A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 6-9, 2009

Columbia SC, Palmetto Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 298.0
Total number of players attending - 270
Total number of players winning masterpoints - 239
Total number of masterpoints won - 1,234.74
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS OPEN PAIRS
14.5 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 66.48%
4.00
2
1

Luanne Edwards, Leesville SC; Annie Hawkins, Aiken SC 62.55%
3.00
3


W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC 58.73%
2.25
4


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 58.34%
2.21
5
2

Thomas Overby - Irma Murray, Cayce SC 58.21%
1.46
6


Patrick Lauterbach - Chuck Kennedy, Columbia SC 57.80%
1.77
3
1
Karen Coulter - Leck Mason, Columbia SC 56.91%
1.24
4

Carolyn Cromer - Rosa Shaw, Columbia SC 54.59%
0.93
5

Harriet Blasetti - Lillian Hopkins, Columbia SC 53.65%
0.70
6

Eleanor Levy - Joel Levy, Columbia SC 52.08%
1.33

2
Jack Moye - Joan Moye, West Columbia SC 51.01%
1.00

3
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC 50.54%
0.75

4
Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Susan Koval, Charleston SC 50.43%

THURS AFT 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.72
1


Jay Shahani - Shirley Ness, Columbia SC 58.33%
1.52
2
1
1
Ellen Kuperman - Irv Kuperman, Highland Park IL 57.92%
1.14
3
2

Barbara Norris - Irene Fields, Columbia SC 56.67%
0.73
4


John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 54.58%
0.86
5
3

C Ann Langtry, Lexington SC; Dozier Shaw Jr, West Columbia SC 53.33%
0.64
4

Sheryl Rhoden, Columbia SC; Jim Willrodt, Lexington SC 50.83%
0.74

2
Steven White, Lexington SC; Mary Riley, Columbia SC 49.58%

THURS IMP PAIRS
10.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 60.34
3.13
2


Leonard Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC 47.73
2.39
3
1
1
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 34.54
1.76
4


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 32.54
1.79
5
2
2
Carol Armstrong, Mount Holly NC; June Beers, Newnan GA 18.52
0.99
6


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 14.52
1.34
3

Michael Bitonti - Mirza Baig, Columbia SC 11.88
1.01
4

Gwendolyn Beckman, Columbia SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC 3.86
0.83
5

Jay Shahani, Columbia SC; Christopher Webb, Blythewood SC 0.84

THURS EVE 299ER PAIRS
4.5 Tables

MPs D E Names Score
1.51
1
1
Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC 73.81%
1.13
2

John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 56.35%
0.85
3
2
Sarah Clingman - E. Joy Pidgeon, Columbia SC 54.76%
0.64
4

Joyce Person - Harriet Goldberg, Charleston SC 51.58%

Friday Top of page

COMPACT KNOCKOUTS - 1
10 Tables

MPs Rank Names
8.96
1
Spencer Hurd - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC
6.27
2
C Stephen Banwarth - Annie Hawkins - Rose Coldiron - Sandra Morina-Davis, Aiken SC
4.03
3
Brent Holcomb - Leck Mason - Karen Coulter, Columbia SC; Emily Lamphere, Blythewood SC

COMPACT KNOCKOUTS - 2
10 Tables

MPs Rank Names
3.54
1
Christine Foy - Geri Welch - Beatrice McGhee - Jane Simpson, Aiken SC
2.48
2
James Chianelli - Ginny Chianelli, Lexington SC; Jay Shahani - Zan Edmunds, Columbia SC
1.59
3
Ethel Butler - Carmina Diaz, Fort Mill SC; Kim Martin - Paula Brewer, Charlotte NC

FRI MORN OPEN PAIRS
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1
1

Jaclyn Berlinsky - Janice Kahn, Charleston SC 64.29%
2.63
2
2

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 61.01%
1.73
3/4


Carolyn Karpick - Thomas Wehrman, Seneca SC 57.44%
1.73
3/4


Brian Lipscomb - Ellen Oliver, Columbia SC 57.44%
1.11
5
3

Pat Blume - Eloise Taylor, Columbia SC 55.77%
0.88
6


John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 55.36%
0.72
4

Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 55.06%
0.54
5

Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields, Columbia SC 54.17%
0.98

1
Judith Sellers, Gaston SC; Henry Nechemias, Columbia SC 53.65%
0.74

2
Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC 47.92%

FRI AFT OPEN PAIRS
22.5 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Betsy Bare, Concord NC 67.30%
5.87
2
1

Mary Townhill - Janice Ripley, Lexington SC 60.67%
4.40
3


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 60.35%
3.30
4


Marjorie Edens, Lexington SC; Margaret Hill, Columbia SC 60.19%
2.48
5


James Gentry Jr, North Augusta SC; George Nichols Jr, Columbia SC 59.72%
1.86
6


David Klein, Wilmington NC; Robert Heller, Decatur GA 59.26%
2.63
2
1
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 59.16%
1.97
3

Irma Murray - Madalyn Dybvik, Cayce SC 58.67%
1.48
4

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 57.18%
1.11
5

Thomas Balcerek, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC 56.62%
1.23
6

Sigmund Friedman - Abdul Ghaffar, Columbia SC 55.79%
1.68

2
Sue Harrington, Columbia SC; Daniel Casey, Lexington SC 54.63%
1.26

3
Rod Scherr, North Augusta SC; Russell Whipps, Evans GA 54.40%
0.95

4
June Beers, Newnan GA; Carol Armstrong, Mount Holly NC 53.24%
0.71

5
Lois Evans - Anthony Evans, Hendersonville NC 48.38%

FRI AFT 299ER PAIRS
14.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.42
1


Thomas Wehrman - Carolyn Karpick, Seneca SC 69.13%
1.82
2


Sheryl Rhoden, Columbia SC; Jim Willrodt, Lexington SC 63.83%
1.73
3
1

Rebecca Hood - LuEtta Harris, Florence SC 63.26%
1.02
4


Wilma Whitaker - Jack Gurley, Florence SC 60.61%
1.30
5
2
1
Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC 54.73%
0.75
6/8
3/5

Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC 52.84%
0.75
6/8
3/5
2/3
Ellen Kuperman - Irv Kuperman, Highland Park IL 52.84%
0.75
6/8
3/5
2/3
Roberta Case - Barbara Hurt, Columbia SC 52.84%
0.48

4
Steven White, Lexington SC; Mary Riley, Columbia SC 51.14%

FRI EVE OPEN PAIRS
7.0 Tables / Based on 12 Tables

MPs A B Names Score
3.67
1

Kenneth Fasching - Patrick Lauterbach, Columbia SC 63.17%
2.75
2

Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC 59.83%
2.06
3
1
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Bernetha Henry, Hopkins SC 55.17%
1.55
4

Warren Roberts III, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC 54.75%
1.16
5

Robert Gray - DaMaris Rorie, Columbia SC 53.92%
1.37
2
Irma Murray - Madalyn Dybvik, Cayce SC 47.25%

FRI EVE 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPs D E Names Score
1.51
1

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 60.17%
1.13
2

Sophia Blanchard - Jayne McGirt, Columbia SC 59.13%
0.85
3

John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC 55.50%
0.64
4

Lois Ball, Columbia SC; Steven White, Lexington SC 55.21%
1.11
1
Lynn Smith - Diane Davies, Aiken SC 55.08%
0.83
2
Mary Ivey, Columbia SC; Karen Hogan, Cayce SC 51.96%

FRI KNOCKOUTS - 1
8 Tables

MPs Rank Names
14.98
1
Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Leonard Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC
7.94
2
Richard Smith, Spartanburg SC; Donald Clayton, Seneca SC; George Russell, Moore SC; William Norteman Jr, Woodruff SC

FRI KNOCKOUTS - 2
8 Tables

MPs Rank Names
5.22
1
Jack Moye - Joan Moye, West Columbia SC; Jo Westbury, Camden SC; Randy Poindexter, Apex NC
2.77
2
Ethel Butler - Carmina Diaz, Fort Mill SC; Paula Brewer - Kim Martin, Charlotte NC

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
13.5 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Kenneth Fasching - Joel Levy, Columbia SC 61.68%
4.25
2


Harold Moore, Hopkins SC; William Charlwood, Columbia SC 57.72%
3.19
3


F. Marion Fletcher, Statesboro GA; Louis Gangarosa, Augusta GA 56.73%
2.81
4
1

Carolyn Cromer - J. Lewis Cromer, Columbia SC 56.44%
1.79
5


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC 56.42%
2.11
6
2
1
Lee Monks, Fort Mill SC; John Ede, Fort Mills SC 56.26%
1.58
3
2
C Stephen Banwarth - Sandra Morina-Davis, Aiken SC 52.66%
1.19
4
3
Sue Harrington, Columbia SC; Daniel Casey, Lexington SC 52.25%
0.89
5

Ardis Dalrymple - Lillian Hopkins, Columbia SC 51.93%
0.94
6
4
Harriet Hussey - Myrtle Anderson, Aiken SC 51.67%

SAT MORN 299ER PAIRS
10.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1
1

Graydon Vadas, Charleston SC; Nancy Meachim, Pawleys Island SC 63.95%
1.59
2
2
1
Sarah Clingman, Columbia SC; Barbara Cathey, W Columbia SC 61.95%
1.19
3
3

Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC 59.83%
0.89
4
4
2
Lynn Smith - Diane Davies, Aiken SC 54.80%
0.74
5
5
3
Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC 54.51%
0.53
6


Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 54.17%

SAT AFT OPEN PAIRS
28.5 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
8.33
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 68.27%
6.25
2


F. Marion Fletcher, Statesboro GA; Louis Gangarosa, Augusta GA 64.90%
4.69
3


Fran Jenkins - Eleanor Hack, Columbia SC 61.08%
3.51
4


William Charlwood, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 60.42%
4.08
5
1

Bernetha Henry, Hopkins SC; Janice Ripley, Lexington SC 60.10%
2.08
6


David Klein, Wilmington NC; Robert Heller, Decatur GA 60.05%
3.06
2

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC 59.13%
2.30
3

Luanne Edwards, Leesville SC; Thomas Balcerek, Columbia SC 55.93%
2.24
4
1
C Stephen Banwarth - Sandra Morina-Davis, Aiken SC 54.97%
1.68
5
2
Carol Armstrong, Mount Holly NC; June Beers, Newnan GA 54.81%
1.04
6

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC 54.75%
1.26

3
Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Susan Sutton, Huntersville NC 52.21%
0.95

4
Cathy Mitchell - Peggy Young, Charlotte NC 50.94%
0.71

5
Linda Croker - Thomas Croker, Hilton Head SC 49.57%

SAT AFT 299ER PAIRS
11.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.12
1
1
1
Ellen Kuperman - Irv Kuperman, Highland Park IL 63.69%
1.59
2
2
2
Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC 63.39%
1.19
3


John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC 61.01%
1.02
4
3

Graydon Vadas, Charleston SC; Nancy Meachim, Pawleys Island SC 60.42%
0.76
5
4

Lois Ball - Teri Kuhs, Columbia SC 59.82%
0.53
6


John Gillies - Lynne Hoos, Beaufort SC 59.23%
0.72
5
3
Lynn Smith - Diane Davies, Aiken SC 56.55%
0.54

4
Eloise Taylor - Mary Norton, Columbia SC 48.81%

SAT EVE SWISS TEAMS
19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Gregory Roberts, Aiken SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Boyce Robbins, Piedmont SC; Richard Maybin, Hendersonville NC 65.00
3.62
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC; W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC 60.00
2.72
3


Barbara Heller, Decatur GA; Joel Haywood, Macon GA; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 55.00
2.04
4


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - Chuck Kennedy, Columbia SC 53.00
3.37
5
1

Carolyn Cromer - J. Lewis Cromer - Abdul Ghaffar - Thomas Balcerek, Columbia SC 49.00
2.53
6
2

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC; Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC 46.00
1.96
3/5
1/2
Thomas Gabriel - Susan McFadden - Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC 43.00
1.96
3/5
1/2
Ethel Butler - Carmina Diaz, Fort Mill SC; Kim Martin - Paula Brewer, Charlotte NC 43.00
1.46
3/5

Randy Poindexter, Apex NC; Jo Westbury, Camden SC; Louis Gangarosa, Augusta GA; F. Marion Fletcher, Statesboro GA 43.00
1.26

3
Lee Monks, Fort Mill SC; John Ede, Fort Mills SC; June Beers, Newnan GA; Carol Armstrong, Mount Holly NC 36.00
0.83

4/5
Faye Levinson - Arnold Levinson, Columbia SC; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC 35.00
0.83

4/5
Lawrence Baum - Jimmie Anderson, Sumter SC; Katie Langston, Lugoff SC; Lou Riddle, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC 35.00

Sunday Top of page

A/X SWISS TEAMS
11 Tables / Based on 33 Tables

MPs A X Names Score
10.75
1

Warren Roberts III, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC 93.00
8.06
2

David Klein, Wilmington NC; Rich Regan, Lyman SC; Robert Heller, Decatur GA; Richard Brown, Easley SC 84.00
6.05
3

James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 74.00
4.54
4

Ellen Allen, Summerville SC; Richard Guarneri - Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC 68.00
7.09
1
Richard Smith, Spartanburg SC; Donald Clayton, Seneca SC; William Norteman Jr, Woodruff SC; George Russell, Moore SC 62.00
5.32
2
Harold Moore, Hopkins SC; Kenneth Fasching - Patrick Lauterbach, Columbia SC; Lillian Keisler, Chapin SC 58.00

B/C/D SWISS TEAMS
22 Tables

MPs B C D Names Score
6.75
1


Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Janice Ripley - Mary Townhill, Lexington SC; Gwendolyn Beckman, Columbia SC 92.00
5.06
2


Christine Foy - Sedley Roach - Jesse Roach - Annie Hawkins, Aiken SC 91.00
3.80
3


James Chianelli - Ginny Chianelli, Lexington SC; Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC 86.00
2.85
4


C Stephen Banwarth - Sandra Morina-Davis - F Jean Wagner - Rose Coldiron, Aiken SC 73.00
2.25
5


Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar - Jay Shahani, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC 71.00
4.11
6
1

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC; Melinda Young, Lexington SC 69.00
1.69
7


Louise Burns - Ellen Gordon-Creed, Camden SC; Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC 68.00
3.08
2

Ethel Butler - Carmina Diaz, Fort Mill SC; Kim Martin - Paula Brewer, Charlotte NC 67.00
2.31
3

John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC; Thomas Croker - Linda Croker, Hilton Head SC 66.00
1.73
4

Lee Monks, Fort Mill SC; John Ede, Fort Mills SC; Carol Armstrong, Mount Holly NC; June Beers, Newnan GA 63.00
2.27

1
Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields - Richard Coulter, Columbia SC; John Davren, Indian Harbour FL 50.00
1.70

2
Ellen Kuperman - Irv Kuperman, Highland Park IL; Morris Mitchem Jr - Robert Gray, Columbia SC 45.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page