A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 16-18, 2012

Columbia SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 269.5
Total number of players attending - 293
Total number of players winning masterpoints - 253
Total number of masterpoints won - 969.22
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

FRI MORN OPEN PAIRS
14.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1


Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC70.30%
4.50
2
1

Gregory Garrison, Irmo SC; Chuck Kennedy, Columbia SC65.92%
3.38
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC65.59%
2.53
4


Pat Webb, Cayce SC; Michael Bitonti, Columbia SC58.87%
1.90
5


Lynda Hempel - E Michael McKee, Anderson SC57.97%
2.21
6
2

Frances Potter - Rosa Shaw, Columbia SC56.62%
1.66
3

Harriet Garrett, Irmo SC; Carol Brooks, Columbia SC55.45%
1.24
4

Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC54.45%
0.93
5

Harriet Blasetti - A Kirkland, Columbia SC53.15%
1.77
6
1
Jimmie Anderson, Sumter SC; Elliott Bonnette, Columbia SC51.98%
1.33

2
Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC51.23%
1.00

3
Diana Ellis, Chapin SC; Carolyn Swartout, Blythewood SC49.95%
0.75

4
Jerry Essick, Darien GA; Edmund Frick Jr, Leesville SC47.96%

FRI MORN 299ER PAIRS
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.22
1
1
1
Cathy Brennan - Mark Helikson, Charlotte NC62.80%
1.67
2
2
2
Brenda Coolong, Pawleys Island SC; Linda Overman, Pawleys Is SC59.23%
1.25
3


Teri Kuhs - Belford Cross, Columbia SC58.93%
1.02
4
3
3
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC58.04%
0.76
5
4

Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC55.36%
0.60
6/7
5

Marcia Fletcher - Jerry Love, Columbia SC54.46%
0.48
6/7


Jim Miles, Westminster SC; Edward Kerl, Townville SC54.46%
0.54

4
John Dunn, Charlotte NC; Mary Woodall, Columbia SC47.62%

FRI AFT OPEN PAIRS
28.0 Tables / Based on 43 Tables

MPsABCNamesScore
8.83
1


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC65.22%
6.62
2


Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC63.78%
4.97
3


Shirley Dail - David Klein, Wilmington NC63.14%
3.26
4/5


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC60.74%
4.08
4/5
1

Abdul Ghaffar - Joel Levy, Columbia SC60.74%
2.10
6


Lynda Hempel - E Michael McKee, Anderson SC59.29%
3.06
2
1
Mary Stober, Southport NC; Gail Sunder, Wilmington NC59.13%
2.30
3
2
Alvaree Hanley, Columbia SC; Jo Westbury, Camden SC57.69%
1.72
4

Fran Jenkins - Frazer McCrorey, Columbia SC56.41%
1.29
5

Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC55.77%
1.34
6

Jan Haddox, Greenville SC; Clifford Beck, Greer SC55.45%
1.26

3
Madhusudan Suchak - Jane Simpson, Aiken SC53.21%
0.95

4
Buddy Cullum - Roy McCrorey, Columbia SC52.72%
0.71

5
Edward Young - Sheelagh Young, Columbia SC51.12%

FRI AFT 299ER PAIRS
14.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.52
1
1

Cathy Brennan - Mark Helikson, Charlotte NC65.02%
1.89
2


Barbara Sherer - Leila Shannon, Chester SC64.13%
1.42
3


Teri Kuhs - L Leigh Hursh, Columbia SC61.75%
1.57
4
2
1
Sarah Mullikin - Temple Pierce, Kinston NC59.24%
1.18
5
3
2
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC59.06%
0.88
6
4

Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC56.19%
0.66
5

Maryann Cotter - Laura Henderson, Southport NC55.99%
0.50
6

Blake Field - Julie Field, Leesville SC55.91%
0.72

3
Rebecca Wright - Janet Roberts, Augusta GA51.94%
0.54

4
Karen Hansell - Suzy Weisman, Columbia SC51.53%

Fri Eve Open Pairs
8.0 Tables / Based on 14 Tables

MPsABNamesScore
4.00
1

Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC70.83%
3.00
2

Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC65.42%
2.25
3

Pat Webb, Cayce SC; Michael Bitonti, Columbia SC63.33%
1.69
4

Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC55.00%
2.04
5
1
Bryan Reese, Oceanside CA; Bernetha Henry, Hopkins SC50.42%
1.53
2
Brent Holcomb - Scott Dunn, Columbia SC49.58%
1.15
3
Dinesh Doshi, Evans GA; Peter Klacsmann, Augusta GA47.92%

Fri Eve 299er Pairs
5.5 Tables

MPsDENamesScore
1.61
1
1
Adele Weathersbee - Hillary McDonald, Columbia SC63.12%
1.21
2
2
Karen Hogan, Cayce SC; Jerry Love, Columbia SC60.42%
0.91
3
3
Sarah Mullikin - Tempie Pierce, Kinston NC51.87%
0.68
4

Frances Boyd - Madeleine Kaye, Kiawah Island SC50.62%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
20.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Alice Moore, Hopkins SC; Happoldt Neuffer, Columbia SC64.34%
5.75
2
1

Peggy Hahn, Charleston SC; Donald Rizer, Walterboro SC61.57%
4.31
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC61.34%
3.24
4


David Klein - Shirley Dail, Wilmington NC61.24%
2.53
5
2

Michael Bitonti - Mirza Baig, Columbia SC60.65%
1.90
6
3

Sedley Roach - Annie Hawkins, Aiken SC59.95%
1.88
4
1
Bobbie Stricklin - Connie Hazard, Florence SC59.01%
1.07
5

Carolyn Cromer - J. Lewis Cromer, Columbia SC57.18%
1.23
6

Jay Jacobs - Dorothy Johnson, Aiken SC53.63%
1.41

2
Mary Wilson, Charleston SC; Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC53.47%
1.06

3
M Ploussard, Little Mtn SC; Reginald Barker, Lexington SC50.59%
0.79

4
Jeff Stopford, Sheldon SC; Richard Shaw, Greenville SC48.13%

SAT MORN 299ER PAIRS
15.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.62
1
1

Frances Boyd - Madeleine Kaye, Kiawah Island SC63.45%
1.97
2
2
1
Kay Stursberg - Richard Coulter, Columbia SC59.97%
1.47
3
3

Irene Fields, Columbia SC; Judith Sellers, Gaston SC57.94%
1.11
4


James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC56.99%
1.15
5
4
2
Catherine Samulski - Peter Samulski, Columbia SC56.47%
0.86
6
5
3
Beronica Whisnant - Elizabeth Campione, Columbia SC54.70%
0.54
6

Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC53.64%
0.65

4
Andrea Kahn, Inman SC; Kathy Bartlett, Tryon NC52.39%
0.50

5
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC52.11%

SAT AFT OPEN PAIRS
29.5 Tables / Based on 44 Tables

MPsABCNamesScore
9.00
1


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC71.47%
6.75
2
1

Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC64.26%
5.06
3


Donna Silver, Augusta GA; Bob Jones, Marietta GA62.66%
3.80
4
2
1
M Ploussard, Little Mtn SC; Reginald Barker, Lexington SC60.92%
2.85
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.07%
2.14
6


Sue Bedient - Bruce Bedient, Charlotte NC59.94%
2.37
3

Abdul Ghaffar - Joel Levy, Columbia SC57.70%
2.08
4

Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC55.81%
1.41
5

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC55.29%
1.00
6

Bryan Reese, Oceanside CA; Jo Westbury, Camden SC53.47%
1.50

2
Edmund Frick Jr, Leesville SC; Jerry Essick, Darien GA53.32%
1.14

3
Diana Ellis, Chapin SC; Sheryl Rhoden, Columbia SC52.40%
0.84

4
Bobbie Stricklin - Connie Hazard, Florence SC51.60%
0.99

5
Gregory Garrison, Irmo SC; Roy McCrorey, Columbia SC50.16%

SAT AFT 299ER PAIRS
14.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1
1
1
William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC60.61%
1.82
2
2

Belford Cross, Columbia SC; Lauren Alexander, Leesville SC58.90%
1.19
3/4
3/4
2/3
Ivey Rorie, Lewisville NC; Mary Ivey, Columbia SC58.33%
1.19
3/4
3/4
2/3
Karen Hogan, Cayce SC; Henry Nechemias, Columbia SC58.33%
0.77
5
5
4
Elizabeth Campione - Beronica Whisnant, Columbia SC57.58%
0.57
6
6

Barbara Maser, Marvin NC; Marie Golladay, Waxhaw NC56.82%
0.54

5
Jim Icard, Kannapolis NC; Kenneth Pegram, Concord NC56.25%

FRI/SAT KNOCKOUTS - 1
6 Tables

MPsRankNames
11.91
1
Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC
6.31
2
Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Len Case, Charlotte NC; Bill Sutton, Huntersville NC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 2
6 Tables

MPsRankNames
5.54
1
Jay Shahani - William Charlwood - Jack Self, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC
2.94
2
Frazer McCrorey - Karen Coulter - Leck Mason, Columbia SC; Emily Lamphere, Blythewood SC

FRI/SAT KNOCKOUTS - 3
6 Tables

MPsRankNames
3.78
1
Jane Simpson - Madhusudan Suchak - Kay Lawton - Myrtle Anderson, Aiken SC; Patricia Dixon, Martinez GA
2.00
2
Zan Edmunds - Francis Robinson - Bibs Hurt - Frances Potter, Columbia SC

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
31 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
11.50
1


Donna Silver, Augusta GA; Bob Jones, Marietta GA; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC103.00
8.63
2


Gayle Covey - Steven Devico - Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC100.00
6.47
3


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC99.00
4.85
4


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC91.00
6.96
5
1

Joan Simon, Dataw Island SC; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Linda Smith, Anderson SC; Lorraine Holub, Hilton Head Is SC87.00
5.22
6
2

Christopher Webb - Lee Webb - Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC83.00
2.88
7


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC82.00
2.43
8/9


Sue Bedient - Bruce Bedient, Charlotte NC; Paul Heller, Marietta GA; James Fordham, Fairburn GA79.00
3.92
8/9
3

Lynda Hempel - E Michael McKee, Anderson SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Cathy Mitchell, Charlotte NC79.00
3.53
10
4
1
Mary Wilson - Peggy Hahn, Charleston SC; Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC; Donald Rizer, Walterboro SC76.00
2.02
5/7

Henry Momand - Bill Fogleman, Columbia SC; Julie Field - Blake Field, Leesville SC75.00
2.02
5/7

Scott Dunn - Jack Self - Harriet Blasetti - Margaret Hill, Columbia SC75.00
2.65
5/7
2
Bibs Hurt - Francis Robinson - Roberta Case - Frances Potter, Columbia SC75.00
1.99

3
Margie Ruben - Lynthia Strong - Sophia Strelec, Augusta GA; Jeanie Herman, Martines GA64.00
1.49

4
Mary Stober - Laura Henderson - Maryann Cotter, Southport NC; Gail Sunder, Wilmington NC62.00

299ER SWISS TEAMS
5 Tables

MPsRankNamesScore
2.27
1
Kay Lawton - Madhusudan Suchak, Aiken SC; Phyllis Ingram, Wagener SC; Patricia Dixon, Martinez GA106.00
1.70
2
Karen Hogan, Cayce SC; Marcia Fletcher - Sheryl Rhoden - Jerry Love, Columbia SC82.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page