A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 22-24, 2012

Florence SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 115.0
Total number of players attending - 123
Total number of players winning masterpoints - 113
Total number of masterpoints won - 395.76
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
6.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1
1

Henry Momand - A Kirkland, Columbia SC67.50%
3.38
2
2

Eleanor McIntyre, Conway SC; Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC63.50%
2.53
3
3
1
Bobbie Stricklin - William Stricklin, Florence SC63.00%
1.90
4
4

Thomas Gabriel, Columbia SC; Melinda Young, Lexington SC57.50%
1.15

2
Pat Hovatter - William Hovatter, Florence SC52.50%

FRI AFT 299ER PAIRS
10.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.12
1
1

Janet Race - Roger Race, Bluffton SC63.27%
1.59
2
2

Sally Ziemba - Blondelle Grant, Pawleys Island SC60.33%
1.19
3


Steven Cantone - Irene Cantone, Southport NC59.08%
1.06
4


Sue Kennedy - Tom Kennedy, Landrum SC59.07%
0.97
5
3

Katherine Wilson, Wilmington NC; Linda Orlando, Leland NC57.20%
0.73
6
4

James Renneker, Florence SC; Bill Collins, Myrtle Beach SC56.29%
0.55
5

Lease Ratchford - Clyde Ratchford, Murrells Inlet SC54.46%
1.05

1
Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC54.23%
0.79

2
Richard Lanzarone, Surfside Beach SC; Raymond Nix, Myrtle Beach SC47.96%
0.59

3
Ruth Collins, Florence SC; Carolyn Gregory, 47.28%

FRI EVE 299ER PAIRS
9.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1


Steven Cantone - Irene Cantone, Southport NC62.80%
1.55
2
1

Linda Harlow, Southport NC; Joe Harlow, Sourthport NC60.20%
1.16
3
2

Rosalie Mislowsky - Chris Spader, Johns Island SC59.52%
1.01
4
3
1
Helen Young - Karen Faulkenberry, Camden SC56.85%
0.74
5
4
2
Richard Lanzarone, Surfside Beach SC; Raymond Nix, Myrtle Beach SC55.10%
0.71
6


Sue Kennedy - Tom Kennedy, Landrum SC54.46%
0.54
5

Katherine Wilson, Wilmington NC; Linda Orlando, Leland NC49.70%

FRI EVE OPEN PAIRS
6.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC66.00%
3.13
2


Carl Becker - Cheryl Scott, Charleston SC62.00%
2.35
3


John Cotty, McCormick SC; Enrico Beretta, Martin GA58.50%
2.11
4
1
1
Bobbie Stricklin - William Stricklin, Florence SC52.50%
1.58
2
2
Malcolm Fages - Shirley Fages, Mt Pleasant SC52.00%
1.19
3

A Kirkland - Henry Momand, Columbia SC50.50%
0.89
4

Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC50.00%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
12.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


John Cotty, McCormick SC; Enrico Beretta, Martin GA65.74%
4.00
2
1
1
Colin Steele, Murrells Inlet SC; Jimmy Fox, Beech Mtn NC59.95%
3.00
3


Jim Hansell - Linda Hansell, Chapel Hill NC59.49%
2.25
4
2

Henry Momand - Abdul Ghaffar, Columbia SC56.25%
1.48
5/6
3/4

Darrell Elder, Surfside Beach SC; Karen Galleher, Pawleys Island SC55.56%
1.48
5/6
3/4

Brent Holcomb - Sallie Blackwell, Columbia SC55.56%
0.80
5

Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC54.40%
1.33

2
Pat Hovatter - William Hovatter, Florence SC54.17%
0.88

3/4
Happy Porter Powell - David Powell, Florence SC48.61%
0.88

3/4
Malcolm Fages - Shirley Fages, Mt Pleasant SC48.61%

SAT MORN 299ER PAIRS
10.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1


Sue Kennedy - Tom Kennedy, Landrum SC63.99%
1.55
2
1

James Renneker, Florence SC; Bill Collins, Myrtle Beach SC62.80%
1.14
3


Steven Cantone - Irene Cantone, Southport NC61.31%
1.16
4
2

Rosalie Mislowsky - Chris Spader, Johns Island SC60.42%
0.98
5
3
1
Karen Faulkenberry - Helen Young, Camden SC57.44%
0.74
6
4
2
Richard Lanzarone, Surfside Beach SC; Raymond Nix, Myrtle Beach SC55.65%
0.49
5

Judith Sellers, Gaston SC; Irene Fields, Columbia SC53.27%

SAT AFT OPEN PAIRS
14.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Richard Brown - Shirley Brown, Easley SC66.83%
4.37
2


Pat Webb - Bob Webb, Cayce SC59.94%
3.28
3


Jeffrey Thomas, West Columbia SC; George Nichols Jr, Columbia SC58.33%
2.46
4


Enrico Beretta, Martin GA; John Cotty, McCormick SC56.57%
2.81
5
1
1
Katherine Downen - Mary Wilson, Charleston SC56.41%
1.40
6


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC56.09%
2.11
2

Thomas Gabriel, Columbia SC; Melinda Young, Lexington SC55.61%
1.58
3
2
Phillip Mixson, Batesburg SC; Kenneth Pegram, Concord NC54.01%
1.19
4

Betsy Stanton, Hartsville SC; Francine Moring, Columbia SC53.85%
0.89
5

Darrell Elder, Surfside Beach SC; Karen Galleher, Pawleys Island SC52.72%
0.67
6

Annie Hawkins - C Stephen Banwarth, Aiken SC52.24%
1.00

3
Gary Shive - Jayne Shive, Concord NC48.56%
0.75

4
Lee Early, Bamb''erg SC; Michael Arthur, Sullivans Isl SC46.79%

SAT AFT 299ER PAIRS
11.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.12
1
1

Judith Sellers, Gaston SC; Irene Fields, Columbia SC59.52%
1.39
2/3
2

Rosalie Mislowsky - Chris Spader, Johns Island SC58.33%
1.39
2/3


Sue Kennedy - Tom Kennedy, Landrum SC58.33%
1.06
4


Carey Henricksen - Peggy Palles, Florence SC57.14%
1.05
5
3
1
Kristine Geddings - Gerald Geddings, Jacksonville FL56.85%
0.74
6


Steven Cantone - Irene Cantone, Southport NC54.46%
0.82
4

Linda Harlow, Southport NC; Joe Harlow, Sourthport NC53.87%
0.49
5/6

Linda Orlando, Leland NC; Katherine Wilson, Wilmington NC52.68%
0.49
5/6

Sally Ziemba - Blondelle Grant, Pawleys Island SC52.68%
0.69

2/3
Raymond Nix, Myrtle Beach SC; Richard Lanzarone, Surfside Beach SC50.30%
0.69

2/3
Gwei Chih Evans - Jo Farrell, Anderson SC50.30%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
18 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Tom Rutledge - Joyce Nichols, Charleston SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC96.00
5.25
2


John Cotty, McCormick SC; Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC; Enrico Beretta, Martin GA79.00
5.27
3
1
1
Jayne Shive - Gary Shive, Concord NC; Sonjia McHone, Salisbury NC; Caroline Clyburn, North Myrtle Be SC77.00
3.95
4
2

Christopher Webb - Lee Webb - Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC75.00
2.96
5
3

Laura Bro, Blythewood SC; Catherine Chiles - Abdul Ghaffar - Sylvia White, Columbia SC68.00
2.22
4

Henry Momand - A Kirkland, Columbia SC; Fred Clemenz - Carol Clemenz, Lexington SC67.00
2.44
5/6
2
LuEtta Harris - Rita Brannon - Pat Hovatter - William Hovatter, Florence SC66.00
1.64
5/6

Jacqueline Strong - Hamdi Karluk, Bethune SC; Lawrence Baum - Jimmie Anderson, Sumter SC66.00
1.83

3
Eleanor McIntyre, Conway SC; Maxine Nobbman - Raymond Nix, Myrtle Beach SC; Richard Lanzarone, Surfside Beach SC60.00
1.37

4
Irene Cantone - Steven Cantone - Linda Harlow, Southport NC; Joe Harlow, Sourthport NC58.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page