A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
July 5-7, 2013

Conyers GA Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 151.5
Total number of players attending - 193
Total number of players winning masterpoints - 174
Total number of masterpoints won - 628.94
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Fri AM Open Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC67.43%
2.50
2


Lee Parham, Highlands NC; Claudia Feagin, Atlanta GA65.83%
1.87
3


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA65.23%
1.40
4


Carol Fischer, Marietta GA; Nathaniel Cook, Atlanta GA60.40%
2.39
5
1
1
Carolyn Olivent - Preston Olivent, Milledgeville GA55.88%
1.79
6
2
2
Linda Naples, Madison GA; Elaine Sutherland, Buckhead GA54.06%
1.34
3

Paula Travis, Covington GA; Lynn Stevens, Conyers GA53.86%
1.01
4

W Vance Grant Jr - Earlynn Grant, Atlanta GA52.61%
0.76
5

Lee Edwards, Dacula GA; John Jernigan, Jackson GA51.33%
0.93

3
Jeannie McGinnis, Newnan GA; Connie Porch, Fayetteville GA50.19%

Fri Aft Open Pairs
12.5 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
6.77
1


Joseph Sherwood - Janet Sherwood, Woodstock GA66.10%
5.08
2


Evelyn Gilliard, East Point GA; Josie Mitchell, Decatur GA64.21%
3.81
3
1

Robert Briggs, Conyers GA; John Thompson, Snellville GA62.31%
2.86
4
2

Mary Patton, McRae GA; Nancy Colter, Dublin GA60.49%
2.14
5


Anne Erwin - Robert Erwin Jr, Nashville TN58.04%
1.99
6
3

Nancy Motes, Kennesaw GA; Donna Adler, Atlanta GA56.82%
1.49
4

Vicki Bell - Claire Lavery, Atlanta GA55.59%
2.47
5
1
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA51.51%
1.85

2
Ann Addison - Bob Addison, Dunwoody GA50.87%
1.39

3
Sheryl Sack - Lana Imerman, Atlanta GA46.97%
1.04

4
Rosetta Boyd - Johnnie Walker, Decatur GA43.36%

Fri Aft 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.26
1
1
1
Carolyn Olivent - Preston Olivent, Milledgeville GA67.92%
1.70
2
2

Gil Hudnall - Ann Salo, Atlanta GA59.58%
1.27
3
3

Josephine Dunlop, Stone Mtn GA; Bobbye Hightower, Duluth GA57.08%
1.25
4
4
2
Drew Frostholm - Jan Frostholm, McCormick SC55.83%
0.94

3
Eleanor Malone - Sue Jackson, Atlanta GA47.08%

Friday Compact KO Brk 1
7 Tables

MPsRankNames
4.01
1
Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA
2.81
2
Richard Myers - Elizabeth Myers, Decatur GA; Judith Bailey, Pell City AL; Pat Martin, Glencoe AL

Saturday Top of page

Sat AM B/C Pairs
9.0 Tables

MPsBCNamesScore
2.12
1
1
Larry Combs - Charles Ott, Greensboro GA61.81%
1.59
2
2
Connie Porch, Fayetteville GA; Jeannie McGinnis, Newnan GA60.65%
1.19
3

Jerome Dobson - Bridget Dobson, Atlanta GA57.41%
0.91
4
3
Donald Radman, Cumming GA; Albie McNeil, Roswell GA54.86%
0.67
5

David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA52.55%
0.68
4
Mary Pawlak - Peter Pawlak, Newman GA49.31%

Sat AM A/X Pairs
7.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsAXNamesScore
4.33
1

Sanjeev Pathak, Roswell GA; Donald Baker, Alpharetta GA61.90%
3.25
2

Claudia Feagin, Atlanta GA; Paul Romig, Duluth GA58.63%
2.14
3/4

Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC56.25%
2.14
3/4

Robert Fendrick - Mike Sheldon, Marietta GA56.25%
1.20
5/6

Elsie Hathorn, Conyers GA; Ann Hedden, Watkinsville GA55.06%
2.23
5/6
1
Peter Martin, Kennesaw GA; John Simms, Marietta GA55.06%
1.67
2
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA47.32%

Sat Aft B/C Pairs
12.0 Tables

MPsBCNamesScore
2.59
1
1
Donald Radman, Cumming GA; Albie McNeil, Roswell GA64.81%
1.94
2

Edward Bailey - Judith Bailey, Dacula GA62.50%
1.44
3/4
2
Carolyn Olivent - Preston Olivent, Milledgeville GA61.81%
1.28
3/4

David Bebko - Helen Bebko, Snellville GA61.81%
1.08
5
3
Eleanor Malone - Linda Hult, Atlanta GA59.95%
0.81
6
4
John Helms, Monroe GA; M. Clint Doss, Toccoa GA59.26%
0.61
5
Scott Campbell Jr, Atlanta GA; Betty Herrman, Marietta GA54.86%

Sat Aft A/X Pairs
11.0 Tables / Based on 23 Tables

MPsAXNamesScore
5.50
1

Claudia Feagin, Atlanta GA; Paul Romig, Duluth GA64.12%
4.13
2

Donna Parker - Ken Parker, Newnan GA61.34%
3.09
3

John Hassett - Charles Davis, Duluth GA59.95%
2.72
4
1
Peter Martin, Kennesaw GA; John Simms, Marietta GA59.03%
1.74
5

Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC58.80%
2.04
6
2
Debbie Wagner, Athens GA; E J Stapler, Watkinsville GA55.32%
1.53
3
Lucille Torre - Ron Torre, Loganville GA55.09%
1.15
4
W Vance Grant Jr - Earlynn Grant, Atlanta GA48.15%

Sat Knockout Brk 1
8 Tables

MPsRankNames
9.24
1
Steven McMahan - Roslyn McMahan - Robert Erwin Jr - Anne Erwin, Nashville TN
4.90
2
Nancy Colter, Dublin GA; Mary Patton, McRae GA; Wendy Leverett, Lincolnton GA; Richard Smith, Spartanburg SC

Sat Eve Open Pairs
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.20
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC71.87%
3.15
2


Bruce Miller, Athens GA; Peter Martin, Kennesaw GA60.72%
2.36
3


Thomas Eidson - Walter Reeves Jr, Atlanta GA58.33%
2.95
4
1

Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA57.15%
2.21
5
2
1
Jim Pierce, Covington GA; Barbara Tureen, Atlanta GA55.95%
1.66
3

Jane King - Bruce King, Athens GA46.43%
1.18
4/5

Debbie Wagner, Athens GA; E J Stapler, Watkinsville GA45.83%
1.61
4/5
2
Gail Westburg, Conyers GA; Janice Brown, Dunwoody GA45.83%

Sunday Top of page

Sunday Open Swiss
21 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
9.25
1


Kish Devaraj, Atlanta GA; Mike Sheldon - Robert Fendrick, Marietta GA; F Garson II, Alpharetta GA95.00
6.94
2


Patricia Tucker - Claudia Feagin, Atlanta GA; Kevin Collins, Dunwoody GA; Paul Romig, Duluth GA94.00
5.20
3


William Kulbersh - Chris Trower - Mary Bray, Atlanta GA; Sanjeev Pathak, Roswell GA80.00
3.90
4


Ken Parker - Donna Parker, Newnan GA; Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA77.00
3.08
5


Ann Hedden, Watkinsville GA; Bruce Miller, Athens GA; Peter Martin, Kennesaw GA; Elsie Hathorn, Conyers GA71.00
2.48
6/7


Steven McMahan - Roslyn McMahan - Anne Erwin - Robert Erwin Jr, Nashville TN69.00
5.06
6/7
1

Elizabeth Myers - Richard Myers, Decatur GA; Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA69.00
3.33
2/3
1/2
Jeff Wood, Dahlonega GA; Gail Chambers, Gainesville GA; Sonja Crawford - Linton Crawford, Cornelia GA64.00
3.33
2/3
1/2
Ron Torre - Lucille Torre, Loganville GA; B Vanderbunt - D Vanderbunt, Oxford GA64.00
2.13
4

George Powell, Roswell GA; Becky Butler, Alpharetta GA; Peggy Tienken, Atlanta GA; Evelyn Gilliard, East Point GA61.00
2.00
5
3
Virginia Saul - Milton Saul - Sherry Halpern - Alvin Halpern, Atlanta GA59.00
1.50

4
Rick Scott - Shirley Carroll, Marietta GA; Claire Wainwright - Louise DeSantis, Acworth GA55.00

Sunday 299er Swiss #1
6 Tables

MPsABNamesScore
1.61
1

Will Holmes, Athens GA; Linda Rakowski, Loganville GA; Leigh Malcom, Monroe GA; Vonceil Payne, Bishop GA56.00
1.21
2

Sandra Parker - David Parker, Douglasville GA; Jeannie McGinnis, Newnan GA; Connie Porch, Fayetteville GA46.00
0.97
1/2
Carol Simmons, Flowery Branch GA; Karen Mays - Sharon Nies, Duluth GA; Mary Debree, Lawrenceville GA34.00
0.97
1/2
Arlene Tauber - Helen Browdy - Linda Hult - Eleanor Malone, Atlanta GA34.00

Sunday 299er Swiss #2
6 Tables

MPsABNamesScore
1.61
1
1
Gil Hudnall - Ann Salo - John Withers - Andrea Withers, Atlanta GA53.00
1.21
2

Carol Simmons, Flowery Branch GA; Karen Mays - Sharon Nies, Duluth GA; Mary Debree, Lawrenceville GA44.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page