A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 29-31, 2009

Covington GA, Lake Oconee Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 122.5
Total number of players attending - 165
Total number of players winning masterpoints - 142
Total number of masterpoints won - 469.20
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Aft Open Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Charles Davis, Lilburn GA; John Hassett, Kennesaw GA 66.03%
3.00
2


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA 60.90%
1.97
3/4


James Lord Jr, Dublin GA; Mary Ann Bateman, Macon GA 60.74%
2.68
3/4
1
1
Graciela Cann - A Cann, Loganville GA 60.74%
2.01
5
2

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA 54.97%
0.85
6/7


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA 53.85%
1.59
6/7
3
2
John Thompson, Snellville GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 53.85%
1.19
4
3
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 53.69%
0.89
5
4
Roy Martin - Carol Crawford, Atlanta GA 52.72%
0.64
6

Carol Humble, Loganville GA; Dorothea Baugh, Snellville GA 52.56%
0.67

5
Harriett Palmer - Emory Palmer, Newnan GA 51.92%

Friday Eve Open Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1
1
Carol Crawford - Roy Martin, Atlanta GA 66.37%
2.12
2
2
2
Janet Westburg, Conyers GA; D Vanderbunt, Oxford GA 57.14%
1.59
3


John Hassett, Kennesaw GA; Charles Davis, Lilburn GA 55.65%
1.20
4
3
3
Debbie Wagner - Jan Sheppe, Athens GA 54.76%
0.85
5/6


Elsie Hathorn, Conyers GA; Margaret Drake, Dacula GA 53.87%
0.94
5/6
4
4
John Thompson, Snellville GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 53.87%

Knockouts Handicapped #1
8 Tables

MPs Rank Names
10.77
1
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA
5.71
2
Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA; Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA
2.42
3/4
A Cann - Graciela Cann, Loganville GA; Jean Greenberg, Duluth GA; Kathy McCarty, Cumming GA

Saturday Top of page

Sat Morning Open Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1


Mary Jo Bush, Atlanta GA; Jonathan Slaney, Tucker GA 58.67%
2.01
2
1
1
John Jernigan - Robert Briggs, Conyers GA 56.33%
1.51
3
2
2
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA 55.00%
1.33
4
3
3
John Thompson, Snellville GA; Fred Kilcline, Social Circle GA 53.08%
0.93
4

Harriett Palmer - Emory Palmer, Newnan GA 52.58%

Sat Aft Open Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Claudia Feagin - Jack Feagin Jr, Atlanta GA 62.73%
2.75
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick, Marietta GA 61.34%
2.06
3


Samuel Marks - Donna Marks, Atlanta GA 59.03%
2.53
4
1
1
Garry Williams, Roswell GA; Roy Martin, Atlanta GA 57.64%
1.83
5


Martin Nathan, Atlanta GA; John Hassett, Kennesaw GA 56.71%
1.28
6


Frederick Love - Bill Lohmann, Atlanta GA 56.48%
1.90
2

Laurel Anne Barrett, Norcross GA; Norma McNeill, Atlanta GA 55.79%
1.49
3
2
Michael McGowan, Peachtree Cty GA; James Fordham, Fairburn GA 54.40%
1.12
4
3
Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA 53.70%
0.80
5

Raymond Spalding - Christopher Smith, Atlanta GA 52.31%
0.84

4
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 49.54%

Saturday Compact KO
7 Tables

MPs Rank Names
3.32
1
B Casey, Greensboro GA; Toby Graves - Gloria Almand, Conyers GA; Kelly Quarles, Covington GA
2.32
2
Sandy Barrow - Mary May - Jerry Tift - Tom Wight, Macon GA

Sat Eve Open Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


Robert Fendrick, Marietta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 71.16%
2.63
2
1

George Delp - Stephen Lurie, Gainesville GA 62.71%
1.97
3


Mary Ann Bateman, Macon GA; James Lord Jr, Dublin GA 60.86%
1.48
4


Robert Epstein, Atlanta GA; Carl Wolinsky, Marietta GA 60.26%
1.11
5


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA 57.66%
1.99
6
2
1
Marcia Miller - Elizabeth Walker, Marietta GA 55.32%
1.49
3
2
Michael McGowan, Peachtree Cty GA; James Fordham, Fairburn GA 54.60%
1.19
4
3
Garry Williams, Roswell GA; Roy Martin, Atlanta GA 52.56%
0.84
5
4
Edward Hales, Atlanta GA; Pete Burke, Hartwell GA 49.96%

Sunday Top of page

Sunday Swiss
24 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Robert Fendrick - Bob Autrey - Mike Sheldon, Marietta GA 87.00
6.38
2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA; Samuel Marks - Claudia Feagin, Atlanta GA 86.00
4.19
3/4


Harold Task - Jim Stogner, Atlanta GA; Robert Duval, Alpharetta GA; Arnold Hawkins, Jonesboro GA 83.00
4.19
3/4


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA; Donald Blum, Atlanta GA; Sarah Goodstein, Decatur GA 83.00
5.02
5
1
1
Keith White - Joan Carlton, Woodstock GA; Ward Kelly, Roswell GA; Claudia Hammock, Alpharetta GA 71.00
3.77
6/7
2
2
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA; Lynn Stevens - Marilyn Sotona, Conyers GA 70.00
2.28
6/7


Linda Holman - Robert Holman, Atlanta GA; Joan Sheldon - Judy Fendrick, Marietta GA 70.00
2.82
3
3
George Delp - April Delp - Stephen Lurie, Gainesville GA; Susan Dover, Flowery Branch GA 68.00
2.12
4
4
B Casey, Greensboro GA; Toby Graves - Gloria Almand, Conyers GA; Kelly Quarles, Covington GA 65.00
1.67
5

Murphy Green - Zandy Rizzo, Alpharetta GA; Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA 64.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page