A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
March 23-25, 2007

Covington GA, Lake Oconee Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 177.0
Total number of players attending - 204
Total number of players winning masterpoints - 183
Total number of masterpoints won - 679.23
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page


Fri Aft Stratified Pairs
15.5 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Emory Whitaker, Macon GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA 64.06%
3.75
2


Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 63.89%
2.81
3


Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 62.34%
2.81
4
1

Tom Wight - Jerry Tift, Macon GA 60.42%
1.58
5


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 57.69%
1.19
6


Chuck Ellison, Oxford GA; Elsie Hathorn, Conyers GA 57.12%
2.24
2
1
F Garson II, Alpharetta GA; Erik Holdo, Cumming GA 56.09%
1.58
3

Charles Segraves, Clayton GA; Nancy Watkins, Cumming GA 55.73%
1.68
4
2
Arthur Gray, Salem SC; Helen Coupal, Seneca SC 54.49%
1.26
5
3
Sandy Anderson - Roger Anderson, Dacula GA 50.96%
0.71
6

Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA 50.87%
0.95

4
Gwen McEvoy - Gloria Almand, Conyers GA 50.17%
0.71

5
Nicki Magee, Decatur GA; Robert Briggs, Conyers GA 49.68%

Fri Aft 99er Pairs
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.19
1
Ruth Engle - Barbara Reid, Athens GA 72.22%
0.89
2
John Ford, White Plains GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 62.50%
0.67
3
Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 50.69%

Fri Eve Handicapped KO
12 Tables

MPs Rank Names
11.00
1
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker - Joel Haywood, Macon GA; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA
8.25
2
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
5.50
3/4
Peggy Larson - Barbara Gomez, Cumming GA; Roger Anderson - Sandy Anderson, Dacula GA
5.50
3/4
Nancy Kirby - Lebby Neal, Atlanta GA; Barbara Malcom - Lois Rotruck, Greensboro GA

Fri Eve Stratified Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 69.68%
2.63
2
1
1
Erik Holdo, Cumming GA; F Garson II, Alpharetta GA 59.03%
1.97
3


Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 57.41%
1.81
4
2
2
Gwen McEvoy - Gloria Almand, Conyers GA 57.18%
1.23
5


Evelyn Ogden - Elizabeth Wilcox, Macon GA 56.71%
1.36
6
3

G Baxter - Betty Baxter, Lithonia GA 56.02%
1.13
4
3
Shirley Russell, Conyers GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 55.56%
0.88
5

Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA 54.63%
0.84

4
Jessye Johnson - Phillip Johnson, Eatonton GA 53.94%
0.63

5
Carole Stickline - Donna Paige, Eatonton GA 52.31%
Saturday Top of page

Sat AM Stratified Pairs
10.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1
1

Jerry Tift - Tom Wight, Macon GA 65.71%
2.87
2
2

Shirley Russell, Conyers GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA 59.03%
2.15
3


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA 59.00%
1.88
4
3
1
Nita Broschat, Roswell GA; Mary Ann Oakley, Atlanta GA 58.01%
1.21
5


Evelyn Ogden - Elizabeth Wilcox, Macon GA 55.44%
0.91
6


F. Marion Fletcher, Statesboro GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 54.08%
1.41
4
2
William Layng Jr - William Hogg, Smyrna GA 53.62%
1.06
5
3
Toby Howe, Macon GA; Jule Greene, Dublin GA 52.11%
0.79

4
Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 49.42%

Sat AM 0-20 Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
0.80
1
Elaine Sutherland, Buckhead GA; Molly Murphy, Eatonton GA 65.00%
0.60
2
Anne Sheppard - Carolyn Hanson, Greensboro GA 58.75%

Sat Aft Stratified Pairs
15.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Anita Humfleet, Stone Mountain GA; Michael White, Atlanta GA 64.90%
4.00
2


Claudia Feagin, Atlanta GA; Lee Parham, Highlands NC 64.26%
3.09
3
1
1
G Baxter, Lithonia GA; Charlotte Harvard, Conyers GA 57.85%
2.32
4
2

Donna Marks, Atlanta GA; Bob Jones, Acworth GA 55.77%
1.74
5
3

Eden Persons - Len Perkins, Macon GA 55.29%
1.46
6


F. Marion Fletcher, Statesboro GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 54.65%
1.48
4

James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 54.17%
1.77
5
2
Megan McLemore - Patrick Corn, Athens GA 53.85%
1.33
6
3
Toby Howe, Macon GA; Jule Greene, Dublin GA 53.04%
1.18

4
Shirley Russell, Conyers GA; Thomas Gaudin, Chamblee GA 52.72%
0.83

5
William Hogg - William Layng Jr, Smyrna GA 52.56%

Sat Aft 99er Pairs
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.45
1


Judy Orthwein - Ellen Branch, Atlanta GA 63.45%
1.09
2
1
1
T.R. Brooks - Stefanee Berry, Harlem GA 62.21%
0.82
3


Shirley Urso - Mildred Dugger, Conyers GA 57.83%
0.61
4


Joel Greenberg - Marjorie Greenberg, Atlanta GA 57.21%
0.79
5
2

John Ford, White Plains GA; Charles Swanson, Milledgeville GA 57.00%
0.59
3

Marsha Goldstein - Robert Fine, Atlanta GA 52.04%
0.60

2
Anne Powell - Kenneth Powell, Atlanta GA 47.96%

Sat Eve Stratified Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1
1

Betty Baxter, Lithonia GA; Meg Stevens, Atlanta GA 67.13%
2.63
2


Linda Bourquin, Atlanta GA; Chris Moll, Jefferson City TN 62.73%
1.97
3


F. Marion Fletcher, Statesboro GA; Brigitte Tetzner, Flowery Branch GA 61.57%
2.12
4
2
1
Bruce King - Jane King, Athens GA 57.18%
1.59
5/6
3
2
Carlton Peterson - Linda Peterson, Alpharetta GA 55.09%
0.97
5/6


Shaleen Baze - Susan Davis, Marietta GA 55.09%
1.19
4
3
Phillip Johnson - Jessye Johnson, Eatonton GA 52.31%
0.89
5
4
Debbie Wagner, Athen GA; Ann Powell, Athens GA 52.08%
0.67

5
Wanda Moorman, Byron GA; Janette McGaughey, Macon GA 48.61%

Sat Handicap Compact KO
9 Tables

MPs Rank Names
4.75
1
David Stone - James Harris - Helen Coupal, Seneca SC; Arthur Gray, Salem SC
3.56
2
Sylvia Freeman - Merlan Freeman - Carolyn Karpick, Seneca SC; Betty Abbott, Westminster SC
2.61
3
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA; B Casey, Greensboro GA; Toby Graves, Conyers GA
2.14
4
Mike Ray - Karen Ray, Canton GA; Douglas Roberts, Woodstock GA; William Marks, Roswell GA

Compact KO Consolation
3 Tables

MPs Rank Names
2.11
1
Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA; Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA

Sunday Top of page

Open Stratified Swiss Tms
26 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


Joel Haywood - Emory Whitaker, Macon GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Barbara Heller - Robert Heller, Decatur GA 91.00
7.50
2


Martin Nathan - Maureen McGuire - Michelle Alterman - Vinay Apte, Atlanta GA 88.00
5.63
3


Robert Duval, Alpharetta GA; Mike Sheldon, Marietta GA; Larry Rich - Nancy Hetsko, Cumming GA 85.00
5.42
4
1

Lee Eckert - Carolyn Eckert, Alpharetta GA; Judy Fendrick - Joan Sheldon, Marietta GA 75.00
4.07
5
2
1
Frederick Tompkins, Statham GA; Joe Crim - Charles Day, Athens GA; James Griffin, Bishop GA 74.00
3.05
6/8
3

James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman - Evelyn Ogden - Elizabeth Wilcox, Macon GA 72.00
1.83
6/8


Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Deborah Cadora - Ronald Cadora, Gainesville GA 72.00
1.83
6/8


Jane Bachman, Dunwoody GA; Jim Stogner - Harold Task, Atlanta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 72.00
2.92
4
2
Jerry Tift - Tom Wight - Janette McGaughey, Macon GA; Wanda Moorman, Byron GA 66.00
2.19
5
3
Judy Cobb - Betty Roper - Jimmy Roper - Marilyn O'Neill, Greensboro GA 62.00
1.64

4
Merlan Freeman - Sylvia Freeman - Carolyn Karpick, Seneca SC; Betty Abbott, Westminster SC 53.00

299er Swiss Teams
4 Tables

MPs A B Names Score
2.12
1
1
Carole Kumm - Brenda Hood, Covington GA; Mildred Dugger - Shirley Urso, Conyers GA 67.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page