A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 25-27, 2011

Gainesville GA Lanierland Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 212.5
Total number of players attending - 
Total number of players winning masterpoints - 
Total number of masterpoints won - 
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KO's Top of page

Fri Aft Open Pairs
10.5 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Donald Clayton, Seneca SC; John Hassett, Duluth GA58.42%
3.62
2
1

Jean Brown - Jo Ann Taylor, Gainesville GA58.40%
2.72
3


Charles Davis, Lilburn GA; Laurence Rivkin, Dunwoody GA56.98%
2.04
4
2
1
Guy Findley - Murlene Findley, Buford GA56.26%
1.53
5


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA56.13%
1.42
6
3
2
Mardy Fulenwider - Dora Jenkins, Gainesville GA55.23%
1.07
4

Jim Mallory, Braselton GA; Nancy Perkins, Gainesville GA53.67%
0.80
5

Donna Grillo, Gainesville GA; Kitty Page Tomkinson, Hiawassee GA53.12%
1.00

3
Joan King, Greenville SC; Jane Southworth, Gainesville GA52.88%
0.75

4
Phyllis Emerson, Sautee Nacooche GA; Willard Maccalla, Sautee GA51.45%

Fri Aft 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1

James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC61.67%
1.37
2
2
1
Clay Long - Elizabeth Long, Atlanta GA58.75%
1.02
3
3
2
Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA57.92%
0.77
4
4

Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA57.50%
0.58
5
5

Sonja Crawford - Linton Crawford, Cornelia GA55.42%

Fri Eve Open Pairs
13.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Walter Reeves Jr - Thomas Eidson, Atlanta GA64.12%
3.75
2


Debbie Wagner - Liz Swanson, Athens GA62.91%
2.81
3


Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA61.32%
2.11
4


Richard Burton - Beatrice Kemp, Dacula GA59.34%
2.53
5
1

Gilles Lanoue, Peachtree GA; James Dover, Flowery Branch GA58.99%
1.90
6
2
1
Stephen Lurie, Gainesville GA; Marsha Sachs, Sugar Land TX58.85%
1.42
3
2
Jeanne Perkins - Carter Perkins, Hoschton GA56.29%
1.07
4

Diana Jo Brown, Milton GA; Kitty Page Tomkinson, Hiawassee GA52.59%
0.80
5

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA52.56%
0.93

3
Jane Southworth, Gainesville GA; Joan King, Greenville SC49.06%

Fri Eve 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Polly Simpson - Charles Simpson, Atlanta GA63.75%
1.29
2
2

Jean Pittman, East Ellijay GA; Barbara Mitchell, Blue Ridge GA60.00%
0.97
3
3

John Erkkila, Hoschton GA; Lee Early, Bamberg SC57.08%
0.73
4


Brenda Manning - Stewart Manning, Highlands NC56.25%
0.83
5
4
2
Ruth Bruner - Robin Harben, Gainesville GA55.83%

Friday Compact KO
12 Tables

MPsRankNames
7.10
1
Richard Nichols - Dale D'Agata, Gainesville GA; Elaine Langston - Hilda Lacher, Dahlonega GA
4.97
2
Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Jim Stogner, Atlanta GA
3.20
3
Barbara McMahan - Janas Calender - Cynthia Barton - Rie Carnes, Marietta GA
2.49
4
Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Carol Baugh - Diane Curington, Gainesville GA; Judy Kane, Dahlonega GA

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

Sat AM Open Pairs
10.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1
1

Dora Biven, Dunwoody GA; Theodore Kolczak, Roswell GA61.34%
4.50
2


Bruce Miller, Athens GA; Robert Bisplinghoff, Statham GA56.94%
3.38
3
2

Carol Crawford, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA56.48%
2.53
4


Judy Fendrick - Robert Fendrick, Marietta GA56.02%
1.90
5


F Garson II, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA55.09%
1.42
6


John Hassett, Duluth GA; Donald Clayton, Seneca SC54.86%
1.65
3
1
Gilles Lanoue, Peachtree GA; Robert Belling, Alpharetta GA51.62%
0.95
4

Joan Sheldon, Marietta GA; Jill Riddle, Alpharetta GA50.00%
1.24

2
Julia Reed, Saluda NC; Jim Pierce, Covington GA49.77%
0.82

3/4
Martha Walker - George Walker, Macon GA44.68%
0.82

3/4
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA44.68%

Sat AM 299er Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1
1
Judy Wadsworth - Sam Wadsworth, Dawsonville GA59.66%
1.97
2
2

Bud Blount - Anne Blount, Dunwoody GA58.71%
1.47
3
3

Carol Baugh - Hazel Burruss, Gainesville GA58.14%
1.31
4
4

Mary Lou Nolan, Highlands NC; Monika Howard, Sky Valley GA57.95%
0.92
5
5

Will Holmes - Roger Moore, Athens GA57.77%
1.15
6
6
2
Polly Simpson - Charles Simpson, Atlanta GA57.20%
0.86

3
Doris Needham - Jeff Wood, Dahlonega GA57.01%
0.65

4
Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA56.06%
0.48

5
Elizabeth Long - Clay Long, Atlanta GA51.52%

Sat Aft Open Pairs
17.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Mike Sheldon, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA63.92%
5.63
2


Bill Parrish - Beth Parrish, Birmingham AL63.81%
4.22
3


Joan Lane - Joseph Lane, Blairsville GA63.01%
3.16
4


Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA59.55%
2.81
5
1
1
Jim Pierce, Covington GA; Julia Reed, Saluda NC57.83%
1.78
6


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC57.46%
2.11
2

Joan Sheldon, Marietta GA; Jill Riddle, Alpharetta GA56.87%
1.58
3

Garry Williams, Roswell GA; Carol Crawford, Atlanta GA55.74%
1.50
4
2
Becky Butler, Alphadetta GA; Laura Junia Wade, Suwanee GA51.99%
1.13
5
3
Gilles Lanoue, Peachtree GA; Robert Belling, Alpharetta GA51.58%
0.67
6

Martha Thompson, Oakwood GA; Jane Stockard, Dahlonega GA50.99%
0.84

4
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA50.32%
0.63

5
Mardy Fulenwider - Dora Jenkins, Gainesville GA49.87%

Sat Aft 299er Pairs
18.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1

Jean Pittman, East Ellijay GA; Barbara Mitchell, Blue Ridge GA69.05%
2.12
2


Caryl Carlson - Mary Jo Thompson, Gainesville GA66.96%
1.71
3
2

Mary Lou Nolan, Highlands NC; Monika Howard, Sky Valley GA64.29%
1.28
4
3

Will Holmes - Roger Moore, Athens GA63.69%
1.53
5
4
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Claudia O'Steen, Athens GA59.23%
0.67
6/7


Brenda Manning - Stewart Manning, Highlands NC58.93%
0.67
6/7


Betty Kowalzyk - Dennis Kowalzyk, Fayetteville GA58.93%
1.15
5
2
Sandra Parker - David Parker, Douglasville GA55.36%
0.57
6

Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA55.06%
0.86

3
Robert Kennedy - Shant Harootunian, Gainesville GA50.60%
0.65

4
Betty Tanner - Linda Russell, Flowery Branch GA47.62%
0.55

5
Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA46.43%

Saturday Knockout A
5 Tables

MPsRankNames
8.75
1
Richard Smith, Spartanburg SC; Enrico Beretta, Martin GA; James Fordham, Fairburn GA; George Russell, Moore SC
4.64
2
Lynda Hempel - Daniel Schmidt - E Michael McKee - Barbara Little, Anderson SC

Saturday Knockout B
8 Tables

MPsRankNames
6.42
1
George Delp - April Delp, Gainesville GA; Allison Milhem, Duluth GA; Susan Dover, Flowery Branch GA
3.40
2
Bob Luxton - Bonnie Luxton - Beverly Belling - T Conklin, Alpharetta GA
1.44
3/4
Betsy Stanton, Hartsville SC; Ruth Bruner - Robin Harben, Gainesville GA; Sylvia White, Columbia SC

Sat Eve Open Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.00
1


Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA62.92%
2.25
2
1

Jane Southworth, Gainesville GA; Joan King, Greenville SC62.08%
1.69
3


Linda Lubeck, Troy IL; George Delp, Gainesville GA60.42%
1.51
4
2
1
Sonja Crawford - Linton Crawford, Cornelia GA57.08%
1.13
5
3
2
Brenda Manning - Stewart Manning, Highlands NC55.42%
0.85
4
3
Ronald Williamson - Sandra Williamson, Peachtree City GA53.33%
0.64

4
Sam Maloy, Alpharetta GA; Sheldon Fages, Duluth GA49.17%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Swiss
25 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
10.50
1


Erik Holdo, Cumming GA; Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA90.00
7.88
2


Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA; Jim Stogner - Harold Task, Atlanta GA84.00
5.91
3
1

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Betsy Stanton, Hartsville SC; Sylvia White, Columbia SC81.00
4.43
4


Bobby Belt, Cumming GA; Betty Nelson, Gainesville GA; Arlene Conway, Woodstock GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA79.00
3.77
5
2
1
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA; James Dover - Susan Dover, Flowery Branch GA78.00
3.00
6


William Kulbersh - Claudia Feagin, Atlanta GA; Sara Medlin, Alpharetta GA; Carey Snider, Woodstock GA74.00
2.63
7


Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA; Andre Asbury, Warner Robins GA; Frank Asbury, Valdosta GA73.00
2.33
8


Jane Bachman, Dunwoody GA; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA; Joel Haywood, Macon GA71.00
2.10
9


Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC; Enrico Beretta, Martin GA; James Fordham, Fairburn GA70.00
2.82
3
2
Bruce Byrne, Marietta GA; Becky Butler, Alphadetta GA; Douglas Tinney, Alpharetta GA; Laura Junia Wade, Suwanee GA69.00
2.12
4

Lynda Hempel - Barbara Little - Daniel Schmidt - E Michael McKee, Anderson SC58.00
1.67
5

Charles Pierson - Mardy Fulenwider - Dora Jenkins, Gainesville GA; Tom Carter, Cornelia GA55.00
1.89

3
Willard Maccalla, Sautee GA; Phyllis Emerson, Sautee Nacooche GA; Frances Whitworth - Harry Whitworth, Buford GA49.00
1.42

4
Mary Lou Nolan, Highlands NC; Jim Pierce, Covington GA; Lee Early, Bamb''erg SC; Gilles Lanoue, Peachtree GA48.00

Sunday AM 299er Swiss
7 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Linda Rakowski, Loganville GA; Claudia O'Steen - Barbara Wilkinson, Athens GA; Patricia Hallow, Watkinsville GA57.00
1.29
2
2

John West, Athens GA; J Wofford Jr, Bogart GA; Stewart Manning - Brenda Manning, Highlands NC47.00
0.97
3


Anne Yoder - Kay O Connor - Susan Simpson - Susan Croft, Atlanta GA43.00

Sunday Aft 299er Swiss
7 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Anne Yoder - Kay O Connor - Susan Simpson - Susan Croft, Atlanta GA56.00
1.14
2/3
2
2
Barbara Tankersley - Cynthia Barton - Janas Calender - Rie Carnes, Marietta GA42.00
1.13
2/3


Ronald Williamson - Sandra Williamson, Peachtree City GA; Betty Kowalzyk - Dennis Kowalzyk, Fayetteville GA42.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page