A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
August 4-7, 2011

Columbia SC Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 406.5
Total number of players attending - 345
Total number of players winning masterpoints - 308
Total number of masterpoints won - 1,551.13
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
19.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Richard Brown, Easley SC; Gregory Roberts, Aiken SC68.75%
5.75
2


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC63.59%
4.31
3
1

Laura Bro, Blythewood SC; Abdul Ghaffar, Columbia SC60.31%
3.24
4


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC60.16%
2.63
5
2
1
Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC58.76%
1.97
6
3

Joel Levy - Eleanor Levy, Columbia SC57.18%
1.48
4

Francine Moring - A Kirkland, Columbia SC56.02%
1.27
5

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC55.55%
0.83
6

Paul Cuffe, Fripp Island SC; Albert Wieners, Savannah GA54.92%
1.33

2
Robert Snelsire - Eleanor Hare, Clemson SC52.55%
1.00

3
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC52.08%
0.77

4
Jay Rogaski - Jay Jacobs, Aiken SC48.67%

THURS AFT 299ER PAIRS
16.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.73
1
1

Ruta Allen - Betty Camp, Spartanburg SC67.17%
2.05
2
2
1
Eileen Woodward - J Woodward, Charlotte NC62.77%
1.54
3
3

Belford Cross - Mary Ann Cross, Columbia SC61.19%
1.15
4


Marsha McCrory - James Carson Jr, Charlotte NC60.50%
1.15
5
4
2
Ivey Rorie, Lewisville NC; Mary Ivey, Columbia SC58.88%
0.68
6


Jim Willrodt, Lexington SC; Cynthia Cone, Sumter SC57.06%
0.72
5

Jerry Demeyer, Bolivia NC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC55.42%
0.57
6

Steven Cantone - Irene Cantone, Southport NC54.55%
0.86

3
Jerry Love - Marcia Fletcher, Columbia SC54.01%
0.65

4
Karen Hansell - Suzy Weisman, Columbia SC49.38%
0.50

5
Irv Kuperman - Ellen Kuperman, Highland Park IL49.24%

THURS EVE IMP PAIRS
16.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN71.12
4.37
2


J Lauterbach, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC65.81
3.28
3


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC50.92
2.46
4


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC38.34
2.81
5
1

Thomas Balcerek, Columbia SC; Bernetha Henry, Hopkins SC36.91
1.38
6


Patrick Lauterbach - Chuck Kennedy, Columbia SC28.31
2.11
2

Jack Self, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC25.25
1.58
3

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC13.24
1.65
4
1
Phyllis Burnette - Helen Greer, Greenville SC12.58
1.24
5
2
Ruta Allen - Betty Camp, Spartanburg SC9.93
0.71
6

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC0.16
0.93

3
Roy Kuhn - Mary Ann Kuhn, Lake Lure NC-21.84

THURS EVE 299ER PAIRS
9.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.92
1
1

Blake Field - Julie Field, Leesville SC60.71%
1.44
2
2

Belford Cross - Mary Ann Cross, Columbia SC60.12%
1.08
3


Marsha McCrory - James Carson Jr, Charlotte NC57.74%
1.19
4
3
1
Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC56.85%
0.81
5
4

Jerry Demeyer, Bolivia NC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC55.36%
0.89
5
2
Jerry Love - Marcia Fletcher, Columbia SC51.19%
0.67

3
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC50.89%

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

FRI MORN OPEN PAIRS
6.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABNamesScore
4.67
1

Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC61.50%
3.50
2

J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC60.00%
2.63
3

Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC59.50%
1.97
4
1
Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC54.50%
1.37
2
Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC51.00%

FRI MORN 299ER PAIRS
12.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.22
1
1
1
Barbara Maser, Marvin NC; Marie Golladay, Waxhaw NC64.42%
1.67
2
2
2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC62.40%
1.25
3


David Keierleber, Flat Rock NC; Marsha Feldman, Hendersonville NC59.99%
1.13
4
3

Wendy Leverett, Lincolnton GA; Barbara Borkgren, McCormick SC58.39%
0.81
5


Shirley Fages - Malcolm Fages, Mt Pleasant SC57.23%
0.90
6
4

Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC55.57%
0.63
5

Helen Rouleau, Matthews NC; Leila Shannon, Chester SC53.37%
0.82
6
3
Mary Woodall - Felicia Smithey, Columbia SC52.85%
0.61

4
Linda Harlow, Southport NC; Joe Harlow, Sourthport NC50.98%
0.68

5
Marcia Fletcher - Jerry Love, Columbia SC49.88%

FRI AFT OPEN PAIRS
26.0 Tables / Based on 48 Tables

MPsABCNamesScore
9.67
1
1

Phillip Mixson, Batesburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC63.38%
7.25
2


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC62.50%
5.44
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC62.31%
4.08
4


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC62.02%
3.06
5


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN61.51%
3.06
6
2

Christine Foy, Evans GA; Jane Simpson, Aiken SC61.29%
2.30
3

Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC56.50%
2.00
4
1
Jay Jacobs - Jay Rogaski, Aiken SC56.49%
1.50
5
2
Robert Snelsire - Eleanor Hare, Clemson SC55.61%
0.97
6

Hamdi Karluk - Jacqueline Strong, Bethune SC55.29%
1.13

3
Melinda Young, Lexington SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC53.70%
1.34

4
Bobbie Stricklin - William Stricklin, Florence SC53.37%
0.63

5
Mary Woodall - Sue Harrington, Columbia SC49.17%

FRI AFT 299ER PAIRS
22.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.23
1
1

Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC71.98%
2.42
2
2

Helen Rouleau, Matthews NC; Leila Shannon, Chester SC65.48%
1.82
3
3

Jerry Demeyer, Bolivia NC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC64.88%
1.87
4
4
1
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC62.33%
1.40
5/6
5/6
2
Catherine Samulski - Peter Samulski, Columbia SC58.04%
0.90
5/6
5/6

Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC58.04%
1.05

3
Bhavani Haran - Vidyuth Arni, Charlotte NC55.06%
0.79

4
Judith Sellers, Gaston SC; Karen Hogan, Cayce SC54.04%
0.60

5
Charles Buchta - Marjorie Buchta, New London NC53.74%
0.44

6
Ivey Rorie, Lewisville NC; Mary Ivey, Columbia SC53.57%

COMPACT KNOCKOUTS - 1
12 Tables

MPsRankNames
8.95
1
Frances Lawton - Harriet Blasetti - Chuck Kennedy, Columbia SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC
6.27
2
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Richard Brown, Easley SC
4.03
3
Andrew Purbrick - Deborah Purbrick, West Chester PA; Frances Mall - Lyle Mall, Greenwood SC
3.13
4
Sandra Morina-Davis - F Jean Wagner - Rose Coldiron - Lynn K. B. Pope, Aiken SC

COMPACT KNOCKOUTS - 2
13 Tables

MPsRankNames
3.67
1
Jo Westbury, Camden SC; Carolyn Cromer - Francis Robinson, Columbia SC; Donna Reilly, Florence SC
2.57
2
Arnold Levinson - Faye Levinson, Columbia SC; Ellen Kuperman - Irv Kuperman, Highland Park IL
1.65
3
Cathy Steinacker - Sheryl Rhoden - A. Elaine Wade, Columbia SC; Jim Willrodt, Lexington SC
1.28
4
Cynthia Cone, Sumter SC; Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC; Gretel Timan, Asheville NC

FRI EVE OPEN PAIRS
7.0 Tables / Based on 14 Tables

MPsABCNamesScore
4.00
1


Andre Asbury, Warner Robins GA; David Coberly, Spartanburg SC64.58%
3.00
2


William Charlwood, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC57.74%
2.25
3


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC57.14%
1.69
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC56.25%
1.27
5


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC55.95%
1.97
1

Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Frances Lawton, Columbia SC50.60%
1.48
2

Vicki Darrah, Clayton GA; Nancy Pruitt, Lakemont GA50.30%
1.11
3

Christine Foy, Evans GA; Jane Simpson, Aiken SC48.81%

FRI EVE 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1


Bill Wagner, Augusta GA; William Caput M.D., Martinez GA69.50%
1.43
2
1

Jerry Demeyer, Bolivia NC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC63.42%
0.97
3


Belford Cross - Teri Kuhs, Columbia SC60.83%
1.11
4
2
1
Diane Davies - Lynn Smith, Aiken SC55.17%
0.80
5
3

Lauren Alexander, Leesville SC; Mary Ann Cross, Columbia SC53.50%
0.83
4
2
Charles Buchta - Marjorie Buchta, New London NC50.92%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

SAT MORN 299ER PAIRS
19.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.93
1
1
1
Rebecca Bonomo - Patricia Cambareri, Greensboro NC64.88%
2.20
2
2
2
Irv Kuperman - Ellen Kuperman, Highland Park IL62.20%
1.45
3/4
3

Helen Rouleau, Matthews NC; Leila Shannon, Chester SC61.01%
1.45
3/4


Belford Cross - Teri Kuhs, Columbia SC61.01%
0.93
5


Bill Wagner, Augusta GA; William Caput M.D., Martinez GA60.71%
0.96
6


Jim Willrodt, Lexington SC; Cynthia Cone, Sumter SC60.12%
1.00
4

Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields, Columbia SC59.52%
0.81
5

Jerry Demeyer, Bolivia NC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC58.04%
0.91
6
3
Marcia Fletcher, Columbia SC; Karen Hogan, Cayce SC54.76%
0.68

4
Phyllis Ingram, Wagener SC; Kay Lawton, Aiken SC54.17%
0.64

5
Toni Lambert, Huntersville NC; Sisi Beaver, Cornelius NC53.27%

SAT MORN OPEN PAIRS
16.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC68.58%
5.75
2
1

Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC63.27%
4.31
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC63.15%
3.24
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC59.83%
2.43
5


Varghese George, Martinez GA; Rajan Iyer, Aiken SC58.38%
1.82
6


Andre Asbury, Warner Robins GA; David Coberly, Spartanburg SC56.41%
2.21
2

Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC56.34%
1.66
3

Daniel Schmidt - E Michael McKee, Anderson SC53.03%
1.65
4
1
William Charlwood, Columbia SC; Del Sellers, Spartanburg SC52.88%
0.93
5

Albert Wieners, Savannah GA; Paul Cuffe, Fripp Island SC51.40%
1.04
6

Shirley Jobes, Wilmington NC; Jacqueline Key, Charlotte NC51.22%
1.24

2
Eddie Crosby, Columbia SC; M Ploussard, Little Mtn SC49.65%
0.93

3
H Hunt, Charlotte NC; Morris Mitchem Jr, Columbia SC49.41%

SAT AFT OPEN PAIRS
29.5 Tables / Based on 51 Tables

MPsABCNamesScore
10.17
1


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC68.06%
7.63
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC65.94%
5.72
3


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC64.18%
4.29
4
1

Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC61.86%
3.22
5


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC60.65%
3.17
6
2

Zan Edmunds - Jay Shahani, Columbia SC60.54%
2.37
3

Brenda Gantt, Greenville SC; Sigmund Friedman, Columbia SC60.16%
1.78
4

Margaret Skinner - Leigh Skinner, Charlotte NC56.35%
1.34
5

Vicki Darrah, Clayton GA; Nancy Pruitt, Lakemont GA55.96%
2.00
6
1
Donna Reilly, Florence SC; Jimmie Anderson, Sumter SC54.36%
1.50

2
Daniel Casey, Lexington SC; Sue Harrington, Columbia SC53.01%
1.13

3
William Charlwood, Columbia SC; Del Sellers, Spartanburg SC51.67%
0.89

4
Carmina Diaz, Fort Mill SC; Paula Brewer, Charlotte NC49.63%
0.71

5
M Ploussard, Little Mtn SC; Eddie Crosby, Columbia SC47.22%

SAT AFT 299ER PAIRS
21.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.13
1
1
1
Kay Stursberg - Richard Coulter, Columbia SC65.77%
2.06
2/3
2/3
2/3
Judith Sellers, Gaston SC; Jerry Love, Columbia SC64.29%
2.06
2/3
2/3
2/3
Charles Buchta - Marjorie Buchta, New London NC64.29%
1.32
4
4

Steven Cantone - Irene Cantone, Southport NC61.90%
0.99
5
5

Helen Rouleau, Matthews NC; Leila Shannon, Chester SC57.74%
1.06
6
6
4
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC57.44%
0.64

5
Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC54.17%
0.74

6
Rebecca Bonomo - Patricia Cambareri, Greensboro NC53.87%

BRACKETED KNOCKOUTS - 1
6 Tables

MPsRankNames
13.06
1
Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC
6.92
2
Betsy Stanton, Hartsville SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC

BRACKETED KNOCKOUTS - 2
6 Tables

MPsRankNames
5.06
1
Eleanor Hare - Robert Snelsire, Clemson SC; Phyllis Burnette - Helen Greer, Greenville SC
2.68
2
Henry Momand - Anita Momand, Columbia SC; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC

BRACKETED KNOCKOUTS - 3
6 Tables

MPsRankNames
2.73
1
Roberta Case - Bibs Hurt - Leck Mason - Francis Robinson, Columbia SC
1.45
2
Marshall Daniel - Gretchen Easton - James Carson Jr - Marsha McCrory, Charlotte NC

SAT EVE SWISS TEAMS
16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Richard Brown, Easley SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC61.00
2.51
2/4


Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC; Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC54.00
2.51
2/4


Varghese George, Martinez GA; Dinesh Doshi, Evans GA; James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC54.00
2.51
2/4


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC54.00
1.37
5


James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC52.00
2.67
1

Francine Moring - Vilas Bankar, Columbia SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Betsy Stanton, Hartsville SC43.00
2.00
2

John Memory, Hendersonville NC; Chuck Kennedy, Columbia SC; Linda Bush, Evans GA; Dorothy McLeod, Augusta GA42.00
1.50
3

Albert Wieners, Savannah GA; Paul Cuffe, Fripp Island SC; Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Cynthia Cone, Sumter SC38.00
1.13
4

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC; Shirley Jobes, Wilmington NC; Jacqueline Key, Charlotte NC37.00
1.53

1
Robert Snelsire - Eleanor Hare, Clemson SC; Phyllis Burnette - Helen Greer, Greenville SC34.00

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

299ER SWISS TEAMS
10 Tables

MPsDEFNamesScore
3.03
1


Gail Creed, Lake Wylie SC; Cheryl Spaulding, Charlotte NC; J Baxter, Fort Mill SC; Judy McKeown, Tega Cay SC92.00
2.28
2
1

Steven Cantone - Irene Cantone - Linda Harlow, Southport NC; Joe Harlow, Sourthport NC67.00
1.70
3


Morris Mitchem Jr - Michael Stockdell, Columbia SC; Steven White, Summerville SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC62.00
1.71
4
2
1
Barbara Maser, Marvin NC; Marie Golladay, Waxhaw NC; Joyce Odom, Lake Wylie SC; Helen Rouleau, Matthews NC58.00

STRATIFIED SWISS TEAMS
37 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
14.25
1


James Gentry Jr - Diana Cato - John Baker, North Augusta SC; George Nichols Jr - A Kirkland, Columbia SC99.00
10.69
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC98.00
7.02
3/4


Bruce Bedient - Sue Bedient - Mary Peach - Lamar Peach, Charlotte NC95.00
7.02
3/4


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC; Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC95.00
4.75
5


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC93.00
4.07
6


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC89.00
7.38
7
1

Donald Scoggin - Douglas Bell - Annie Hawkins - Sedley Roach, Aiken SC88.00
5.54
8
2

Zachary Brescoll, Versailles KY; H Hunt - Allison Hunt, Charlotte NC; Chuck Kennedy, Columbia SC85.00
2.85
9


Daniel Schmidt - E Michael McKee, Anderson SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC80.00
2.49
10/11


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN; Lorraine Holub, Hilton Head Is SC; James Hooven, Hilton Head Isl SC79.00
4.15
10/11
3

Andrew Purbrick - Deborah Purbrick, West Chester PA; Frances Mall - Lyle Mall, Greenwood SC79.00
2.12
12/13


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC78.00
2.12
12/13


Varghese George, Martinez GA; Rajan Iyer, Aiken SC; Carl Becker, Charleston SC; Dinesh Doshi, Evans GA78.00
3.11
4

Linda Bush, Evans GA; Ann Owens - Robert Coleman - Dorothy McLeod, Augusta GA76.00
2.46
5

Christine Foy, Evans GA; Ernest Levinson - Dorothy Johnson - Jane Simpson, Aiken SC73.00
2.11
6

J. Lewis Cromer - Carolyn Cromer - Rosa Shaw, Columbia SC; Laura Bro, Blythewood SC71.00
3.71
7/8
1
Dennis Johnson - Celia Johnson - Dorothy Rumreich, Fort Mill SC; John Glass, Charlotte NC70.00
1.75
7/8

James Chianelli - Ginny Chianelli, Lexington SC; Harriet Blasetti - John Wilkinson, Columbia SC70.00
2.78

2
Thomas Gabriel - Susan McFadden - Sue Harrington, Columbia SC; Melinda Young, Lexington SC63.00
2.09

3
Carmina Diaz - Ethel Butler, Fort Mill SC; Susan Sutton, Huntersville NC; Paula Brewer, Charlotte NC61.00
1.41

4/5
Jacqueline Key - Cathy Mitchell, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC; Shirley Jobes, Wilmington NC60.00
1.41

4/5
Mary Stober - Maryann Cotter, Southport NC; Sue Sandidge, Ocean Isle NC; Pamela Bank, Ocean Isle Beac NC60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page