A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
August 6-8
Columbia SC
Palmetto State Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 241.5
Total number of players attending - 253
Total number of players winning masterpoints - 220
Total number of masterpoints won - 914.78
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Thursday Top of page

IMP PAIRS
29 Pairs

MPs A B C Names Score
4.17
1
    Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 85.58
3.13
2
    Marvin Shatz, Hilton Head SC; Peter Wolf, Hilton Head Is SC 46.00
2.81
3
1
  Harold Moore, Hopkins SC; Arthur Maybin III, Irmo SC 37.00
2.11
4
2
  Christopher Webb, Blythewood SC; Kuo-Ming Li, Cayce SC 36.83
1.58
5
3
  Thomas Balcerek - Nathan Fain, Columbia SC 33.00
0.99
6
    Kenneth Fasching, Columbia SC; Brian Lipscomb, Cayce SC 28.00
1.19  
4
  Sigmund Friedman - Abdul Ghaffar, Columbia SC 18.00
0.85  
5/6
  Fran Jenkins - Margaret Hill, Columbia SC 9.75
0.85  
5/6
  Carolyn Floyd - Sybil Pratt, Columbia SC 9.75
1.41    
1
A. Elaine Wade - Brent Holcomb, Columbia SC -10.00
1.06    
2
Alvaree Hanley - Louise Hightower, Columbia SC -18.42

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
64 Pairs

MPs A B C Names Score
7.50
1
    Brian Lipscomb - Pat Webb, Cayce SC 66.51%
5.63
2
1
  Jane Neidenthal - Patricia Coggins, Charleston SC 64.42%
4.22
3
    Stan Given, Little River SC; Bob Webb, Cayce SC 62.34%
3.16
4
    Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 62.02%
3.69
5
2
  Marianne Murphy - Rosa Shaw, Columbia SC 61.38%
1.78
6
    G Mackey, Columbia SC; James Blackwell, Prosperity SC 60.26%
2.77  
3
  Betty Schneider, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 55.93%
2.08  
4
  Clifford Beck, Greer SC; Brenda Gantt, Greenville SC 55.29%
1.56  
5
  Mildred Villani, Myrtle Beach SC; Clarke Smart, Pawleys Island SC 54.49%
1.17  
6
  J Saunders, Camden SC; Robert Woodham, Bishopville SC 53.53%
1.95    
1
Alvaree Hanley - Louise Hightower, Columbia SC 53.04%
1.46    
2
Dorothy Defiori - Bea Hordych, Columbia SC 51.60%
1.10    
3
Cathy Steinacker - A. Elaine Wade, Columbia SC 50.80%
0.82    
4
Howard Stein, Simpsonville SC; Alice Ellenberg, Greenville SC 50.00%
0.62    
5
Ann Phillips - Karen Coulter, Columbia SC 49.36%

FRI AFT 199ER PAIRS
6 Pairs

MPs Rank Names Score
1.24
1
Doug Mahin - Linda Smith, Asheville NC 74.00%
0.93
2
Melissa Day - Arline Polinsky, Columbia SC 58.00%

Fri Eve Open Pairs
72 Pairs

MPs A B C Names Score
7.67
1
    John Hurd - Richard Guarneri, Charleston SC 67.36%
5.75
2
1
  Louise Burns, Camden SC; Jacqueline Strong, Cassatt SC 62.73%
4.31
3
2
  Christopher Webb, Blythewood SC; G Mackey, Columbia SC 61.83%
3.24
4
3
  Bill Bauknight, Anderson SC; Charles Bauknight, Highlands NC 60.65%
2.13
5/6
4/5
  Amelia Nelson, Fayetteville NC; Marika Hallosy, Columbia SC 60.42%
2.13
5/6
4/5
  Donald Buchanan - Fred Ferguson, Hilton Head SC 60.42%
1.83  
6
  Sigmund Friedman - Abdul Ghaffar, Columbia SC 59.03%
2.27    
1
William Charlwood, Columbia SC; Del Sellers, Spartanburg SC 57.18%
1.70    
2
Daniel Rumble, Santee SC; C Rumble, Hanahan SC 55.79%
1.28    
3
Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 52.38%
0.96    
4
Alvaree Hanley - Louise Hightower, Columbia SC 52.31%
0.76    
5
M Charles, Irmo SC; Mary Nichols, Columbia SC 50.41%
0.54    
6
Howard Stein, Simpsonville SC; Alice Ellenberg, Greenville SC 48.84%

Saturday Top of page

SAT AFT OPEN PAIRS
80 Pairs

MPs A B C Names Score
8.83
1
    Fred Chisholm, Charleston SC; Eleanor Hack, Columbia SC 72.76%
6.62
2
    Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; James Blackwell, Prosperity SC 66.99%
4.97
3
    Richard Guarneri - Spencer Hurd, Charleston SC 66.67%
3.73
4
    Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 65.06%
5.34
5
1
1
Richard Hughes, Johns Island SC; Banner Hughes, Seabrook Island SC 63.94%
2.10
6
    Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 63.89%
4.01  
2
  Harriet Blasetti, Summerville SC; J Spann, Charleston SC 59.77%
3.00  
3
  Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 58.33%
2.25  
4
  Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC 57.64%
1.48  
5/6
  Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 56.41%
1.48  
5/6
  Lillian Hopkins - Ardis Dalrymple, Columbia SC 56.41%
1.63    
2
Jaime Villanueva, Greer SC; Jay Jairam, Matthews NC 53.20%
1.22    
3
Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 52.40%
0.92    
4
Karen Coulter - Ann Phillips, Columbia SC 52.08%
0.70    
5
Howard Stein, Simpsonville SC; Alice Ellenberg, Greenville SC 51.16%
0.52    
6
Bobbie Reid, Millen GA; Pansy Agerton, Waynesboro GA 50.69%

SAT AFT 199ER PAIRS
6 Pairs

MPs Rank Names Score
1.24
1
Daniel Rumble, Santee SC; Teri Pacheco, Kingsport TN 61.00%
0.93
2
Jack Gurley - David Varner, Florence SC 56.00%

SAT EVE OPEN PAIRS
66 Pairs

MPs A B C Names Score
7.17
1
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 66.44%
5.38
2
    Stan Given, Little River SC; Len Case, Charlotte NC 63.19%
4.03
3
    Veda Roberts, Charlotte NC; Chuck Krueger, Kings Mountain NC 62.96%
3.02
4
    Marjorie Edens, Lexington SC; Genet Horning, Columbia SC 62.50%
2.27
5
    Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 61.11%
1.70
6
    Geraldine Pilcher, Louisville GA; Edwin Johnson Jr, Augusta GA 60.88%
4.50  
1
  Annette Wallace, Longs SC; Larry Paul, Conway SC 60.37%
3.38  
2
  Kenneth Fasching - Joel Levy, Columbia SC 59.72%
2.53  
3
  James Ridley III, Knoxville TN; Lawrence Schram, Santee SC 58.80%
1.90  
4
  Henry Momand Jr - Sigmund Friedman, Columbia SC 57.44%
1.42  
5
  Cheryl Scott - Carl Becker, Charleston SC 56.28%
1.07  
6
  Arthur Maybin III, Irmo SC; Kuo-Ming Li, Cayce SC 54.40%
1.84    
1
Richard Hughes, Johns Island SC; Banner Hughes, Seabrook Island SC 53.94%
1.38    
2
Jaime Villanueva, Greer SC; Jay Jairam, Matthews NC 50.46%
1.04    
3
Bobbie Reid, Millen GA; Pansy Agerton, Waynesboro GA 50.09%
0.78    
4
Brent Holcomb - David Bykowski, Columbia SC 48.15%
0.70    
5
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 48.09%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
40 Teams

MPs A B C Names Score
12.50
1
    Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 111.00
9.38
2
    Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC 109.00
7.03
3
    Richard Guarneri - Spencer Hurd - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 102.00
5.27
4
    George Nichols Jr - J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC 94.00
3.96
5
    Gregory Roberts, Aiken SC; Stan Given, Little River SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Len Case, Charlotte NC 89.00
2.97
6
    Sandy Pierce, Greenville SC; Rosalyn Silverstein - William Kelly, Anderson SC; Enrico Beretta, Martin GA 87.00
7.59
7
1
  Jeffrey Thomas - Gwendolyn Beckman, Columbia SC; Bert Parent, Irmo SC; Kuo-Ming Li, Cayce SC 85.00
5.69  
2
  Laurence Bitner - Christel Kronenberg - Donald Buchanan - Fred Ferguson, Hilton Head SC 84.00
4.27  
3
  Carl Becker - Cheryl Scott - Harold Rhyne Jr, Charleston SC; Harold Moore, Hopkins SC 81.00
3.20  
4
  Larry Paul, Conway SC; Annette Wallace, Longs SC; Mildred Villani, Myrtle Beach SC; Clarke Smart, Pawleys Island SC 80.00
2.40  
5
  Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Jim Griffis, Spartanburg SC; G Mackey, Columbia SC 78.00
1.80  
6
  Jacqueline Strong, Cassatt SC; Robert Woodham, Bishopville SC; J Saunders, Camden SC; Herman Scheiblich, Elgin SC 76.00
2.85    
1/2
Archie Hardy - J. Lewis Cromer, Columbia SC; Sharon Fauss, La Grange CA; Shirley Jobes, Wilmington NC 70.00
2.85    
1/2
Betty Isenberg - Mildred Peskin, Augusta GA; Ann Franklin, Waynesboro GA; Jeanne Baggs, Martinez GA 70.00
1.60    
3/4
Jack Webb - Susan Nuernberger, Charleston SC; Paul Grant, Summerville SC; Gayle Broudy, Isle of Palms SC 65.00
1.60    
3/4
Monika Coker - Richard Hughes, Johns Island SC; Robert McCarthy - Banner Hughes, Seabrook Island SC 65.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page