A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 15-17, 2013

Columbia SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 214.5
Total number of players attending - 280
Total number of players winning masterpoints - 235
Total number of masterpoints won - 767.61
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI MORN OPEN PAIRS
21.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1
1

Zan Edmunds, Columbia SC; James Chianelli, Lexington SC64.81%
5.38
2


Alice Moore, Hopkins SC; Happoldt Neuffer, Columbia SC64.35%
4.03
3


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC63.43%
3.02
4


Greg Roberts, Aiken SC; Carolyn Cromer, Columbia SC63.19%
2.27
5


Peter Klacsmann, Augusta GA; Dinesh Doshi, Evans GA62.73%
2.74
6
2

Jay Shahani, Columbia SC; Laura Bro, Blythewood SC62.27%
2.12
3
1
Donna Reilly, Florence SC; Jimmie Anderson, Sumter SC58.80%
1.54
4

Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC58.10%
1.19
5

Mary Townhill, Lexington SC; Janice Ripley, Marietta GA57.18%
0.87
6

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC55.09%
1.59

2
Maryanne Ebert - Carl Angerman, Aiken SC53.24%
1.19

3
Andrea Kahn, Inman SC; Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC52.08%
0.78

4/5
Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC48.15%
0.78

4/5
Bibs Hurt - Roberta Case, Columbia SC48.15%

FRI MORN 299ER PAIRS
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.22
1


Claude McClure, West Columbia SC; Mary Ivey, Columbia SC60.08%
1.67
2


John Pickett - Rosemary Lindler, Aiken SC59.82%
1.73
3
1

Sandra Weinstein - Diane Seymour, Charlotte NC57.36%
1.30
4
2

Diane Davies - Lynn Smith, Aiken SC54.46%
0.97
5
3

William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC54.38%
1.05
6
4
1
Linda Gresham - Susan Lewallen, Columbia SC54.17%
0.55
5

Hillary McDonald - Adele Weathersbee, Columbia SC52.68%
0.79

2
Virginia Carrier - Beverly Edgell, Columbia SC50.93%
0.59

3
Mary Ann Madden, Blythewood SC; Henry Nechemias, Columbia SC47.92%

FRI AFT OPEN PAIRS
22.0 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC67.59%
5.75
2


Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach, Columbia SC62.68%
4.31
3


Alice Moore, Hopkins SC; Happoldt Neuffer, Columbia SC60.62%
3.24
4


Greg Roberts, Aiken SC; Carolyn Cromer, Columbia SC59.03%
2.43
5


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC58.65%
3.80
6
1

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC57.15%
2.85
2

Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC56.49%
2.14
3

Phyllis Burnette - Gail Whigham, Greenville SC56.02%
2.24
4
1
Madhusudan Suchak - Selwyn Skinner, Aiken SC54.63%
1.20
5

Emily Lamphere, Blythewood SC; Janice Ripley, Marietta GA54.54%
1.68
6
2
Gregory Garrison, Irmo SC; Bruce Kenner, Lexington SC54.40%
1.26

3
Belford Cross - Mary Ann Cross, Columbia SC52.78%
0.95

4
E Melnick - M Melnick, Hilton Head Is SC52.31%
0.82

5
Faye Waldrop - Kay Lawton, Aiken SC49.77%

FRI AFT 299ER PAIRS
13.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1


Jane Rivers, Hilton Head Isl SC; Michele Pinson, Hilton Head Is SC63.56%
1.82
2


Raymond Nix, Myrtle Beach SC; Richard Lanzarone, Surfside Beach SC62.12%
1.36
3


Judith Sellers, Gaston SC; Jordan Keith, Kingsport TN60.33%
1.02
4


Bill Collins - Roger Hill, Myrtle Beach SC59.14%
0.85
5


Barbara Dellamora - Patricia Biebel, Aiken SC58.47%
1.73
6
1

William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC57.94%
1.30
2

Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC53.71%
0.97
3

Karen Hogan, Cayce SC; Beronica Whisnant, Columbia SC53.17%
0.73
4

Kay Stursberg, Columbia SC; Mary Ann Madden, Blythewood SC52.14%
0.98
5
1
Judith Shillinglaw, Montreat NC; Beth Donelan, Columbia SC50.72%
0.74

2
Dorothy McElwee, Chapel Hill NC; Deborah Moss, Gaston SC44.17%

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
23.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1
1

Jay Shahani - William Charlwood, Columbia SC65.71%
6.13
2


Len Case, Charlotte NC; Bill Sutton, Huntersville NC63.77%
4.60
3
2
1
Allison Hunt, Charlotte NC; Asya Ladyzhensky, Ellenton FL62.91%
3.45
4
3

Jay Jacobs, Aiken SC; Phillip Mixson, Batesburg SC61.61%
2.59
5
4

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC60.94%
1.94
6


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.62%
1.50
5
2
Francis Robinson - Leck Mason, Columbia SC56.97%
1.27
6

Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC55.41%
1.13

3
Bibs Hurt - Buddy Cullum, Columbia SC53.91%
0.84

4
Bruce Kenner, Lexington SC; Gregory Garrison, Irmo SC51.91%
0.77

5
M Melnick - E Melnick, Hilton Head Is SC50.46%

SAT MORN 299ER PAIRS
15.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.62
1


Cassandra Jackson, Elgin SC; Samuel Robison, Blythewood SC63.84%
2.00
2
1

Vivian Massey, Greenville SC; Rosemary Lanzer, Simpsonville SC58.12%
1.47
3


Bill Collins - Roger Hill, Myrtle Beach SC57.96%
1.50
4
2
1
Hillary McDonald - Beth Donelan, Columbia SC57.79%
1.13
5
3
2
Anne Fowler - Judy Small, Columbia SC57.29%
0.66
6


Jim Miles, Westminster SC; Sandra Williams, Bluffton SC55.23%
0.84
4

Steve Rainey - Linda Rainey, Taylors SC55.09%
0.63
5

Mildred Kirsch, Simpsomville SC; Brenda Woody, Greer SC54.57%
0.64
6
3
Karen Hansell, Columbia SC; Suzy Weisman, Ridgeway SC54.07%
0.48

4
Judith Shillinglaw, Montreat NC; Sally McCardle, Columbia SC51.22%

SAT AFT OPEN PAIRS
22.0 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC71.06%
6.00
2
1
1
Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Allison Hunt, Charlotte NC61.57%
4.50
3
2
2
Jim Willrodt - Sheryl Rhoden, Columbia SC61.29%
3.38
4
3

Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC61.11%
2.22
5/6


Len Case, Charlotte NC; Bill Sutton, Huntersville NC59.72%
2.22
5/6


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC59.72%
1.54
4

Brent Holcomb, Columbia SC; Claude McClure, West Columbia SC57.47%
1.15
5
3
Francis Robinson - Leck Mason, Columbia SC55.38%
0.89
6

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC54.63%
0.74

4/5
Bruce Kenner, Lexington SC; Gregory Garrison, Irmo SC52.08%
0.74

4/5
Andrea Kahn, Inman SC; Louise Little, Tryon NC52.08%

SAT AFT 299ER PAIRS
15.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.62
1
1

Mildred Kirsch, Simpsomville SC; Brenda Woody, Greer SC61.04%
1.97
2
2
1
Judith Shillinglaw, Montreat NC; Sally McCardle, Columbia SC60.44%
1.47
3
3

Sally Dix, Spartanburg SC; Sandra Tillman, Inman SC59.30%
1.11
4
4

Francine Dumas - Michel Lalonde, Orleans ON58.66%
0.83
5
5
2
Hillary McDonald - Beth Donelan, Columbia SC58.14%
0.66
6
6

Shelby King - Marcia Fletcher, Columbia SC54.67%
0.59

3
James Hopke - Sue Hopke, Columbia SC52.76%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
29 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
11.25
1


Andrew Hurd - Tina Radding, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC101.00
8.44
2


Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC96.00
6.33
3


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC92.00
7.17
4
1

Jesse Roach - Lynn Mullins - Annie Hawkins, Aiken SC; Christine Foy, Evans GA90.00
5.38
5
2

H Hunt - Allison Hunt - Zachary Brescoll, Charlotte NC; Asya Ladyzhensky, Ellenton FL88.00
4.03
6
3

Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC84.00
3.02
7
4

C Stephen Banwarth - John Cornell - Myrtle Anderson - Rose Coldiron, Aiken SC83.00
2.38
8/9
5/6

Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC; Lorraine Holub, Hilton Head Is SC; Joan Simon, Dataw Island SC82.00
2.38
8/9
5/6

Henry Momand - Al Kirkland - Karen Coulter, Columbia SC; James Chianelli - Ginny Chianelli, Lexington SC82.00
2.05
10


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC79.00
1.79
7

Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC; Marie Golladay, Waxhaw NC; John Glass, Charlotte NC78.00
3.89

1
Roberta Case - Leck Mason - Marianne Murphy - Bibs Hurt, Columbia SC73.00
2.92

2
Madhusudan Suchak - Selwyn Skinner - Jay Jacobs - Carl Angerman, Aiken SC70.00
2.19

3
Linda Zamler, Matthews NC; Mohan Bali - Paula Brewer, Charlotte NC; Carmina Diaz, Fort Mill SC69.00
1.64

4
Steve Rainey, Taylors SC; Phyllis Burnette - Jan Haddox - Brenda Gantt, Greenville SC65.00

299ER SWISS TEAMS
6 Tables

MPsDENamesScore
2.42
1
1
Pete Kaeding - Susan Kaeding - Janet Nied, McCormick SC; Chris Nied, Mc Cormick SC75.00
1.82
2

James Hendry - Marilyn Goodrich - John Amon - Susan Lohr, Charlotte NC71.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page