A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 5-8, 2010

Columbia SC Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 320.0
Total number of players attending - 289
Total number of players winning masterpoints - 250
Total number of masterpoints won - 1,247.86
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
18.5 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1
1

Lillian Hopkins - Ardis Dalrymple, Columbia SC60.88%
4.63
2


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC60.12%
3.47
3
2
1
Lou Riddle, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC59.01%
2.60
4


Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA58.42%
1.90
5/6
3
2
Jim Knowles-Tuell - Sue Harrington, Columbia SC57.87%
1.71
5/6


Leonard Case, Charlotte NC; W Sutton, Huntersville NC57.87%
1.42
4

Everett Ness - Brent Holcomb, Columbia SC54.85%
0.94
5/6

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC54.17%
0.94
5/6

Carol Clemenz, Lexington SC; Rosa Shaw, Columbia SC54.17%
1.19

3
Ginny Chianelli - Melinda Young, Lexington SC51.62%
0.75

4
Margarita Staugler, Blythewood SC; Mary Nichols, Columbia SC49.73%

THURS AFT 299ER PAIRS
8.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.92
1
1

Julie Field - Blake Field, Leesville SC61.25%
1.44
2
2
1
Barbara Graham - Peter Graham, Columbia SC56.52%
1.08
3
3

Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC55.91%
0.81
4
4
2
Roberta Case - Bibs Hurt, Columbia SC55.87%
0.61
5


Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC54.73%
0.46
5

Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC53.07%
0.59

3
Mary Ivey, Columbia SC; Karen Hogan, Cayce SC51.03%

THURS EVE IMP PAIRS
13.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC58.98
3.75
2


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC55.27
2.81
3


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC33.97
2.67
4
1

Michael Bitonti - Mirza Baig, Columbia SC31.15
1.58
5


W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC27.91
1.19
6


Bob Webb, Cayce SC; Christopher Webb, Blythewood SC27.17
2.00
2
1
Harriet Goldberg - Dianne Mandel, Charleston SC9.47
1.50
3
2
Betsy Stanton, Hartsville SC; Lou Riddle, Columbia SC7.15
1.13
4

Carol Clemenz, Lexington SC; Rosa Shaw, Columbia SC5.64
0.84
5

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC5.20

THURS EVE 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1


Carolyn Swartout, Blythewood SC; Teri Kuhs, Columbia SC68.33%
1.45
2
1

Mary Ann Cross - Belford Cross, Columbia SC62.08%
0.97
3


Victoria Lanier, Fernandina FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL61.25%
1.09
4
2

Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields, Columbia SC57.92%
1.13
5
3
1
Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC55.00%
0.85
4
2
Michael Maginnis - J David Myers, Charleston SC50.83%
0.64

3
Julie Field - Blake Field, Leesville SC46.67%

Friday Top of page

FRIDAY COMPACT KO - 1
8 Tables

MPsRankNames
7.52
1
Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC
5.26
2
Laura Bro, Blythewood SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Hamdi Karluk - Jacqueline Strong, Bethune SC

FRIDAY COMPACT KO - 2
9 Tables

MPsRankNames
3.45
1
C Stephen Banwarth - F Jean Wagner - Sandra Morina-Davis - Rose Coldiron, Aiken SC
2.42
2
Daniel Casey - Mary Townhill, Lexington SC; Edmund Frick Jr, Leesville SC; Sandra Gies, Bluffton SC
1.55
3
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC; Melinda Young - Ginny Chianelli, Lexington SC
1.21
4
Carol Armstrong, Mount Holly NC; June Beers, Newnan GA; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC

FRI MORN OPEN PAIRS
5.0 Tables / Based on 12 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1
1

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC61.00%
2.75
2


Brian Lipscomb - Ellen Oliver, Columbia SC56.00%
2.06
3
2
1
Christine Bingham - Jack Gurley, Florence SC52.50%
1.55
4


Lillian Keisler, Chapin SC; Damaris Rorie, Columbia SC51.50%
1.07
3/4
2/3
Harriet Goldberg - Dianne Mandel, Charleston SC47.50%
1.07
3/4
2/3
Michael Bitonti - William Charlwood, Columbia SC47.50%

FRI MORN 299ER PAIRS
6.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1


John Davren, Indian Harbour FL; Nancy Dunlap, Columbia SC64.65%
1.36
2
1
1
James Renneker - Richard Brunk, Florence SC60.46%
1.02
3
2

Barbara Norris, Columbia SC; Barbara Orr, Cayce SC57.40%
0.73
4


Betty Wills - Carolyn Schwenzfeier, Charleston SC55.33%
0.77
5
3

Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC52.60%
0.76
4
2
Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC52.58%

FRI AFT OPEN PAIRS
26.0 Tables / Based on 42 Tables

MPsABCNamesScore
8.67
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC65.80%
6.50
2


Zachary Brescoll, Versailles KY; Warren Roberts III, Flat Rock NC62.74%
4.88
3


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC60.47%
3.66
4


Lillian Keisler, Chapin SC; Eleanor Hack, Columbia SC60.36%
2.74
5


Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC60.23%
2.06
6


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC60.12%
3.80
1

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC55.97%
2.85
2

Harriet Blasetti - Lillian Hopkins, Columbia SC55.18%
2.14
3
1
Allison Hunt - H Hunt, Charlotte NC54.76%
1.60
4

Linda Bush, Evans GA; Kimie Woodward, Martinez GA54.38%
1.20
5

Arnold Levinson - Faye Levinson, Columbia SC54.00%
1.41
6
2
Jim Knowles-Tuell, Columbia SC; Gregory Garrison, Irmo SC53.58%
1.06

3
Ethel Butler, Fort Mill SC; Susan Sutton, Huntersville NC53.28%
0.79

4
Jack Gurley - Christine Bingham, Florence SC50.52%

FRI AFT 299ER PAIRS
16.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.62
1
1

Kay Lawton, Aiken SC; Patricia Dixon, Martinez GA62.50%
1.97
2


Victoria Lanier, Fernandina FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL62.12%
1.50
3
2
1
Karen Bowman - J Thomas Bowman, Mill Spring NC61.07%
1.13
4
3

Julie Field - Blake Field, Leesville SC59.80%
0.83
5


John Davren, Indian Harbour FL; Nancy Dunlap, Columbia SC56.78%
0.92
6
4

James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC56.09%
0.66
5

Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC54.55%
0.47
6

Paul Beebe - Kay Beebe, Fairview NC54.34%
0.90

2
Judith Sellers, Gaston SC; L Leigh Hursh, Columbia SC53.92%
0.68

3
Karen Hogan, Cayce SC; Henry Nechemias, Columbia SC53.46%
0.51

4
Marcia Fletcher - Frances Love, Columbia SC50.62%

FRI EVE 299ER PAIRS
5.5 Tables

MPsDENamesScore
1.61
1

Kay Beebe - Paul Beebe, Fairview NC67.35%
1.21
2
1
Karen Bowman - J Thomas Bowman, Mill Spring NC56.25%
0.91
3

Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields, Columbia SC54.38%
0.68
4

Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC53.13%
0.79
2
Elaine Brantley - Joe Brantley, Columbia SC46.88%

FRI EVE OPEN PAIRS
7.0 Tables / Based on 13 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1


Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC68.33%
2.87
2


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC66.67%
2.15
3


Bruce Bedient - Sue Bedient, Charlotte NC54.58%
2.19
4
1

Mark Teich - Gretchen Teich, Bluffton SC54.17%
1.64
5
2
1
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC53.75%
1.23
3
2
Michael Bitonti, Columbia SC; Barbara Cathey, W Columbia SC50.42%
0.81
4/5

H Hunt - Allison Hunt, Charlotte NC46.25%
0.81
4/5

Jacqueline Hardiman, Bluffton SC; Sigmund Friedman, Columbia SC46.25%

FRI KNOCKOUTS - 1
8 Tables

MPsRankNames
16.48
1
Warren Roberts III, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Zachary Brescoll, Versailles KY
8.73
2
Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC; W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC

FRI KNOCKOUTS - 2
8 Tables

MPsRankNames
5.91
1
Laura Bro, Blythewood SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Hamdi Karluk - Jacqueline Strong, Bethune SC
3.13
2
Ethel Butler - Carmina Diaz, Fort Mill SC; Susan Sutton, Huntersville NC; Paula Brewer, Charlotte NC

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
19.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1


Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC63.99%
5.00
2


Mark Teich - Gretchen Teich, Bluffton SC62.58%
3.75
3


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC60.89%
3.23
4
1
1
Phyllis Burnette - Gail Whigham, Greenville SC60.42%
2.42
5
2

James Chianelli, Lexington SC; Karen Coulter, Columbia SC59.86%
1.82
6
3

Sandra Gies, Bluffton SC; Mary Townhill, Lexington SC59.82%
1.50
4
2
Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC57.44%
1.19
5

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC56.80%
0.83
6

Madalyn Dybvik - Irma Murray, Cayce SC53.74%
1.13

3
Doreen Mendenhall, Burton SC; Diana Tucker, Lady's Island SC53.06%
0.84

4
C Stephen Banwarth - John Cornell, Aiken SC50.00%
0.63

5
Bobbie Stricklin - Connie Hazard, Florence SC48.21%

SAT MORN 299ER PAIRS
11.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.12
1
1

Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC65.94%
1.59
2
2

M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC65.53%
1.19
3
3
1
Roberta Case - Bibs Hurt, Columbia SC64.71%
0.89
4
4

Paul Beebe - Kay Beebe, Fairview NC63.31%
0.74
5


Victoria Lanier, Fernandina FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL57.99%
0.57
6
5

Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC54.46%
0.79

2
Frances Love - L Leigh Hursh, Columbia SC52.42%
0.59

3
Judith Sellers, Gaston SC; Karen Hogan, Cayce SC50.42%

SAT AFT 299ER PAIRS
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.22
1


Victoria Lanier, Fernandina FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL64.16%
1.70
2
1
1
Roberta Case - Bibs Hurt, Columbia SC63.52%
1.28
3
2
2
Paul Beebe - Kay Beebe, Fairview NC57.74%
0.96
4
3
3
Julie Field - Blake Field, Leesville SC55.95%
0.72
5
4
4
Karen Hogan, Cayce SC; Judith Sellers, Gaston SC54.35%
0.56
6


Carolyn Swartout, Blythewood SC; Teri Kuhs, Columbia SC54.17%
0.54
5
5
Richard Coulter - Kay Stursberg, Columbia SC52.04%
0.41
6

Scott Dunn - Sheryl Rhoden, Columbia SC51.66%

SAT AFT OPEN PAIRS
33.0 Tables / Based on 45 Tables

MPsABCNamesScore
9.17
1


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC63.46%
6.88
2


Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC62.50%
5.16
3


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC60.90%
3.87
4


Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA60.58%
4.64
5
1

Darrell Elder - Jack Faries, Surfside Beach SC60.42%
2.25
6


Eleanor Hack - Fran Jenkins, Columbia SC60.10%
3.48
2

Bernetha Henry, Hopkins SC; Gwendolyn Beckman, Columbia SC59.29%
2.61
3

Lynne Hoos, Bluffton SC; Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC56.25%
2.47
4
1
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC54.65%
1.47
5

Harriet Hussey - Myrtle Anderson, Aiken SC54.49%
1.10
6

Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC54.33%
1.85

2
Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC54.01%
1.39

3
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC52.40%
1.04

4
Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC51.12%
0.88

5
Catherine Bruffey - Thurman Bruffey, Columbia SC49.36%
0.59

6
June Beers, Newnan GA; Carol Armstrong, Mount Holly NC47.60%

SAT EVE SWISS TEAMS
15 Tables

MPsABNamesScore
4.17
1

Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Hugh Hughes, Greenville SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC67.00
3.13
2

W Sutton, Huntersville NC; Leonard Case, Charlotte NC; Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC55.00
2.35
3

Brian Lipscomb, Columbia SC; James Gumbert, Flat Rock NC; Boyce Robbins, Piedmont SC; Richard Maybin, Hendersonville NC49.00
1.76
4

Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA48.00
1.32
5

Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC45.00
1.99
1
Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC; Beatrice McGhee - William McGhee Jr, Aiken SC44.00
1.49
2
Ethel Butler - Carmina Diaz, Fort Mill SC; Paula Brewer, Charlotte NC; Susan Sutton, Huntersville NC35.00

Sunday Top of page

A/X SWISS TEAMS
9 Tables / Based on 33 Tables

MPsAXNamesScore
10.75
1
1
Brian Lipscomb, Columbia SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Boyce Robbins, Piedmont SC; James Gumbert, Flat Rock NC87.00
8.06
2

Harold Moore - Alice Moore, Hopkins SC; Happoldt Neuffer - Francine Moring, Columbia SC73.00
6.05
3

Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge - Andrew Hurd - Joyce Nichols, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC72.00
4.54
4

Gregory Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Zachary Brescoll, Versailles KY67.00

B/C/D SWISS TEAMS
24 Tables

MPsBCDNamesScore
7.17
1


C Stephen Banwarth - F Jean Wagner - Rose Coldiron - Sandra Morina-Davis, Aiken SC87.00
5.38
2


Annie Hawkins - Christine Foy - Jesse Roach - Sedley Roach, Aiken SC83.00
4.03
3


Christopher Webb - Lee Webb - Laura Bro, Blythewood SC; Betsy Stanton, Hartsville SC80.00
2.71
4/5


Barbara James, Camden SC; Katie Langston, Lugoff SC; Jimmie Anderson, Sumter SC; Donna Reilly, Florence SC79.00
2.71
4/5


Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC; Sandra Gies, Bluffton SC; Gwendolyn Beckman, Columbia SC79.00
1.92
6/7


Joel Levy - Eleanor Levy - Thomas Balcerek, Columbia SC; Luanne Edwards, Leesville SC73.00
4.29
6/7
1

Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC; William Glass, Charlotte NC; Jake Jones, Clover SC73.00
3.22
2

Lucien Williams - Chris Nicholson, Augusta GA; Kimie Woodward, Martinez GA; Linda Bush, Evans GA72.00
2.41
3

Catherine Chiles - Sigmund Friedman - Sylvia White, Columbia SC; Iona N Hunter, West Columbia SC65.00
1.81
4

Carol Armstrong, Mount Holly NC; June Beers, Newnan GA; Rod Spicer - Peggy Spicer, Gastonia NC64.00
1.43
5

Shirley Ness - Everett Ness - A. Elaine Wade - Cathy Steinacker, Columbia SC54.00
1.97

1
Belford Cross - Mary Ann Cross - Teri Kuhs, Columbia SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC44.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page