A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 15-17, 2013

Gainesville GA Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 241.5
Total number of players attending - 283
Total number of players winning masterpoints - 249
Total number of masterpoints won - 870.06
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri Aft Stratified Pairs Stratum A
13.5 Tables / Based on 26 Tables

MPsRankNamesScore
6.00
1
Walt Murphy - Julie Murphy64.88%
4.50
2
Pam Earle - Wendy Leverett61.80%
3.38
3
Roy Fox - Amy Reznik61.74%
2.53
4
Linda Bush - Enrico Beretta60.21%
1.90
5
Carol Crawford - John Hassett58.96%
1.42
6
Donna Silver - Bob Jones58.80%

Fri Aft Stratified Pairs Stratum B
7.5 Tables

MPsRankNamesScore
4.50
1
Pam Earle - Wendy Leverett61.80%
1.90
2
Harvey Phlegar - Courtney Stephens53.94%
1.42
3
Jeanne Willis - Dan Benshoof53.15%
1.07
4
Jane Stockard - Martha Thompson52.69%
1.06
5
Jeff Wood - Linda Hacker50.20%

Fri Aft Stratified Pairs Stratum C
5.5 Tables

MPsRankNamesScore
4.50
1
Pam Earle - Wendy Leverett61.80%
1.42
2
Jeanne Willis - Dan Benshoof53.15%
1.06
3
Jeff Wood - Linda Hacker50.20%
0.79
4
Glenda Dunham - Carol Simmons50.08%

Fri Aft 299er Pairs Stratum A
12.5 Tables

MPsRankNamesScore
2.32
1
Marianna Chamberlain - Veronica Dekozan61.68%
1.74
2
Pam Szabo - Jan Noll58.61%
1.31
3
Janas Calender - Rie Carnes58.09%
0.98
4
Mary Lou Nolan - Nicholas Bazan56.65%
0.80
5
Cynthia Seaman - Jill Hazen56.44%
0.60
6
Letha Beckman - Shannon Spear56.05%

Fri Aft 299er Pairs Stratum B
10.0 Tables

MPsRankNamesScore
2.32
1
Marianna Chamberlain - Veronica Dekozan61.68%
1.74
2
Pam Szabo - Jan Noll58.61%
1.31
3
Janas Calender - Rie Carnes58.09%
0.80
4
Cynthia Seaman - Jill Hazen56.44%
0.60
5
Letha Beckman - Shannon Spear56.05%
0.48
6
Marian Moore - Ira Moore55.94%

Fri Aft 299er Pairs Stratum C
5.5 Tables

MPsRankNamesScore
2.32
1
Marianna Chamberlain - Veronica Dekozan61.68%
1.74
2
Pam Szabo - Jan Noll58.61%
0.80
3
Cynthia Seaman - Jill Hazen56.44%
0.57
4
Sonja Crawford - Linton Crawford52.67%

Fri Eve Stratified Pairs Stratum A
12.0 Tables / Based on 21 Tables

MPsRankNamesScore
5.17
1
Steven Devico - Gayle Covey63.05%
3.88
2
Bob Jones - Donna Silver61.99%
2.91
3
Jeff Wood - Linda Hacker59.44%
2.18
4
Clement Greene, Jr - Doris Needham58.63%
1.64
5
Sanjeev Pathak - Donald Baker55.95%
1.34
6
Pam Earle - Jim Wall55.57%

Fri Eve Stratified Pairs Stratum B
7.0 Tables

MPsRankNamesScore
2.91
1
Jeff Wood - Linda Hacker59.44%
2.18
2
Clement Greene, Jr - Doris Needham58.63%
1.34
3
Pam Earle - Jim Wall55.57%
1.05
4
Harvey Phlegar - Courtney Stephens55.06%
0.76
5
Stephen Lurie - Jean Brown50.77%

Fri Eve Stratified Pairs Stratum C
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
2.91
1
Jeff Wood - Linda Hacker59.44%
1.24
2
Diane Curington - Nancy Rutledge50.38%
0.93
3
Bruce Genter - Diane Genter48.73%

Fri Eve 299er Pairs Stratum A
9.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.92
1
Carol Simmons - Karen Mays63.10%
1.44
2
Sally Forest - Patricia Quinn59.23%
1.08
3
Elizabeth Long - Clay Long54.76%
0.96
4
Janas Calender - Rie Carnes53.87%
0.72
5
Marian Moore - Ira Moore53.27%

Fri Eve 299er Pairs Stratum B
7.5 Tables

MPsRankNamesScore
1.92
1
Carol Simmons - Karen Mays63.10%
1.44
2
Sally Forest - Patricia Quinn59.23%
0.96
3
Janas Calender - Rie Carnes53.87%
0.72
4
Marian Moore - Ira Moore53.27%
0.59
5/7
Marilyn Towns - Roy Towns52.98%
0.42
5/7
Carol Fischer - Patricia Thompson52.98%
0.59
5/7
Kathryn Davis - Therese Vesel52.98%

Fri Eve 299er Pairs Stratum C
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.92
1
Carol Simmons - Karen Mays63.10%
1.44
2
Sally Forest - Patricia Quinn59.23%
0.59
3/4
Marilyn Towns - Roy Towns52.98%
0.59
3/4
Kathryn Davis - Therese Vesel52.98%

Friday Compact Knockout
12 Tables

MPsRankNames
6.29
1
Ken Parker - Donna Parker - Joan Braender - Larry Rich
4.40
2
Nancy Colter - Mary Patton - Nancy Motes - Elizabeth Wilcox
2.83
3
Richard Nichols - Dale D'Agata - Mardy Fulenwider - Dora Jenkins
2.20
4
Bobby Belt - Gloria Kilpatrick - Arlene Conway - Betty Nelson

Saturday Top of page

Sat Morn Stratified Pairs
15.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Linda Bush, Marietta GA; Enrico Beretta, Martin GA69.39%
5.38
2
1

Maureen Connolly, Lakemont GA; Stephen Lurie, Gainesville GA59.46%
4.03
3


Roy Fox, Murphy NC; Amy Reznik, Tallahassee FL59.13%
3.02
4


Dale D'Agata - Richard Nichols, Gainesville GA58.17%
2.27
5


Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC57.85%
1.70
6


Bob Jones, Marietta GA; Donna Silver, Atlanta GA57.05%
1.90
2

James Fordham, Fairburn GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA54.33%
1.42
3

Harvey Phlegar - Courtney Stephens, Greensboro GA50.16%
1.65
4
1
Jeanne Willis, Demorest GA; Gail Chambers, Gainesville GA48.24%
0.80
5

Gail Berman, Sandy Springs GA; Roxane Goldstein, Atlanta GA47.44%
1.24

2
Kathy McCarty - Ann Stewart, Cumming GA46.31%
0.93

3
M. Clint Doss, Toccoa GA; James Kirby, Westminster SC44.87%

Sat Morn 299er Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.48
1/2
1

Dan Benshoof, Greensboro GA; Carol Simmons, Flowery Branch GA61.01%
2.48
1/2


Jeri Darfler - Carol Stephens, Greensboro GA61.01%
1.71
3
2
1
Tom Bitner, Smyrna GA; Scott Merrell, Acworth GA60.08%
1.19
4


Claudine Jones, Gainesville GA; James Bradley, Cleveland GA58.61%
0.90
5


Elizabeth Long - Clay Long, Atlanta GA58.52%
1.28
6
3
2
Kathryn Davis - Therese Vesel, Gainesville GA58.51%
0.96
4
3
Jan Noll, Dunwoody GA; Pam Szabo, Marietta GA57.44%
0.72
5

Jane Perry - Dianne McLean, Athens GA56.85%
0.86
6

Terry Bucher - Dennett Hansell, Jasper GA55.95%
0.71

4
Karen Mays, Duluth GA; Eleanor Lawson, Dacula GA55.15%
0.51

5
Sue Grove - Joan McGraw, Dahlonega GA51.49%

Sat Aft Stratified Pairs
24.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Larry Giltman, M.D., Cumming GA67.65%
4.37
2


Arlene Conway, Woodstock GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA63.73%
3.28
3


Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC62.99%
2.46
4


Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA62.96%
2.04
5


Lee Parham, Highlands NC; Claudia Feagin, Atlanta GA61.66%
1.38
6


John Hassett, Duluth GA; Beatrice Kemp, Dacula GA60.78%
3.23
1

Harvey Phlegar - Courtney Stephens, Greensboro GA57.63%
2.42
2

Clement Greene, Jr, Valdosta GA; Doris Needham, Navarre FL56.37%
1.82
3

Carol Crawford - Suseen Banks, Atlanta GA54.90%
2.00
4
1
Bonnie Hartwig, Oakwood GA; Lenora Perry, Baldwin GA53.27%
1.50
5
2
Neil Hanna, Dawsonville GA; Dan Griggs, Jasper GA52.72%
0.77
6

Roxane Goldstein, Atlanta GA; Gail Berman, Sandy Springs GA52.07%
1.13

3
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA50.98%
0.84

4
Linda Hacker, Gainesville GA; Jeff Wood, Dahlonega GA48.04%
0.70

5
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA47.39%

Sat Aft 299er Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1
1
Tina West, Big Canoe GA; Bruce Toups, Jasper GA70.42%
2.12
2
2
2
Marilyn Towns - Roy Towns, Jasper GA61.90%
1.59
3
3
3
Marianna Chamberlain, Buford GA; Veronica Dekozan, Flowery Branch GA57.44%
1.19
4
4

John Boshart, Mountain City GA; John Clark, Otto NC57.14%
0.82
5/6
5/6

Robin Harben - Ruth Bruner, Gainesville GA56.25%
0.82
5/6
5/6
4
Sherry Jenkins, Dacula GA; Peggy Johnson, Buford GA56.25%
0.67

5
Tom Bitner, Smyrna GA; Scott Merrell, Acworth GA55.95%

Sat Eve Swiss
15 Tables

MPsABCNamesScore
3.65
1/2


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC; Ron Pegg - Liz Swanson, Athens GA61.00
3.65
1/2


Linda Bush, Marietta GA; Evelyn Ogden, Macon GA; Enrico Beretta, Martin GA; Kathleen Ballou, Atlanta GA61.00
2.81
3
1
1
Jeff Wood, Dahlonega GA; Linda Hacker - Ruth Bruner - Robin Harben, Gainesville GA50.00
1.76
4


Arlene Conway, Woodstock GA; Gloria Kilpatrick, Canton GA; Bobby Belt, Cumming GA; Betty Nelson, Gainesville GA47.00
1.85
5/6
2/3

Nancy Colter, Dublin GA; Nancy Motes, Kennesaw GA; Mary Patton, McRae GA; Elizabeth Wilcox, Macon GA46.00
1.85
5/6
2/3

James Fordham, Fairburn GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA; M. Clint Doss, Toccoa GA; Jim Wall, Perry GA46.00
1.41
4
2
Harvey Phlegar - Courtney Stephens, Greensboro GA; Phyllis Pagano, Bogart GA; Barbara Wilkinson, Athens GA45.00

Saturday Knockout
8 Tables

MPsRankNames
9.36
1
E Michael McKee, Anderson SC; Jaime Villanueva, Greer SC; Candace Dickinson - Don Farver, Leicester NC
4.96
2
Carol Johnson, Clarkesville GA; Rebecca Callahan, Tiger GA; Shirley Larkey - Felicia Lease, Lakemont GA

Sunday Top of page

Sun Stratified Swiss Tms
29 Tables / Based on 37 Tables

MPsABCNamesScore
11.75
1


Robert Epstein - Kish Devaraj, Atlanta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA99.00
8.81
2


Stephen Lurie - Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA; Maureen Connolly, Lakemont GA85.00
6.61
3
1

Richard Nichols - Dale D'Agata - Dora Jenkins - Mardy Fulenwider, Gainesville GA81.00
4.96
4
2
1
Anne Ballard - Robert Dodd - Bridget Dobson - Jerome Dobson, Atlanta GA73.00
3.92
5


Bob Jones - James Satterfield, Marietta GA; Donna Silver, Atlanta GA; Stuart Goff, Woodstock GA72.00
2.97
6/8


R. Arthur Cannamela, Jr - Mary Lou Cannamela, Roswell GA; Denis Taneri - Betty Taneri, Powder Springs GA71.00
3.16
6/8
3
2
Jeff Wood, Dahlonega GA; Linda Hacker - Ruth Bruner - Robin Harben, Gainesville GA71.00
2.97
6/8


Carol Crawford - Jim Stogner, Atlanta GA; James Fordham, Fairburn GA; Jane Bachman, Dunwoody GA71.00
2.37
9
4

Charles Day - Debbie Wagner - Joe Sinkey, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA69.00
2.28
10
5
3
Bruce Byrne, Marietta GA; Becky Butler - Douglas Tinney, Alpharetta GA; Jane Melby, Atlanta GA65.00
1.71

4
Clement Greene, Jr, Valdosta GA; Doris Needham, Navarre FL; Elaine Langston, Dahlonega GA; Dana Osburn, Dacula GA62.00
1.35

5
Martha Thompson, Oakwood GA; Jane Stockard, Dahlonega GA; Carol Simmons, Flowery Branch GA; Karen Mays, Duluth GA61.00

Sunday 299er Swiss, I
8 Tables

MPsABNamesScore
1.82
1

Will Holmes, Athens GA; Vonceil Payne, Bishop GA; June Willingham, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA66.00
1.37
2

John Thompson II - Elyse Mintz - Jennifer Magid, Atlanta GA; Janet Brewer, Tucker GA59.00
1.02
3

Clay Long - Elizabeth Long - Polly Simpson - Charles Simpson, Atlanta GA51.00
1.53
1
Vincent Zhu, Duluth GA; Sidhesh Desai - Wilbert Liu - Sireesh Ramesh, Alpharetta GA39.00

Sunday 299er Swiss II
9 Tables

MPsABNamesScore
1.92
1
1
Anuj Das - Nisarg Shah - Kunal Vohra - Alec Zhan, Alpharetta GA60.00
1.44
2

Clay Long - Elizabeth Long - Polly Simpson - Charles Simpson, Atlanta GA58.00
1.08
3

Will Holmes, Athens GA; Vonceil Payne, Bishop GA; June Willingham, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA53.00
0.81
4

John Thompson II - Elyse Mintz - Jennifer Magid, Atlanta GA; Janet Brewer, Tucker GA44.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page