A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 15-18, 2011

Chattanooga Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 206.5
Total number of players attending - 186
Total number of players winning masterpoints - 177
Total number of masterpoints won - 832.66
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KOs Top of page

Friday Morning Open Prs
10.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Ledon Hitch, Madisonville TN; James Ritts, Knoxville TN64.58%
3.25
2


Denis Taneri - Betty Taneri, Powder Springs GA60.42%
2.44
3


Bonnie Wood, Vonore TN; Ken Hoy, Maryville TN59.82%
1.83
4


Richard Mellor, Cleveland TN; John Young, Dayton TN58.33%
1.37
5


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN58.04%
2.39
6
1

Cotty Kale, Chattanooga TN; David McKenzie, Signal Mountain TN55.06%
1.79
2
1
Cheryl Whitfield, Chattanooga TN; Jane Hunt, Lookout Mtn TN53.57%
1.34
3
2
Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Sandra Cervantes, Chattanooga TN53.27%
1.01
4

Bob Kemp, Hixson TN; Teresa Moore, Rossville GA50.89%
0.76
5

Robert Rymer, Key West FL; Margery Wheeler, Cleveland TN48.81%
1.00

3
John Spitz - D Overly, Loudon TN46.43%
0.75

4
Bert Shramko - Betty Buechner, Chattanooga TN43.75%

Friday A.M. 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABNamesScore
1.61
1

James Pulley, Dalton GA; James Visage, Athens TN65.03%
1.33
2
1
Mary Levine - Judy Monen, Chattanooga TN63.52%
0.91
3

Jane Ghegan - Kathy Argenbright, Atlanta GA60.33%
1.00
4
2
Fran Williams - Tom Williams, Fairfield Glade TN57.39%
0.75
3
Ann Mowery - Barbara Peters, Knoxville TN52.64%

Friday Aft Open Pairs
16.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Robert Teel Jr - Susan Stockham, Birmingham AL64.58%
3.83
2/3


Marcia Lanphear - John Herrmann, Chattanooga TN61.70%
3.83
2/3


Edward Foran, Marietta GA; Mickie Chambers, Atlanta GA61.70%
2.81
4
1

Daniel Chandler - Buddy Landis, Chattanooga TN59.46%
1.84
5


Dane Kusler, Nashville TN; Dennis Luft, Trussville AL57.05%
2.11
6/7
2

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA56.41%
1.21
6/7


Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty, Knoxville TN56.41%
1.77
3
1
Maryl Elliott - Lois Wyche, Cleveland TN55.77%
1.33
4
2
Marian Riggar - Susan Shramko, Chattanooga TN54.49%
1.00
5
3
Don Turner, Mt Juliet TN; Barbara Newman, Nashville TN53.21%
0.71
6

Teresa Moore, Rossville GA; Bob Kemp, Hixson TN52.08%
0.75

4
Bert Shramko - Betty Buechner, Chattanooga TN51.12%

Friday Aft 299er Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1

Fran Williams - Tom Williams, Fairfield Glade TN63.04%
1.44
2


Joyce Feher, Signal Mt TN; Ray Feher, Signal Mountain TN61.52%
1.11
3
2
1
Martin Hershey - Keith Honnold, Chattanooga TN52.48%
0.81
4
3

Joan Talley, Chattanooga TN; Nancy Fletcher, Hixson TN52.21%
0.61
5
4

Mary Levine - Judy Monen, Chattanooga TN52.13%
0.83

2
Ronald Brown, Athens TN; Francis Green, Chickamauga GA52.04%

Friday Eve Zip Swiss
14 Tables

MPsABCNamesScore
4.00
1
1

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Thomas Eidson - Carol Crawford, Atlanta GA56.00
3.00
2


Edward Foran, Marietta GA; Mickie Chambers, Atlanta GA; David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN53.00
1.97
3/4


Dane Kusler, Nashville TN; Dennis Luft, Trussville AL; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN52.00
1.97
3/4


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Daniel Chandler - Buddy Landis, Chattanooga TN52.00
1.11
5/6


Robert Teel Jr - Susan Stockham, Birmingham AL; Allison Howard, Cookeville TN; Martha Ann Huggins, Knoxville TN49.00
2.00
5/6
2
1
Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN49.00
1.50
3
2
Joyce Feher, Signal Mt TN; Ray Feher, Signal Mountain TN; Shirley Hixson - Suzanne Atchley, Chattanooga TN41.00
0.99
4/5

John Spitz - D Overly, Loudon TN; Grady Nichols - Suzanne Nichols, Diamondhead MS34.00
0.99
4/5

Debbie House - Tonya Jones, Nashville TN; Bob Pemberton - Lynda Pemberton, Somerset KY34.00

Friday KOs Bracket 1
5 Tables

MPsRankNames
10.04
1
Kyle Weems - Ellie Weems, Chattanooga TN; Norman Coombs, Brookville IN; John Friedl, Signal Mtn TN
5.32
2
Michael Sherman, Chickamauga GA; Barbara Heller - Bob Heller, Decatur GA; Jody Plummer, Chattanooga TN; Arthur Lowen, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN

Friday KOs Bracket 2
5 Tables

MPsRankNames
4.01
1
John Sughrue, Georgetown TN; Corinne Madden, Cleveland TN; Janusz Kot, Decatur TN; Pat Whitaker, Chattanooga TN
2.13
2
Brian English - Eden English, Mableton GA; Margie Loe - Beth Tyler, Atlanta GA

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KOs Top of page

Saturday Morning 299ers
6.5 Tables

MPsABNamesScore
1.72
1

Charise Ovalle, Chattanooga TN; Don David Jr, Destin FL59.89%
1.33
2
1
Fran Williams - Tom Williams, Fairfield Glade TN57.40%
1.00
3
2
Linda Roberts - Geri Denney, Loudon TN55.00%
0.73
4

Jane Ghegan - Kathy Argenbright, Atlanta GA53.89%
0.54
5

Jean Snider - Marilyn Free, Cleveland TN53.22%
0.75
3
Ann Arnwine - Polly Sullivan, Cleveland TN51.00%

Saturday A.M. Open Pairs
5.0 Tables

MPsABNamesScore
2.50
1
1
Frederick Reker - H Earl Pond, Murfreesboro TN59.00%
1.65
2/3
2
Teresa Moore, Rossville GA; Harry Trewhitt, Cleveland TN56.00%
1.65
2/3

Robert Teel Jr - Susan Stockham, Birmingham AL56.00%
1.05
4

Cotty Kale - Calvin Brassfield, Chattanooga TN55.50%
1.11
3
Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Sandra Cervantes, Chattanooga TN49.00%

Saturday Aft Open Pairs
12.5 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Jack Feagin Jr - Claudia Feagin, Atlanta GA70.07%
3.62
2
1

Stephanie Felker - John Felker, Signal Mountain TN60.45%
2.72
3


Dane Kusler, Nashville TN; Dennis Luft, Trussville AL58.26%
2.04
4


Linda Smith - Ron Smith, Hixson TN57.73%
1.90
5
2
1
Tonya Jones - Debbie House, Nashville TN56.12%
1.15
6


John Herrmann - Marcia Lanphear, Chattanooga TN55.64%
1.42
3
2
Maryl Elliott - Lois Wyche, Cleveland TN54.96%
1.07
4
3
Suzanne Atchley, Chattanooga TN; Carol Adams, Nashville TN54.16%
0.80
5

Harry Trewhitt, Cleveland TN; Teresa Moore, Rossville GA53.64%
0.75

4
Bert Shramko - Susan Shramko, Chattanooga TN47.50%

Saturday Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1
1

Ann Arnwine - Polly Sullivan, Cleveland TN67.00%
1.21
2
2

Jean Watkins, Evensville TN; Shirley Hixson, Chattanooga TN64.50%
0.80
3/4
3/4

Geri Denney - Linda Roberts, Loudon TN55.00%
0.80
3/4
3/4

Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN55.00%

Saturday Eve Zip Swiss
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Martha Ann Huggins - Geoffrey Greene, Knoxville TN; Allison Howard, Cookeville TN71.00
2.50
2


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA52.00
2.11
3/4
1

Daniel Paracka - Helen Paracka - Carol Grizzard, Rome GA; Rose Francis, Cartersville GA48.00
1.64
3/4


Dane Kusler, Nashville TN; Dennis Luft, Trussville AL; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN48.00
1.58
2

Lynda Pemberton - Bob Pemberton, Somerset KY; Debbie House - Tonya Jones, Nashville TN46.00
1.53

1
Jane Hunt, Lookout Mtn TN; James Pulley, Dalton GA; Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN27.00

Saturday KOs Bracket 1
6 Tables

MPsRankNames
15.03
1
Richard Mellor, Cleveland TN; Barbara Heller, Decatur GA; Arthur Lowen, Nashville TN; John Young, Dayton TN
7.97
2
Edward Foran, Marietta GA; Mickie Chambers, Atlanta GA; Buddy Landis - Daniel Chandler, Chattanooga TN

Saturday KOs Bracket 2
5 Tables

MPsRankNames
5.18
1
Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Thomas Eidson - Carol Crawford, Atlanta GA
2.75
2
Bob Kemp, Hixson TN; Patricia Lane, Lookout Mtn TN; Claude Walker, Chattanooga TN; Janusz Kot, Decatur TN

Saturday KOs Bracket 3
5 Tables

MPsRankNames
3.46
1
Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; Yaron Schweizer, Woodbury TN; Hannah Tidman, Liberty TN
1.83
2
Ann Price - Sally Cole - Carol Mabry, Carrollton GA; Faye Robinson, Bowdon GA

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Swiss Bracket 1
12 Tables / Based on 30 Tables

MPsAXNamesScore
10.00
1

Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN; Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA84.00
7.50
2

Barbara Heller - Bob Heller, Decatur GA; Michael Sherman, Chickamauga GA; Arthur Lowen, Nashville TN79.00
5.63
3

Edward Foran, Marietta GA; Mickie Chambers, Atlanta GA; Allison Howard, Cookeville TN; Mike Cappelletti, Winter Park FL; Martha Ann Huggins, Knoxville TN77.00
4.64
4
1
Stephanie Felker - John Felker - Susan Rothberger - Earl Rothberger Jr, Signal Mountain TN70.00
3.48
2
Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Thomas Eidson - Carol Crawford, Atlanta GA63.00

Sunday Swiss Bracket 2
12 Tables

MPsBCDNamesScore
4.42
1


John Hudson - Carol Hudson, Chattanooga TN; Corinne Madden - Ian Madden, Cleveland TN93.00
3.55
2
1
1
Barbara Newman, Nashville TN; Don Turner, Mt Juliet TN; Yaron Schweizer, Woodbury TN; Hannah Tidman, Liberty TN84.00
2.66
3
2

Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Cheryl Whitfield - Sandra Cervantes, Chattanooga TN64.00
2.00
4
3

Ann Price - Carol Mabry - Sally Cole, Carrollton GA; Faye Robinson, Bowdon GA63.00
1.50
4

Ray Feher, Signal Mountain TN; Joyce Feher, Signal Mt TN; David Brown, Chattanooga TN; Fran Kiefer, Signal Mtn TN58.00

Sunday Swiss Bracket 3
6 Tables

MPsRankNamesScore
2.42
1
Tom Williams - Fran Williams, Fairfield Glade TN; Maria Nikola, Chattanooga TN; Francis Green, Chickamauga GA75.00
1.82
2
James Pulley, Dalton GA; Alton Brewer, Winston GA; Jean Watkins, Evensville TN; James Visage, Athens TN63.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page