A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 11-14, 2013

Columbia SC Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 282.0
Total number of players attending - 250
Total number of players winning masterpoints - 220
Total number of masterpoints won - 1,276.80
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Return to Results Index

Thursday Top of page

THURS AFT OPEN PAIRS
14.5 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC67.97%
3.88
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC62.38%
2.91
3
1

Brent Holcomb - Frances Lawton, Columbia SC58.05%
2.18
4
2

Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC57.55%
1.64
5


Louis Gangarosa, Augusta GA; Rhone Lahr, Mc Cormick SC55.27%
1.23
6


Greg Roberts, Aiken SC; Carolyn Cromer, Columbia SC55.01%
1.58
3

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC51.75%
1.65
4
1
Bill Collins - Roger Hill, Myrtle Beach SC51.55%
0.89
5

Lee Webb - Christopher Webb, Columbia SC50.93%
1.24
6
2
Hilda Hiner, Blythewood SC; Melinda Young, Lexington SC50.70%
0.93

3
Kay Lawton - Faye Waldrop, Aiken SC50.37%

THURS AFT 299ER PAIRS
6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.61
1
1

Eileen Woodward - Allen Woodward, Charlotte NC71.67%
1.21
2


Judith Sellers, Gaston SC; Irene Fields, Columbia SC60.42%
1.12
3
2
1
Cynthia Heyward, Columbia SC; Deborah Moss, Gaston SC57.92%
0.84
4
3
2
Sue Hopke - Margaret Barksdale, Columbia SC54.17%

THURS EVE IMP PAIRS
14.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC69.42
3.50
2


Len Case, Charlotte NC; Bill Sutton, Huntersville NC66.66
2.63
3
1

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC59.24
1.97
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC40.11
1.48
5


Boyce Robbins, Easley SC; E Michael McKee, Anderson SC24.38
1.11
6


Hugh Brown Jr - Jackie Brown, Mc Cormick SC21.42
1.90
2

Al Kirkland - Henry Momand, Columbia SC19.09
1.42
3

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC17.51
1.07
4

Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC16.39
1.65
5
1
Bill Collins - Roger Hill, Myrtle Beach SC11.38
1.24

2
Kay Lawton - Faye Waldrop, Aiken SC-4.47
0.93

3
John Gillies - Debbie Gillies, Bluffton SC-30.83

THURS EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.41
1
Blake Field - Julie Field, Leesville SC56.94%
1.06
2
Marge Wilson, Rock Hill SC; Gail Creed, Lake Wylie SC55.56%
0.79
3
Kay Stursberg - Adele Weathersbee, Columbia SC54.17%

Friday Top of page

FRI AM OPEN PAIRS
10.5 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC68.30%
3.88
2


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC63.17%
2.91
3


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC57.72%
2.18
4


E Michael McKee, Anderson SC; Boyce Robbins, Easley SC57.54%
2.39
5
1
1
Donna Reilly, Florence SC; Jimmie Anderson, Sumter SC55.71%
1.23
6


Happoldt Neuffer - Arnold Levinson, Columbia SC53.77%
1.79
2

Irma Murray - Madalyn Dybvik, Cayce SC53.25%
1.34
3
2
Ellen Milano, Charlotte NC; Leila Shannon, Chester SC52.63%
1.01
4

Rosa Shaw - Ardis Dalrymple, Columbia SC49.69%
0.93
5
3
James Bass, West Columbia SC; Hilda Hiner, Blythewood SC49.57%

FRI AM 299ER PAIRS
10.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1


Jerry Love - Marcia Fletcher, Columbia SC68.15%
1.81
2
1

Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC61.69%
1.36
3
2

Kay Stursberg - Richard Coulter, Columbia SC60.29%
1.19
4
3
1
James Hopke - Sue Hopke, Columbia SC54.46%
0.76
5
4

Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC54.34%
0.63
6
5

Samuel Robison, Blythewood SC; Irene Fields, Columbia SC53.87%
0.89

2
Hillary McDonald - Beth Donelan, Columbia SC51.24%
0.67

3
Karen Hansell, Columbia SC; Suzy Weisman, Ridgeway SC50.00%

FRI AFT OPEN PAIRS
22.0 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC71.76%
5.50
2
1

Susan Sutton, Huntersville NC; Scott McPherson, Columbia SC66.90%
4.12
3


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC62.27%
3.09
4


Happoldt Neuffer - Arnold Levinson, Columbia SC61.11%
2.32
5


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC60.42%
1.74
6


Alice Moore, Hopkins SC; Bruce Kenner, Lexington SC59.38%
2.63
2

Jay Shahani - William Charlwood, Columbia SC59.03%
1.97
3

Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA57.99%
1.48
4

Albert Wieners - Paula Tracy, Savannah GA56.48%
1.01
5/6

Roberta Case - Leck Mason, Columbia SC53.13%
2.12
5/6
1
Cathy Steinacker - A. Elaine Wade, Columbia SC53.13%
1.59

2
Jimmie Anderson, Sumter SC; Donna Reilly, Florence SC52.20%
1.19

3
Margi Goldstein, Charlotte NC; Faye Levinson, Columbia SC51.62%
0.89

4
Renate Jacobs - Donna Heinsbroek, Savannah GA49.54%
0.67

5
Diana Ellis, Chapin SC; Gregory Garrison, Irmo SC47.22%

FRI AFT 299ER PAIRS
11.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.22
1


Blake Field - Julie Field, Leesville SC66.29%
1.81
2
1

Helen Young - Karen Faulkenberry, Camden SC63.14%
1.25
3


Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Sig Schildcrout, Mt Pleasant SC60.98%
0.94
4


Marcia Fletcher - Jerry Love, Columbia SC58.80%
0.78
5


Sally Cameron, Thomson GA; Marsha Shlaer, Agusta GA57.01%
1.36
6
2
1
Hillary McDonald - Beth Donelan, Columbia SC55.36%
1.02
3
2
Mary Ann Madden, Blythewood SC; Judy Small, Columbia SC54.35%
0.76
4
3
James Hopke - Sue Hopke, Columbia SC51.51%
0.63
5

Camilla Muriby - Mary Greig, Charlotte NC50.46%

COMPACT KNOCKOUTS
13 Tables

MPsRankNames
8.40
1
Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC
5.88
2
Bill Collins - Roger Hill, Myrtle Beach SC; Sally Dix, Spartanburg SC; Kay McCarthy, Charleston SC
3.78
3
James Gentry Jr - Diana Cato, North Augusta SC; Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC
2.94
4
Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC; Bernetha Henry, Hopkins SC; Mary Townhill, Lexington SC

FRI EVE OPEN PAIRS
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1


E Michael McKee, Anderson SC; Boyce Robbins, Easley SC62.04%
2.75
2
1

Albert Wieners - Paula Tracy, Savannah GA61.81%
2.06
3


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC59.49%
1.55
4


Harold Moore, Hopkins SC; Al Kirkland, Columbia SC58.10%
1.90
5
2

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC57.64%
0.87
6


Happoldt Neuffer - Margaret Barksdale, Columbia SC57.41%
1.42
3

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC50.93%
1.07
4

Susan Sutton, Huntersville NC; Scott McPherson, Columbia SC49.77%
0.80
5

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC49.31%
1.65

1
Ellen Milano, Charlotte NC; Leila Shannon, Chester SC47.69%
1.24

2
Kay Lawton - Faye Waldrop, Aiken SC46.76%
0.82

3/4
Diana Ellis, Chapin SC; Gregory Garrison, Irmo SC46.53%
0.82

3/4
Samuel Robison, Blythewood SC; Cassandra Jackson, Elgin SC46.53%

FRI/SAT KNOCKOUTS
8 Tables

MPsRankNames
17.32
1
Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC
9.18
2
Greg Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC

Saturday Top of page

Sunday Top of page

SAT AM OPEN PAIRS
19.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
9.33
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC65.71%
7.00
2
1

Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC63.89%
5.25
3


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC62.04%
3.94
4


Patrick Lauterbach - J Lauterbach, Columbia SC61.08%
3.54
5
2

Mirza Baig - Michael Bitonti, Columbia SC60.97%
2.21
6


Francine Moring, Columbia SC; Richard Smith, Spartanburg SC59.17%
2.66
3

Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA57.64%
1.99
4

Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, Bluffton SC56.71%
1.49
5

Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC54.40%
1.51
6/7

Al Kirkland - Henry Momand, Columbia SC52.40%
2.64
6/7
1
Lauren Alexander, Leesville SC; Frances Potter, Columbia SC52.40%
1.98

2
C Stephen Banwarth - Michael McComb, Aiken SC50.38%
1.49

3
Bill Collins - Roger Hill, Myrtle Beach SC49.07%
1.11

4
Andrea Kahn, Inman SC; Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC47.92%

SAT AM 299ER PAIRS
10.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.97
1


Mary Ivey, Columbia SC; Claude McClure, West Columbia SC64.06%
2.40
2
1

Helen Young - Karen Faulkenberry, Camden SC62.65%
1.80
3
2

David Sutherlin - Donna Huddleston, Charlotte NC62.35%
1.25
4


Morris Mitchem Jr, Columbia SC; Sig Schildcrout, Mt Pleasant SC56.43%
1.35
5
3

Camilla Muriby - Wenona Van Winkle, Charlotte NC55.21%
1.01
6
4

James Bass, West Columbia SC; Cathy Maffett, Myrtle Beach SC54.85%
1.55
5
1
Brenda Coolong, Pawleys Island SC; Linda Overman, Pawleys Is SC51.86%
1.16

2
Mary Ann Madden, Blythewood SC; Judy Small, Columbia SC50.46%

SAT AFT OPEN PAIRS
26.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
11.43
1
1

Jacqueline Key, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC65.22%
7.50
2/3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC62.50%
7.50
2/3


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC62.50%
4.82
4


Boyce Robbins, Easley SC; E Michael McKee, Anderson SC61.86%
3.62
5


Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC61.22%
4.13
6
2

Al Kirkland - Henry Momand, Columbia SC60.90%
3.10
3

Tom Williams, Sunset Beach NC; John Memory, Hendersonville NC59.46%
2.32
4

Linda York, Lugoff SC; Herman Scheiblich, Elgin SC59.13%
1.74
5

Jay Shahani - William Charlwood, Columbia SC58.49%
1.31
6

Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, Bluffton SC55.93%
2.97

1
Margi Goldstein, Charlotte NC; Faye Levinson, Columbia SC54.17%
2.23

2
Jack Moye - Joan Moye, West Columbia SC53.69%
1.67

3
Ellen Milano, Charlotte NC; Leila Shannon, Chester SC50.32%
1.25

4
Kay Lawton - Faye Waldrop, Aiken SC46.96%
0.94

5
Andrea Kahn, Inman SC; Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC46.63%

SAT AFT 299ER PAIRS
13.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.25
1
1
1
Sue Hopke, Columbia SC; Judith Shillinglaw, Montreat NC65.15%
2.44
2
2

Helen Young - Karen Faulkenberry, Camden SC64.02%
1.83
3
3

Sally Dix, Spartanburg SC; Kay McCarthy, Charleston SC61.55%
1.37
4
4

Camilla Muriby - Wenona Van Winkle, Charlotte NC59.47%
1.03
5
5

Olivia Smith - Adele Weathersbee, Columbia SC57.58%
1.34
6
6
2
Jan Frostholm - Drew Frostholm, McCormick SC55.11%
0.89

3/4
Barbara Cathey, W Columbia SC; L Leigh Hursh, Columbia SC47.35%
0.89

3/4
Cubby Culbertson - Louie Cason, Columbia SC47.35%

STRATIFIED SWISS TEAMS
14 Tables

MPsABCNamesScore
4.00
1


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Greg Roberts, Aiken SC; Jackie Brown, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC56.00
3.00
2
1

Sonjia McHone, Salisbury NC; Tom Williams, Sunset Beach NC; Caroline Clyburn, N Myrtle Beach SC; John Memory, Hendersonville NC54.00
2.25
3


Patrick Lauterbach - J Lauterbach - Al Kirkland, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC52.00
1.69
4


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC49.00
1.11
5/6


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC48.00
1.11
5/6


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC; E Michael McKee, Anderson SC; Boyce Robbins, Easley SC48.00
1.58
2

Louis Gangarosa, Augusta GA; Daniel Quigley, Leesville SC; Bill Collins - Roger Hill, Myrtle Beach SC35.00
1.53

1
Judith Sellers, Gaston SC; Jerry Love - Sue Hopke, Columbia SC; Judith Shillinglaw, Montreat NC27.00

STRATIFIED SWISS TEAMS
32 Tables

MPsABCNamesScore
10.50
1


Boyce Robbins, Easley SC; E Michael McKee, Anderson SC; Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC114.00
7.88
2


Bill Wisdom, Salisbury NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Sutton, Huntersville NC; Len Case, Charlotte NC105.00
5.91
3


Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Greg Roberts, Aiken SC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC101.00
4.43
4


Varghese George, Martinez GA; James Gentry Jr, North Augusta SC; Steven Gajdalo, Hilton Head SC; Dinesh Doshi, Evans GA; Rajan Iyer, Aiken SC92.00
3.50
5


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Brenda Klinker, Mt Pleasant SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Anthony Devereux, Pawleys Is SC87.00
6.96
6
1

Jack Self - J Lauterbach, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, Bluffton SC85.00
2.63
7


Francine Moring - Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC; Richard Smith, Spartanburg SC84.00
5.22
8
2

Richard Wisemiller, Clearwater FL; Scott McPherson, Columbia SC; Susan Sutton, Huntersville NC; Jackie Brown, Mc Cormick SC83.00
2.10
9


Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes - Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC82.00
3.92
3

C Stephen Banwarth - John Cornell - Phyllis Pellarin - Rose Coldiron, Aiken SC77.00
2.94
4

Christine Gasperini, Evans GA; Sedley Roach - Annie Hawkins - Jesse Roach, Aiken SC76.00
2.32
5

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar - Sylvia White, Columbia SC; Bernetha Henry, Hopkins SC75.00
1.99
6

Walter Marcin - Paula Brewer, Charlotte NC; Dennis Johnson - Celia Johnson, Fort Mill SC74.00
1.74
7

Louis Gangarosa, Augusta GA; Daniel Quigley, Leesville SC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC; Jacqueline Key, Charlotte NC72.00
3.71

1
Morris Mitchem Jr - Sue Hopke - Margaret Barksdale, Columbia SC; Judith Shillinglaw, Montreat NC70.00
2.78

2
Frances Potter, Columbia SC; Lauren Alexander, Leesville SC; Lynn Smith - Diane Davies, Aiken SC62.00
2.09

3
Claude McClure, West Columbia SC; Karen Hogan, Cayce SC; Jerry Love - Mary Ivey, Columbia SC61.00
1.57

4
Bill Collins - Roger Hill - Cathy Maffett, Myrtle Beach SC; Cynthia Heyward, Columbia SC60.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page