A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 7-10, 2008

Columbia SC, Palmetto State Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 264.0
Total number of players attending - 262
Total number of players winning masterpoints - 233
Total number of masterpoints won - 1,136.97
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
11.5 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 71.37%
3.38
2
1

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 61.88%
2.53
3


Len Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC 61.50%
1.90
4


Thomas Overby, Cayce SC; DaMaris Rorie, Columbia SC 59.70%
1.42
5


Kenneth Fasching, Columbia SC; Lillian Keisler, Chapin SC 59.45%
2.00
6
2
1
James Chianelli, Lexington SC; Karen Coulter, Columbia SC 57.20%
1.50
3
2
Zan Edmunds - Leck Mason, Columbia SC 55.53%
1.13
4

Lillian Hopkins, Columbia SC; Emily Lamphere, Blythewood SC 52.54%
1.00
5
3
Ethel Butler - Carmina Diaz, Fort Mill SC 50.94%
0.75

4
Jack Moye - Joan Moye, West Columbia SC 49.69%

THURS AFT 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E Names Score
1.51
1
1
Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 74.50%
1.13
2

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 61.00%
0.85
3

Roberta O'Neill - Terrence O'Neill, Bluffton SC 56.50%
0.64
4

Nancy Shinrock, Okatie SC; Roberta Flack, Bluffton SC 54.50%
0.89
2
Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC 45.00%

THURS EVE IMP PAIRS
8.0 Tables / Based on 12 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 62.17
2.75
2


Len Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC 54.17
2.11
3
1

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 35.17
1.55
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 33.83
1.16
5


Kenneth Fasching - Brian Lipscomb, Columbia SC 20.67
1.62
2
1
Michael Bitonti - Mirza Baig, Columbia SC 17.67
1.19
3

Dorothy Cole - Margaret Hill, Columbia SC 15.50
0.89
4

Harriet Blasetti - John Wilkinson, Columbia SC -6.67
1.22

2
Everett Ness - Brent Holcomb, Columbia SC -14.00

THURS EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; James Potter, Farmingtn Hills MI 57.64%
1.06
2
Cynthia Cone, Bogart GA; Eleanor Frisch, Summerville SC 56.25%
0.79
3
Roberta O'Neill - Terrence O'Neill, Bluffton SC 54.86%

Friday Top of page

FRI MORN OPEN PAIRS
8.0 Tables / Based on 11 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


Len Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC 64.58%
2.63
2


Kenneth Fasching - Brian Lipscomb, Columbia SC 60.42%
2.25
3/4
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 58.75%
1.73
3/4


Alice Moore, Hopkins SC; Lillian Hopkins, Columbia SC 58.75%
1.11
5


Linda Vaiden, Evans GA; Diana Cato, North Augusta SC 57.50%
1.69
2
1
Madalyn Dybvik, Cayce SC; Sue Harrington, Columbia SC 55.42%
1.27
3
2
Bea Hordych - Frances Lawton, Columbia SC 50.83%
0.95
4

Bobbie Stricklin - Wilma Whitaker, Florence SC 50.42%

FRI MORN 299ER PAIRS
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Francis Robinson - Roberta Case, Columbia SC 63.75%
0.98
2
Samuel Robison, Blythewood SC; Lib Odom, Columbia SC 60.00%

FRI AFT OPEN PAIRS
17.5 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 67.26%
4.75
2


Lillian Keisler, Chapin SC; Eleanor Hack, Columbia SC 66.08%
3.56
3


Dorene Drum - Norris Drum, Statesville NC 63.58%
2.67
4


Kenneth Fasching - Brian Lipscomb, Columbia SC 61.26%
2.00
5


William Charlwood, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 58.80%
1.50
6


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 57.55%
3.09
1
1
Lynn K. B. Pope - Sandra Morina-Davis, Aiken SC 57.21%
2.32
2

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 56.49%
1.74
3

Jan Harrison, Lexington SC; Carolyn Floyd, Columbia SC 56.00%
1.48
4

Henry Momand Jr - Marianne Murphy, Columbia SC 53.89%
1.41
5
2
James Chianelli, Lexington SC; Karen Coulter, Columbia SC 51.77%
1.06
6
3
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 50.49%
0.79

4
Catherine Chiles, Columbia SC; Ruth Shuler, Jamaica NY 50.18%

FRI AFT 299ER PAIRS
10.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.02
1


Carolyn Swartout, Blythewood SC; Pat McNeely, Columbia SC 68.75%
1.52
2


Cynthia Cone, Bogart GA; Sue Harrington, Columbia SC 60.71%
1.14
3


Bobbie Stricklin - Wilma Whitaker, Florence SC 59.52%
1.55
4/5
1

Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 58.93%
0.75
4/5


Terrence O'Neill - Roberta O'Neill, Bluffton SC 58.93%
1.16
6
2
1
Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC 58.04%
0.87
3

John Boulware - Jay Shahani, Columbia SC 57.44%
0.65
4

Morris Mitchem Jr - Veronica Ramseur, Columbia SC 53.57%
0.49
5

Samuel Robison, Blythewood SC; Lib Odom, Columbia SC 50.89%
0.74

2
Patricia Wills - Jackie Hatch, Columbia SC 46.13%

FRI EVE OPEN PAIRS
10.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 59.72%
2.87
2
1

Harriet Blasetti - John Wilkinson, Columbia SC 57.41%
2.15
3


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 56.71%
1.62
4


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC 56.02%
1.74
5
2
1
Frances Potter - George Trotter, Columbia SC 54.40%
0.80
6/7


Happoldt Neuffer - Arnold Levinson, Columbia SC 54.17%
1.17
6/7


Alice Moore, Hopkins SC; Lillian Hopkins, Columbia SC 54.17%
1.31
3
2
Stuart Hurlbert - Glenna Hurlbert, Chapel Hill NC 51.39%
0.98
4
3
Wilma Whitaker - Bobbie Stricklin, Florence SC 50.46%

FRI EVE 299ER PAIRS
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Morris Mitchem Jr - Veronica Ramseur, Columbia SC 70.00%
0.98
2
Iona N Hunter - Francis Kovach, West Columbia SC 55.00%

SANDLAPPER COMPACT KOs
9 Tables

MPs Rank Names
7.07
1
James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC
4.95
2
James Gentry Jr, North Augusta SC; George Nichols Jr, Columbia SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA
3.18
3
Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC; Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC
2.47
4
Rick Giles - Mary Giles, Florence SC; Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC

MARLISE OVERBY KO - 1
6 Tables

MPs Rank Names
15.35
1
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Owen Lien, Hickory NC; Richard Brown, Easley SC
8.14
2
Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC; W Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC

MARLISE OVERBY KO - 2
6 Tables

MPs Rank Names
5.03
1
Rick Giles - Mary Giles, Florence SC; Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC
2.67
2
Thomas Balcerek, Columbia SC; Bernetha Henry, Hopkins SC; Phillip Mixson, Batesburg SC; Luanne Edwards - Edmund Frick Jr, Leesville SC

Saturday Top of page

SAT MORN 299ER PAIRS
5.5 Tables

MPs D E Names Score
1.41
1/2

Terrence O'Neill - Roberta O'Neill, Bluffton SC 65.62%
1.41
1/2
1
Belford Cross - Mary Ann Cross, Columbia SC 65.62%
0.91
3

Betty Abbott, Westminster SC; Carolyn Karpick, Seneca SC 60.42%
0.83
4
2
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC 58.33%

SAT MORN OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC 70.00%
3.62
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 62.81%
2.72
3


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC 59.50%
2.04
4


Rich Regan, Lyman SC; Megan McLemore, Athens GA 57.59%
1.53
5


Happoldt Neuffer - Arnold Levinson, Columbia SC 56.01%
1.15
6


Kenneth Fasching - Brian Lipscomb, Columbia SC 55.94%
2.53
1

Barbara Kiebler - John Kiebler, Hilton Head SC 55.05%
1.90
2

Doug Clark, North Hero VT; Thurman Bruffey, Columbia SC 54.61%
1.53
3
1
Karen Coulter, Columbia SC; James Chianelli, Lexington SC 50.68%
1.07
4

Christine Foy - Gloria Sholin, Aiken SC 50.03%
1.15
5
2
Craig Poplin, Concord NC; Kim Martin, Charlotte NC 49.71%

SAT AFT OPEN PAIRS
23.5 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


O. Gordon Lien III, Augusta GA; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 64.25%
5.25
2


Joyce Hampton, Blythewood SC; Lucas Lebioda, Columbia SC 59.95%
3.94
3
1

Herman Scheiblich, Elgin SC; Linda York, Lugoff SC 58.80%
2.95
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 58.63%
1.94
5/6


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 58.56%
1.94
5/6


Ellen Oliver - Brian Lipscomb, Columbia SC 58.56%
2.63
2

Mac McIntyre, Myrtle Beach SC; Norris Peterson, Pawleys Island SC 58.08%
2.00
3
1
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 56.94%
1.48
4

Barbara James - Louise Burns, Camden SC 55.65%
1.50
5
2
Cynthia Cone, Bogart GA; Lou Riddle, Columbia SC 55.48%
0.83
6

Barbara Kiebler - John Kiebler, Hilton Head SC 55.45%
1.13

3
Karen Coulter, Columbia SC; James Chianelli, Lexington SC 55.32%
0.84

4
Cathy Steinacker - Jay Shahani, Columbia SC 51.46%
0.82

5
Bobbie Stricklin - Wilma Whitaker, Florence SC 46.06%

SAT AFT 299ER PAIRS
8.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.82
1


Terrence O'Neill - Roberta O'Neill, Bluffton SC 64.58%
1.43
2
1
1
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC 61.67%
1.02
3


Carolyn Swartout, Blythewood SC; Pat McNeely, Columbia SC 52.92%
0.77
4


Betty Abbott, Westminster SC; Carolyn Karpick, Seneca SC 52.50%
0.58
5


Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 50.83%
0.94
2/3
2/3
Eloise Taylor - Mary Norton, Columbia SC 50.42%
0.94
2/3
2/3
Harriet Garrett, Irmo SC; Catherine Chiles, Columbia SC 50.42%
0.46
4/6

Roberta Flack, Bluffton SC; Nancy Shinrock, Okatie SC 50.00%
0.46
4/6

Samuel Robison, Blythewood SC; Lib Odom, Columbia SC 50.00%
0.47
4/6

Jim Fish, Lexington SC; Richard Coulter, Columbia SC 50.00%

STRAT SWISS TEAMS
17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


W Sutton, Huntersville NC; Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Len Case, Charlotte NC 68.00
3.38
2


James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 61.00
2.53
3


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC 55.00
3.09
4
1
1
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC; Katie Langston, Lugoff SC; Betsy Stanton, Hartsville SC 49.00
1.42
5


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Owen Lien, Hickory NC; Richard Brown, Easley SC 47.00
2.32
2

Thurman Bruffey - Catherine Bruffey, Columbia SC; Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 43.00
1.74
3
2
Amy Cooper - Catherine Ryan - Roberta Flack, Bluffton SC; Nancy Shinrock, Okatie SC 42.00
1.30
4

Rich Regan, Lyman SC; Megan McLemore, Athens GA; Barbara Rawls, Hopkins SC; Eloise Taylor, Columbia SC 39.00
1.19

3
Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC; Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 34.00

Sunday Top of page

STRATAFLIGHT A/X SWISS
13 Tables / Based on 40 Tables

MPs A X Names Score
12.50
1

Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 96.00
9.38
2

Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 90.00
7.03
3

Boyce Robbins, Easley SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Tom Nasser, Fort Mill SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 80.00
7.57
4/5
1
Rajan Iyer, Aiken SC; Robert Coleman - Ann Owens, Augusta GA; Kimie Woodward, Martinez GA 62.00
4.72
4/5

James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC 62.00
5.68
2
Rich Regan, Lyman SC; Megan McLemore, Athens GA; Mac McIntyre, Myrtle Beach SC; Norris Peterson, Pawleys Island SC 56.00

STRATAFLIGHT B/C/D SWISS
27 Tables

MPs B C D Names Score
7.80
1
1

Karen Coulter - Zan Edmunds - Leck Mason, Columbia SC; Emily Lamphere, Blythewood SC 109.00
5.85
2


Jesse Roach - Sandra Morina-Davis - Annie Hawkins - Sedley Roach, Aiken SC 100.00
4.39
3
2

Christine Foy - Myrtle Anderson - F Jean Wagner - Harriet Hussey, Aiken SC 91.00
3.29
4


Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; James Chianelli - Ginny Chianelli, Lexington SC 90.00
3.04
5
3
1
Leonard Sills, Charlotte NC; Katharine Harris, Cornelius NC; Susan Sutton - Sarah Dyer, Huntersville NC 81.00
2.28
6
4

Amy Cooper - Catherine Ryan - Roberta Flack, Bluffton SC; Nancy Shinrock, Okatie SC 80.00
1.95
7


A. Elaine Wade - Sallie Blackwell - Jay Shahani - Brent Holcomb, Columbia SC; Brenda Gantt, Greenville SC 79.00
1.73
8


Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC; Katie Langston, Lugoff SC; Betsy Stanton, Hartsville SC 78.00
1.80
5

Monika Coker, Johns Island SC; Betsy Smith, John Island SC; Bennett Whitlock - Elizabeth Whitlock, Kiawah Island SC 77.00
1.37
6/8

Lynn K. B. Pope - C Stephen Banwarth - Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC 69.00
1.80
6/8
2/3
Thomas Gabriel - Susan McFadden - Sue Harrington, Columbia SC; Cynthia Cone, Bogart GA 69.00
1.80
6/8
2/3
Betty Abbott, Westminster SC; Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Francis Kovach, West Columbia SC; Carolyn Karpick, Seneca SC 69.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page