A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 12-14, 2010

West Columbia SC, Spring-Fling Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 147.0
Total number of players attending - 203
Total number of players winning masterpoints - 173
Total number of masterpoints won - 528.69
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

EDNA LEE OPEN PAIRS
17.0 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1


Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 67.47%
4.37
2


Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC 61.06%
3.37
3/4
1

Christine Foy - Geri Welch, Aiken SC 60.58%
2.87
3/4


William Charlwood, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 60.58%
1.84
5


Lillian Keisler, Chapin SC; Eleanor Hack, Columbia SC 57.53%
1.21
6/7


Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 56.41%
1.21
6/7


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 56.41%
2.53
2
1
Bobbie Stricklin - Rita Brannon, Florence SC 54.49%
1.66
3/4
2
Eunice Holland - Dorothy Defiori, Columbia SC 54.17%
1.66
3/4

Gregory Garrison, Irmo SC; Abdul Ghaffar, Columbia SC 54.17%
1.13
5

Laura Bro, Blythewood SC; James Chianelli, Lexington SC 53.53%
1.06
6
3
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Sue Harrington, Columbia SC 52.08%
1.00

4
Francis Robinson - Leck Mason, Columbia SC 50.64%

FRI AFT 299ER PAIRS
8.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.82
1
1

Sheryl Rhoden - Irene Fields, Columbia SC 70.00%
1.37
2
2
1
Gail Sunder - Linda Golicki, Wilmington NC 65.00%
1.02
3


Melissa Day - Frances Potter, Columbia SC 59.58%
0.87
4
3

Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC 54.17%
0.51
5/6


Jim Willrodt, Lexington SC; Mary Norton, Columbia SC 53.75%
0.65
5/6
4

Grace Schmidt - Tony Schmidt, Fletcher NC 53.75%
0.79
5
2
Rita Mayfield - Michael Mayfield, Leesville SC 49.17%
0.59

3
Blake Field - Julie Field, Leesville SC 48.75%

BILL RORIE OPEN PAIRS
11.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Owen Lien, Hickory NC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 64.58%
3.13
2


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 64.35%
2.53
3
1
1
Jack Gurley - Christine Bingham, Florence SC 60.19%
1.90
4
2
2
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC 58.80%
1.32
5


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 57.87%
0.99
6


Kris Ginthwain, Hickory NC; Eldon Clayman, Valdese NC 56.48%
1.42
3

Christine Foy - Geri Welch, Aiken SC 54.86%
1.07
4

Jim Knowles-Tuell - Sue Harrington, Columbia SC 54.63%
0.80
5

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC 51.16%

FRI EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
D Sinha - T R Reddy, Augusta GA 63.89%
1.06
2
Frances Love - Marcia Fletcher, Columbia SC 56.94%
0.79
3
Gail Sunder - Linda Golicki, Wilmington NC 55.56%

Saturday Top of page

OTIS WILSON OPEN PAIRS
8.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 66.17%
3.00
2
1

Hamdi Karluk - Jacqueline Strong, Bethune SC 64.33%
2.25
3
2

George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC 62.25%
1.69
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 61.00%
1.69
5
3
1
Geri Welch - Christine Foy, Aiken SC 60.25%
1.27
4
2
William Charlwood - Jay Shahani, Columbia SC 52.61%

SAT MORN 299ER PAIRS
5.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.61
1
1
1
Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC 63.92%
1.21
2


Ruth Witherspoon, Mauldin SC; Phyllis Burnette, Greenville SC 59.11%
1.00
3
2
2
Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC 53.85%
0.75
4
3

Lauren Alexander - Blake Field, Leesville SC 53.28%

ROSE WATSON OPEN PAIRS
22.5 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1
1
1
William Charlwood - Jay Shahani, Columbia SC 66.44%
5.12
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 63.54%
3.84
3


Ann Hedden, Watkinsville GA; Elsie Hathorn, Conyers GA 61.45%
2.88
4


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 59.72%
2.16
5


O. Gordon Lien III - Robert Coleman, Augusta GA 58.51%
2.74
6
2

Harriet Blasetti - John Wilkinson, Columbia SC 58.10%
2.05
3

Christine Foy - Geri Welch, Aiken SC 57.31%
1.54
4

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC 56.94%
1.34
5

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC 56.92%
1.41
6
2
C Stephen Banwarth - Selwyn Skinner, Aiken SC 56.60%
1.06

3
Lawrence Baum - Jimmie Anderson, Sumter SC 48.84%
0.79

4
V Vandervelde - Carl Angerman, Aiken SC 47.54%

SAT AFT 299ER PAIRS
8.5 Tables

MPs D E F Names Score
1.92
1


Teri Kuhs - Lois Ball, Columbia SC 59.52%
1.55
2
1

Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC 55.82%
1.16
3
2
1
Kay Stursberg - Sheryl Rhoden, Columbia SC 54.38%
0.87
4
3
2
Lauren Alexander - Blake Field, Leesville SC 54.37%
0.65
5
4
3
Judith Sellers, Gaston SC; Henry Nechemias, Columbia SC 54.23%
0.49
5

D Sinha - T R Reddy, Augusta GA 53.41%

VELMA LAMP OPEN PAIRS
9.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 64.29%
2.87
2
1

James Fordham, Fairburn GA; Trevor Lumb, Atlanta GA 61.61%
1.89
3/4


Ann Hedden, Watkinsville GA; Elsie Hathorn, Conyers GA 59.23%
1.89
3/4


Patrick Lauterbach - Chuck Kennedy, Columbia SC 59.23%
1.21
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 57.44%
1.80
2
1
Jim Knowles-Tuell - Sue Harrington, Columbia SC 53.87%
1.35
3

Harold Moore, Hopkins SC; Betsy Stanton, Hartsville SC 51.79%
1.27
4
2
Lawrence Baum - Jimmie Anderson, Sumter SC 49.70%

SAT EVE 299ER PAIRS
3.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Mary Ivey, Columbia SC; Ivey Rorie, Lewisville NC 68.75%
1.06
2
Karen Bowman - J Thomas Bowman, Mill Spring NC 58.75%
0.79
3
Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC 53.75%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
25 Tables

MPs A B C Names Score
8.75
1


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 111.00
6.56
2


Jeff Ziemer, Taylors SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Hugh Hughes, Greenville SC 82.00
4.92
3


Spencer Hurd - Joyce Nichols, Charleston SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Ellen Allen, Summerville SC 79.00
6.11
4
1
1
Carolyn Titus, Mt Pleasant SC; Dianne Mandel - Richard Nadol, Charleston SC; Lynda Denberg, Sullivans Isl SC 77.00
2.92
5


Sue Bedient - Bruce Bedient - Mary Peach - Lamar Peach, Charlotte NC 76.00
4.58
6/7
2

Jay Shahani - Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 71.00
2.35
6/7


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC 71.00
3.44
3

Joel Levy - Archie Hardy - Robert Gray - Damaris Rorie, Columbia SC 68.00
3.05
4
2
Eloise Taylor - Faye Levinson - Arnold Levinson, Columbia SC; Margi Goldstein, Charlotte NC 65.00
2.28
5
3
Roberta Case - Bibs Hurt - Zan Edmunds - Francis Robinson, Columbia SC 63.00
1.75
6

Annie Hawkins - Jesse Roach - Christine Foy - Sedley Roach, Aiken SC 62.00
1.53

4/5
Phillip Mixson, Batesburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Katie Langston, Lugoff SC; Cheryl Paulling, Batesburg-Leesv SC; Lou Riddle, Columbia SC 60.00
1.53

4/5
Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC; Karen Bowman - J Thomas Bowman, Mill Spring NC 60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page