A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 21-23, 2014

Columbia SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 256.5
Total number of players attending - 282
Total number of players winning masterpoints - 245
Total number of masterpoints won - 1,094.51
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI MORN OPEN PAIRS
16.5 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC67.87%
4.63
2
1
1
Mary Shattuck - Pamela Ross, Evans GA59.72%
3.47
3


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC58.72%
2.60
4
2
2
Cathy Steinacker - Carolyn Swartout, Columbia SC56.68%
1.95
5
3

Frazer McCrorey - Fran Jenkins, Columbia SC56.37%
1.46
6


Mohan Bali, Charlotte NC; Kenneth Fasching, Columbia SC55.72%
1.36
4

Jack Self, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC55.58%
1.02
5

Emily Lamphere, Blythewood SC; Karen Coulter, Columbia SC53.46%
0.85
6

Laura Bro, Blythewood SC; Sallie Blackwell, Columbia SC52.93%
1.19

3
Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC52.15%
1.00

4
Sally Cameron, Thomson GA; Genie Johannsen, Agusta GA52.09%
0.70

5
Donna Reilly, Florence SC; Marvin Chin, Sumter SC48.01%

FRI MORN 299ER PAIRS
10.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.12
1


Sally Dix, Spartanburg SC; Lance Taylor, Cornelius NC59.72%
1.59
2
1

Adele Weathersbee, Columbia SC; Mary Ann Madden, Blythewood SC58.51%
1.19
3
2

Michel Lalonde - Francine Dumas, Orleans ON58.46%
0.89
4


Jacqueline Mandeville, Columbia SC; Janet Sheridan, Blythewood SC57.54%
0.87
5
3

Catherine Chiles - Caroline Grimball, Columbia SC57.05%
0.65
6
4

Kay Stursberg - Richard Coulter, Columbia SC54.76%
0.98
5
1
Virginia Carrier - Mary Frame, Columbia SC54.48%
0.74

2
Sally McCardle - Robert McCardle, Columbia SC54.26%

FRI AFT OPEN PAIRS
24.5 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1
1

Ovunc Yilmaz - Francine Moring, Columbia SC63.81%
6.13
2


Carol Keller - Alan Keller, Hilton Head SC61.36%
4.60
3


J Lauterbach - Patrick Lauterbach, Columbia SC60.94%
3.45
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.42%
3.17
5
2
1
Donald Scoggin - Douglas Bell, Aiken SC59.49%
2.37
6
3
2
Donna Reilly, Florence SC; Marvin Chin, Sumter SC58.33%
1.83
4

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC57.66%
1.34
5
3
Ellen Milano, Charlotte NC; Leila Shannon, Chester SC56.25%
1.00
6

Thomas Balcerek, Columbia SC; Bernetha Henry, Hopkins SC55.87%
1.00

4
Frances Potter, Columbia SC; Lauren Alexander, Leesville SC54.40%
0.88

5
Mary Shattuck - Pamela Ross, Evans GA53.67%
0.88

6
Sheelagh Young - Edward Young, Columbia SC53.48%

FRI AFT 299ER PAIRS
14.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1
1

Kay Stursberg - Richard Coulter, Columbia SC66.67%
1.82
2
2

Francine Dumas - Michel Lalonde, Orleans ON58.14%
1.36
3
3

Karen Hansell - Barbara Norris, Columbia SC57.77%
1.21
4/5


Judith Shillinglaw, Montreat NC; Martha Beckman, Columbia SC57.58%
0.90
4/5
4

Carol Haggerty - Philip Haggerty, Aiken SC57.58%
0.85
6


Rosalie Phillips, Black Mountain NC; Elizabeth Gibson, Black Mtn NC56.82%
1.05
5
1
Virginia Carrier - Mary Frame, Columbia SC53.22%
0.64
6

Frank Shallo - Michael McComb, Aiken SC52.46%
0.79

2
Susan Collins, Duncan SC; Deanie Wynn, Spartanburg SC50.00%
0.59

3
Kathryn Kimmerling, Blythewood SC; Cynthia Heyward, Columbia SC46.02%

FRI SWISS TEAMS
14 Tables

MPsABCNamesScore
4.00
1


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC76.00
3.00
2
1
1
Elizabeth Gibson, Black Mtn NC; Margaret Barksdale, Columbia SC; Rosalie Phillips, Black Mountain NC; Judith Shillinglaw, Montreat NC53.00
2.25
3


Al Kirkland - Henry Momand, Columbia SC; Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC47.00
2.11
4/5
2

Brent Holcomb - Frances Lawton - Frances Potter, Columbia SC; Lauren Alexander, Leesville SC42.00
1.48
4/5


Carol Keller - Alan Keller, Hilton Head SC; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC42.00
1.58
3

Pat Webb, Cayce SC; Michael Bitonti - Scott McPherson, Columbia SC; R Silvernail, Johnsonville SC39.00
1.19
4

Laura Bro, Blythewood SC; Claude McClure, West Columbia SC; Bruce Kenner, Lexington SC; Abdul Ghaffar, Columbia SC38.00

BRACKETED KNOCKOUT
8 Tables

MPsRankNames
11.52
1
Bill Wisdom, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC
6.11
2
Buddy Cullum - Roy McCrorey - Bibs Hurt - Roberta Case, Columbia SC

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
23.0 Tables / Based on 37 Tables

MPsABCNamesScore
10.97
1
1
1
Scott McPherson, Columbia SC; R Silvernail, Johnsonville SC65.11%
8.23
2


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC63.54%
6.17
3
2

Mohan Bali - William Underwood Jr, Charlotte NC63.43%
4.63
4
3

Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC61.87%
3.47
5


Bill Wisdom, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC61.40%
2.60
6


John Baker, North Augusta SC; O. Gordon Lien III, Augusta GA61.31%
2.24
4

Frazer McCrorey - Roy McCrorey, Columbia SC60.85%
2.48
5
2
Ellen Milano, Charlotte NC; Leila Shannon, Chester SC57.38%
1.26
6

Jay Shahani - William Charlwood, Columbia SC56.19%
1.86

3
Roberta Case - Bibs Hurt, Columbia SC54.00%
1.39

4
Elizabeth Gibson, Black Mtn NC; Rosalie Phillips, Black Mountain NC52.31%
1.24

5
John Pickett, Aiken SC; Robert Ball, Rehoboth MA50.87%
0.81

6
Bill Wagner, Augusta GA; William Caput M.D., Martinez GA50.23%

SAT MORN 299ER PAIRS
14.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.39
1
1

Francine Dumas - Michel Lalonde, Orleans ON66.10%
2.54
2
2

Irene Duheme - Mary McKinney, Columbia SC64.96%
1.91
3


Sally Dix, Spartanburg SC; Lance Taylor, Cornelius NC62.69%
1.50
4
3

Linda Gresham - Richard Coulter, Columbia SC61.36%
1.58
5
4
1
Sally McCardle - Martha Beckman, Columbia SC57.58%
0.85
6
5

Mary Ann Madden, Blythewood SC; Adele Weathersbee, Columbia SC56.25%
0.56
6/7

Joan Howland - Alice Gray, Huntersville NC55.49%
1.19
6/7
2
Joann Scott, McCormick SC; Susan Collins, Duncan SC55.49%
0.89

3
Barbara Cathey, W Columbia SC; Kathryn Kimmerling, Blythewood SC53.98%
0.67

4
Betty Winkler, McCirmic SC; Marcia Christie, McCormick SC44.32%

SAT AFT OPEN PAIRS
24.5 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
11.20
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC71.53%
8.40
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC60.80%
6.30
3


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC59.97%
4.73
4


Mary Peach - Lamar Peach, Charlotte NC58.80%
5.31
5
1

Ovunc Yilmaz - Francine Moring, Columbia SC58.22%
3.98
6
2

Jay Jacobs - Dorothy Johnson, Aiken SC57.95%
2.62
3/4

Mary Townhill, Lexington SC; Bernetha Henry, Hopkins SC56.71%
2.62
3/4

Elaine Gordon, Wells ME; Betsy Stanton, Hartsville SC56.71%
1.68
5

Chuck Kennedy - Carol Brooks, Columbia SC56.06%
2.97
6
1
Scott McPherson, Columbia SC; R Silvernail, Johnsonville SC52.62%
2.23

2
Bibs Hurt - Roberta Case, Columbia SC51.39%
1.67

3
Diana Ellis, Chapin SC; Carolyn Swartout, Columbia SC49.24%
1.25

4
Ellen Milano, Charlotte NC; Leila Shannon, Chester SC48.38%
0.94

5
John Pickett, Aiken SC; Robert Ball, Rehoboth MA48.30%

SAT AFT 299ER PAIRS
13.5 Tables

MPsDEFNamesScore
3.39
1
1
1
Betty Winkler, McCirmic SC; Marcia Christie, McCormick SC60.78%
2.54
2


Sally Dix, Spartanburg SC; Lance Taylor, Cornelius NC60.41%
1.91
3
2

Carol Haggerty - Philip Haggerty, Aiken SC58.31%
1.43
4


Paul Carson, Columbia SC; Cathy Maffett, Myrtle Beach SC57.83%
1.07
5


William Oswald, Chapin SC; James Bass, West Columbia SC55.50%
1.36
6
3
2
Dorothy Jones, Lexington SC; Burton Case, Columbia SC54.81%
1.02
4

Eric Randall - Bill O'Neill, McCormick SC54.10%
1.02
5

Hillary McDonald - Beth Donelan, Columbia SC53.49%

SAT EVE. SWISS TEAMS
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Bill Wisdom, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC; Ellen Allen, Summerville SC; Tom Rutledge, Charleston SC60.00
2.50
2


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC; Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC53.00
1.87
3


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC51.00
2.25
4
1

Al Kirkland - Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC42.00
1.69
2

R Silvernail, Johnsonville SC; Scott McPherson - Michael Bitonti, Columbia SC; Pat Webb, Cayce SC41.00
1.53

1/2
Chuck Kennedy - Jerry Love, Columbia SC; Faye Waldrop - Kay Lawton, Aiken SC35.00
1.53

1/2
Brent Holcomb - J. Lewis Cromer - Abdul Ghaffar - Carolyn Cromer, Columbia SC35.00

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
30 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
12.25
1


Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC; Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC119.00
9.19
2


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC; Francine Moring, Columbia SC; James Fordham, Fairburn GA97.00
6.89
3


James Gentry Jr, North Augusta SC; Varghese George, Martinez GA; E Michael McKee, Anderson SC; Jaime Villanueva, Greer SC93.00
5.17
4


Bill Wisdom, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC; Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC91.00
6.54
5
1

Sallie Blackwell - Frances Potter - Brent Holcomb, Columbia SC; Irma Murray, Cayce SC; Lauren Alexander, Leesville SC85.00
3.50
6


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC82.00
3.06
7


O. Gordon Lien III - Robert Coleman - Louis Gangarosa, Augusta GA; John Baker, North Augusta SC; Michael Bitonti, Columbia SC81.00
4.91
8
2

Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC; Mary Townhill - Bruce Kenner, Lexington SC80.00
3.68
9
3
1
Madhusudan Suchak - Selwyn Skinner - Jay Jacobs, Aiken SC; Sylvia White, Columbia SC77.00
2.76
10/12
4

Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC; Elaine Gordon, Wells ME76.00
2.05
10/12


Kris Ginthwain - Anita Carlson, Hickory NC; Eldon Clayman - Susie Clayman, Valdese NC76.00
2.05
10/12


Bob Webb - Pat Webb, Cayce SC; Patrick Lauterbach - Kenneth Fasching, Columbia SC76.00
2.18
5

Celia Johnson, Fort Mill SC; Frances Lawton, Columbia SC; Bill Collins, Myrtle Beach SC; Jacqueline Hardiman, Lake Wylie SC75.00
1.87
6

Sedley Roach - Jesse Roach - Annie Hawkins, Aiken SC; Christine Gasperini, Evans GA74.00
2.65

2
Steve Annan - Judy Annan, Mt Pleasant SC; Michael Arthur, Sullivans Is SC; Barbara McGee, Charleston SC73.00
1.99

3
Louise Burns - Barbara James, Camden SC; Donna Reilly, Florence SC; Jimmie Anderson, Sumter SC64.00
1.49

4
Ellen Milano - Amy Blumenthal - Catherine Lowell - Sharon Noble, Charlotte NC63.00

299ER SWISS TEAMS
9 Tables

MPsDEFNamesScore
2.88
1


Elizabeth Gibson, Black Mtn NC; Margaret Barksdale, Columbia SC; Rosalie Phillips, Black Mountain NC; Judith Shillinglaw, Montreat NC90.00
2.16
2


Rosemary Lanzer - Gay White - Jean Bahan, Simpsonville SC; Vivian Massey, Greenville SC87.00
1.62
3


Lance Taylor, Cornelius NC; Sally Dix, Spartanburg SC; Reid Campbell, Charlotte NC; Paul Buckland, Huntersville NC84.00
1.22
4


Bob Hahn, Charleston SC; Truma Polin, N Charleston SC; Patricia Papini, Middletown NY; Fran Hultquist, Walterboro SC81.00
2.14
1
1
Catherine Chiles - Mary Frame - Virginia Carrier - Caroline Grimball, Columbia SC74.00
1.61
2

Susan Collins, Duncan SC; Rosemary Lindler - Nancy Mulcahy, Aiken SC; Deanie Wynn, Spartanburg SC67.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page