A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
March 19-21

West Columbia SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 185
Total number of players attending - 216
Total number of players winning masterpoints - 186
Total number of masterpoints won - 675.96
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Return to Results Index

Friday Top of page

OTIS WILSON PRS I
44 Pairs

MPs A B C Names Score
6.33
1
1
  Marika Hallosy, Columbia SC; Amelia Nelson, Orangeburg SC 66.20%
4.75
2
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 65.05%
3.56
3
    Will Burford - Nannell Burford, Seneca SC 63.19%
2.67
4
    Kenneth Fasching, Columbia SC; Brian Lipscomb, Cayce SC 62.73%
2.00
5
    David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 62.04%
1.50
6
    Malcolm Curry, N Myrtle Bch SC; Stan Given, Little River SC 60.65%
2.61  
2
  Katie Langston, Lugoff SC; Barbara James, Camden SC 56.48%
1.96  
3
1
Tom Evans - Judith Evans, Aiken SC 54.40%
1.29  
4/5
  Edith Bridger, Greenville SC; Shirley Brown, Easley SC 53.01%
1.29  
4/5
  Christopher Webb, Blythewood SC; G Mackey, Columbia SC 53.01%
0.85  
6
  Sedley Roach - Christine Foy, Aiken SC 52.55%
1.30    
2
Elizabeth Rinehart, Aiken SC; Carol Callahan, Augusta GA 51.62%
0.97    
3
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 49.54%
0.73    
4
Betty D'Alessio - Harriet Hussey, Aiken SC 49.31%

FRI AFT 199ER PRS
12 Pairs

MPs D E Names Score
1.52
1
1
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 64.50%
1.14
2
  Carole Jane Davis - Jeanne Fisher, Aiken SC 60.00%
0.86
3
  Sophia Blanchard - Jayne McGirt, Columbia SC 57.50%
0.64
4
  Janice White, Augusta GA; Geri Moore, Jackson SC 51.00%
0.83  
2
James Chianelli, Lexington SC; Leonard Bifano, West Columbia SC 48.00%

OTIS WILSON PRS II
48 Pairs

MPs A B C Names Score
6.50
1
    Stan Given, Little River SC; Len Case, Charlotte NC 68.06%
4.27
2/3
    Happoldt Neuffer, Columbia SC; Rose Watson, West Columbia SC 62.96%
4.27
2/3
1
  Jeffrey Thomas - Gwendolyn Beckman, Columbia SC 62.96%
2.74
4
2
  Gordon Masters, Hendersonville NC; Jimmie Cannon, Spartanburg SC 62.73%
2.06
5
3
  John Berk - Paul Dickson Jr, Aiken SC 62.27%
1.83
6
    Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 61.81%
1.62  
4
1
Christine Foy, Aiken SC; Owen Lien, Hickory NC 53.94%
1.22  
5
2
Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 53.01%
0.80  
6/7
  Katie Langston, Lugoff SC; Barbara James, Camden SC 50.46%
0.91  
6/7
3
Sybil Pratt, Columbia SC; Jo Westbury, Camden SC 50.46%
0.68    
4
Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Columbia SC 50.23%

FRI EVE 199ER PAIRS
10 Pairs

MPs Rank Names Score
1.43
1
Jacqueline Mandeville - Pat McNeely, Columbia SC 57.50%
1.07
2
Carole Jane Davis - Jeanne Fisher, Aiken SC 56.50%
0.70
3/4
Eunice Holland - Beth Pyles, Columbia SC 53.00%
0.70
3/4
Geri Moore, Jackson SC; Janice White, Augusta GA 53.00%

Saturday Top of page

EDNA LEE PRS I
37 Pairs

MPs A B C Names Score
5.67
1
    James Gentry Jr, Augusta GA; Michael Gentry, Charleston SC 66.99%
4.25
2
1
  John Cassidy, Myrtle Beach SC; Gil Mahla, Hartwell GA 64.06%
3.19
3
2
  Amelia Nelson, Orangeburg SC; Marika Hallosy, Columbia SC 62.50%
2.39
4
    Stan Given, Little River SC; Len Case, Charlotte NC 61.38%
1.79
5
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 60.58%
1.35
6
    Chaford Brown, Greenville SC; Lloyd Brown, Goose Creek SC 60.42%
1.52  
3
1
Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 53.37%
1.14  
4
2
Betty D'Alessio - Harriet Hussey, Aiken SC 53.21%
0.86  
5
3
Frazer McCrorey - Leck Mason, Columbia SC 51.56%
1.27  
6
  Diana Cato, Augusta GA; Susan Lien, North Augusta SC 50.00%

SAT AM 199ER PAIRS
10 Pairs

MPs D E Names Score
1.43
1
  Ann Phillips - Karen Coulter, Columbia SC 59.50%
1.07
2
  Sophia Blanchard - Jayne McGirt, Columbia SC 59.00%
1.11
3
1
Ann Owens, Augusta GA; Ann Duane, North Augusta SC 55.00%
0.60
4
  William Sander, Winston-Salem NC; Wanda Whitt, Winston Salem NC 54.00%
0.83  
2
Jacqueline Mandeville - Pat McNeely, Columbia SC 52.50%

EDNA LEE PRS II
47 Pairs

MPs A B C Names Score
6.67
1
1
  John Berk - Paul Dickson Jr, Aiken SC 74.03%
5.00
2
    Stan Given, Little River SC; Len Case, Charlotte NC 64.81%
3.75
3
    Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 61.34%
2.81
4
    Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 59.70%
2.11
5
    Rich Regan, Inman SC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC 58.33%
1.58
6
    Jeanette Warner - C McCharen, Aiken SC 57.69%
2.11  
2
1
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 54.30%
1.58  
3
  Carolyn Floyd - Lillian Hopkins, Columbia SC 53.45%
1.22  
4
2
Betty D'Alessio - Harriet Hussey, Aiken SC 52.55%
0.89  
5
  Louis Gangarosa, Augusta GA; Jim Morgan, Macon GA 51.85%
1.07  
6
3
Richard Henderson, Gainesville GA; Frances Lawton, Columbia SC 50.23%
0.68    
4
Frazer McCrorey - Leck Mason, Columbia SC 48.70%

SAT AFT 199ER PAIRS
12 Pairs

MPs D E Names Score
1.52
1
1
Jenny Hackler - Wayne Hackler, McAllister MT 62.50%
1.14
2
  William Sander, Winston-Salem NC; Wanda Whitt, Winston Salem NC 58.00%
0.86
3
  Janice White, Augusta GA; Geri Moore, Jackson SC 56.50%
0.56
4/5
  Ann Phillips - Karen Coulter, Columbia SC 54.00%
0.83
4/5
2
Celia Saylor - Doris Greene, Columbia SC 54.00%

Zippety-Do-Dah Zip Swiss
13 Teams

MPs A B Names Score
3.83
1
  Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 59.00
2.87
2
  Janet Case - Len Case, Charlotte NC; Harold Rhyne Jr, Johns Island SC; Carl Becker, Charleston SC 56.00
1.89
3/4
  Patrick Lauterbach - Kenneth Fasching - J Lauterbach, Columbia SC; Brian Lipscomb, Cayce SC 47.00
2.14
3/4
1
Louis Gangarosa - Diana Cato, Augusta GA; Jim Morgan, Macon GA; Susan Lien, North Augusta SC 47.00
1.61
5
2
Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC; Phillip Mixson, Batesburg SC; Luanne Edwards, Leesville SC 44.00

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
31 Teams

MPs A B C Names Score
10.25
1
    Happoldt Neuffer - Lucas Lebioda, Columbia SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Jeff Ziemer, Greenville SC 105.00
7.69
2
    Spencer Hurd - Richard Guarneri - Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin - Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 95.00
5.77
3
    Rich Regan, Inman SC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC; John Memory, Salisbury NC; Damaris Rorie, Columbia SC 92.00
4.32
4
    Robert Pearson Jr, Warner Robins GA; George Nichols Jr, Columbia SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC 91.00
3.24
5
    Arthur Maybin III, Irmo SC; Joel Levy - Eleanor Hack, Columbia SC; Brian Lipscomb, Cayce SC 87.00
2.43
6
    Stan Given, Little River SC; Len Case, Charlotte NC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 85.00
5.82  
1
  Jeffrey Thomas - Gwendolyn Beckman - Marika Hallosy, Columbia SC; Amelia Nelson, Orangeburg SC 84.00
4.37  
2
  Louis Gangarosa, Augusta GA; Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Jim Morgan, Macon GA 82.00
3.27  
3
  John Berk - Paul Dickson Jr - Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 81.00
2.15  
4/5
  Jacqueline Strong, Cassatt SC; Robert Woodham, Bishopville SC; Herman Scheiblich, Elgin SC; J Saunders, Camden SC 72.00
2.15  
4/5
  Sara Wampole - Marilyn McShanog - Harriet Hussey - Betty D'Alessio, Aiken SC 72.00
2.92  
6/7
1
Cathy Steinacker - Ann Phillips - Karen Coulter, Columbia SC; James Chianelli, Lexington SC 71.00
1.21  
6/7
  Alfred Jones - Jo Anne Jones, Charleston SC; Frank Gentry - Coleman Carter, Charlotte NC 71.00
2.19    
2
Frances Lawton - Dorothy Defiori - Lou Riddle - Sallie Blackwell, Columbia SC 68.00
1.64    
3
V Vandervelde - Myrtle Anderson - Joan Marine - Carl Angerman, Aiken SC 65.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page