A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
June 1-3, 2012

Conyers GA Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 160.5
Total number of players attending - 209
Total number of players winning masterpoints - 174
Total number of masterpoints won - 587.84
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Fri 10am Open Pairs
7.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA63.99%
3.25
2


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Robert Fendrick, Marietta GA62.20%
2.44
3
1

Paul Heller - Bruce Byrne, Marietta GA57.74%
1.83
4
2
1
Charlotte Harvard, Conyers GA; Peggy Hawley, Covington GA54.76%
1.37
5


Emory Whitaker, Macon GA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA54.17%
1.16
3
2
Courtney Stephens, Greensboro GA; Dan Benshoof, Lutz FL52.98%
0.75
4/5

John Jernigan, Jackson GA; Lois Baughn, Hendersonville NC51.49%
0.75
4/5

W Vance Grant Jr - Earlynn Grant, Atlanta GA51.49%

Fri 10am NLM Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1


Allen Tess, Alpharetta GA; Roy Johnson, Suwanee GA69.65%
1.55
2
1
1
Marylynne Solomon - Ronald Solomon, Monroe GA64.02%
1.16
3
2

Linda Naples, Madison GA; Elaine Sutherland, Buckhead GA56.85%
1.02
4
3
2
Kem Morgan - Angela Evert, Atlanta GA56.55%
0.72
5


Gail Chambers - Claudine Jones, Gainesville GA53.70%
0.77
4
3
Michelle Rose - Elizabeth Demers, Newnan GA52.98%
0.57

4
Connie Porch, Fayetteville GA; Jeannie McGinnis, Newnan GA52.12%

Friday Compact KO Brk 1
6 Tables

MPsRankNames
3.77
1
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; Lance Taylor, Cornelius NC; Enrico Beretta, Martin GA
2.64
2
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA; Hilda Lacher - Elaine Langston, Dahlonega GA

Friday Compact KO Brk 2
5 Tables

MPsRankNames
2.86
1
Michael Harris - Melanie Harris, Cumming GA; Arthur Burgess, Buford GA; Thomas Slaughter, Roswell GA
2.00
2
John Helms, Monroe GA; Gregory Rayner, Covington GA; Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA

Fri 3pm Open Pairs
13.0 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA65.06%
4.13
2


Sanjeev Pathak, Roswell GA; Robert Fendrick, Marietta GA61.70%
3.09
3


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Emory Whitaker, Macon GA59.62%
2.32
4


Elsie Hathorn, Conyers GA; Karolyn Smith, Atlanta GA57.85%
2.68
5
1

W Vance Grant Jr - Earlynn Grant, Atlanta GA57.05%
2.01
6/7
2
1
Fred Kilcline, Social Circle GA; Robert Briggs, Conyers GA56.25%
1.15
6/7


Josie Mitchell, Decatur GA; Evelyn Gilliard, East Point GA56.25%
1.51
3

Robert Greenleaf - Alice Greenleaf, McDonough GA55.13%
1.13
4

Rebecca Lee, Peachtree City GA; Virginia Dermoushegian, Fairburn GA53.21%
1.41
5
2
Gail Fisher, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA52.72%
1.06
6
3
Carroll Dupree, Statham GA; Susan Wellman, Monroe GA52.08%
0.79

4
John Robert Hudson - Sandra McCullough, Peachtree City GA51.92%

Fri 3pm Open Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.17
1


Allen Tess, Alpharetta GA; Roy Johnson, Suwanee GA63.41%
1.71
2
1

Carol Stephens - Jeri Darfler, Greensboro GA60.30%
1.22
3


Sheila Biales - Gerald Biales, Cumming GA60.29%
0.92
4


Susan Buckley-Holland - Sally Pecqueur, Clayton GA59.11%
1.28
5
2

Kay Shirley, Lawrenceville GA; Joanne Sadler, Tucker GA57.53%
1.36
6
3
1
Rosemary Sheedy - Carol Scovic, Greensboro GA55.19%
0.72
4

Shirley Urso, Conyers GA; Carole Kumm, Covington GA54.44%
1.02
5
2
Leigh Malcom, Monroe GA; Linda Rakowski, Loganville GA54.34%
0.77

3
Sandra Erickson - Anne Head, Atlanta GA50.48%
0.57

4
Kunal Vohra - Sidhesh Desai, Alpharetta GA50.04%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

Sat Morn Open Pairs
6.5 Tables / Based on 12 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1


Andre Asbury, Warner Robins GA; Sean Gannon, Decatur GA68.75%
2.75
2
1
1
Rebecca Lee, Peachtree City GA; Virginia Dermoushegian, Fairburn GA65.00%
2.06
3


William Burks III, Atlanta GA; Elsie Hathorn, Conyers GA55.83%
1.55
4


Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA52.50%
1.51
5
2

Bruce Miller, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA52.08%
1.13
3

John Jernigan, Jackson GA; Lois Baughn, Hendersonville NC50.83%
1.16
4
2
Alice Greenleaf - Robert Greenleaf, McDonough GA49.17%

Sat Morn NLM Pairs
5.0 Tables

MPsABNamesScore
1.62
1
1
Clare Newcomer, Athens GA; Cris Shanks, Watkinsville GA59.50%
1.22
2
2
Bill O'Neill - Eric Randall, McCormick SC58.00%
0.91
3

Susan Buckley-Holland - Sally Pecqueur, Clayton GA57.00%
0.68
4

Allen Tess, Alpharetta GA; Roy Johnson, Suwanee GA55.50%

Saturday Knockouts Brk 1
7 Tables

MPsRankNames
8.10
1
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA; George Delp - April Delp, Gainesville GA
4.29
2
Joanne Carroll, Carrollton GA; Joan Braender, Newnan GA; James Dover, Flowery Branch GA; Enrico Beretta, Martin GA

Sat Aft Open Pairs
11.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1
1

Virginia Dermoushegian, Fairburn GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA59.95%
3.75
2


Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA57.18%
2.81
3


Evelyn Gilliard, East Point GA; Josie Mitchell, Decatur GA56.25%
2.11
4


Martin Nathan, Atlanta GA; Garry Williams, Roswell GA55.32%
1.58
5


Sean Gannon, Decatur GA; Andre Asbury, Warner Robins GA55.09%
1.81
6
2

Thomas Eidson, Atlanta GA; Courtney Stephens, Greensboro GA54.63%
1.65
3
1
Fred Kilcline, Social Circle GA; Robert Briggs, Conyers GA53.70%
1.02
4

Bruce Miller, Athens GA; Judith Bailie, Bishop GA53.47%
0.76
5

Paul Heller - Bruce Byrne, Marietta GA52.78%
1.24

2
Sheryl Sack - Donna Adler, Atlanta GA51.62%
0.93

3
Janice Brown, Dunwoody GA; Jan Westburg, Conyers GA50.93%

Sat Aft NLM Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1


Susan Buckley-Holland - Sally Pecqueur, Clayton GA60.05%
1.55
2


Donna Schmid, Dunwoody GA; Carolyn Potts, Atlanta GA58.04%
1.62
3
1
1
Michelle Rose - Alan Rose, Newnan GA53.44%
1.22
4
2
2
Bill O'Neill - Eric Randall, McCormick SC53.28%
0.57
5/6


Sarah Connors, Fayetteville GA; Martha Cooper, Peachtree City GA52.38%
0.91
5/6
3
3
Joan Laibson, Roswell GA; Amy Brownstein, Alpharetta GA52.38%
0.68
4

Kay Shirley, Lawrenceville GA; Joanne Sadler, Tucker GA52.08%
0.51
5

Clare Newcomer, Athens GA; Cris Shanks, Watkinsville GA51.06%
0.54

4
Linda Rakowski, Loganville GA; Carol Cernogorsky, Watkinsville GA50.60%

Sat Eve Open Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Evelyn Gilliard, East Point GA; Josie Mitchell, Decatur GA60.98%
2.50
2


Joel Haywood, Macon GA; James Fordham, Fairburn GA59.56%
2.14
3
1
1
Nan Lindsey, Lithia Springs GA; J Jackson, Atlanta GA57.13%
1.40
4


William Burks III, Atlanta GA; Elsie Hathorn, Conyers GA55.66%
1.17
5


Sean Gannon, Decatur GA; Andre Asbury, Warner Robins GA55.30%
1.61
6
2
2
Gregory Rayner, Covington GA; John Helms, Monroe GA51.87%
1.20
3
3
John Jernigan, Jackson GA; Jim Pierce, Covington GA50.83%
0.90
4
4
Michelle Rose - Alan Rose, Newnan GA49.98%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sunday Open Swiss
13 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
9.25
1


Bob Jones - Carl Wolinsky - James Satterfield, Marietta GA; Donna Silver, Augusta GA95.00
6.94
2


Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA; Kish Devaraj, Atlanta GA; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC93.00
5.20
3
1
1
Andrew Jeng - Richard Jeng, Johns Creek GA; Thomas Eidson - Carol Crawford, Atlanta GA73.00
3.90
4
2
2
Rebecca Lee - Ruth Scherer - Jerri Munford, Peachtree City GA; Virginia Dermoushegian, Fairburn GA68.00
3.08
5
3

Josie Mitchell, Decatur GA; Evelyn Gilliard, East Point GA; Marjorie Waldon - Anderson Williams, Atlanta GA65.00
1.69
4

James Fordham, Fairburn GA; Joel Haywood, Macon GA; Sean Gannon, Decatur GA; Andre Asbury, Warner Robins GA61.00

Sunday Brk 1 Swiss
7 Tables / Based on 14 Tables

MPsRankNamesScore
4.82
1
Gerald Biales - Sheila Biales, Cumming GA; Howard Levenberg - Nancy Glube, Alpharetta GA85.00
3.62
2
Janice Brown - Donna Schmid, Dunwoody GA; Jan Westburg, Conyers GA; Carolyn Potts, Atlanta GA73.00
2.71
3
Patricia Coker, St Augustine FL; Don Coker, Atlanta GA; Gail Fisher, Dunwoody GA; Shukuko Honjo, Berkeley Lake GA69.00

Sunday Brk 2 Swiss
7 Tables

MPsRankNamesScore
2.39
1
Carol Stephens - Rosemary Sheedy - Carol Scovic - Jeri Darfler, Greensboro GA91.00
1.79
2
Terry Bucher - Dennett Hansell, Jasper GA; Chuck Palmer - Bob Crouch, Big Canoe GA76.00
1.34
3
Cris Shanks - Betty Joyce, Watkinsville GA; Dianne McLean - Susan Koscinski, Athens GA62.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page