue Farmer, Chattanooga TN 58.33%
1.48
5
4

David Vine - William Adams Jr, Hixson TN 57.41%
1.11
6
5

Daniel Chandler, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA 57.18%
1.65

1
Ruth Green, Cleveland TN; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 50.46%
1.24

2
Lois Wyche - Maryl Elliott, Cleveland TN 48.38%
0.93

3
Pamela Varone - Judy Henning, Suwanee GA 46.53%

Sunday Aft. 299er Pairs
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.52
1/2
1
1
Mary Levine - Sandra Cervantes, Chattanooga TN 62.50%
1.51
1/2


Bert Shramko - Susan Shramko, Chattanooga TN 62.50%
1.14
3
2

Sophie Field - Kathleen Holmes, Chattanooga TN 58.75%
0.73
4


Ralph Rogers - Judith Odeh, Cleveland TN 58.33%
0.96
5
3
2
Gloria Lipps - Robert Lipps, Cleveland TN 55.00%
0.72
4
3
Mary Nolen, McKenzie TN; Sharon Fields, Paris TN 54.58%
0.54

4
Marilyn Free - Liz Owen, Cleveland TN 50.00%

Monday Top of page

Monday Open Swiss Teams
16 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
8.75
1


Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller, Decatur GA; Larry Rich, Cumming GA; Joe Rickman, Maryville TN 93.00
6.56
2


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Brooks McNeely - Michael Waters, Knoxville TN 80.00
4.43
3/4
1

Cindy Shepler - David Shepler - Brad Vander Zanden, Knoxville TN; Bonnie Wood, Vonore TN 70.00
4.31
3/4


Arthur Lowen - Elaine Said - Dot Blue, Nashville TN; Robert Heller, Decatur GA 70.00
2.91
5/6
2/3
1
Glenn Cheaves, Guild TN; Dan Jernigan, Chattanooga TN; Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN 68.00
2.91
5/6
2/3

Teresa Moore, Rossville GA; Daniel Chandler, Chattanooga TN; David Vine - William Adams Jr, Hixson TN 68.00
1.64
4/5

Charles Lippy - Joy Jones, Chattanooga TN; Glenn Blankenhorn, Signal Mtn TN; Frances McDonald, Lookout Mtn GA 66.00
1.64
4/5

Angie Cowart, Soddy Daisy TN; Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN; Jody Plummer, Hixson TN 66.00
1.99

2
Linda King, Fairfield Glade TN; Betty Sue Farmer, Chattanooga TN; Judy Henning - Pamela Varone, Suwanee GA 54.00

Monday 499er Swiss Teams
9 Tables

MPs D E Names Score
3.09
1
1
Mary Levine - Sandra Cervantes - Diana Van Cleave, Chattanooga TN; Jane Hunt, Lookout Mtn TN 85.00
2.32
2

Judith Kemp, Tunnel Hill GA; Nancy Hennier, Dalton GA; Sophie Field - Kathleen Holmes, Chattanooga TN 73.00
1.74
3

John Buechner - Betty Buechner, Hixson TN; Claude Walker - William Barger, Chattanooga TN 65.00
1.30
4

Bert Shramko - Susan Shramko - Shirley Hixson - Everett Hixson, Chattanooga TN 62.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page