A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 20-22, 2009

Gainesville GA, Spring Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 186.5
Total number of players attending - 234
Total number of players winning masterpoints - 204
Total number of masterpoints won - 676.02
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Open Pairs
8.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Elizabeth Wilcox - Evelyn Ogden, Macon GA 58.33%
2.74
2/3


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA 56.67%
2.74
2/3


Liz Swanson, Athens GA; Virginia Kern, Young Harris GA 56.67%
1.97
4
1
1
Jerry James - Robert Yon, Anderson SC 55.83%
1.48
5
2
2
Jane Southworth - Caryl Carlson, Gainesville GA 55.00%
1.11
3

Patricia Carter, Cornelia GA; Hazel Burruss, Gainesville GA 53.75%

Fri Aft 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Dennis Kowalzyk - Betty Kowalzyk, Fayetteville GA 62.92%
1.29
2
2

Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 59.17%
1.11
3
3
1
Andrea Leven - Faye Siegel, Atlanta GA 56.67%
0.73
4


Nobuko Grubbs - Gail Chambers, Gainesville GA 55.00%
0.83
5
4
2
Shannon Spear - Letha Beckman, Cumming GA 53.75%

Fri Eve Open Pairs
10.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 65.74%
3.13
2


Liz Swanson - Ron Pegg, Athens GA 62.04%
2.39
3
1
1
Cherryl Robbins - Dora Jenkins, Gainesville GA 61.11%
1.79
4
2

Jule Greene, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 58.10%
1.32
5


Linda Vaiden, Evans GA; Diana Cato, North Augusta SC 56.48%
0.99
6


Gilbert Bateman - Mary Ann Bateman, Macon GA 53.94%
1.34
3
2
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA 53.47%
1.01
4
3
Barry Rothberg - Harriet Rothberg, Atlanta GA 52.78%
0.76
5

George Delp - April Delp, Gainesville GA 51.85%
0.75

4
Cynthia Cone, Bogart GA; Debbie Wagner, Athens GA 47.69%

Fri Eve 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1
1
Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 59.90%
1.13
2


Joe Manous, Canton GA; Ann Crawford, Hiawassee GA 57.25%
1.00
3
2
2
Barbara Tureen - Cecile Prager, Atlanta GA 55.25%
0.75
4
3

Marjorie Fouts - James Barry Hahn, Gainesville GA 54.75%

Friday Compact Hand KOs
9 Tables

MPs Rank Names
4.47
1
Charles Davis, Lilburn GA; John Hassett, Kennesaw GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
3.13
2
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC; Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA
2.01
3
Sally Pappas - Barbara Tegtmeyer, Woodstock GA; Hilda Lacher - E Langston, Dahlonega GA
1.56
4
Nancy Perkins - Dale D'Agata - Jean Searing - Jean Brown, Gainesville GA

Saturday Top of page

Sat Morn Open Pairs
12.5 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Jane Bachman, Dunwoody GA; Richard Taube, Marietta GA 67.60%
3.75
2


Brenda Klinker, Salem SC; Enrico Beretta, Martin GA 60.69%
2.81
3


Barbara Heller, Decatur GA; Nancy Hetsko, Cumming GA 58.25%
2.11
4


Arnold Hawkins, Jonesboro GA; Jim Stogner, Atlanta GA 57.72%
1.58
5


Elizabeth Wilcox - Evelyn Ogden, Macon GA 56.38%
2.25
6
1

R Bridges, Gainesville GA; Ted Smith, Cornelia GA 56.29%
1.69
2
1
Kathleen Waronek, Alpharetta GA; Allison Milhem, Duluth GA 54.07%
1.27
3
2
Jane Southworth - Nancy Austin, Gainesville GA 50.99%
1.05
4
3
Patrick Corn, Lexington Park MD; Megan McLemore, Athens GA 50.45%

Sat Morn 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1


Ruth Engle, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA 68.75%
1.52
2
1
1
Gloria Cisrow, Winterville GA; Juanita McIntyre, Augusta GA 56.25%
1.00
3/4
2/3
2/3
Andrea Leven - Faye Siegel, Atlanta GA 55.00%
1.00
3/4
2/3
2/3
Roger Moore - Will Holmes, Athens GA 55.00%
0.64
5
4

Betty Kowalzyk - Dennis Kowalzyk, Fayetteville GA 53.33%

Sat Aft Open Pairs
19.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Liz Swanson - Debbie Wagner, Athens GA 65.51%
4.88
2


Judy Fendrick - Robert Fendrick, Marietta GA 65.04%
3.66
3


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC 62.03%
2.74
4


Barbara Heller, Decatur GA; Nancy Hetsko, Cumming GA 61.24%
3.09
5
1

Kathryn Whiten, Flowery Branch GA; Donna Neal, Cumming GA 60.55%
1.67
6


Elizabeth Wilcox - Evelyn Ogden, Macon GA 59.03%
2.32
2
1
Patrick Corn, Lexington Park MD; Megan McLemore, Athens GA 58.56%
1.74
3

Jo Ann Taylor - Jean Brown, Gainesville GA 54.81%
1.59
4
2
Diane Smith - Kaye Hart, Roswell GA 53.70%
1.19
5
3
Jan Lee, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA 51.63%
1.05
6
4
Chuck Schramm - Marilyn Schramm, Marietta GA 50.35%
1.12

5
Barry Rothberg - Harriet Rothberg, Atlanta GA 49.54%

Sat Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Ruth Engle, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA 64.88%
1.52
2


Charles Segraves, Clayton GA; Daniel Katz, Tiger GA 64.29%
1.14
3


Jeanne Willis, Demorest GA; Lenora Perry, Baldwin GA 58.93%
1.71
4
1

Shirley Urso - Alice Patterson, Conyers GA 57.74%
1.28
5
2
1
Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 57.14%
0.96
6
3
2
Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Irene Lund, Marietta GA 54.76%
0.72
4
3
James Barry Hahn - Charlotte Glaser, Gainesville GA 54.46%
0.57
5

Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 52.98%

Sat Eve Open Pairs
9.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1
1

Andre Asbury, Warner Robins GA; Ramesh Viswanath, Atlanta GA 67.86%
2.87
2


Jim Perna - Cheryl Perna, Highland MI 55.95%
2.15
3


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC 54.17%
1.62
4


Gabriel Fadel - Ginny Fadel, Duluth GA 53.57%
1.62
5/6
2/3
1
Caryl Carlson - Jane Southworth, Gainesville GA 52.38%
1.39
5/6
2/3

Al Wilson - Merilyn Wilson, Dawsonville GA 52.38%
0.89
4

Carol Humble, Loganville GA; Dorothea Baugh, Snellville GA 49.11%
1.22

2
Jan Lee, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA 48.81%

Sat Eve 299er Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.41
1
1
Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA 56.25%
1.06
2
2
Caryl Sundland - Barbara Reid, Athens GA 55.56%
0.79
3

Jeanne Willis, Demorest GA; Lenora Perry, Baldwin GA 54.86%

SAT KO BRACKET 1
5 Tables

MPs Rank Names
3.62
1
Jerry James - Robert Yon, Anderson SC; Barbara Gomez, Cumming GA; Margaret Manning, Marietta GA
1.92
2
Stephen Lurie - Betty Turner - Richard Henderson, Gainesville GA; Billie Moser, Oakwood GA

SAT KO BRACKET 2
5 Tables

MPs Rank Names
2.19
1
H Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC; Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA
1.16
2
Susan Hudson, Johns Creek GA; Theodore Kolczak, Roswell GA; Rosemary Grant - Bert Grant, Canton GA

Sunday Top of page

Swiss By Ave
32 Tables

MPs A B C Names Score
10.50
1


Samuel Marks - Donna Marks - Claudia Feagin, Atlanta GA; F Garson II, Alpharetta GA 100.00
7.88
2


Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Jane Bachman, Dunwoody GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 94.00
7.38
3
1

Tom Wight - Sandy Barrow, Macon GA; Samuel Murray - Pat Buchanan, Highlands NC 93.00
4.43
4


Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 90.00
3.50
5


Betty Nelson, Gainesville GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA; Eileen Goldsmith - Bobby Belt, Cumming GA 88.00
5.54
6
2

Ina Weekley - Mildred Logan - Sarah Thomas - Sarah McAdams, Athens GA 84.00
2.63
7


Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA; Lee Parham, Highlands NC 82.00
4.95
8
3
1
Andre Asbury, Warner Robins GA; Ramesh Viswanath, Atlanta GA; Patrick Corn, Lexington Park MD; Megan McLemore, Athens GA 81.00
3.11
9
4

James Fordham, Fairburn GA; Elizabeth Wilcox - Jan Lee - Evelyn Ogden, Macon GA 79.00
2.46
5

Wes Bailey Jr - Lynda Hempel - Barbara Little - Daniel Schmidt, Anderson SC 77.00
3.25
6/7
2/3
Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA; Ralph Bornheim - Puddin Bornheim, Roswell GA 74.00
3.25
6/7
2/3
Judith Bailie, Bishop GA; Debbie Wagner - Ruth Engle, Athens GA; Carroll Dupree, Bogart GA 74.00
2.09

4
Edward Hales - Judith Hales - Kenneth Leddick - John Singleton, Atlanta GA 73.00
1.65

5
Hilda Lacher - E Langston - Susan Smegal - Jackie Steffey, Dahlonega GA 72.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page