A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament
July 16-18

Greenville SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 203.5
Total number of players attending - 237
Total number of players winning masterpoints - 200
Total number of masterpoints won - 778.28
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Click on session name to see recap/details

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
54 Pairs

MPs A B C Names Score
6.83
1
    Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 66.51%
5.12
2
    Happoldt Neuffer, Columbia SC; Alice Moore, Hopkins SC 63.79%
3.84
3
    Richard Potter, Black Mountain NC; Jim Jackson, Tryon NC 61.73%
2.88
4
    Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 59.29%
2.16
5
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 58.83%
1.62
6
    Pat Levy - Lew Levy, Houston TX 58.81%
4.22  
1
1
Howard Stein, Simpsonville SC; Alice Ellenberg, Greenville SC 56.89%
3.17  
2
2
Sam Pate, Taylors SC; Bill Boen, Simpsonville SC 56.86%
2.37  
3
  Clifford Beck, Greer SC; Brenda Gantt, Greenville SC 56.41%
1.78  
4
3
Elizabeth Ingram - T Walters, Greenville SC 55.93%
1.34  
5
  Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC 55.29%
1.41  
6
  Judy Hurder, Salisbury NC; Anita Knaysi, Clemson SC 55.18%
1.09    
4
Mary Helen Codelli - John Baker, Salem SC 54.18%
0.82    
5
Bruce Smithers, Moore SC; David Shuping, Spartanburg SC 54.01%
0.66    
6
Claudie Bird - Trudy Lasoff, Greenville SC 52.88%

FRI AFT 299ER PAIRS
8 Pairs

MPs D E Names Score
1.41
1
1
Doug Mahin - Linda Smith, Asheville NC 68.06%
0.93
2/3
2/3
Michael Lewis - Linda Lewis, Anderson SC 53.47%
0.93
2/3
2/3
William Latham - Elizabeth Latham, Thomasville NC 53.47%

FRI EVE OPEN PAIRS
48 Pairs

MPs A B C Names Score
6.50
1
    Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 66.67%
4.88
2
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 62.50%
3.66
3
    Pat Levy - Lew Levy, Houston TX 62.30%
2.74
4
    Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC 59.26%
1.80
5/6
    Jim Jackson, Tryon NC; Richard Potter, Black Mountain NC 59.03%
3.51
5/6
1
  Gordon Masters, Hendersonville NC; Jimmie Cannon, Spartanburg SC 59.03%
2.63  
2
  Harold Moore, Hopkins SC; Kenneth Fasching, Columbia SC 58.56%
1.97  
3
  Annette Carrano, Greer SC; Betty Bain, Taylors SC 57.18%
1.48  
4
  Keith Bridger - Edith Bridger, Greenville SC 56.71%
1.11  
5
  Brenda Klinker, Salem SC; Anita Knaysi, Clemson SC 55.56%
0.83  
6
  Margaret Derrick - Louise Carter, Spartanburg SC 53.01%
1.88    
1
James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 50.46%
1.41    
2
Jaime Villanueva, Greer SC; Wayne Goddard, Clemson SC 49.97%
1.06    
3
Regina Brooks, Aiken SC; Diana Cato, Augusta GA 46.76%
0.79    
4
Charles Pardee Jr - Michael Cooper, Okatie SC 45.08%

FRI EVE 299ER PAIRS
10 Pairs

MPs A B Names Score
1.51
1
  Brent Holcomb - A. Elaine Wade, Columbia SC 63.50%
1.13
2
  Doug Mahin - Linda Smith, Asheville NC 59.50%
0.85
3
  Michael Lewis - Linda Lewis, Anderson SC 56.00%
1.11
4
1
Roslyn Hudnell - Helen Greer, Greenville SC 54.50%
0.83  
2
Carolyn Kingsbury - James Kingsbury, Hendersonville NC 50.50%

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
38 Pairs

MPs A B C Names Score
5.50
1
    Jeff Ziemer - Hugh Hughes, Greenville SC 65.18%
4.13
2
1
  Elizabeth Grooms - G Grooms, Taylors SC 61.90%
3.09
3
    Michael Gentry, Charleston SC; James Gentry Jr, Augusta GA 60.42%
2.32
4
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 58.04%
1.74
5
    Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 57.74%
2.42
6
2
1
Pat Schmieding - Charles Warder, Greenville SC 57.14%
1.82  
3
2
Virginia Kern, Young Harris GA; Betty Martin, Atlanta GA 55.65%
1.36  
4
  William Kelly - Rosalyn Silverstein, Anderson SC 54.46%
1.02  
5
  Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC 52.68%
0.78  
6
  Swapan Sen, Pfafftown NC; Abdul Ghaffar, Columbia SC 52.38%
1.13    
3
Lindsay Robinson, Brevard NC; John Bremser, Fletcher NC 52.08%
0.84    
4
D Anne Pientka, Laurens SC; Anita Knaysi, Clemson SC 49.11%
0.77    
5
Suzanne Sanders - Betty Sosebee, Walhalla SC 48.51%

SAT MORN 299ER PAIRS
8 Pairs

MPs D E Names Score
1.41
1
1
Doug Mahin - Linda Smith, Asheville NC 65.97%
1.06
2
2
Katie Lee Ashmore, Greenville SC; Gail Whigham, Brevard NC 61.81%
0.79
3
  James Clark - Douglass Decker, Hendersonville NC 55.56%

SAT AFT A/X STRATFLIGHTED
23 Pairs

MPs A X Names Score
7.83
1
  Jim Jackson, Tryon NC; Richard Potter, Black Mountain NC 63.55%
5.87
2
  Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Richard Brown, Easley SC 62.71%
4.40
3
  Kurt Gandenberger, Pendleton SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 59.67%
3.30
4
  Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Gregory Roberts, Aiken SC 58.66%
2.48
5
  Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 56.99%
5.17
6
1
Ann Rickard, Spartanburg SC; Michael Oechsler, Cincinnati OH 56.00%
3.88  
2
Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 54.64%
2.91  
3
Linda Smith, Anderson SC; Gil Mahla, Hartwell GA 51.77%
2.18  
4
Roslyn Cantor, East Flat Rock NC; Peter Ashy, Greenville SC 49.20%
1.64  
5
Jeff Ziemer - Hugh Hughes, Greenville SC 48.80%

SAT AFT B/C/D PAIRS
50 Pairs

MPs B C D Names Score
4.92
1
1
  Patricia Howard, Greer SC; Cindy Kay, Greenville SC 62.27%
3.69
2
    George Russell, Moore SC; Betty Bain, Taylors SC 62.21%
2.77
3
    Elizabeth Grooms - G Grooms, Taylors SC 60.98%
2.08
4
    William Kelly - Rosalyn Silverstein, Anderson SC 60.87%
1.56
5
    Johanna Blackwell - Reece Blackwell, Greenville SC 59.68%
2.61
6
2
1
James Clark - Douglass Decker, Hendersonville NC 59.03%
1.96  
3
  Clifford Beck, Greer SC; Brenda Gantt, Greenville SC 57.87%
1.47  
4
  James Heard - Kay Heard, Lincolnton GA 57.13%
1.18  
5
  Bill Bauknight, Anderson SC; Charles Bauknight, Highlands NC 55.84%
1.04  
6
  Pat Schmieding - Charles Warder, Greenville SC 55.09%
1.79    
2
Michael Lewis - Linda Lewis, Anderson SC 54.57%
1.34    
3
Martha Simmons, Simpsonville SC; Carmelita Hopkins, Greenville SC 53.94%
1.00    
4
Marilyn McLemore - Elizabeth Reagan, Brevard NC 52.31%
0.75    
5
Bill Walker Jr - Caren Von Hippel, Salem SC 52.11%
0.61    
6
Betty Watkins - C Watkins, Westminster SC 51.85%

SAT EVE OPEN PAIRS
44 Pairs

MPs A B C Names Score
5.33
1
    Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 74.54%
4.00
2
    Michael Jinks, Greenville SC; Jay Jairam, Matthews NC 67.36%
3.00
3
    Hugh Hughes, Greenville SC; Gregory Roberts, Aiken SC 64.81%
3.51
4
1
  Betty Bain, Taylors SC; George Russell, Moore SC 60.65%
1.69
5
    Sandy Pierce, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA 59.95%
1.26
6
    Jim Jackson, Tryon NC; Richard Potter, Black Mountain NC 59.03%
2.63  
2
  Kenneth Fasching, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC 55.56%
2.00  
3
1
D Anne Pientka, Laurens SC; Sam Pate, Taylors SC 55.09%
1.48  
4
  Keith Bridger - Edith Bridger, Greenville SC 54.17%
1.11  
5
  Swapan Sen, Pfafftown NC; Abdul Ghaffar, Columbia SC 53.94%
1.50  
6
2
Randall Durgee - Pat Kelly, Arcadia FL 51.39%
1.13    
3
Douglass Decker - James Clark, Hendersonville NC 49.07%
0.84    
4
Bill Walker Jr - Caren Von Hippel, Salem SC 46.53%
0.63    
5
Charles Pardee Jr - Michael Cooper, Okatie SC 46.30%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
31 Teams

MPs A B C Names Score
10.25
1
1
  Charles Cannon, Flat Rock NC; Sally Jo Carter, Tryon NC; Mel Rogers, Hendersonville NC; Linda Sherer, Columbus NC 101.00
7.69
2
    Len Case - Henry Deal, Charlotte NC; Pat Levy - Lew Levy, Houston TX 99.00
5.77
3
    Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC; Gregory Roberts, Aiken SC; Kurt Gandenberger, Pendleton SC 93.00
4.32
4
    Richard Brown, Easley SC; Wayne Hollingsworth, Irmo SC; Hugh Hughes - Jeff Ziemer, Greenville SC 92.00
4.91
5
2
  Guru Shyamsundar, Roswell GA; Venki Ramachandran, Duluth GA; William Burks III - Robert Epstein, Atlanta GA 90.00
2.43
6
    James Gentry Jr, Augusta GA; Chaford Brown, Greenville SC; Carl Becker - Harold Rhyne Jr, Charleston SC 86.00
3.22  
3/4
  William Kelly - Rosalyn Silverstein, Anderson SC; Brenda Klinker - Zygmunt Przedpelski, Salem SC 84.00
3.22  
3/4
  Jaime Villanueva, Greer SC; Wayne Goddard, Clemson SC; Keith Bridger - Edith Bridger, Greenville SC 84.00
2.07  
5
  Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC; John Bremser, Fletcher NC; Lindsay Robinson, Brevard NC 80.00
1.55  
6
  George Russell, Moore SC; Judy Rampey - Louise Carter - Kay Gross, Spartanburg SC 76.00
3.18    
1
Daniel Dworkin - Earl Virts, Columbus NC; Donald Eifert, Tryon NC; Douglas Tinney, Alpharetta GA 63.00
2.09    
2/3
C Watkins - Betty Watkins, Westminster SC; Suzanne Sanders - Betty Sosebee, Walhalla SC 61.00
2.09    
2/3
Sam Pate, Taylors SC; Daniel Schmidt, Anderson SC; Louisa Cameron, Charleston SC; Siham Lahoud, Greenville SC 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page