A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 4-6, 2008

W. Columbia SC, Spring Fling Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 157.0
Total number of players attending - 211
Total number of players winning masterpoints - 179
Total number of masterpoints won - 581.69
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

EDNA LEE STRATIFIED PAIRS
17.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC 69.23%
4.25
2
1
1
Ann Cumpston, Charlotte NC; Margot Broms, Monroe NC 66.51%
3.19
3


Harold Moore, Hopkins SC; William Charlwood, Columbia SC 57.37%
2.39
4


Kenneth Fasching - Patrick Lauterbach, Columbia SC 56.89%
1.79
5


Alice Moore, Hopkins SC; Lillian Hopkins, Columbia SC 56.73%
2.21
6
2

Brenda Gantt, Greenville SC; Jack Shuford, Taylors SC 56.25%
1.66
3

Christopher Webb, Blythewood SC; James Chianelli, Lexington SC 55.45%
1.33
4
2
Frazer McCrorey - Karen Coulter, Columbia SC 54.01%
1.04
5
3
Sheelagh Young - Edward Young, Columbia SC 53.85%
0.70
6

Marika Hallosy, Columbia SC; Amelia Nelson, Fayetteville NC 52.56%
0.75

4
June Satterfield, Graham NC; Iris Holt, Burlington NC 51.92%

FRI AFT 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1
1

Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA 62.08%
1.29
2


Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 60.42%
0.97
3


Jay Shahani - Sue Harrington, Columbia SC 58.75%
0.73
4


Ginny Chianelli - Melinda Young, Lexington SC 57.92%
0.60
5


Pat McNeely, Columbia SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC 54.17%
1.07
2
1
Jackie Hatch - Patricia Wills, Columbia SC 51.25%
0.80
3

Zan Edmunds - Francis Robinson, Columbia SC 50.83%
0.60
4

Carol Brooks - Veronica Ramseur, Columbia SC 47.50%
0.74

2
Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC 45.42%

BILL RORIE STRATIFIED PRS
13.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 72.14%
3.38
2


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC 65.84%
2.53
3


Sandra Gies, Okatie SC; Pat Webb, Cayce SC 60.07%
1.90
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 59.26%
1.42
5


Kenneth Fasching - Brian Lipscomb, Columbia SC 57.45%
1.07
6


Mary Townhill, Lexington SC; George Nichols Jr, Columbia SC 56.53%
2.25
1
1
Ann Cumpston, Charlotte NC; Margot Broms, Monroe NC 51.33%
1.69
2

Katie Langston, Lugoff SC; Betsy Stanton, Hartsville SC 49.64%
1.27
3
2
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 47.26%
0.95
4
3
Jane Simpson, Aiken SC; Phillip Mixson, Batesburg SC 47.21%

FRI EVE 299ER PAIRS
3.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Sue Harrington - Cynthia Cone, Columbia SC 62.50%
0.93
2/3
Irene Duheme, Columbia SC; Cassandra Jackson, Elgin SC 60.00%
0.93
2/3
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA 60.00%

Saturday Top of page

OTIS WILSON STRATIFIED PR
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC 70.05%
2.87
2
1

Arthur Altman - Nancy Altman, Charleston WV 63.74%
2.15
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 63.31%
1.62
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 60.00%
1.92
5


Larry Rich, Cumming GA; Len Case, Charlotte NC 59.55%
1.34
6


Kenneth Fasching - Brian Lipscomb, Columbia SC 58.31%
1.71
2

Carol Clemenz, Lexington SC; Carolyn Cromer, Columbia SC 57.64%
1.41
3
1
Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC 48.75%
1.06
4
2
Kim Martin, Charlotte NC; Craig Poplin, Concord NC 47.37%
0.79
5
3
Sue Harrington, Columbia SC; Greg Winkler, Milton MA 47.08%

ROSE WILSON STRATIFIED PR
18.0 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 66.67%
4.13
2


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC 65.22%
3.09
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 64.42%
2.32
4


Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC 60.74%
1.74
5


Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 60.42%
1.31
6


Len Case, Charlotte NC; Larry Rich, Cumming GA 58.49%
2.67
1

Marika Hallosy, Columbia SC; Amelia Nelson, Fayetteville NC 57.05%
2.00
2
1
Monika Coker, Johns Island SC; Marie Stonehouse, Charleston SC 54.33%
1.50
3
2
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 50.32%
1.13
4

Mac McIntyre, Myrtle Beach SC; Norman Cowen M.D., Pawleys Island SC 49.20%
1.00
5
3
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 47.92%
0.75

4
Sandra Morina-Davis - Jesse Roach, Aiken SC 46.31%

SAT AFT 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E Names Score
1.51
1

Eleanor Frisch, Summerville SC; Jim Fish, Lexington SC 67.00%
1.13
2

Kim Martin, Charlotte NC; Craig Poplin, Concord NC 53.50%
0.85
3

Bobbie Stricklin - Rebecca Hood, Florence SC 53.00%
1.11
4
1
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA 50.50%
0.83
2
Dozier Shaw Jr, West Columbia SC; Barbara Rawls, Hopkins SC 50.00%

VELMA LAMP STRATIFIED PRS
12.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 61.81%
3.13
2
1
1
Michael Bitonti, Columbia SC; Greg Winkler, Hilton MA 59.49%
2.35
3
2
2
Iris Holt, Burlington NC; June Satterfield, Graham NC 59.26%
1.83
4
3

Barbara James - Louise Burns, Camden SC 58.10%
1.32
5


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 57.87%
1.28
6


Len Case, Charlotte NC; Larry Rich, Cumming GA 56.02%
0.95
4

Sandra Morina-Davis - Jesse Roach, Aiken SC 50.00%

SAT EVE 299ER PAIRS
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.15
1/2
Xi (Charlie) Zhu, N Charleston SC; Glenda Dunham, Tate GA 55.00%
1.15
1/2
Roy McCrorey - Richard Coulter, Columbia SC 55.00%

Sunday Top of page

299ER SWISS TEAMS
6 Tables

MPs Rank Names Score
2.42
1
Susan McFadden - Thomas Gabriel - Sue Harrington, Columbia SC; Melinda Young, Lexington SC 72.00
1.82
2
Elise Menaker - Kim Martin - Leonard Sills, Charlotte NC; Susan Sutton, Huntersville NC 68.00

STRAT SWISS TEAMS-AVERAGE
27 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
10.75
1


Owen Lien, Hickory NC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 114.00
8.06
2


Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 97.00
6.05
3


Happoldt Neuffer - Lucas Lebioda, Columbia SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC 94.00
4.54
4


Evelyn Hall - Susanne McLaughlin - D Hall - Mark McLaughlin, Charleston SC 93.00
3.58
5


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Joyce Nichols, Charleston SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC 88.00
3.07
6


Larry Rich, Cumming GA; Len Case, Charlotte NC; Jean Davis - W Sutton, Huntersville NC 83.00
5.17
7/8
1/2

H Hunt, Charlotte NC; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Diana Cato - James Gentry Jr, North Augusta SC 79.00
5.17
7/8
1/2

Leonard Bifano, West Columbia SC; George Nichols Jr - Sigmund Friedman - Everett Ness, Columbia SC 79.00
3.32
9
3

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; James Chianelli, Lexington SC; Henry Momand Jr - Bill Fogleman, Columbia SC 76.00
3.71
4
1
A. Elaine Wade - Cathy Steinacker - Sylvia White, Columbia SC; Francis Kovach, West Columbia SC 73.00
2.78
5
2
Janice Ripley - Mary Townhill, Lexington SC; Sandra Gies, Okatie SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 70.00
2.09

3
Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Columbia SC; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC 67.00
1.57

4
Jack Moye - Joan Moye, W Columbia SC; Katie Langston, Lugoff SC; Betsy Stanton, Hartsville SC 66.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page