A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 24-26, 2011

Florence SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 75.0
Total number of players attending - 96
Total number of players winning masterpoints - 84
Total number of masterpoints won - 259.08
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
8.0 Tables / Based on 13 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC61.76%
2.87
2
1

Lynne Hoos, Bluffton SC; Paul Cuffe, Fripp Island SC61.26%
2.15
3
2
1
Pat Hovatter - William Hovatter, Florence SC60.76%
1.62
4


A Kirkland - George Nichols Jr, Columbia SC58.98%
1.34
5
3
2
Christine Bingham - Connie Hazard, Florence SC58.02%
1.01
4
3
Donna Reilly, Florence SC; Richard Withington, Myrtle Beach SC50.64%
0.67
5/6

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC50.25%
0.83
5/6

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC50.25%

FRI AFT 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPsDENamesScore
1.51
1

Jerry Demeyer, Bolivia NC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC60.42%
1.13
2

Carey Henricksen, Florence SC; Ethelda Triumpho, Christiansted VI55.00%
1.19
3
1
Ruth Boiteau - Vickie Taylor, Hartsville SC52.50%
0.64
4

Rita Brannon - LuEtta Harris, Florence SC50.38%
0.78
2/3
June Smith - June Hucks, Florence SC50.13%
0.78
2/3
Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC; Michael Stockdell, Columbia SC50.13%

FRI EVE OPEN PAIRS
5.0 Tables / Based on 9 Tables

MPsABNamesScore
3.17
1

Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC64.88%
2.38
2
1
Leroy Burnside, Pawleys Island SC; Eleanor McIntyre, Conway SC55.13%
1.78
3

A Kirkland - George Nichols Jr, Columbia SC54.17%
1.34
4

Thomas Balcerek - Abdul Ghaffar, Columbia SC53.88%
1.22
2
Richard Withington, Myrtle Beach SC; Donna Reilly, Florence SC49.13%

FRI EVE 299ER PAIRS
4.0 Tables

MPsDENamesScore
1.41
1
1
Richard Brunk - James Renneker, Florence SC56.25%
1.06
2

Carey Henricksen - Peggy Palles Truluck, Florence SC54.17%
0.79
3

Rita Brannon - LuEtta Harris, Florence SC52.78%
0.73
2/3
Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC52.08%
0.73
2/3
Sally Ziemba - Blondelle Grant, Pawleys Island SC52.08%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
11.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC65.54%
3.50
2
1
1
J Hileman - K Ehrlich, Marion SC60.39%
2.63
3
2

Jack Faries, Elgin SC; Jane Galezewski, Longs SC59.87%
1.97
4
3

Brent Holcomb - Sallie Blackwell, Columbia SC59.75%
1.48
5


Cynthia Cone, Sumter SC; George Nichols Jr, Columbia SC59.26%
1.19
6
4

Eleanor McIntyre, Conway SC; Leroy Burnside, Pawleys Island SC57.69%
1.41
5
2
Lawrence Baum - Blair Basham, Sumter SC51.85%
1.06
6
3
James Potter, Clio SC; Jo Westbury, Camden SC51.36%
0.79

4
Van Herridge - Vicki Herridge, Charleston SC51.19%

SAT MORN 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1


Vilas Bankar, Columbia SC; Louise Burns, Camden SC62.08%
1.43
2
1
1
Sally Ziemba - Blondelle Grant, Pawleys Island SC57.92%
0.97
3


Carey Henricksen, Florence SC; Ethelda Triumpho, Christiansted VI57.08%
0.73
4


Rita Brannon - LuEtta Harris, Florence SC56.25%
1.07
5
2

Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC; Jerry Demeyer, Bolivia NC54.58%
0.89
3
2
Jerry Love - Mary Ivey, Columbia SC52.50%
0.67
4
3
Janet Linning - Gladney Brooks, Mt Pleasant SC52.08%

SAT AFT OPEN PAIRS
10.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC66.18%
3.38
2


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC62.70%
2.67
3
1

Catherine Chiles - Abdul Ghaffar, Columbia SC61.45%
2.00
4
2

Rick Giles - Mary Giles, Florence SC59.99%
1.42
5


George Nichols Jr, Columbia SC; Cynthia Cone, Sumter SC58.56%
1.77
6
3
1
Lawrence Baum - Blair Basham, Sumter SC53.76%
1.13
4

Jack Faries, Elgin SC; Jane Galezewski, Longs SC53.19%
1.33
5
2
Jimmie Anderson, Sumter SC; Donna Reilly, Florence SC53.04%
1.00

3
Christine Bingham - Connie Hazard, Florence SC47.44%
0.75

4
Vicki Herridge - Van Herridge, Charleston SC47.31%

SAT AFT 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.51
1/2
1/2
1
Blondelle Grant - Sally Ziemba, Pawleys Island SC62.08%
1.51
1/2
1/2

Jerry Demeyer, Bolivia NC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC62.08%
0.97
3


Rita Brannon - LuEtta Harris, Florence SC52.92%
0.86
4
3

Roberta Case - Bibs Hurt, Columbia SC52.50%
0.64
5
4

Barbara Orr, Cayce SC; Barbara Norris, Columbia SC52.08%
0.89

2
Judith Sellers, Gaston SC; Marcia Fletcher, Columbia SC50.83%
0.67

3
Michael Stockdell, Columbia SC; Nancy Ravenel, Mt Pleasant SC50.00%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
9 Tables

MPsABCNamesScore
4.75
1
1

Louise Burns - Barbara James, Camden SC; Jimmie Anderson - Lawrence Baum, Sumter SC94.00
3.56
2


Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Abdul Ghaffar - Thomas Balcerek, Columbia SC89.00
2.67
3
2

Christine Bingham - Connie Hazard, Florence SC; K Ehrlich - J Hileman, Marion SC63.00
2.00
4


Phillip Mixson, Batesburg SC; Annie Hawkins, Aiken SC; Luanne Edwards, Leesville SC; Betsy Stanton, Hartsville SC57.00
1.78
3

Zan Edmunds - Roberta Case - Bibs Hurt - Leck Mason, Columbia SC55.00
1.97

1
William Stricklin - Bobbie Stricklin, Florence SC; J Gray McAllister III - Susan McAllister, Raleigh NC50.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page