A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 14-16, 2010

Fairfield Glade TN, Non-Life Master Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 52.0
Total number of players attending - 58
Total number of players winning masterpoints - 62
Total number of masterpoints won - 110.54
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Morning Pairs
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.95
1
1

Milton Jerabek - Regina Jerabek, Muncie IN60.17%
1.46
2


Richard Shipp, Oak Ridge TN; Elaine Wynn, Knoxville TN58.00%
1.14
3
2

Margaret Mason - James Mason, Crossville TN55.90%
1.19
4
3
1
Thomas Williams, Fairfield Glade TN; Fran Williams, Crossville TN55.00%
0.64
5
4

Catherine Gray - Patty Campbell, Oak Ridge TN53.00%
0.89

2
Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC52.58%
0.67

3
Karen Boyer - Mike Boyer, Fairfield Glade TN51.00%

Friday Afternoon Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.95
1


Elaine Wynn, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN66.67%
1.62
2
1

Catherine Gray - Patty Campbell, Oak Ridge TN54.17%
1.07
3/4
2/3

Catherine Greiner, Loudon TN; Jane Creed, Knoxville TN53.75%
1.19
3/4
2/3
1
Jane Hartson, Crossville TN; Genie Day, Fairfield Glade TN53.75%
0.89
5
4
2
Bill Goldman, Oak Ridge TN; Mary Summerhill, Rockwood TN52.50%
0.68
5
3
Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC51.67%

Saturday Top of page

Saturday Morning Pairs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.27
1
1
1
Brenda Manning, Highlands NC; Stewart Manning, Highland NC61.82%
1.70
2


John Spitz - D Overly, Loudon TN58.21%
1.28
3
2
2
Nancy Martin - Judith Johnson, Crossville TN57.58%
0.96
4
3

Milton Jerabek - Regina Jerabek, Muncie IN54.95%
0.80
5


Richard Shipp, Oak Ridge TN; Elaine Wynn, Knoxville TN54.80%
0.54
6


Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN; Buck Martin, Crossville TN54.76%
0.81
4

Jane Hartson, Crossville TN; Genie Day, Fairfield Glade TN53.29%
0.57
5

Margaret Mason - James Mason, Crossville TN50.26%

Saturday Afternoon Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.17
1


John Spitz - D Overly, Loudon TN69.64%
1.63
2
1

Milton Jerabek - Regina Jerabek, Muncie IN64.58%
1.22
3


Elaine Wynn, Knoxville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN57.44%
1.22
4
2

Catherine Greiner, Loudon TN; Jane Creed, Knoxville TN56.55%
0.76
5


Barbara Johnson-Dunbar - Ruth Hendricks, Crossville TN55.95%
0.54
6


Anneliese Jendretzke, Fairfield Glade TN; Johanne Ardire, Crossville TN52.38%
0.91
3

Bill Goldman - John Whealton, Oak Ridge TN52.08%
1.19
4
1
Nancy Martin - Judith Johnson, Crossville TN50.89%
0.89
5
2
James Jones - Elizabeth Jones, Decatur TN50.60%
0.67

3
Margaret Mason - James Mason, Crossville TN50.00%

Sunday Top of page

Sunday Strat Swiss
8 Tables

MPsABCNamesScore
2.92
1


Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya - Kathleen Ellis - Pat Whitaker, Chattanooga TN94.00
2.42
2
1
1
Jane Hartson, Crossville TN; Genie Day - Karen Boyer - Mike Boyer, Fairfield Glade TN82.00
1.82
3
2

Elaine Wynn, Knoxville TN; Richard Shipp - Sandy Elkins, Oak Ridge TN; Marsha Schradin, Lafollett TN80.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page