A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 3-5, 2009

W Columbia SC, Spring Fling Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 167.5
Total number of players attending - 217
Total number of players winning masterpoints - 180
Total number of masterpoints won - 588.39
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

EDNA LEE OPEN PAIRS
23.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Eleanor Hack, Columbia SC; Lillian Keisler, Chapin SC 67.59%
5.25
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 63.19%
3.51
3/4
1
1
Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson, Augusta GA 61.34%
3.45
3/4


Kenneth Fasching, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 61.34%
2.21
5


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 61.11%
2.63
6
2

Bernetha Henry, Hopkins SC; Janice Ripley, Lexington SC 60.88%
1.97
3

Henry Momand Jr - Marianne Murphy, Columbia SC 59.72%
1.48
4

John Kiebler - Barbara Kiebler, Hilton Head SC 57.87%
1.59
5
2
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 56.48%
0.83
6

Donald Buchanan, Hilton Head SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 53.01%
1.19

3
Jay Shahani - A. Elaine Wade, Columbia SC 50.00%
0.89

4
Phillip Mixson, Batesburg SC; Lou Riddle, Columbia SC 49.54%
0.67

5
Connie Hazard - Bobbie Stricklin, Florence SC 46.99%

FRI AFT 299ER PAIRS
9.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.92
1
1

Francis Robinson - Zan Edmunds, Columbia SC 65.48%
1.44
2
2

Peggy Palles Truluck - Rita Brannon, Florence SC 63.39%
1.08
3
3

Steven White - Jim Willrodt, Lexington SC 60.71%
1.19
4
4
1
Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 59.23%
0.61
5


Linda Croker, Hilton Head SC; Carol Williams, Hilton Head Isl SC 57.44%
0.67
5

Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 54.46%
0.89

2
Royal Smithey - Felicia Smithey, Columbia SC 51.19%
0.67

3
Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC 47.02%

BILL RORIE OPEN PAIRS
18.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Patrick Lauterbach - Chuck Kennedy, Columbia SC 62.61%
4.00
2
1

Sallie Blackwell - Brent Holcomb, Columbia SC 62.41%
3.00
3


Harold Moore, Hopkins SC; Kenneth Fasching, Columbia SC 58.83%
2.25
4
2

Dinesh Doshi, Evans GA; J Trapp, Augusta GA 58.23%
1.69
5


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; John Cotty, McCormick SC 57.57%
1.66
6
3

Bernetha Henry, Hopkins SC; Abdul Ghaffar, Columbia SC 57.24%
1.24
4

Donald Buchanan, Hilton Head SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 56.93%
1.88
5
1
George Davey - Irene Fields, Columbia SC 55.85%
1.41
6
2
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 54.65%
1.06

3
Ann Cumpston, Charlotte NC; John Sharpe, Ft Mill SC 49.72%
0.79

4
Sandra Morina-Davis - Lynn K. B. Pope, Aiken SC 47.58%

FRI EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Linda Croker, Hilton Head SC; Carol Williams, Hilton Head Isl SC 63.89%
1.06
2
T R Reddy - D Sinha, Augusta GA 60.42%
0.79
3
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Glenda Dunham, Tate GA 54.86%

Saturday Top of page

OTIS WILSON OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 72.92%
3.50
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 65.15%
2.63
3


Kenneth Fasching - Joel Levy, Columbia SC 64.39%
2.53
4
1

Katie Langston, Lugoff SC; Mary Calk, Camden SC 57.58%
1.48
5


Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 54.36%
1.90
6
2
1
Carl Angerman - V Vandervelde, Aiken SC 54.17%
1.42
3

Dinesh Doshi, Evans GA; J Trapp, Augusta GA 53.79%
1.24
4
2
C Stephen Banwarth, Aiken SC; Robert Ball, Rehoboth MA 52.46%
0.80
5

Sandra Morina-Davis - Annie Hawkins, Aiken SC 50.57%
0.93

3
Sue Harrington - Jay Shahani, Columbia SC 49.05%

SAT MORN 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.51
1
1

Peggy Palles Truluck - Rita Brannon, Florence SC 64.38%
1.13
2
2

Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 64.25%
1.11
3
3
1
Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 60.26%
0.64
4
4

Lib Odom, Columbia SC; Dozier Shaw Jr, West Columbia SC 49.25%
0.83

2
D Sinha - T R Reddy, Augusta GA 46.76%

ROSE WATSON OPEN PAIRS
25.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 72.28%
5.25
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 66.23%
3.94
3


Eleanor Hack - Fran Jenkins, Columbia SC 63.89%
2.58
4/5


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC 62.50%
2.58
4/5


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 62.50%
1.75
6


Rich Regan, Lyman SC; Richard Brown, Easley SC 59.87%
3.65
1

Zan Edmunds - Lillian Hopkins, Columbia SC 53.69%
2.74
2

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 53.24%
2.05
3
1
Linda Bush, Evans GA; Chris Nicholson, Augusta GA 52.40%
1.54
4

Brenda Gantt - Rita Peeples, Greenville SC 51.48%
1.41
5
2
Betsy Stanton, Hartsville SC; Lee Webb, Blythewood SC 50.64%
1.06
6
3
Carl Angerman - V Vandervelde, Aiken SC 50.32%
0.83

4/5
C Stephen Banwarth, Aiken SC; Robert Ball, Rehoboth MA 49.04%
0.69

4/5
Myrtle Anderson - Harriet Hussey, Aiken SC 49.04%

SAT AFT 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1
1

Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 70.25%
1.29
2


Linda Croker, Hilton Head SC; Carol Williams, Hilton Head Isl SC 68.92%
0.97
3


Bennett Whitlock - Elizabeth Whitlock, Kiawah Island SC 66.58%
1.14
4
2

Dozier Shaw Jr, West Columbia SC; Lib Odom, Columbia SC 59.17%
1.19
5
3
1
Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC 58.33%
0.89
4
2
Suzanne Newman, Boynton Beach FL; Mary Kroner, Loudon TN 48.42%
0.67

3
Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 45.42%

SAT EVE 299ER PAIRS
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Carol Williams, Hilton Head Isl SC; Linda Croker, Hilton Head SC 56.50%
0.98
2
Mary Ivey, Columbia SC; Ivey Rorie, Lewisville NC 51.04%

VELMA LAMP OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC 60.80%
3.25
2


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Joyce Nichols, Charleston SC 60.61%
2.44
3


Louis Gangarosa - Chris Nicholson, Augusta GA 59.09%
1.83
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 58.71%
1.37
5


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 58.52%
1.03
6


James Gumbert, Flat Rock NC; Richard Maybin, Hendersonville NC 57.39%
2.25
1

Donald Buchanan, Hilton Head SC; Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC 54.55%
1.69
2

John Kiebler - Barbara Kiebler, Hilton Head SC 50.95%
1.53
3
1
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 50.57%
1.15
4
2
Betty Coward, Aiken SC; Hemrick Salley Jr, Salley SC 50.19%

Sunday Top of page

SWISS TEAMS - AVERAGE
24 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Diana Cato - James Gentry Jr, North Augusta SC; Rajan Iyer, Aiken SC; Robert Coleman, Augusta GA 89.00
5.58
2/3


James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - Anne Rahtjen, Charleston SC 84.00
5.58
2/3
1

DaMaris Rorie - Robert Gray, Columbia SC; Enrico Beretta, Martin GA; Trevor Lumb, Atlanta GA 84.00
3.59
4


Larry Allen - Ellen Allen, Summerville SC; Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC 78.00
2.83
5


Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC 77.00
2.43
6


Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; Eldon Clayman - Susan Clayman, Valdese NC 72.00
2.13
7


Gregory Roberts, Aiken SC; Len Case, Charlotte NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; James Gumbert, Flat Rock NC 71.00
3.95
2
1
Phillip Mixson, Batesburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Lou Riddle, Columbia SC; Katie Langston, Lugoff SC; Francis Kovach, West Columbia SC 66.00
2.59
3/4
2/3
Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Zan Edmunds - Marianne Murphy, Columbia SC 62.00
2.59
3/4
2/3
Irma Murray - Madalyn Dybvik, Cayce SC; Faye Levinson - Arnold Levinson - Brent Holcomb, Columbia SC 62.00
1.76
5
4
Frazer McCrorey - Henry Momand Jr - Roy McCrorey - Anita Momand, Columbia SC 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page