A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 16-18, 2007

W. Columnbia SC, Spring Fling Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 140.5
Total number of players attending - 168
Total number of players winning masterpoints - 142
Total number of masterpoints won - 511.56
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

EDNA LEE OPEN PAIRS
18.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 66.76%
4.13
2
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 64.05%
3.09
3


Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 63.44%
2.32
4


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 63.41%
2.01
5
2

Mary Boyd, Charleston WV; Clarke Smart, Pawleys Island SC 59.90%
1.58
6
3

Katie Langston, Lugoff SC; Mary Calk, Camden SC 57.46%
1.14
4

Henry Momand Jr - Virginia Robertson, Columbia SC 51.77%
0.85
5

George Trotter - Mary Norton, Columbia SC 51.77%
1.65
6
1
Janice Ripley, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 50.75%
1.24

2
Frances Lawton - Dorothy Defiori, Columbia SC 50.66%
0.93

3
Frazer McCrorey - Leck Mason, Columbia SC 47.01%

FRI AFT 299ER PAIRS
4.5 Tables

MPs D E Names Score
1.51
1
1
W James Willrodt, Lexington SC; Sue Harrington, Columbia SC 57.93%
0.99
2/3
2/3
Mary Ivey, Columbia SC; Karen Hogan, Cayce SC 54.76%
0.99
2/3
2/3
Dozier Shaw Jr, West Columbia SC; C Ann Langtry, Lexington SC 54.76%
0.64
4

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 53.18%

BILL RORIE OPEN PAIRS
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1
1

Nicholas Gisondi - Donna Gisondi, Lebanon OH 60.42%
2.75
2


J Masson, Mooresville NC; Sally Chapleau, Fort Mill SC 57.41%
2.06
3
2
1
Lee Monks, Fort Mill SC; Linda Ferguson, Charlotte NC 56.71%
1.55
4
3

Irma Murray - Madalyn Dybvik, Cayce SC 56.48%
1.16
5
4

Lindsay Robinson, Brevard NC; Robert Woodham, Bishopville SC 56.25%
0.92
6/7


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Betty Warren, W Columbia SC 54.86%
0.80
6/7
5

Janice Ripley, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 54.86%
1.06

2
Karen Hogan, Cayce SC; Mary Ivey, Columbia SC 49.77%

Bracketed KO -1
5 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
9.00
1
Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC
6.75
2
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC

Bracketed KO - 2
5 Tables

MPs Rank Names
5.31
1
Darrell Elder - Jack Faries, Surfside Beach SC; Clarke Smart, Pawleys Island SC; Mary Boyd, Charleston WV
3.98
2
Betsy Stanton, Hartsville SC; Donna Reilly - Bobbie Stricklin, Florence SC; Sylvia White, Columbia SC

Saturday Top of page

VELMA LAMP OPEN PAIRS
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 65.65%
2.87
2
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 58.27%
2.15
3


Larry Rich, Cumming GA; Len Case, Charlotte NC 56.09%
1.91
4
2
1
Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Columbia SC 55.12%
1.34
5


William Charlwood, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 55.06%
1.43
6
3
2
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 54.40%
1.07
4
3
Jeanne Lehardy - Dorthy Medlin, Rock Hill SC 53.94%
0.80
5

Donald Buchanan, Hilton Head SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 53.53%

SAT AFT 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
W James Willrodt, Lexington SC; Lib Odom, Columbia SC 56.94%
0.93
2/3
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 54.17%
0.93
2/3
Houston Blair - Frances Blair, Monroe NC 54.17%

ST PATRICK OPEN PAIRS
18.5 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1
1
1
Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC 63.98%
4.13
2


Joyce Rampey, Spartanburg SC; Margaret Hill, Columbia SC 62.16%
3.09
3


Lawrence Harding, Hampstead NC; Rich Regan, Lyman SC 58.54%
2.32
4
2

Brent Holcomb, Columbia SC; Lindsay Robinson, Brevard NC 55.92%
1.74
5
3

Donald Buchanan, Hilton Head SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 55.90%
1.31
6


Sue Bedient - Bruce Bedient, Charlotte NC 54.34%
1.19
4

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 53.90%
1.17
5

Barbara James, Camden SC; Katie Langston, Lugoff SC 53.53%
0.84
6

Henry Momand Jr - Virginia Robertson, Columbia SC 53.03%
1.22

2
Sandra Morina-Davis - Jesse Roach, Aiken SC 52.53%
0.92

3
Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Columbia SC 51.29%

ZIPPETY-DO-DAH SWISS
9 Tables

MPs A B Names Score
3.17
1

Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Larry Rich, Cumming GA; Len Case, Charlotte NC 64.00
2.08
2/3
1/2
Donald Buchanan, Hilton Head SC; Frances Lawton - Jeffrey Thomas, Columbia SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 43.00
2.08
2/3
1/2
Mary Boyd, Charleston WV; Clarke Smart, Pawleys Island SC; Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 43.00
1.34
4

Louis Gangarosa, Augusta GA; Lindsay Robinson, Brevard NC; Harold Rhyne Jr, Charleston SC; John Memory, Hendersonvl NC 41.00

Sunday Top of page

SWISS TEAMS BY AVERAGE
21 Tables

MPs A B C Names Score
7.75
1


Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 94.00
5.81
2


Len Case - Marla Brodsky - Judy Brown, Charlotte NC; Larry Rich, Cumming GA 88.00
4.36
3


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 77.00
4.22
4
1
1
Phillip Mixson, Batesburg SC; Harriet Hussey, Aiken SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Lou Riddle, Columbia SC 76.00
3.17
5
2

Jesse Roach - Sedley Roach - Annie Hawkins - Sandra Morina-Davis, Aiken SC 74.00
1.84
6


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 72.00
2.37
3

Harriet Blasetti - Jeffrey Thomas - Gwendolyn Beckman - Lillian Hopkins, Columbia SC 68.00
1.83
4
2
Frazer McCrorey - Leck Mason, Columbia SC; Bernetha Henry, Hopkins SC; Janice Ripley, Lexington SC 65.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page