A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 16-18, 2009

Chattanooga TN, Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 166.5
Total number of players attending - 162
Total number of players winning masterpoints - 146
Total number of masterpoints won - 761.10
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Knockouts
8 Tables

MPs Rank Names
18.24
1
Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA
9.67
2
Carl Wolinsky - Richard Taube, Marietta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA; Jim Stogner, Atlanta GA

Friday Morning Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.17
1


Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA 66.37%
2.53
2
1

Daniel Chandler - Buddy Landis, Chattanooga TN 65.84%
1.78
3


Marcia Lanphear - John Herrmann, Chattanooga TN 61.01%
1.90
4
2

Linda King, Fairfield Glade TN; Betty Sue Farmer, Chattanooga TN 58.93%
1.42
5
3

Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 56.55%
1.07
4

John Thomas, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 52.68%
0.80
5

Cotty Kale, Chattanooga TN; Stephanie Felker, Signal Mountain TN 51.79%
1.51

1
Suzanne Atchley - Kathleen Ellis, Chattanooga TN 48.81%
1.13

2
Charise Ovalle - Al Ballard, Chattanooga TN 48.55%
0.85

3
Donna Clifford, Scottsboro AL; Leon Galecki, Langston AL 46.09%
0.64

4
Mary Levine - Joan Talley, Chattanooga TN 45.36%

Friday Aft Open Pairs
14.5 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


Denis Taneri - Betty Taneri, Powder Springs GA 61.03%
3.88
2


Michael Sherman, Chickamauga GA; John Friedl, Signal Mtn TN 60.95%
2.91
3


Larry Long, Canton OH; John Young, Dayton TN 59.81%
2.95
4
1

Patricia Lane, Lookout Mtn TN; Glenn Cheaves, Guild TN 59.14%
2.21
5
2

Calvin Brassfield, Chattanooga TN; Donna Myers, Hixson TN 58.71%
1.77
6
3
1
Angie Cowart, Soddy Daisy TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN 57.98%
1.24
4

John Thomas, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 57.46%
0.93
5

Earl Rothberger Jr - Susan Rothberger, Signal Mountain TN 56.08%
0.74
6

Daniel Chandler - Buddy Landis, Chattanooga TN 53.65%
1.33

2
Claude Walker, Chattanooga TN; Janusz Kot, Decatur TN 46.70%
1.00

3
Cheryl Whitfield, Chattanooga TN; Jane Hunt, Lookout Mtn TN 46.14%
0.75

4
R Anne Parker - Emily Mitts, Chattanooga TN 41.98%

Friday Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1


Jan Arnold - Pamela Guy, Cleveland TN 68.00%
1.43
2
1
1
Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya, Chattanooga TN 56.00%
1.07
3
2

Donna Clifford, Scottsboro AL; Leon Galecki, Langston AL 52.50%
0.80
4
3

Marilyn Free - Liz Owen, Cleveland TN 52.00%
0.60
4

Joyce Feher, Signal Mt TN; Ray Feher, Signal Mountain TN 50.00%
0.83

2
Margaret Ann Hale - Linda Wheeler, Cleveland TN 49.00%

Friday Eve Swiss Teams
11 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1
1

Leon Galecki, Langston AL; Donna Clifford, Scottsboro AL; Mickey Greene - JoAlice Lambert, Florence AL 54.00
2.63
2


John Friedl, Signal Mtn TN; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Michael Sherman, Chickamauga GA 52.00
1.97
3


Arthur Lowen - Elaine Said, Nashville TN; Jody Plummer, Chattanooga TN; Joe Rickman, Maryville TN 51.00
1.48
4


Kyle Weems, Chattanooga TN; Norman Coombs, Brookville IN; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 48.00
1.90
2

Eugene Scott - Shayna Scott, Rossville GA; Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 47.00
1.42
3

David Vine - John Thomas, Chattanooga TN; James Fordham, Fairburn GA; William Adams Jr, Hixson TN 41.00
1.65

1
Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Angie Cowart, Soddy Daisy TN; Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 35.00

Saturday Top of page

Saturday A.M. Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1
1

R Anne Parker - Emily Mitts, Chattanooga TN 56.51%
2.00
2


Ellie Weems, Chattanooga TN; Gil Mahla, Hartwell GA 55.08%
1.69
3
2

Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 54.88%
1.33
4
3

Claude Walker, Chattanooga TN; Bill Barger, 54.56%
0.95
4

Stephanie Felker - Susan Rothberger, Signal Mountain TN 54.38%
1.31

1
Kathleen Ellis - Joan Talley, Chattanooga TN 53.00%
0.98

2
Sue Terrell Jones - Ann Arnwine, Cleveland TN 52.00%

Saturday Aft Open Pairs
10.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1
1

Calvin Brassfield - Cotty Kale, Chattanooga TN 59.26%
3.25
2


Marcia Lanphear - John Herrmann, Chattanooga TN 58.56%
2.44
3


Judy Fendrick - Robert Fendrick, Marietta GA 57.64%
2.00
4
2

Daniel Chandler, Chattanooga TN; Teresa Moore, Rossville GA 55.79%
1.37
5


Ellie Weems, Chattanooga TN; Gil Mahla, Hartwell GA 55.56%
1.50
6
3

James Bagley, Harlingen TX; Glenn Blankenhorn, Signal Mtn TN 55.32%
1.77
4
1
Jan Printz - David Brown, Chattanooga TN 54.86%
1.33
5/6
2
Joel Adler - Toni Adler, Atlanta GA 50.93%
0.81
5/6

Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 50.93%
1.00

3
Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN 50.69%
0.75

4
Louise DeSantis, Acworth GA; Glenda Dunham, Tate GA 50.23%

Saturday Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1
1
Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN 59.50%
1.21
2
2
2
Charise Ovalle - Carmen Leff, Chattanooga TN 57.50%
0.91
3


Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Al Ballard, Chattanooga TN 57.00%
0.80
4
3

Marilyn Free - Liz Owen, Cleveland TN 56.50%
0.60
4

Jan Thibaudeau - Gayle Thibaudeau, Ringgold GA 54.00%

Saturday KOs Bracket 1
6 Tables

MPs Rank Names
16.37
1
Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA
8.68
2
Kyle Weems, Chattanooga TN; Norman Coombs, Brookville IN; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN

Saturday KOs Bracket 2
10 Tables

MPs Rank Names
7.16
1
David Vine - John Thomas, Chattanooga TN; James Fordham, Fairburn GA; William Adams Jr, Hixson TN
3.79
2
Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya - Sophie Field, Chattanooga TN; John Friedl, Signal Mtn TN
1.61
3
Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN; Carol Hudson - John Hudson, Chattanooga TN

Saturday Eve Open Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1


Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA 62.50%
2.25
2/3
1

Mickey Greene - JoAlice Lambert, Florence AL 61.67%
1.86
2/3


Elaine Said - Arthur Lowen, Nashville TN 61.67%
1.77
4
2
1
Cheryl Whitfield - Sandra Cervantes, Chattanooga TN 57.50%
1.33
5
3
2
Rosemary Grant, Canton GA; Susan Hudson, Johns Creek GA 52.92%
1.00
4
3
Eugene Scott - Shayna Scott, Rossville GA 50.83%
0.75

4
Toni Adler - Joel Adler, Atlanta GA 49.17%

Sunday Top of page

Sunday Open Swiss
18 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 89.00
6.75
2


Michael Sherman, Chickamauga GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA 85.00
5.06
3


Betty Taneri - Denis Taneri, Powder Springs GA; Marcia Lanphear - John Herrmann, Chattanooga TN 81.00
4.64
4
1

Daniel Chandler - Calvin Brassfield - Buddy Landis, Chattanooga TN; David McKenzie, Signal Mountain TN 80.00
3.00
5


Kyle Weems, Chattanooga TN; Norman Coombs, Brookville IN; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN 74.00
3.48
2

Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN; Glenn Blankenhorn, Signal Mtn TN; Trevor Lumb, Atlanta GA 68.00
2.61
3

David Vine - John Thomas, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN; James Fordham, Fairburn GA 67.00
2.47
4
1
Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya - Sophie Field, Chattanooga TN; John Friedl, Signal Mtn TN 65.00

Sunday 299er Swiss
8 Tables

MPs A B Names Score
2.92
1
1
Brian Williams, Crab Orchard TN; Eileen Rentz, Crossville TN; Margaret Anderton - Carolyn Lee Jernigan, Sparta TN 79.00
2.19
2

Elizabeth Norris - David Brown, Chattanooga TN; Joyce Feher, Signal Mt TN; Ray Feher, Signal Mountain TN 69.00
1.64
3

Sue Terrell Jones - Suzanne Knight - Cynthia Johnson - Ann Arnwine, Cleveland TN 65.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page