A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 20-22, 2011

Conyers GA Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 153.0
Total number of players attending - 195
Total number of players winning masterpoints - 160
Total number of masterpoints won - 583.26
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening Top of page

Fri Aft Open Pairs
7.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Josie Mitchell, Decatur GA; Evelyn Gilliard, East Point GA67.08%
3.25
2


James Lord Jr, Dublin GA; Evelyn Ogden, Macon GA56.25%
2.14
3/4
1

Charlotte Harvard, Conyers GA; Peggy Hawley, Covington GA53.33%
2.14
3/4


Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA53.33%
1.40
5
2

John Jernigan, Conyers GA; Nancy Motes, Kennesaw GA52.92%
1.05
3

Bruce King - Jane King, Athens GA50.42%

Fri Aft 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1
1
Polly Simpson - Charles Simpson, Atlanta GA62.50%
1.44
2
2
2
Sandra Parker - David Parker, Douglasville GA59.52%
0.95
3/4
3/4
3/4
Alton Brewer, Winston GA; Bob Penny, Lithia Springs GA56.55%
0.95
3/4
3/4
3/4
Brenda Shavin - Lana Imerman, Atlanta GA56.55%
0.61
5


Joseph Etoll - Ed Brooks, Marietta GA54.46%
0.48
5

Carolyn Olivent - Preston Olivent, Milledgeville GA54.17%

Fri Eve Open Pairs
12.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Bob Jones, Marietta GA; Donald Blum, Atlanta GA62.24%
3.50
2


Josie Mitchell, Decatur GA; Evelyn Gilliard, East Point GA60.71%
2.68
3
1
1
Wendy Leverett, Lincolnton GA; Barbara Borkgren, McCormick SC59.01%
2.01
4
2

Bruce King - Jane King, Athens GA58.55%
1.51
5
3
2
Linda Cloaninger - Anne McCrary, Macon GA56.21%
1.13
6
4
3
Jan Westburg, Conyers GA; D Vanderbunt, Oxford GA55.10%
0.85
5
4
Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA55.06%
0.64
6

John Jernigan, Conyers GA; Nancy Motes, Kennesaw GA53.27%

Fri Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1
1
1
Bonnie Aaron, Key Largo FL; Norman Sorensen, Kennesaw GA59.50%
1.21
2


Ed Brooks - Joseph Etoll, Marietta GA59.00%
0.91
3


Peggy Jordan, Newnan GA; R Dolores Daniel, Williamson GA54.50%
1.00
4
2

Shirley Urso - Mildred Dugger, Conyers GA53.00%
0.75
3
2
Alton Brewer, Winston GA; Bob Penny, Lithia Springs GA52.50%

Fri Compact Knockouts
10 Tables

MPsRankNames
6.78
1
Emory Whitaker, Macon GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Barbara Heller - Bob Heller, Decatur GA
4.75
2
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender - Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA
3.05
3
Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA; Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA
2.37
4
B Casey, Greensboro GA; Toby Graves, Conyers GA; Kelly Quarles - Carole Kumm, Covington GA

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

Sat AM Open Strat Pairs
7.5 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1
1

John Jernigan, Conyers GA; Nancy Motes, Kennesaw GA61.22%
3.50
2
2
1
Charlotte Harvard, Conyers GA; Nicki Magee, Decatur GA58.30%
2.63
3
3
2
Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA58.08%
1.97
4


Robert Bisplinghoff, Statham GA; Bruce Miller, Athens GA53.46%
1.48
5


James Lord Jr, Dublin GA; Evelyn Ogden, Macon GA51.95%
0.85
4

Jan Westburg, Conyers GA; Dorothea Baugh, Snellville GA51.75%

Sat AM 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Bonnie Aaron, Key Largo FL; Norman Sorensen, Kennesaw GA57.92%
1.29
2
2

Barbara Reid, Athens GA; Gloria Cisrow, Winterville GA55.42%
0.97
3
3
2
Patricia Temple, Bonita Springs FL; Anne Price, Greensboro GA52.92%
0.56
4/6
4

John Boshart, Mountain City GA; John Clark, Otto NC51.67%
0.56
4/6


Martha Barze - Brenda Brettschneider, Atlanta GA51.67%
0.56
4/6


Donna Schmid - Janice Brown, Dunwoody GA51.67%

Sat AM 20/50 Pairs
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
0.98
1
1

Pam Szabo, Marietta GA; Teresa Noa, Atlanta GA67.50%
0.74
2
2

Sam Maloy, Alpharetta GA; Sheldon Fages, Duluth GA60.00%

Sat Aft Open Strat Pairs
14.5 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Bob Autrey, Marietta GA; Charles Davis, Lilburn GA60.47%
4.25
2


Ann Hedden, Watkinsville GA; Elsie Hathorn, Conyers GA58.67%
3.19
3
1
1
John Thompson, Snellville GA; Fred Kilcline, Social Circle GA58.16%
2.39
4


Donna Parker - Ken Parker, Newnan GA55.89%
1.79
5


Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA55.55%
1.81
6
2

John Jernigan, Conyers GA; Nancy Motes, Kennesaw GA55.28%
1.36
3

Gordon Cooksey, Fortson GA; Helen Newsom, Columbus GA54.75%
1.02
4

Dan Osburn, Dacula GA; James Dover, Flowery Branch GA53.77%
0.76
5

Norma McNeill, Atlanta GA; Laurel Anne Barrett, Norcross GA53.47%
1.24

2
Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA53.37%
0.93

3
David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA52.19%

Sat Aft 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1

John Boshart, Mountain City GA; John Clark, Otto NC64.88%
1.26
2/3
2
1
Bonnie Aaron, Key Largo FL; Norman Sorensen, Kennesaw GA61.31%
1.26
2/3


Shirley Urso - Mildred Dugger, Conyers GA61.31%
0.81
4
3

Cynthia Barton - Rie Carnes, Marietta GA54.76%
0.61
5


Martha Barze - Brenda Brettschneider, Atlanta GA54.17%
0.57
4

Wendy Leverett, Lincolnton GA; Barbara Borkgren, McCormick SC53.57%
0.79

2
Patricia Temple, Bonita Springs FL; Anne Price, Greensboro GA50.30%
0.59

3
Carolyn Olivent - Preston Olivent, Milledgeville GA50.00%

Sat Eve Open Strat Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Bob Autrey, Marietta GA; Charles Davis, Lilburn GA60.92%
2.50
2
1

Dan Osburn, Dacula GA; James Dover, Flowery Branch GA60.67%
1.87
3
2
1
Jim Pierce, Covington GA; Patsy Moncrief, Conyers GA59.24%
1.40
4


James Lord Jr, Dublin GA; Evelyn Ogden, Macon GA58.57%
1.17
5


Elsie Hathorn, Conyers GA; Ann Hedden, Watkinsville GA56.51%
0.84
6


Martin Nathan - Walter Reeves Jr, Atlanta GA53.62%
1.33
3
2
John Thompson, Snellville GA; Fred Kilcline, Social Circle GA53.48%
1.00
4
3
D Vanderbunt, Oxford GA; Paula Travis, Covington GA53.44%
0.75

4
Mildred Dugger - Shirley Urso, Conyers GA53.40%

Sat Knockouts
7 Tables

MPsRankNames
10.59
1
Emory Whitaker - Joel Haywood, Macon GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Bob Heller - Barbara Heller, Decatur GA
5.61
2
Marshall Kerlin, Americus GA; Bob Jones, Marietta GA; Donald Blum, Atlanta GA; Morris Williams, Dunwoody GA
2.38
3/4
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA; Lois Rotruck - Barbara Malcom, Greensboro GA

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sun Strat Swiss Teams
20 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Carl Wolinsky - Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA92.00
5.63
2


Emory Whitaker - Joel Haywood, Macon GA; Bob Heller - Barbara Heller, Decatur GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA90.00
4.22
3


Marijan Word - Bob Ayers, Covington GA; Kenneth Hardcastle - Gladys Hardcastle, Atlanta GA80.00
3.16
4


Ann Hedden, Watkinsville GA; Judith Bailie, Bishop GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA74.00
4.82
5
1

Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA; George Delp - April Delp, Gainesville GA69.00
3.62
6
2
1
Steven Appel, Lake Spivey GA; Gilles Lanoue, Peachtree GA; Martha Cooper, Peachtree City GA; Sarah Connors, Fayetteville GA66.00
2.37
3/4

Theodore Kolczak, Roswell GA; Dora Biven, Dunwoody GA; Bob Luxton - Bonnie Luxton, Alpharetta GA62.00
2.52
3/4
2
D Vanderbunt, Oxford GA; Paula Travis, Covington GA; Dorothea Baugh, Snellville GA; Jan Westburg, Conyers GA62.00
1.50
5/6

Elsie Hathorn - Faye Hines, Conyers GA; Nicki Magee, Decatur GA; Fred Kilcline, Social Circle GA60.00
1.89
5/6
3
B Casey, Greensboro GA; Carole Kumm - Kelly Quarles, Covington GA; Toby Graves, Conyers GA60.00
1.42

4
Rebecca Lee, Hamilton GA; Marjorie Hall, Midland GA; Joseph Etoll, Marietta GA; Chris Trower, Atlanta GA55.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page