A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 21-23, 2010

Chattanooga TN, Spring Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 203.5
Total number of players attending - 198
Total number of players winning masterpoints - 178
Total number of masterpoints won - 807.93
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday A.M. Open Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1
1
1
Emily Mitts - R Anne Parker, Chattanooga TN60.76%
2.63
2
2

David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN58.25%
1.97
3
3
2
Pat Whitaker, Chattanooga TN; Winnell Goodner, Hixon TN56.25%
1.48
4
4
3
Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN56.08%
1.11
5
5
4
Jan Printz, Chattanooga TN; Nancy Mapel, Rossville GA55.10%
1.13
6
6
5
Suzanne Atchley - Kathleen Ellis, Chattanooga TN54.22%

Friday Aft Open Pairs
10.5 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1
1

John Thomas, Chattanooga TN; W Pierce, Signal Mountain TN66.44%
3.62
2
2

Teresa Moore, Rossville GA; Daniel Chandler, Chattanooga TN63.80%
2.72
3


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA57.18%
2.04
4
3
1
Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN56.48%
1.53
5


Lucy Milton, Brentwood TN; Rebecca Barnes, Franklin TN56.25%
1.33
6
4
2
Susan Shramko - Betty Buechner, Chattanooga TN55.47%
0.89
5

David McKenzie, Signal Mountain TN; Cotty Kale, Chattanooga TN55.09%
1.00

3
D Overly - John Spitz, Loudon TN52.08%
0.75

4
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Buckner Hughes, Chattanooga TN51.16%

Friday Aft 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1
1
Tim Michaels - Rose Kennedy, Knoxville TN58.33%
1.20
2/3


Norma Jean Frink, Hoover AL; Nancy West, Birmingham AL54.58%
1.20
2/3
2

Mary Levine - Joan Talley, Chattanooga TN54.58%
0.75
4/5
3/4

Joyce Feher, Signal Mt TN; Cynthia Patterson, Signal Mountain TN53.33%
0.89
4/5
3/4
2
John Dillon - Ed Michaels, Atlanta GA53.33%
0.67

3
Harriette Hereford, Signal Mountain TN; Susan Kimm, Hixson TN50.83%

Friday Evening Swiss
15 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1


Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Ling, Chattanooga TN74.00
3.13
2
1
1
John Spitz - D Overly, Loudon TN; Greg Foss - Jeannene LeVitre, Reno NV58.00
2.35
3


Rebecca Barnes, Franklin TN; Lucy Milton, Brentwood TN; Barbara Moomy, Hendersonville TN; Elizabeth Ivey, Clarksville TN53.00
2.32
4
2

David Vine - John Thomas, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN; James Fordham, Fairburn GA49.00
1.74
5
3
2
Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya - Pat Whitaker - Sophie Field, Chattanooga TN48.00
1.30
4

Angie Cowart, Soddy Daisy TN; Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN47.00
1.19

3
Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Gene Luckey, Lakemont GA; Sandra Cervantes, Chattanooga TN; Sandra Flattery, Ketchum ID33.00

Friday KOs Bracket 1
6 Tables

MPsRankNames
15.69
1
Ronald Smith - Linda Smith, Hixson TN; Linda Hanson, Brentwood TN; Coley McGinnis, Nashville TN
8.32
2
Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty, Knoxville TN; Dane Kusler - Susan Kusler, Birmingham AL

Friday KOs Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
6.91
1
Barbara Creagan - Maryl Elliott - Harry Trewhitt, Cleveland TN; Robert Rymer, Key West FL
3.66
2
Donna Myers, Hixson TN; Charles Lippy - Calvin Brassfield, Chattanooga TN; Patricia Lane, Lookout Mtn TN
1.55
3
John Jernigan, Conyers GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA; Robert Williams, Crab Orchard TN; Curtis Chase, Fairfield Glade TN

Saturday Top of page

Saturday A.M. Pairs
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1


Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA67.73%
2.87
2


Marcia Lanphear - John Herrmann, Chattanooga TN67.23%
2.15
3


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN67.20%
2.95
4
1
1
Lea Stuart - Kay Martin, Cleveland TN61.13%
2.21
5
2
2
Pamela Guy, Cleveland TN; Keith Honnold, Chattanooga TN59.03%
0.96
6


James Ritts, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN58.88%
1.66
3
3
John Dillon - Ed Michaels, Atlanta GA58.31%
1.24
4
4
Jody Solis, Chattonoga TN; Al Ballard, Chattanooga TN55.99%
0.93
5

Judy Fendrick, Marietta GA; Claude Walker, Chattanooga TN54.95%
0.71
6

Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN52.19%
0.71

5
Nan Lindsey, Lithia Springs GA; J Jackson, Atlanta GA50.31%

Saturday Aft 299er Pairs
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1
1
Kay Martin - Lea Stuart, Cleveland TN64.96%
1.67
2
2
2
Sonjia Alsobrooks - Karla St Luke, Acworth GA63.10%
1.25
3


Pamela Guy, Cleveland TN; Keith Honnold, Chattanooga TN61.61%
1.02
4
3
3
David Parker - Sandra Parker, Douglasville GA59.23%
0.76
5
4
4
John Dillon - Ed Michaels, Atlanta GA58.04%
0.78
6
5

Joan Talley - Mary Levine, Chattanooga TN56.13%

Saturday Aft Open Pairs
16.0 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1
1
1
Emily Mitts - R Anne Parker, Chattanooga TN63.52%
4.75
2


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA63.20%
3.56
3


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA59.78%
2.67
4


Jody Plummer, Chattanooga TN; Joe Rickman, Maryville TN59.54%
2.00
5


Marcia Lanphear - John Herrmann, Chattanooga TN59.35%
1.50
6


Barbara Moomy, Hendersonville TN; Elizabeth Ivey, Clarksville TN56.04%
2.11
2

Evelyn Gilliard, East Point GA; Jessal Bell, Chattanooga TN55.21%
1.58
3
2
Greg Foss - Jeannene LeVitre, Reno NV54.73%
1.19
4
3
John Felker - Stephanie Felker, Signal Mountain TN53.23%
1.04
5
4
Bert Shramko - Susan Shramko, Chattanooga TN52.56%
0.74
6

G Tulloss - Ruth Tulloss, Cleveland TN52.54%

Saturday Eve Open Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1
1

Evelyn Gilliard, East Point GA; Jessal Bell, Chattanooga TN58.33%
2.63
2
2
1
Angie Cowart, Soddy Daisy TN; Frank Hughes, Lookout Mtn TN58.04%
1.97
3


Barbara Heller, Decatur GA; Joe Rickman, Maryville TN57.14%
1.48
4


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA55.06%
1.23
5/6


Robert Heller, Decatur GA; Jody Plummer, Chattanooga TN54.46%
0.97
5/6


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA54.46%
1.34
3
2
Sonjia Alsobrooks - Karla St Luke, Acworth GA52.98%
1.01
4

Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN52.08%
1.00
5
3
Greg Foss - Jeannene LeVitre, Reno NV51.49%
0.75

4
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Cheryl Whitfield, Chattanooga TN50.89%

Saturday KOs Bracket 1
6 Tables

MPsRankNames
12.91
1
Ronald Smith - Linda Smith, Hixson TN; Linda Hanson, Brentwood TN; Coley McGinnis, Nashville TN
6.84
2
Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Ling, Chattanooga TN; Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN

Saturday KOs Bracket 2
8 Tables

MPsRankNames
5.26
1
Robert Williams, Crab Orchard TN; Thomas Gaudin, Chamblee GA; John Jernigan, Conyers GA; Curtis Chase, Fairfield Glade TN
2.79
2
Daniel Paracka - Helen Paracka, Rome GA; Rose Francis, Cartersville GA; Carol McDonald, Calhoun GA

Sunday Top of page

Sunday Open Swiss Teams
19 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
9.00
1


Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Jim Foster - Mark Jones, Birmingham AL101.00
6.75
2


Ronald Smith - Linda Smith, Hixson TN; Linda Hanson, Brentwood TN; Coley McGinnis, Nashville TN81.00
5.06
3


James Ritts, Knoxville TN; Bonnie Wood, Vonore TN; Ken Hoy, Maryville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN73.00
3.88
4/5
1/2

David Vine - John Thomas, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN; James Fordham, Fairburn GA72.00
3.88
4/5
1/2
1
Pat Whitaker - Susan Shramko - Betty Buechner - Sophie Field, Chattanooga TN72.00
2.57
6


Robert Ling, Chattanooga TN; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA69.00
2.25
7


Carol Adams, Northport AL; Dane Kusler - Susan Kusler, Birmingham AL; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN67.00
2.49
3

Cotty Kale - Calvin Brassfield - Daniel Chandler, Chattanooga TN; David McKenzie, Signal Mountain TN66.00
1.87
4

Stephanie Felker - John Felker - Susan Rothberger - Earl Rothberger Jr, Signal Mountain TN65.00
1.99

2
Robert Williams, Crab Orchard TN; Sandra Flattery, Ketchum ID; Curtis Chase, Fairfield Glade TN; Gene Luckey, Lakemont GA59.00

Sunday 499er Swiss Teams
7 Tables

MPsABNamesScore
2.76
1
1
Charise Ovalle - Carmen Leff - Toby Leff, Chattanooga TN; Winnell Goodner, Hixon TN71.00
2.07
2

Kathleen Ellis - Keith Honnold - Joan Talley, Chattanooga TN; Pamela Guy, Cleveland TN65.00
1.55
3

Sonjia Alsobrooks - Karla St Luke - Claire Wainwright, Acworth GA; Marsha Alexander, Dallas GA64.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page