A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 28-30, 2007

Gainesville GA, Lanierland Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 178.0
Total number of players attending - 221
Total number of players winning masterpoints - 187
Total number of masterpoints won - 650.52
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
6.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Gilbert Bateman - Mary Ann Bateman, Macon GA 64.50%
2.87
2
1
1
R Bridges - Donna Grillo, Gainesville GA 59.00%
2.15
3


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 57.50%
1.42
4/5
2/3

Jane Stockard, Dahlonega GA; Joan Verner, Gainesville GA 54.00%
1.42
4/5
2/3
2
Sibyl Telford - George Telford, Cornelia GA 54.00%
0.93
4
3
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 52.50%

Fri Aft 100/200/300 Prs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1/2
1/2
1/2
Caryl Sundland, Athens GA; Barbara Poti, Watkinsville GA 61.38%
1.51
1/2
1/2
1/2
Martha Cooper, Peachtree City GA; Sarah Connors, Fayetteville GA 61.38%
0.97
3
3
3
Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 60.00%
0.73
4
4
4
Charlotte Glaser - Hazel Burruss, Gainesville GA 59.40%
0.54
5
5

Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 59.00%

Fri Eve Open Strat Pairs
8.5 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1
1

Bruce Miller, Athens GA; A Strickland, Marietta GA 60.71%
3.13
2


Debbie Wagner, Athen GA; Liz Swanson, Athens GA 60.39%
2.35
3


Joan Braender, Newnan GA; Michael Gunn, Tyrone GA 59.20%
1.76
4


Daniel Wynn - Sherry Wynn, Cumming GA 56.40%
1.58
5
2
1
Jo Ann Taylor - Jane Sayre, Gainesville GA 56.15%
1.19
3
2
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 51.87%
0.89
4

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 51.81%

Fri Eve 299er Strat Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1

Susan Buckley-Holland - Joye Stonestreet, Clayton GA 71.00%
1.21
2
2

Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 69.00%
0.91
3


Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 63.00%
0.86
4
3

Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 56.00%
0.64
4

Martha Thompson, Oakwood GA; Stephen Lurie, Gainesville GA 54.00%
1.11

1
Sarah Connors, Fayetteville GA; Martha Cooper, Peachtree City GA 51.00%
0.83

2
Diane Curington - Claudine Jones, Gainesville GA 46.50%

Compact Knockout Bkt 1
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
5.25
1
Robert Fendrick - Judy Fendrick, Marietta GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA
3.94
2
Carlton Peterson - Linda Peterson, Alpharetta GA; Barbara Gomez - Peggy Larson, Cumming GA

Fri Compact KO - Bkt 2
6 Tables

MPs Rank Names
2.38
1
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA; Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA
1.79
2
Bernice Adams - Seiko Hazanow - Jean Greenberg, Duluth GA; Sophia Boyle, Roswell GA

Fri Bracket 1 Consolation
4 Tables / Based on 6 Tables

MPs Rank Names
2.60
1
George Delp - April Delp - Stephen Lurie, Gainesville GA; Martha Thompson, Oakwood GA

Fri Compact Consol-Bkt2
3 Tables

MPs Rank Names
1.91
1
Jerry James - Daniel Schmidt, Anderson SC; James Harris, Seneca SC; Arthur Gray, Salem SC

Saturday Top of page

Saturday Morning Open Prs
9.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Debbie Wagner, Athen GA; Ann Hedden, Watkinsville GA 60.33%
3.25
2
1
1
Jane Southworth - Mary Jo Thompson, Gainesville GA 58.22%
2.44
3
2
2
Jeanne Perkins - Carter Perkins, Roswell GA 53.61%
1.83
4
3
3
Patricia Carter, Cornelia GA; Lenora Perry, Baldwin GA 52.75%
1.37
5
4

Jerry Tift - Tom Wight, Macon GA 52.52%
0.80
5

Donna Neal - Mary Ann Miller, Cumming GA 52.41%
0.75

4
Faye Silverstein - Howard Silverstein, Lawrenceville GA 50.67%

Sat AM Stratified 299ers
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 68.42%
1.59
2
2
1
Ralph Bornheim - Puddin Bornheim, Roswell GA 56.49%
1.19
3
3
2
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA 55.27%
0.89
4


Juha Kokko, Cashiers NC; Nancy Kokko, Naples FL 54.81%
0.82
5
4
3
James Malte, Blairsville GA; BJ Kleindinst, Sarasota FL 54.46%
0.61
6
5
4
Betty Kowalzyk - Dennis Kowalzyk, Fayetteville GA 53.86%
0.46
6
5
Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 53.58%

Sat Aft Open Pairs
14.5 Tables / Based on 25 Tables

MPs A B C Names Score
5.83
1


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 69.55%
4.37
2
1

Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 60.23%
3.28
3


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 58.65%
2.46
4
2
1
Nancy Austin - Dora Jenkins, Gainesville GA 57.67%
1.84
5


James Freemon, Winder GA; Liz Swanson, Athens GA 56.63%
1.66
6
3
2
Jane Southworth - Mary Jo Thompson, Gainesville GA 55.91%
1.24
4

Jane Stockard, Dahlonega GA; Joan Verner, Gainesville GA 55.76%
1.13
5
3
Carlton Peterson - Linda Peterson, Alpharetta GA 54.85%
0.78
6

Martin Nathan, Atlanta GA; John Hassett, Kennesaw GA 53.61%
0.84

4
Lorraine Klug - Marlene Mitchell, Hiawassee GA 53.59%
0.63

5
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 51.34%

Sat Aft Stratified 299ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Judith Bailie, Bishop GA; Ruth Engle, Athens GA 65.75%
1.29
2
2
1
Diane Curington - Claudine Jones, Gainesville GA 61.74%
0.97
3
3
2
Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 56.58%
0.73
4
4
3
Max Medert, Fayetteville GA; Louis Graham, Peachtree City GA 56.00%
0.54
5


Raymond Chaney, Blue Ridge GA; Fran Egan, Blairsville GA 51.08%
0.51
5

James Malte, Blairsville GA; B J Kleindinst, Sarasota FL 50.08%

Sat Eve Open Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


Enrico Beretta, Martin GA; Brenda Klinker, Salem SC 64.58%
2.50
2


Daniel Wynn - Sherry Wynn, Cumming GA 59.82%
2.28
3
1

George Delp - April Delp, Gainesville GA 59.52%
1.23
4/5


Ann Hedden, Watkinsville GA; Debbie Wagner, Athen GA 55.95%
1.71
4/5
2

Dale D'Agata - Jean Searing, Gainesville GA 55.95%
0.79
6


A Strickland, Marietta GA; Bruce Miller, Athens GA 54.76%
1.28
3

Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA 51.79%
0.84
4/5

Carlton Peterson - Linda Peterson, Alpharetta GA 51.49%
0.84
4/5

James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA 51.49%
1.41

1
Robert Danielson - Barbara Danielson, Cumming GA 51.19%
0.93

2/3
Jeanne Perkins - Carter Perkins, Roswell GA 48.21%
0.93

2/3
Asako Ahmed, Alpharetta GA; Todd Wille, Atlanta GA 48.21%

Flight A Knockouts
3 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
9.50
1
Michael Gunn, Tyrone GA; Joan Braender, Newnan GA; Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA

Flight B KOs - Bracket 1
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
7.59
1
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA; Bob Jones, Acworth GA; Donna Marks, Atlanta GA
5.69
2
Kevin Boles, Decatur AL; Diana Hughes - Richard Starr, Atlanta GA; Jack Carter, Cumming GA

Flight B KOs - Bracket 2
5 Tables

MPs Rank Names
4.47
1
Jerry James - Daniel Schmidt, Anderson SC; Arthur Gray, Salem SC; James Harris, Seneca SC
3.35
2
Martha Thompson, Oakwood GA; Stephen Lurie, Gainesville GA; Maryann Quick, Cumming GA; Nita Broschat, Roswell GA

Sunday Top of page


Sun Open Strat Swiss Tms
24 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA 100.00
5.58
2/3


Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Nancy Hetsko - Larry Rich, Cumming GA 84.00
6.33
2/3
1

Zygmunt Przedpelski - Brenda Klinker, Salem SC; William Kelly, Anderson SC; Enrico Beretta, Martin GA 84.00
3.59
4


Jonathan Slaney, Tucker GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA; Robert Fendrick, Marietta GA 79.00
2.69
5


Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Richard Brown, Easley SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Rich Regan, Lyman SC 78.00
4.75
6
2
1
Kevin Boles, Decatur AL; Jack Carter, Cumming GA; Richard Starr - Diana Hughes, Atlanta GA 77.00
3.12
3/4

Charles Pierson - Donna Grillo - R Bridges, Gainesville GA; Tom Carter, Cornelia GA 70.00
3.18
3/4
2
Roy Taylor - Janet Wright - Patrick Corn - Megan McLemore, Athens GA 70.00
2.39
5
3
Frederick Tompkins, Statham GA; James Griffin, Bishop GA; Charles Day - Paul Chastin, Athens GA 64.00
1.79
6
4
Jane Southworth - Mary Jo Thompson - Nancy Austin - Mary Helen Hosch, Gainesville GA 63.00
1.34

5
Fred Kilcline, Social Circle GA; John Jernigan - Robert Briggs, Conyers GA; Jane Stockard, Dahlonega GA 57.00

Sun AM 299er Pairs
2.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.31
1


Judith West - Mike West, Alpharetta GA 67.50%
0.86
2/3


Charles Segraves - Don Griffin, Clayton GA 52.50%
0.86
2/3


Charlotte Glaser - James Barry Hahn, Gainesville GA 52.50%
Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page