A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 1-3, 2010

Crossville TN Fall Foliage Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 218.0
Total number of players attending - 210
Total number of players winning masterpoints - 188
Total number of masterpoints won - 866.94
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Aft Open Pairs
8.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Marc Leventhal, Franklin TN; Patrick Williams, Greenbrier TN70.24%
3.50
2


Patricia Dreinhoefer, Friendsville TN; Richard Shipp, Oak Ridge TN63.69%
2.63
3
1
1
Garry Stewart, Benton LA; Mary Kennedy, Ft. Lauderdale FL63.39%
1.97
4
2
2
Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN61.90%
1.48
5
3

Barbara Winzurk - Iris Daniel, Knoxville TN57.74%
1.01
4
3
Kitty Hopper, Knoxville TN; Diane Stafford, Oliver Springs TN50.60%
0.67
5/6

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN50.30%
0.67
5/6

Karen Brown, Loudon TN; John Olson, Crossville TN50.30%

Friday Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1
1
Mike Boyer - Karen Boyer, Fairfield Glade TN58.63%
1.52
2


Pat Whitaker - Kathleen Ellis, Chattanooga TN57.74%
1.22
3
2
2
John Anderson - Judy Anderson, Crossville TN57.44%
0.91
4
3

Mary Porritt, Fairfield Glade TN; Bernadine Courteau, Crossville TN56.25%
1.01
5
4

Eileen Rentz, Crossville TN; Margaret Anderton, Sparta TN55.95%
0.71
6
5

Margaret Mason - James Mason, Crossville TN55.36%

Friday Eve Open Pairs
8.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Janet Appel, Estill Spgs TN; Louise Fontecchio, Nashville TN66.25%
3.38
2
1

Karen Brown, Loudon TN; John Olson, Crossville TN60.42%
2.53
3
2

William Adams Jr, Hixson TN; John Thomas, Chattanooga TN56.25%
1.66
4/5
3/4
1/2
Garry Stewart, Benton LA; Bonnie Noles, Crossville TN52.08%
1.66
4/5
3/4
1/2
Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN52.08%

Friday Eve 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1


Brian Williams, Crab Orchard TN; Mary Neal, Crossville TN60.12%
1.33
2/3
1/2

Karen Boyer, Fairfield Glade TN; Jane Hartson, Crossville TN58.93%
1.33
2/3
1/2

Everett Hixson - Shirley Hixson, Chattanooga TN58.93%
1.19
4
3
1
James Cunningham, Winchester TN; Albert Hacker, Nashville TN58.04%
0.67
5


Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN55.65%
0.89
4
2
Nancy Martin - Judith Johnson, Crossville TN52.38%
0.67

3
John Orr - Joyce Orr, Fairfield Glade TN48.81%

Friday KO Bracket 1
8 Tables

MPsRankNames
14.57
1
Elaine Said - Arthur Lowen, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN; Brooks McNeely, Knoxville TN
7.72
2
Geo. Fred Williams III - Brian Hingerty - Larry Lowell Jr, Knoxville TN; Roger Holyer Black, Crossville TN
3.28
3/4
James Greiner - Rosemary Bruggen, Loudon TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN

Friday KO Bracket 2
9 Tables

MPsRankNames
6.55
1
Karolyn Welty - Robert Scheppe - Barbara Cross, Crossville TN; Robert Williams, Crab Orchard TN
3.47
2
John Robey, Winchester TN; Richard Oberwortmann, Tullahoma TN; Lorine Lorino, Cleveland TN; Shirley Delcour, Farragut TN
1.47
3
Lynn Smith - Anne Maynard - Lynn Vogel - Janice Threlkeld, Knoxville TN

Saturday Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
12.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1
1
1
Diane Stafford, Oliver Springs TN; Kitty Hopper, Knoxville TN63.19%
4.25
2
2

Karen Brown - Helen Remsberg, Loudon TN57.41%
2.79
3/4
3
2
D Overly - John Spitz, Loudon TN56.02%
2.79
3/4


Patrick Williams, Greenbrier TN; Marc Leventhal, Franklin TN56.02%
1.79
5
4
3
Thomas Ellis, Maryville TN; Rick Whitehead, Knoxville TN55.79%
1.35
6
5

Reba Cunningham, Winchester TN; Linda King, Fairfield Glade TN55.56%
0.75

4
Katie Easom, Somerset KY; Mary Feeback, Bronston KY54.17%

Saturday A.M. 299er Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1


Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN67.56%
1.67
2


Carolyn Lee Jernigan - Margaret Anderton, Sparta TN60.42%
1.25
3


Catherine Greiner, Loudon TN; Carol Norcross, Cherry Hill NJ58.04%
1.81
4
1
1
John Brady - Marcel Bilodeau, Crossville TN55.36%
1.19
5/6
2/3
2
Buck Martin, Crossville TN; Richard Moore, Fairfield Glade TN54.46%
1.19
5/6
2/3

Marianne Porpora - Janetta Voiles, Crossville TN54.46%
0.90
4
3
Judith Johnson - Nancy Martin, Crossville TN54.17%
0.57
5

Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN52.98%
0.63

4
Malois Bowman - Loy Bowman, Old Hickory TN52.08%

Saturday Aft 299er Pairs
16.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.62
1


Pat Whitaker - Kathleen Ellis, Chattanooga TN66.67%
1.97
2


Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN64.96%
1.47
3


Paul Dahar - Dawn Fortson, Crossville TN63.45%
2.09
4
1
1
Judith Anderson - John Anderson, Fairfield Glade TN59.28%
1.57
5
2
2
Gracie Adcock - Caroline Dennis, Winchester TN57.77%
1.18
6
3

James Mason - Margaret Mason, Crossville TN56.06%
0.77
4/5

John Whealton - Bill Goldman, Oak Ridge TN52.84%
0.77
4/5

Ruby Klingler - Denise Hanifer, Fairfield Glade TN52.84%
0.86
6
3
Judith Johnson - Nancy Martin, Crossville TN52.08%
0.65

4
Judy Martin - Jean Edwards, Fairfield Glade TN51.70%
0.72

5
James Gilchrist - Stephanie Gilchrist, Knoxville TN50.76%

Saturday Aft Open Pairs
9.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1


James Davis - Charlotte Davis, Kokomo IN68.13%
4.50
2
1
1
Diane Stafford, Oliver Springs TN; Kitty Hopper, Knoxville TN62.41%
3.38
3
2

Robert Williams, Crab Orchard TN; Barbara Cross, Crossville TN59.57%
2.53
4
3

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN56.31%
1.90
5
4

J Swilling, Fairfield Glade TN; Ruthanne Richter, Crossville TN54.90%
1.24

2
G Michael Morgan - Linda Morgan, Crossville TN51.81%
0.93

3
John Spitz - D Overly, Loudon TN50.32%

Saturday Compact KO
16 Tables

MPsRankNames
9.23
1
Thomas Ellis, Maryville TN; Helen Remsberg - Karen Brown, Loudon TN; Rick Whitehead, Knoxville TN
6.46
2
James Greiner - Rosemary Bruggen, Loudon TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN
4.15
3
Daniel Napierala - Mina Napierala - Ronald Cashner, Crossville TN; Rosemary Foutch, Cookeville TN
3.23
4
Patrick Williams, Greenbrier TN; Susan Kusler - Rebecca Bradley, Birmingham AL; Marc Leventhal, Franklin TN

Saturday Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1


Grayce Tyszko - Walter Tyszko, Fairfield Glade TN69.00%
1.33
2
1

Jane Hartson, Crossville TN; Genie Day, Fairfield Glade TN56.50%
1.00
3/4
2

Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN53.50%
0.80
3/4


Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN53.50%
1.11
3
1
Yaron Schweizer, Woodbury TN; Hannah Tidman, Liberty TN49.50%
0.83

2
John Orr - Joyce Orr, Fairfield Glade TN48.50%

Saturday Eve Open Pairs
10.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Charlotte Davis - James Davis, Kokomo IN62.96%
3.25
2


Brian Mason - Gerri Anne Mason, Crossville TN61.81%
2.44
3
1

Renee McAnelly - Geraldine Wilson, Liberty KY59.03%
1.83
4


Janet Appel, Estill Spgs TN; Louise Fontecchio, Nashville TN58.10%
1.79
5
2

Linda King - Curtis Chase, Fairfield Glade TN56.94%
1.17
6


Charles Thornton - Betty Wilton, Knoxville TN54.40%
1.65
3
1
John Robey, Winchester TN; Richard Oberwortmann, Tullahoma TN53.94%
1.24
4
2
Katie Easom, Somerset KY; Mary Feeback, Bronston KY52.78%
0.93
5
3
Patricia Castle, Winchester TN; Janice Felice, Estill Springs TN48.38%

Sunday Top of page

Sunday Open Swiss
21 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
11.00
1


Ken Hoy, Maryville TN; Patricia Jankovic, Alcoa TN; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III - Jo Anne Newby, Knoxville TN; Tommy Latham, White House TN94.00
8.25
2


Brooks McNeely, Knoxville TN; Arthur Lowen - Elaine Said, Nashville TN; Joe Rickman, Maryville TN86.00
6.19
3


Rebecca Bradley - Susan Kusler, Birmingham AL; Marc Leventhal, Franklin TN; Patrick Williams, Greenbrier TN81.00
4.64
4


James Greiner - Rosemary Bruggen, Loudon TN; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN77.00
3.67
5


Brian Mason - Gerri Anne Mason, Crossville TN; Betty Wilton - Charles Thornton, Knoxville TN75.00
4.85
6
1

Bill Waters - Rick Whitehead - Gayle Cornwell - Gwen Kyle, Knoxville TN70.00
2.75
7


John Swanson - Selena Swanson, Mechanicsburg PA; Arlene Goldstine - Michael Waters, Knoxville TN68.00
3.64
2

John Thomas - David Vine, Chattanooga TN; Bob Allard, Murfreesboro TN; William Adams Jr, Hixson TN66.00
2.73
3
1
Richard Shipp - Bonnie Boyce - Keith Boyce, Oak Ridge TN; Elaine Wynn, Knoxville TN64.00
2.05
4
2
John Friedl, Signal Mtn TN; Frank Hughes - Jane Hunt, Lookout Mtn TN; Cheryl Whitfield, Chattanooga TN62.00
1.62
5

Barbara Cross - Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN; Robert Williams, Crab Orchard TN61.00

Sunday 299er Swiss
13 Tables

MPsABCNamesScore
3.74
1
1
1
Yaron Schweizer, Woodbury TN; Hannah Tidman, Liberty TN; Tom Rayburn, Woodburn TN; Maxine Weinstein, Dowelltown TN83.00
2.81
2


Morgan Defenderfer, Oak Ridge TN; Millicent Taylor, Jefferson City TN; Pat Whitaker - Kathleen Ellis, Chattanooga TN75.00
2.10
3


Carolyn Lee Jernigan - Margaret Anderton, Sparta TN; Mary Neal, Crossville TN; Brian Williams, Crab Orchard TN74.00
1.42
4/5


Marianne Porpora - Janetta Voiles, Crossville TN; Walter Tyszko - Grayce Tyszko, Fairfield Glade TN71.00
1.93
4/5
2

Catherine Greiner - Patricia Johnson, Loudon TN; Ruth Cagle - Jean Szabat, Vonore TN71.00
1.27
3/4

Judith Johnson - Nancy Martin, Crossville TN; Nancy Mapel, Rossville GA; Winnell Goodner, Hixon TN62.00
1.27
3/4

Patricia Latham, White House TN; David Weakley - Regenia Weakley, Hendersonville TN; Tonya Jones, Nashville TN62.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page