A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 17-19, 2006

W Columbia SC, Spring Fling Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 182.0
Total number of players attending - 234
Total number of players winning masterpoints - 184
Total number of masterpoints won - 665.00
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT ST PATRICK'S PRS
18.0 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Charles Thornton - Betty Wilton, Charlotte NC 68.32%
4.50
2


William Charlwood, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 66.61%
3.38
3


Alice Moore, Hopkins SC; Lillian Hopkins, Columbia SC 62.41%
2.53
4


Chuck Kennedy - Patrick Lauterbach, Columbia SC 61.42%
1.90
5


Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 60.71%
2.81
6
1

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 60.52%
2.11
2

Rosa Shaw - Marianne Murphy, Columbia SC 56.93%
1.58
3
1
Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Columbia SC 56.58%
1.19
4
2
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 52.33%
0.89
5

Judy Hurder, Salisbury NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 50.72%
0.70
6

Katie Langston, Lugoff SC; Louise Burns, Camden SC 49.96%
0.86

3
James Chianelli, Lexington SC; Leonard Bifano, West Columbia SC 45.06%

FRI AFT 299ER PAIRS
8.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.82
1
1

Kaye Langston - Jeanne Peacock, Goldsboro NC 60.00%
1.20
2/3


Sophia Blanchard - Jayne McGirt, Columbia SC 59.58%
1.22
2/3
2
1
Barbara Norris - Mary Norton, Columbia SC 59.58%
0.77
4


William Sander, Winston-Salem NC; Wanda Whitt, Winston Salem NC 57.08%
0.91
5
3

Iona N Hunter - Francis Kovach, West Columbia SC 55.42%
0.85
4
2
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 53.75%
0.51
5

Carol Brooks, Columbia SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC 52.50%
0.64

3
Houston Blair - Frances Blair, Monroe NC 51.67%
0.48

4
Jeanie Estes, Beauford SC; Morris Mitchem Jr, Columbia SC 51.25%

FRI EVE ST PATRICK'S PRS
18.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 67.79%
4.13
2


Rob Meckstroth, Gainesville FL; Rich Regan, Lyman SC 63.30%
3.09
3


Evelyn Hall - D Hall, Charleston SC 60.10%
2.32
4


Alec Price, Red Springs NC; Harold Rhyne Jr, Charleston SC 57.05%
2.81
5
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 56.89%
1.31
6


DaMaris Rorie, Columbia SC; Pat Webb, Cayce SC 56.57%
2.11
2

Charles Trevathan - Helen Trevathan, Columbus NC 55.13%
1.58
3

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 54.81%
1.19
4

Linda Luther, N Charleston SC; Paul Wright Jr, Mt Pleasant SC 54.49%
0.89
5

M Charles, Irmo SC; Robert Woodham, Bishopville SC 53.85%
0.94
6

Louise Burns, Camden SC; Katie Langston, Lugoff SC 51.76%
1.65

1
Frances Lawton - Dorothy Defiori, Columbia SC 47.92%
1.24

2
Margaret Becker - Joan Black, Spartanburg SC 46.47%
0.93

3
Bernetha Henry, Hopkins SC; Janice Ripley, Lexington SC 44.71%

FRI EVE 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.51
1


Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 61.50%
1.33
2/3
1
1
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 57.00%
0.99
2/3


Jayne McGirt - Sophia Blanchard, Columbia SC 57.00%
1.00
4
2

Iona N Hunter - Francis Kovach, West Columbia SC 55.50%
0.75
3
2
Houston Blair - Frances Blair, Monroe NC 49.50%

Saturday Top of page

SAT AM EDNA LEE PAIRS
20.0 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1
1

Owen Lien, Hickory NC; O. Gordon Lien III, Augusta GA 60.88%
4.37
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC 59.49%
3.28
3
2
1
Frazer McCrorey - Zan Fort, Columbia SC 59.03%
2.46
4


Alec Price, Red Springs NC; Harold Rhyne Jr, Charleston SC 58.80%
1.84
5
3

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 58.56%
1.42
6/7


Rob Meckstroth, Gainesville FL; Rich Regan, Lyman SC 58.10%
1.42
6/7
4
2
Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 58.10%
1.00
5

Charles Trevathan - Helen Trevathan, Columbus NC 53.94%
0.75
6

Robert Hampton - Joyce Hampton, Blythewood SC 53.70%

SAT AM 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.51
1
1
1
Carol Clemenz - Melinda Young, Lexington SC 62.00%
1.13
2
2
2
Theresa Schulz - Lowell Schulz, Chapin SC 59.50%
0.85
3
3

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 50.00%
0.64
4


William Sander, Winston-Salem NC; Wanda Whitt, Winston Salem NC 49.50%
0.53
4/5

Jeanne Peacock - Kaye Langston, Goldsboro NC 49.00%
0.53
4/5

Peter Kandis - Nell Kandis, Apex NC 49.00%

SAT AFT EDNA LEE PAIRS
26.5 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 68.59%
5.38
2


Kenneth Fasching - Brian Lipscomb, Columbia SC 64.04%
4.03
3


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 63.93%
3.48
4
1

Andre Asbury, Atlanta GA; David Coberly, Spartanburg SC 62.12%
2.27
5


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 61.70%
1.70
6


Larry Allen, Summerville SC; Len Case, Charlotte NC 60.81%
2.61
2

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC 58.17%
1.96
3

Judy Hurder, Salisbury NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 55.13%
1.47
4

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 54.27%
1.14
5

Ellen Oliver - Ardis Dalrymple, Columbia SC 53.99%
1.21
6

Lillian Hopkins - Carolyn Floyd, Columbia SC 53.53%
1.52

1
Dinesh Doshi, Evans GA; Varghese George, Augusta GA 52.40%
1.14

2
Alvaree Hanley - Louise Hightower, Columbia SC 51.56%
0.86

3
Susan Lien, Alpharetta GA; Sara Martin, Augusta GA 47.56%

SAT AFT 299ER PAIRS
6.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.62
1
1

Jeanne Peacock - Kaye Langston, Goldsboro NC 69.00%
1.22
2


Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC 67.50%
0.94
3/4
2/3

Bobbie Stricklin - Beverly Thomas, Florence SC 52.00%
0.98
3/4
2/3
1
Francis Robinson - Zan Fort, Columbia SC 52.00%
0.74
4
2
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 51.50%

SAT EVE OTIS WILSON PRS
17.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1
1

Paul Wright Jr, Mt Pleasant SC; Linda Luther, N Charleston SC 62.88%
3.50
2


Mary Alice Shenefiel, Bluffton SC; Donald Buchanan, Hilton Head SC 62.86%
2.63
3


Alice Moore, Hopkins SC; Happoldt Neuffer, Columbia SC 62.42%
1.97
4


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC 60.16%
2.33
5
2

Andre Asbury, Atlanta GA; David Coberly, Spartanburg SC 59.15%
1.73
6
3
1
Varghese George, Augusta GA; Dinesh Doshi, Evans GA 58.83%
1.19
4

Brenda Gantt, Greenville SC; Shirley Brown, Easley SC 57.76%
0.89
5

Jaime Villanueva, Greer SC; Wayne Goddard, Clemson SC 54.86%
1.30
6
2
Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Columbia SC 53.87%
0.97

3
Glenna Hurlbert - Stuart Hurlbert, Efland NC 49.38%
0.73

4
Susan Lien, Alpharetta GA; Sara Martin, Augusta GA 48.56%

Sunday Top of page

STRAT SWISS - BY AVERAGE
29 Tables

MPs A B C Names Score
9.75
1


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Hugh Hughes, Greenville SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 103.00
7.31
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC 99.00
5.48
3


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 98.00
4.11
4


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; James Blackwell, Awendaw SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Joe Walden, Monroe NC 93.00
5.82
5
1

Owen Lien, Hickory NC; David Coberly, Spartanburg SC; Andre Asbury, Atlanta GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA 89.00
4.37
6/7
2

Varghese George - Louis Gangarosa, Augusta GA; Rajan Iyer, Aiken SC; Dinesh Doshi, Evans GA 88.00
2.03
6/7


Tom Rutledge, Charleston SC; Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC; Len Case, Charlotte NC 88.00
3.27
3

Jacqueline Strong, Bethune SC; Robert Woodham, Bishopville SC; Herman Scheiblich, Elgin SC; J Saunders, Camden SC 84.00
2.46
4

Rosemary Phillips - Trudie Hubbard - Maria Brevick - Mary Jo Langford, Aiken SC 79.00
1.61
5/6

Brenda Gantt - Carmelita Hopkins, Greenville SC; Shirley Brown, Easley SC; Nancy Griggs, Mauldin SC 69.00
3.25
5/6
1
Phillip Mixson, Batesburg SC; Sylvia White, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Harriet Hussey, Aiken SC 69.00
2.44

2
Sara Martin - Ann Owens, Augusta GA; Ann Duane, North Augusta SC; Susan Lien, Alpharetta GA 68.00
1.83

3
Archie Hardy, Columbia SC; Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC; Janice Ripley, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 67.00
1.37

4
Wayne Goddard, Clemson SC; Jaime Villanueva, Greer SC; David Varner, Florence SC; Rick Hawkins, Columbia SC 66.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page