A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
Sep 29-Oct 1, 2006

Gainesville GA, Lanierland Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 141.5
Total number of players attending - 180
Total number of players winning masterpoints - 156
Total number of masterpoints won - 527.36
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Compact KO, Bkt 1
11 Tables

MPs Rank Names
5.25
1
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
3.94
2
Bob Luxton - Bonnie Luxton, Alpharetta GA; Sally Seebeck - Carol Norman, Roswell GA
2.89
3
Patricia Turney - Donald Turney Jr, Eatonton GA; Frances Meredith - Joseph Meredith, Lawrenceville GA
2.36
4
Bernice Adams, Duluth GA; Sophia Boyle, Roswell GA; Danele Cole, Marietta GA; Sam Davis, Atlanta GA

Friday Afternoon 299er Stratum A
7.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.72
1
Licia Cleaveland - Joye Stonestreet, Clayton GA 67.92%
1.52
2
Martha Walker - George Walker, Macon GA 58.33%
1.19
3
Karen Mays, Duluth GA; Eleanor Lawson, Dacula GA 57.08%
0.86
4
Mary Helen Hosch - Nancy Austin, Gainesville GA 52.92%
0.89
5
Marie Dent - Shelia Paul, Macon GA 50.00%

Friday Afternoon 299er Stratum B
6.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.52
1
Martha Walker - George Walker, Macon GA 58.33%
1.19
2
Karen Mays, Duluth GA; Eleanor Lawson, Dacula GA 57.08%
0.86
3
Mary Helen Hosch - Nancy Austin, Gainesville GA 52.92%
0.89
4
Marie Dent - Shelia Paul, Macon GA 50.00%

Friday Afternoon 299er Stratum C
3.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.19
1
Karen Mays, Duluth GA; Eleanor Lawson, Dacula GA 57.08%
0.89
2
Marie Dent - Shelia Paul, Macon GA 50.00%
0.59
3/4
Carter Perkins - Jeanne Perkins, Roswell GA 46.25%
0.59
3/4
Zachariah Newton, Flowery Branch GA; Patricia Howorth, Gainesville GA 46.25%

Friday Aft Open Pairs Stratum A
8.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names Score
4.17
1
Samuel Marks, Atlanta GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA 69.05%
3.13
2
Morris Williams, Dunwoody GA; Karen Bolt, Roswell GA 61.90%
2.35
3
Jacqueline Frankum, Roswell GA; Jody Plummer, Dawsonville GA 55.36%
2.25
4
Allison Milhem, Duluth GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 54.46%
1.69
5
Stanley Boose - Rosalind Howell, Atlanta GA 53.87%

Friday Aft Open Pairs Stratum B
5.5 Tables

MPs Rank Names Score
2.25
1
Allison Milhem, Duluth GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 54.46%
1.69
2
Stanley Boose - Rosalind Howell, Atlanta GA 53.87%
1.27
3
Andre Asbury, Atlanta GA; Brian Levy, Athens GA 51.79%
1.05
4
Carol Ferrell - William Ferrell, Gainesville GA 48.81%

Friday Aft Open Pairs Stratum C
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.25
1
Allison Milhem, Duluth GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 54.46%
1.69
2
Stanley Boose - Rosalind Howell, Atlanta GA 53.87%
1.05
3
Carol Ferrell - William Ferrell, Gainesville GA 48.81%
0.75
4
Marsha Sachs, Sugar Land TX; Stephen Lurie, Gainesville GA 47.02%

Friday Evening 299er Stratum A
8.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.92
1
Licia Cleaveland - Joye Stonestreet, Clayton GA 65.10%
1.71
2
Mary Ann Oakley - Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 57.29%
1.28
3
William Ferrell, Gainesville GA; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA 55.94%
0.96
4
Nita Broschat, Roswell GA; Barbara Gomez, Cumming GA 55.78%
0.81
5
Lenora Perry, Baldwin GA; Beverly Chambers, Cornelia GA 55.53%

Friday Evening 299er Stratum B
8.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.71
1
Mary Ann Oakley - Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 57.29%
1.28
2
William Ferrell, Gainesville GA; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA 55.94%
0.96
3
Nita Broschat, Roswell GA; Barbara Gomez, Cumming GA 55.78%
0.81
4
Lenora Perry, Baldwin GA; Beverly Chambers, Cornelia GA 55.53%
0.96
5
Elaine Sheldon, Marietta GA; Kathleen Christmas, Dahlonega GA 53.98%

Friday Evening 299er Stratum C
4.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.71
1
Mary Ann Oakley - Godfrey Oakley Jr, Atlanta GA 57.29%
0.96
2
Elaine Sheldon, Marietta GA; Kathleen Christmas, Dahlonega GA 53.98%
0.72
3
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 51.62%
0.54
4
Eleanor Lawson, Dacula GA; Karen Mays, Duluth GA 50.35%

Friday Eve Open Pairs Stratum A
10.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names Score
4.83
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Samuel Marks, Atlanta GA 62.04%
3.62
2
Charles Pierson, Gainesville GA; Tom Carter, Cornelia GA 57.64%
2.72
3
Jo Ann Taylor - Jean Brown, Gainesville GA 56.94%
2.04
4
Jacqueline Frankum, Roswell GA; Jody Plummer, Dawsonville GA 55.32%
1.79
5
Brian Levy, Athens GA; Andre Asbury, Atlanta GA 55.09%
1.34
6
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 54.86%

Friday Eve Open Pairs Stratum B
6.5 Tables

MPs Rank Names Score
2.72
1
Jo Ann Taylor - Jean Brown, Gainesville GA 56.94%
1.79
2
Brian Levy, Athens GA; Andre Asbury, Atlanta GA 55.09%
1.34
3
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 54.86%
1.01
4
James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 54.40%
0.78
5
Stanley Boose - Rosalind Howell, Atlanta GA 51.62%

Friday Eve Open Pairs Stratum C
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.72
1
Jo Ann Taylor - Jean Brown, Gainesville GA 56.94%
1.79
2
Brian Levy, Athens GA; Andre Asbury, Atlanta GA 55.09%
1.34
3
James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 54.86%
0.78
4
Stanley Boose - Rosalind Howell, Atlanta GA 51.62%

Saturday Top of page

Saturday Morn Open Pairs
9.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 66.67%
3.38
2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA 63.69%
2.53
3
1

Bruce Miller, Athens GA; A Strickland, Marietta GA 58.93%
1.90
4
2
1
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA 55.36%
1.42
5


Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA 54.46%
1.33
3
2
Stanley Boose - Rosalind Howell, Atlanta GA 52.38%
0.95
4

Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 51.19%
1.00

3
Lillian Estes - Mardy Fulenwider, Gainesville GA 50.30%
0.75

4
Billie Moser, Oakwood GA; Jane Sayre, Gainesville GA 49.70%

Saturday Morning 299er
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Arleen Golden - Terry Golden, Atlanta GA 64.22%
1.62
2
1
1
Eleanor Lawson, Dacula GA; Karen Mays, Duluth GA 59.91%
1.22
3
2

Kenneth Friedrich - Kay Friedrich, Athens GA 57.91%
0.96
4
3
2
Megan McLemore - Colleen McLemore, Athens GA 55.67%
0.72
5
4
3
Gloria Bearden - Jessica Foy, Gainesville GA 55.63%
0.80
5
4
Shelia Paul - Marie Dent, Macon GA 54.65%

Flighted KOs-0-2000
5 Tables

MPs Rank Names
6.33
1
Patricia Turney - Donald Turney Jr, Eatonton GA; Frances Meredith - Joseph Meredith, Lawrenceville GA
4.75
2
Diana Hughes - Richard Starr, Atlanta GA; Allison Milhem, Duluth GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA

Saturday Aft Open Pairs Stratum A
16.5 Tables / Based on 23 Tables

MPs Rank Names Score
5.50
1
John Hassett, Kennesaw GA; Tom Carter, Cornelia GA 65.40%
4.13
2
Jacqueline Frankum, Roswell GA; Jody Plummer, Dawsonville GA 61.77%
3.09
3
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA 58.85%
2.32
4
Lee Parham, Highlands NC; Claudia Feagin, Atlanta GA 58.80%
2.81
5
Nancy Watkins, Cumming GA; Rosemary Grant, Canton GA 57.95%
2.11
6
Anne Pethel - Cherryl Robbins, Gainesville GA 56.29%

Saturday Aft Open Pairs Stratum B
10.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.81
1
Nancy Watkins, Cumming GA; Rosemary Grant, Canton GA 57.95%
2.11
2
Anne Pethel - Cherryl Robbins, Gainesville GA 56.29%
1.58
3
Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 55.25%
2.00
4
Lillian Estes - Mardy Fulenwider, Gainesville GA 55.08%
1.50
5
Bruce King - Jane King, Athens GA 52.58%
1.13
6
George Delp - April Delp, Gainesville GA 51.22%

Saturday Aft Open Pairs Stratum C
7.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.00
1
Lillian Estes - Mardy Fulenwider, Gainesville GA 55.08%
1.50
2
Bruce King - Jane King, Athens GA 52.58%
1.13
3
George Delp - April Delp, Gainesville GA 51.22%
0.84
4
Sibyl Telford - George Telford, Cornelia GA 49.45%
0.63
5
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA 49.27%

Saturday Afternoon 299er Stratum A
6.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.72
1
Barbara Gomez, Cumming GA; Nita Broschat, Roswell GA 68.08%
1.29
2
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 65.80%
0.97
3
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 60.10%
0.73
4
Ronald Peterson - Wanda Peterson, Cumming GA 56.00%
0.60
5
Ann Crawford, Gainesville GA; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA 54.25%

Saturday Afternoon 299er Stratum B
6.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.72
1
Barbara Gomez, Cumming GA; Nita Broschat, Roswell GA 68.08%
1.29
2
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 65.80%
0.97
3
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 60.10%
0.73
4
Ronald Peterson - Wanda Peterson, Cumming GA 56.00%
0.60
5
Ann Crawford, Gainesville GA; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA 54.25%

Saturday Afternoon 299er Stratum C
3.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.29
1
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 65.80%
0.97
2
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 60.10%
0.67
3
Shelia Paul - Marie Dent, Macon GA 47.30%

Saturday Eve Open Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1
1
1
F Garson II, Alpharetta GA; Erik Holdo, Cumming GA 64.72%
2.75
2


Jody Plummer, Dawsonville GA; Jacqueline Frankum, Roswell GA 59.56%
2.06
3
2

James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 57.82%
1.83
4
3
2
Susan Dover, Flowery Branch GA; Megan McLemore, Athens GA 57.64%
1.16
5


Joan Braender, Newnan GA; Joanne Carroll, Carrollton GA 56.92%
1.28
6
4
3
Bruce King - Jane King, Athens GA 55.79%
0.80
5

Dale D'Agata - Jean Searing, Gainesville GA 53.34%
0.75

4
George Walker - Martha Walker, Macon GA 51.49%

Sunday Top of page

Stratified Swiss Teams
16 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; Robert Duval, Alpharetta GA; Lee Parham, Highlands NC 86.00
4.88
2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert Heller, Decatur GA; Rich Regan, Lyman SC; Richard Brown, Easley SC 85.00
4.43
3
1

Barbara Danos, Douglasville GA; Steve Meadows, Luthersville GA; Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA 84.00
2.74
4


Linda Bourquin - Michael White, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN; Anita Humfleet, Stone Mountain GA 72.00
3.32
5
2

Dale D'Agata - Richard Nichols - Jean Searing - Anne Pethel - Jean Brown, Gainesville GA 70.00
3.00
3
1
Richard Starr - Diana Hughes, Atlanta GA; Jane Stockard, Dahlonega GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 61.00
1.87
4

Bruce Miller, Athens GA; A Strickland, Marietta GA; Frederick Tompkins, Statham GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 60.00
2.25

2
George Delp - April Delp, Gainesville GA; Nancy Watkins, Cumming GA; James Dover, Flowery Branch GA 57.00
1.48

3/4
Ann Crawford - Patricia Howorth, Gainesville GA; David Golliher, Atlanta GA; Norman Crandell Sr, Hiawassee GA 52.00
1.48

3/4
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; Sally Seebeck - William Marks, Roswell GA 52.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page